Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

bas ludilo drma ljude, danas je moja rodjaka morala da otpusti kuvaricu u restoranu jer ova odbija da se vakcinise, a placati joj 2 puta nedeljno PCR test je potpuno neisplativo. ova je otisla dignutog nosa i uz pretnju da ce se vratiti sa muzem 🙄

 

inace, apropo one rasprave od pre par nedelja koja se ticala antibiotika u lecenju kovida i srpskih protokola, evo sta je dr Jankovic imao da kaze o tim nedoumicama. deo o tome je oko 19 minuta.
 

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

Po mom mišljenju najveći problem obavezne vakcinacije je taj što ni jedna vakcina nije dovoljno ispitana i što su moguće nuspojave. Terati ljude da se vakcinišu pod pretnjom kazne a pritom biti svestan da će određeni procenat imati više štete od vakcine nego koristi je na granici kršenja ljudskih prava.

 

A šta kažu tvoja ispitivanja po pitanju vakcine? Koje su to neželjene pojave? Da li možda rasti rogovi, otpada q...c ili se dešava nešto treće? Koliko ljudi mora da primi vakcinu da bi se ispitale pojave? Koliko godina treba da prođe - 10, 15, 75...? Ako imaš neko bolje saznanje, 'ajde 'leba ti podeli ga sa svetskom naučnom zajednicom i dobijaš Nobela na keca.

 

I šta kažu istraživanja Slavice iz Bajmoka po pitanju ubrizgavanja čipova?

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

Po mom mišljenju najveći problem obavezne vakcinacije je taj što ni jedna vakcina nije dovoljno ispitana i što su moguće nuspojave. Terati ljude da se vakcinišu pod pretnjom kazne a pritom biti svestan da će određeni procenat imati više štete od vakcine nego koristi je na granici kršenja ljudskih prava.

 

A po mom misljenju, to sto si kao istinu prihvatio te gluposti o neispitanim vakcinama je opasnije od samog kovida.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

 

 

Evo samo za deltu, pošto je to u suštini jedino bitno. Pravougaonici bi trebalo da obuhvataju određeni procenat najčešćih vrednosti (jednak broj preostalih rezultata je ispod i iznad pravougaonika), horizontalne crte u njima da budu medijane (pola rezultata bilo je iznad, a pola ispod te vrednosti), a tačke pojedinačni rezultati. Tri zvezdice znači da su hipoteze da je Fajzer bolji od svake od preostale tri vakcine, a AstraZeneka od Sinofarma veoma verovatne (>99,9%), dok jedna zvezdica pokazuje da su hipoteze da je AstraZeneka bolja od Sputnjika V, odnosno da je Sputnjik V bolji od Sinofarma verovatne (>95%).

 

LGPMvIv.png

 

https://www.cell.com/action/showPdf?pii=S1931-3128(21)00510-2

 

Sad primetih da nisam preneo oznake na Y-osu ovog izdvojenog grafikona:

 

5NH9Nmc.png

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sunshine State said:

 

Zao mi je, zena nije bila u godinama za umiranje 😞

 

inace, to u Srbiji imaju neke posebne smernice za Pfizer?

Koliko vidim na CDC, jedine kontraindikacije za Pfizer (mRNK) su:

 

 

"Contraindications

Severe allergic reaction (e.g., anaphylaxis) after a previous dose or to a component of an mRNA COVID-19 vaccine (Moderna or Pfizer-BioNTech)

Immediate allergic reaction† of any severity to a previous dose or known (diagnosed) allergy to a component of the vaccine"

 

Prethodni infarkt ne spada u kontraindikacije za mRNK - Srbija je trebalo svim starijim od 60 koji su primili dva Sinofarma da daje Pfizer/Modernu kao buster - ne da ih pita koju ce, vec da im predlaze na osnovu onog sto se do sad zna.

 

 

 

Jgb, baš je sumorna ideja da se cuvas godinu i po dana, primis 3 vakcine i opet umres. Koliko je sad tu imala uticaja trenutna terapija, ono sto sam na brzaka procitao, izgleda da i  mRNK vakcine postaju neefikanse ako se daju ljudima pod terapijom. 

