Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

  

Quote

ICNARC report on COVID-19 in critical care: England, Wales and Northern Ireland 31 December 2021

 

FH84NooXwAwDQdT?format=jpg&name=large

 

Quote

Figure 26. Rate of admission to critical care with confirmed COVID-19 by vaccination status for patients admitted 1 May 2021 to 15 December 2021

 

Prosečan nevakcinisani primljen na intenzivnu zbog kovida u periodu od maja do decembra bio je 14 godina mlađi od prosečnog vakcinisanog (50 vs 64 godine). Primljeni vakcinisani su daleko češće bili imunokompromitovani i imali teške komorbiditete.

 

F4kZNfg.png

 

https://www.icnarc.org/DataServices/Attachments/Download/c769c2dc-546a-ec11-913a-00505601089b (strane 45 i 48)

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Novi britanski dokument s procenama omikrona kaže da je efektivnost 3 doze vakcina (2 x AZ/Fajzer + Fajzer/Moderna kao buster) protiv hospitalizacije 88% i da je rizik od hospitalizacije kod omikrona otprilike trećina onog kod delte.

 

Z8h5Taq.png

 

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1044481/Technical-Briefing-31-Dec-2021-Omicron_severity_update.pdf

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne postoji nikakav podatak u gornjem dokumentu koji bi ukazivao na osetno slabiju zaštitu od hospitalizacije tj. zaštitu koju daju T-ćelije četiri nedelje posle 3. doze.

 

Postoji podatak o opadanju zaštite od zaražavanja tj. zaštite koju daju antitela.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, urosg3 said:

Ovo zaslužuje ozbiljan odgovor, po svemu sudeći tek dogodine 🙂

 

Ko zna, dogodine cemo se mozda i sloziti 🙃. Ionako cesce pokusavam citam autore sa kojima imam tendenciju da se ne slozim, tako da je vrlo moguce da promenim stav. Ono sto sam napisao cvrsto verujem, ali dopustam i mogucnost da gresim. Uostalom, gde god postoje neka vrednosna pitanja, perspektive se lako, cesto nesvesno, zamute raznim biasima, ukorenjenim verovanjima koja nikad nismo osvestili (ili jesmo, ali iz ovog ili onog razloga ne odstupamo od njih). Tako da valja uvek biti 'u treningu' 🙂.

 

Srecna svima nova godina! 💫

Edited by handys
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

U regionu oko Kopenhagena u Danskoj hospitalizacije zbog kovida (crno) manje-više stagniraju, dok su hospitalizacije s kovidom postale znatno češće (razlika između crvenog i crnog, pošto je crveno ukupan broj hospitalizacija):

 

FH3cU-DVUAQIXWU?format=jpg&name=large


https://twitter.com/TracyBethHoeg/status/1476582612806209537

 

U Londonu rastu i hospitalizacije zbog kovida - crvena boja - i hospitalizacije iz drugih razloga kod kojih je na prijemu ili tokom boravka u bolnici slučajno pronađen kovid (incidentne) - plava boja:

 

FH9DcsXXMAQTrY9?format=jpg&name=large


https://twitter.com/MaxCRoser/status/1476975074926379010
 

Link to comment
Share on other sites

Zaražavanje je inače baš masovno: poslednja procena je da se u Britaniji 2,3 miliona ljudi bilo zaraženo prošle nedelje, tj. svaki 25. u Engleskoj, svaki 15. u Londonu, a otprilike svaki 40. u Škotskoj, Velsu i S. Irskoj.

 

Quote

 

More than 2m people in the UK were infected with coronavirus last week, according to the latest official figures, causing a jump in staff absences in the health service and fast-rising admissions to hospitals.

Data from the Office for National Statistics, released on Friday, revealed that in the week ending December 23 nearly 2.3m people across the UK had the virus.

In England, the rate was one in every 25 people, up from one in 45 a week earlier, while London had the highest rate, at one in 15 residents. The comparable rates in the devolved nations [Scotland, Wales and Northern Ireland] were each about one in 40.