 

Sto se tice posebnih smernica, kao sto je neko vec napisao, ako si imao prehladu pre 5 godina, bolje ti primi Sinofarm, sto je sigurno sigurno je.  

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, erwin said:

 

 

Evo samo za deltu, pošto je to u suštini jedino bitno. Pravougaonici bi trebalo da obuhvataju određeni procenat najčešćih vrednosti (jednak broj preostalih rezultata je ispod i iznad pravougaonika), horizontalne crte u njima da budu medijane (pola rezultata bilo je iznad, a pola ispod te vrednosti), a tačke pojedinačni rezultati. Tri zvezdice znači da su hipoteze da je Fajzer bolji od svake od preostale tri vakcine, a AstraZeneka od Sinofarma veoma verovatne (>99,9%), dok jedna zvezdica pokazuje da su hipoteze da je AstraZeneka bolja od Sputnjika V, odnosno da je Sputnjik V bolji od Sinofarma verovatne (>95%).

 

LGPMvIv.png

 

https://www.cell.com/action/showPdf?pii=S1931-3128(21)00510-2
 

 Mislim da je ovo oko efikasnosti odlična propaganda i ništa više.

Sve su vakcine približno (ne)efikasne, s tim što se dosta pisalo o tome kako su sa Kineskom najviše obolevali, što je negde i logično jer su je najstariji većinom i primali...

A inače, profesori sa poljoprivrednog i medicinskog fakulteta su, nevezano sada za Cov19, uvek imali bolje iskustvo sa supstancama koje im šalju kolege iz Rusije, u raznim ogledima i na naučniđ skupovima, a Ameri često fejluju uz izgovor : Jbg, nisy vam isty sirovine kao našy 😃

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, JohnnyDragon said:

Mislim da je ovo oko efikasnosti odlična propaganda i ništa više.

 

Aha, tipa 10 zemalja s različitih kontinenata se urotilo protiv kineske vakcine, čak i oni što su se isprva bili nameračili da je proizvode u sopstvenoj državi. Hoće to.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Evo šta piše South China Morning Post, honkonške novine u vlasništvu kineske Alibaba grupe u detaljnom članku s pregledom situacije u vezi s kineskim vakcinama:

 

Quote

As more choices have become available in recent months, some developing countries have turned to other suppliers over concerns about the effectiveness of the Chinese jabs against the Delta variants. (...)
But in recent months, some major buyers of China’s inactivated vaccines – among them Sinopharm customers the United Arab Emirates and Bahrain – have begun using alternatives as boosters, concerned over the effectiveness of the Chinese jabs against the highly transmissible Delta variant.
Thailand is mixing Sinovac doses with AstraZeneca jabs. South Africa has reportedly turned down 2.5 million Sinovac doses distributed by the Covax Facility, while Nigeria has deemed its 8 million Sinopharm doses, also from the UN-backed equitable access programme, only as “potential” jabs.

However, while the world’s supply gap remains, China’s inactivated vaccines will continue to be the major source of Covid-19 vaccines for developing countries, experts said.
“Given the current supply shortfall, the billions of doses of WIV from Sinopharm, Sinovac and Bharat [Biotech of India], when approved by the WHO, will be very important in the first round of vaccination globally,” said Jerome Kim, director general of the International Vaccine Institute.
“Over the midterm, the next six to nine critical months, where we have 11 billion doses to go, can we do it without inactivated vaccines? Now we need to vaccinate 8 billion – we may very well need every vaccine we can get that is WHO emergency use licensing [approved], particularly ones that can be kept stable at achievable temperatures for extended periods.”
Despite their lagging efficacy rates, China’s inactivated vaccines and the vectored vaccines developed by Oxford University are important to developing countries, many of which lack the infrastructure for mRNA vaccines, which must be stored at minus 20 to minus 70 degrees Celsius (minus 4 to minus 94 Fahrenheit).

https://www.scmp.com/news/china/science/article/3149429/can-china-stay-ahead-leading-exporter-covid-19-vaccines
 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, implant said:

 

Odokativno i krajnje laički, mislim da će se stvari kretati u smeru kojim je pošla Austrija, barem u Evropi. Sve više ograničenja, sve komplikovaniji život za nevakcinisane (tj. one koji smeju a neće da se vakcinišu). Uz neka odstupanja i nijanse od zemlje do zemlje, naravno. Nije nemoguće ni da se dođe do obavezne vakcinacije, za koju se ja inače, da još jednom ponovim, zalažem, i to posebno za zdravstvene radnike, onih koji rade u obrazovanju, itd. Prisila je ono što bih voleo da se nekako izbegne, jer bi sigurno, barem u Evropi, pala krv i neko bi stradao. Ameriku ne smem ni da komentarišem, imam dobre prijatelje u CA (Amerikance) i pravo da ti kažem, potpuno mi je nejasan pristup kalifornijskih vlasti svemu ovome.