 

https://www.ft.com/content/3d2c5e38-a9aa-47a5-b8f2-2ed5c7407d7a

Link to comment
Share on other sites

U Austriji, Belgiji, Holandiji padaju brojke hospitalizovanih I dalje. Sa druge strane Irska I Portugal imaju rast hospitalizacije, Portugal nesto blazi, ali ICU brojke stagniraju ili cak padaju. 

Isti slucaj I sa Australijom gde rast broj prijema u bolnice ali ne I opterecenost intezivne nege. 

Link to comment
Share on other sites

The Mlađa me satrala danas na odbojci 1:1 na čistu energiju. Em sam viši, a i dosta sam brz (posledica godina i godina stonog tenisa) ljudi koliko klinci imaju energije, ne treba se kačiti sa njima.
pa majkumu nisam ja imao skoro 40 pre 7 dana, nego ona. Kakva energija...

  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

The Mlađa me satrala danas na odbojci 1:1 na čistu energiju. Em sam viši, a i dosta sam brz (posledica godina i godina stonog tenisa) ljudi koliko klinci imaju energije, ne treba se kačiti sa njima.
pa majkumu nisam ja imao skoro 40 pre 7 dana, nego ona. Kakva energija...

giphy.gif?cid=e2a3cbdeo0x09aqwv8b59wgkov

k689GD1.gif

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, urosg3 said:

The Mlađa me satrala danas na odbojci 1:1 na čistu energiju. Em sam viši, a i dosta sam brz (posledica godina i godina stonog tenisa) ljudi koliko klinci imaju energije, ne treba se kačiti sa njima.
pa majkumu nisam ja imao skoro 40 pre 7 dana, nego ona. Kakva energija...

 

Ja moju jos uvek dobijam bez problema. Razlika izmedju nas je jedan metar visine, 85 kila i 32 godine zivota, i ja to maksimalno eksploatisem.

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

 

Ja moju jos uvek dobijam bez problema. Razlika izmedju nas je jedan metar visine, 85 kila i 32 godine zivota, i ja to maksimalno eksploatisem.

Pa kad je metar. Ovde 13 cm, poraslo dete osamostalilo se 🙂

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Zadnje vreme došlo kad Telegraf od milošte zvan Torigraf kaže da je Džonson verovatno promašio svojom strategijom - "Zastrašujući novi kovid podaci pokazuju da će bi kockanje Borisa Džonson po pitanju omikrona moglo da se raspadne kao kula od karata":

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(nije greška, autor nije postavio tvit 8 )

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Jeste ispratili vest o Belgijskoj stanici na Antartiki? Ukratko, svi su vakcinisani, 16 od 25 članova posade su zaraženi. Nakon pojave prvog slučaja, stavljen je u karantin, ali je virus uspeo da zarazi više od polovine u međuvremenu.


Mali kolektiv, kontrolisan prostor i karantin i dalje uspeva da ne isporuči rezultat. 

Da nastavim gde sam stao, ne pitajte 🙂
Elem vakcina i dalje uspeva da svede ovu bolest na prihvatljivu u svakom pogledu. Da, znam, posada stanice jeste (relativno) mlada, i svakako su u dobroj formi svi odreda, nema pretilosti niti dijabetesa tamo nema ma skoro ničega što viđamo oko sebe svaki dan. Ali...
Možda je još rano za zaključak?

Edited by urosg3
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Izvini @erwin-e, ali neki od ovih Twitteraša baš preteruju sa mračenjem. Koliko znam, svako novo zaražavanje kovidom je manje opasno jer si stekao nekakav imunitet preko T-cells. Ok, možda za retke slučajeve koje imaju opasne posledice od prve zaraze to nije slučaj, ali za ostale jeste. Zato mislim da i ovaj Omicron označava kraj pandemije, skoro svi ćemo se zaraziti pa će ostali talasi biti manje opasni. 

  • Like 1
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

I moje razmišljanje ide u tom pravcu. S tim što sneška ruši malo verovatna, ali ipak moguća pojava nove Godzila* mutacije.

 

 

*mutacija koja čini virus sposobnim da zaobiđe imuni odgovor organizma stvoren vakcinama i preboljevanjem

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...