Pa vidi to meni nije jasno, protiv si prisile obaveznom vakcinacijom, ali ti uopste ne smeta prisila merama, lockdownom. Ali to je potpuno isto samo sto je jedno neefikasno I stvara razdor (u ovom slucaju ne koristiti obaveznu vakcinaciju) , a drugo zahteva da politicari I struka stanu iza odluke.Razumes naravno da koriste pravni loophole? Ili ne koriste, I obavezna vakcinacija nije zloupotreba vlasti.   

 

Zasto je ocekivano I prihvatljivo, da se ide zaobilaznim putem gde se sve vreme tvrdi da je vakcina licni izbor a u stvari se ljudi prisiljavaju? 

 

Kako je ok da vlast koristi prisilu, samo je tako ne zove? Meni je to veca opasnost od zloupotrebe nego reci "ljudi ovo je neophodno, to je jedino resenje, stojimo iza toga da spasavamo drustvo". Prilagodimo zakone novonastalom stanju. Otkrili smo situaciju gde se ljudska prava suspenduju, nije nam prvi put. 

 

Imali smo temu o ljudskim pravima na prethodnom forumu, gde sam ja tvrdila da ljudska prava postoje samo ako su data pravnim sistemom. Mnogi su napadali taj stav, tvrdeci kako su ljudska prava urodjena. Malo mi bezveze da ovo kazem, ali ko je bio u pravu? 😁

 

Ovo naravno nije namenjeno tebi.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJ_Vasa said:

 

A šta kažu tvoja ispitivanja po pitanju vakcine? Koje su to neželjene pojave? Da li možda rasti rogovi, otpada q...c ili se dešava nešto treće? Koliko ljudi mora da primi vakcinu da bi se ispitale pojave? Koliko godina treba da prođe - 10, 15, 75...? Ako imaš neko bolje saznanje, 'ajde 'leba ti podeli ga sa svetskom naučnom zajednicom i dobijaš Nobela na keca.

 

I šta kažu istraživanja Slavice iz Bajmoka po pitanju ubrizgavanja čipova?

 

Ne, dovoljno je pogledati zvanične podatke iz relevantnih medicinskih izvora, kao i konstatovati da se nuspojave pojavljuju kod nekih ljudi, iako retko. Hoćeš da kažeš da je privremeno obustavljanje AZ bilo slučajno? Ili možda posledica nekakve zavere? A zaključke izvesti iz statistike kao i podatke proizvođača samih vakcina. Šta kaže Pfizer o svojoj vakcini, da li je 100% bezbedna? Ili možda nekim ljudima nagura temperaturu na 39,5 što za neke može biti fatalno? Ili Sputnik možda nije kod nekih ljudi izazvao preteranu imunu reakciju? I kao drugo uopšte ne znam šta hoćeš da kažeš, tj. u čemu je tvoj problem. Znam sigurno da o vakcinama znaš jako malo. Da ponovim, terati ljude da se vakcinišu sa ne 100% bezbednim vakcinama pod pretnjom kažnjavanja je na granici kršenja ljudskih prava. Nismo u Severnoj Koreji.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

 

Imali smo temu o ljudskim pravima na prethodnom forumu, gde sam ja tvrdila da ljudska prava postoje samo ako su data pravnim sistemom. Mnogi su napadali taj stav, tvrdeci kako su ljudska prava urodjena. Malo mi bezveze da ovo kazem, ali ko je bio u pravu? 😁

 

Ovo naravno nije namenjeno tebi.

 

Znam na koju raspravu mislis.

Ljudska prava ne mogu biti urodjena, jer nisu licne osobine. Tacno je reci da su univerzalna, sto znaci da se sticu samim rodjenjem u zemlji koja je clanica UN, a to znaci da je prihvatila i ratifikovala Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima. Tim cinom je pomenuta deklaracija postala deo pravnog sistema te zemlje. Ali to nije obican pravni akt koji se moze direktno primeniti, u smislu evo vam ljuska prava, ili ukidamo ljudska prava, sta god. Naprotiv, to je samo ram u okviru kojeg zemlje donose svoje zakone, a koji opet ne bi trebalo da budu u suprotnosti s pomenutom deklaracijom. Da li su u suprotnosti ili nisu, ne pise u deklaraciji za svaki pojedinacni slucaj, niti o tome odlucuju lokalna pravosudja. Jedini nadlezan je medjunarodni sud.

 

U vezi s vakcinacijom, ako se ista zna o sadrzaju i funkcionisanju sistema ljudskih prava, onda je i jasno da deklaracija ne pominje nijednu oblast koja bi se nedvosmisleno i direktno mogla vezati za vakcinaciju ili covid mere. To znaci i da ne postoje nikakve prepreke da drzave uvode bilo kakve mere, ukljucujuci i obaveznu, pa i prisilnu vakcinaciju. Tek ako bi antivakseri presavili tabak, tuzili drzavu za nesto sto jeste definisano deklaracijom (npr sloboda kretanja, tortura, pravo na zdravlje…) i dobili spor pred medjunarodnim sudom za ljudska prava, tek onda bi se moglo govoriti o krsenju ovih prava. Ali znajuci profil antivakserske druzine, tesko da se to ikada moze desiti. Urlanje o ljudskim pravima po ulicama, trgovima i medijima je prazna prica, dok nema nijedne presude u konkretnom slucaju, a koja bi bila toliko jasna, da bi se mogla koristiti kao presedan u svim slicnim.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LjubavPremaMolu said:

 

Ne, dovoljno je pogledati zvanične podatke iz relevantnih medicinskih izvora, kao i konstatovati da se nuspojave pojavljuju kod nekih ljudi, iako retko. Hoćeš da kažeš da je privremeno obustavljanje AZ bilo slučajno? Ili možda posledica nekakve zavere? A zaključke izvesti iz statistike kao i podatke proizvođača samih vakcina. Šta kaže Pfizer o svojoj vakcini, da li je 100% bezbedna? Ili možda nekim ljudima nagura temperaturu na 39,5 što za neke može biti fatalno? Ili Sputnik možda nije kod nekih ljudi izazvao preteranu imunu reakciju? I kao drugo uopšte ne znam šta hoćeš da kažeš, tj. u čemu je tvoj problem. Znam sigurno da o vakcinama znaš jako malo. Da ponovim, terati ljude da se vakcinišu sa ne 100% bezbednim vakcinama pod pretnjom kažnjavanja je na granici kršenja ljudskih prava. Nismo u Severnoj Koreji.

 

Nema idealno dobrog rešenja. Ako nećeš da uradiš ništa da ne bi ugrozio nijedno ljudsko pravo, onda imaš ovo što se dešava zadnjih godinu ipo dana (lokdaune), a što za posledicu ima, opet, kršenje mnogih ljudskih prava (obrazovanje, medicina, socijalizacija, za mnoge zarađivanje novca itd), što dovodi do drugih fatalnih nuspojava.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad stavis na papir, verovatnoca da umres od kovida je jedno 10 000 do 100 000 puta veca od toga da imas teske nuspojave od vakcinacije, a cak i tada tesko posledice vakcinacije nisu u 90% slucajeva fatalne, tako da je to zaista no brainer, ti izgovori o neispitanosti vakcina su vesto podmetnuti, ali su cist bullshit.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, LjubavPremaMolu said:

Da ponovim, terati ljude da se vakcinišu sa ne 100% bezbednim vakcinama

 

Pa vidi, ako bismo cekali da imamo nesto sto je 100 % bezbedno u medicini (a i u drugim segmentima zivota), slabo bi koji lek, procedura, vakcina bio koriscen ikad igde

 

Info od nekog ko radi na klinickim ispitivanjima lekova, vakcina, medical devices, itd... - nijedan lek se ne stavlja u promet ako mu je benefit/risk odnos mali, odnosno ako rizici premasuju benefit, te su tako i ove vakcine odobravane

 

E sad, sto bi "vrli srpski internet naucnici" da im neko da potvrdu da je vakcina 100 % bezbedna, to nije problem nauke, vec "vrlih srpskih internet naucnika"

  • Like 9
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Pa vidi to meni nije jasno, protiv si prisile obaveznom vakcinacijom, ali ti uopste ne smeta prisila merama, lockdownom. Ali to je potpuno isto samo sto je jedno neefikasno I stvara razdor (u ovom slucaju ne koristiti obaveznu vakcinaciju) , a drugo zahteva da politicari I struka stanu iza odluke.Razumes naravno da koriste pravni loophole? Ili ne koriste, I obavezna vakcinacija nije zloupotreba vlasti.   

 

Zasto je ocekivano I prihvatljivo, da se ide zaobilaznim putem gde se sve vreme tvrdi da je vakcina licni izbor a u stvari se ljudi prisiljavaju? 

 

Kako je ok da vlast koristi prisilu, samo je tako ne zove? Meni je to veca opasnost od zloupotrebe nego reci "ljudi ovo je neophodno, to je jedino resenje, stojimo iza toga da spasavamo drustvo". Prilagodimo zakone novonastalom stanju. Otkrili smo situaciju gde se ljudska prava suspenduju, nije nam prvi put. 

 

Imali smo temu o ljudskim pravima na prethodnom forumu, gde sam ja tvrdila da ljudska prava postoje samo ako su data pravnim sistemom. Mnogi su napadali taj stav, tvrdeci kako su ljudska prava urodjena. Malo mi bezveze da ovo kazem, ali ko je bio u pravu? 😁

 

Ovo naravno nije namenjeno tebi.

 

Nisam rekao da sam eksplicitno protiv (fizičke) prisile već da bih voleo da se to izbegne, ako je moguće, zbog ljudi koji će najebati baveći se budalama raznih vrsta. Kažeš lockdown unosi razdor, zar vakcinacija ne unosi još veći? Takođe, ne razumem šta će se bitno promeniti ako političari i struka "stanu" iza odluke, kako to stajanje treba da izgleda, zar ne postoje preporuke svih regulatornih tela i nadležnih ustanova? Ako vaš CDC ili naš Batut kažu ljudima da se vakcinišu, zar to ljudima ne bi trebalo da bude dovoljno da shvate da država stoji iza toga? Nagovorićeš nekoga da se vakciniše time što ćeš proglasiti obaveznu vakcinaciju ali nećeš da sprovodiš prisilnu, nego kazne i zakoni, tako si rekla u nekom postu. Pa (postojeći) zakoni već rade, pričasmo sinoć o Austriji a tu je i Italija recimo, očigledno da imaju pravni okvir za "zavrtanje ruke" - ali to i dalje nije isto što i prisila fizičkom silom ili oružjem. Ja tu vidim razliku - ne želiš da se vakcinišeš, ok. Država smatra da grešiš i da si potencijalno opasan, možeš u radnju i apoteku, plaćaj testoveee, rađaj sinoveee i ostalo. Država takođe smatra i da si glup, ali to će ti ostaviti da sam skontaš posle godinu, dve ili pet, valjda ćeš primetiti da na planeti ne nedostaje 3, 4 ili 5 milijardi vakcinisanih. Neće da te vezuje ili vakciniše na silu jer joj je stalo da, u nenormalnim vremenima, zadrži koliko-toliko normalno funkcionisanje demokratije. Očekujem da će se to dešavati u većini razvijenih, demokratskih zemalja, za nas gologuziju ćemo videti. Prvo meka sila, pa uvrtanje ruke a za dalje kako situacija bude nalagala, verovatno i gruba sila posle iscrpljivanja svih drugih zakonskih mogućnosti - i posle donošenja regulative koja to omogućava, a to je spor proces. Da je idealno, nije, da je sporo, jeste, ali očigledno da EU, USA i ostalo razvijeno društvo ne želi da se nađe u klubu Indonezije, Mikronezije i ostalih, for better or worse, čak i u ovoj situaciji.

 

Dalje, ja ti rekoh da nisam prava adresa za diskusiju jer epidemiološke mere (uključujući i lockdown) ne smatram neefikasnim. Govorim o mom iskustvu iz Srbije, naravno, ostavljam mogućnost da je u US drugačije. Gotovo sve države koje su danas na (koliko-toliko) zelenoj grani su imale neku vrstu lockdown-a, ali su to vreme pravilno iskoristile da edukuju, mobilizuju i vakcinišu svoje narode. 

 

O suspendovanju ljudskih prava ne bih, jer ćemo se vrteti u krug koji smo izvrteli više puta. Na kraju tog kruga sam ja, koji sam se zalagao da se (npr.) pametnjakovići koji neće da stave masku makar na pola sata kada uđu u radnju (nego bi još da se biju sa obezbeđenjem) opauče pendrekom po leđima , bio proglašen fašistom - i to od strane tebe i jednog moderatora. Tada sam još pisao da ljudska prava, u ovoj situaciji, treba samo pravilno postaviti po važnosti, nisam se čak zalagao ni za njihovu suspenziju. To sigurno ne bi sprečilo virus ali bi spasilo mnogo života, mislim da je primer Srbije dovoljan kao slika šta se dešava u jednom i u drugom slučaju. Akiro se ubi postavljajući podatke iz Grčke, i tamo je situacija očigledna. Vidim da sada nemaš problem da se ljudska prava suspenduju zbog vakcinacije, iako ni vakcinacija ne može sama da reši problem nego ljudi u Portugalu, npr., i dalje nose maske - što je potpuno ok, po meni, ljudi se bore da sačuvaju svaki život u situaciji gde i jebeni viral load može da predstavlja razliku između života i smrti kod nekoga. Tada si bila u fazonu da ljudska prava, nikada i ni u kom slučaju ne smeju da se suspenduju, sada pričaš drugu priču i kao argument za nju navodiš da vas uslovljavaju maskama zbog nevakcinisanih? Pa jebi ga, tako to ide kad se popušta budalama i malo je licemerno tražiti sada suspenziju prava kada se to poklapa sa tvojim mišljenjem o merama sa jedne, i vakcinaciji sa druge strane.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

Na digitalnom sertifikatu mi ne pise da je treca doza Fajzer nego da je POSLEDNJA doza Fajzer.

 

Mozda to ne znaci nista, a mozda su vec sigurni da dalje vakcinacije nece biti.

I meni, računam da mi se iširalgija neće vraćati 😉

Link to comment
Share on other sites

a digitalnom sertifikatu mi ne pise da je treca doza Fajzer nego da je POSLEDNJA doza Fajzer.

 

Netačno, piše:   Последња доза / Last dose: 3

 

Loše si preveo, radi se o poslednjoj primljenoj dozi.   (dakle, može da bude 3, 5, 7...)

 

Edit, evo ti slike:

 

20211115-113039.jpg

 

Edit: Dobra vest. EU će danas priznati Covid sertifikate Srbije.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Edward Louis Severson III said:

Kad stavis na papir, verovatnoca da umres od kovida je jedno 10 000 do 100 000 puta veca od toga da imas teske nuspojave od vakcinacije, a cak i tada tesko posledice vakcinacije nisu u 90% slucajeva fatalne, tako da je to zaista no brainer, ti izgovori o neispitanosti vakcina su vesto podmetnuti, ali su cist bullshit.

 

 

Kako bullshit kada ni proizvođači ne garantuju bezbednost vakcina? Trik je u sledećem: iako se slažemo da je verovatnoća pojavljivanja teških nuspojava kod vakcina mala, ona postoji i onda se postavlja pitanje odgovornosti u slučaju da osoba koja je prisilno vakcinisana premine od posledica vakcine, a nominalno nije htela da se vakciniše. To je jednostavno no go i zbog toga mi možemo ovde diskutovati do besvesti ali evidentno je da se obavezna/prisilna vakcinacija nikada neće uvesti, osim možda u Severnoj Koreji. Mislim da su u ovom trenutku nevakcinisani već u nezavidnom položaju, barem u nemačkoj. Društeni život im je značajno ograničen, a zaposlenima vise otkazi u većini delatnosti. Taj "legalan" pritisak bi trebao dovesti do željenog cilja, samo će ići malo sporije nego što bi svi želeli.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...