Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

O obaveznoj vakcinaciji.

 

Ja upoređujući dve premise nisam baš optimista da bi nas neki veliki obuhvat vakcinacije spasao.

 

Prva premisa: Obaveznom vakcinacijom protiv Variole je pelcovano 18 miliona ljudi. Ne znam precizniji podatak od toga, ali lako se vidi da je 1972 populacija Yu bila oko 20,7 miliona ljudi.

To znači da je obuhvat obaveznom vakcinacijom bio oko 86%.

 

Druga premisa: izraelski rezultati koje je nedavno Uroš linkovao.

Obuhvat svih starosnih grupa iznad 50+ tamo je iznad 86% (neki prelaze i 90%). Što naravno i dalje nije 86% populacije, naravno.

Ali gledajući rezultate kod njih, gde je gro hospitalizovanih i umrlih opet u kategoriji 50+ ja ne verujem da bi se nešto spektakularno na strani rezultata dobilo pelcovanjem dece da postignu tih 85%+ populaciono.

 

 

Poenta ovih najnovijih talasa su mere. U uslovima gde je sve pušteno s lanca vakcine prosto ne rade ono što se reklamiralo prošle zime kad se krenulo sa vakcinacijom.

 

 

 

Izrael vakcinacija:

 

starosna     obuhvat

grupa          dve doze

 

12-15              40,2

16-19              72,2

20-29             73

30-39             78,7

40-49             81,8

50-59             83,8

60-69             87,7

70-79             87,7

80-89             87,3

90+                79,9

 

*pardon - dozu 1 godišta 60-69 prelaze preko 90%

 

Edited by CheshireCat
Link to comment
Share on other sites

Pomoglo bi iz prostog razloga sto mladi u kontaktu sa starijima prenose virus. Ako su svi stariji 50+ pelcovani, kako mogu dobiti virus? Pa lepo, od svojih klinaca, ili oni malo stariji od unucica. Sigurno nece 50+ ljudi da izlaze u grad uvece i jure sojke, mozemo sa sigurnoscu to tvrditi za 99% ljudi.

 

Situacija je stvarno toliko prosta, to sto niko nece da kaze kako jeste ne znaci da je komplikovano.

 

Ne moze da se tvrdi da vakcine ne rade dok nisu svi vakcinisani. Znaci treba ti bar 90% obuhvat (kroz sve starosne grupe)da bi mogao da izvlacis zakljucke o tome da li mogu ili ne mogu zaustaviti pandemiju, iz prostog razloga sto uvek ima 5% ljudi kod kojih vakcina "ne radi" i imas i one koji ne smeju da je prime. Zbog toga i postoji obavezna vakcinacija za ekstremno zarazne bolesti, jer ne postoji mogucnost da ti svakog pojedinca istestiras posle vakcine da li se "primila" ili nije. Ti koji nisu dovoljno srecni da im vakcina aktivira imuni odgovor su zasticeni kolektivnim imunitetom.

 

Zasto kazem 90% ravnomerno kroz sve starosne grupe? Pa upravo zbog ovog clasha generacija i gde se one susrecu. Ako nijedno dete ispod 10 godina nije vakcinisano, 50+ ljudi, babe i dede, mogu 100% da budu vakcinisani. Opet postoji odredjeni rizik za njih kad im dodju unucici, jer su oni najvece kliconose, to ne vazi samo za kovid, vazi za sve. Zato se pandemija zaustavlja tako sto sve vakcinises, onda virus i ako uspe da dodje do nekoga kod koga se nije primila vakcina i on najebe manje ili vise, opet ne moze da prenosi virus kao u nevakcinisanoj populaciji i ultimativno - virus vise nema gde.

 

Cela prica, bukvalno, prosta kao pasulj, dete u petom razredu treba da bude sposobno da je razume.

Edited by McLeod
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, McLeod said:

treba ti bar 90% obuhvat (kroz sve starosne grupe) da bi mogao da izvlacis zakljucke o tome da li mogu ili ne mogu zaustaviti pandemiju

 

Sa ovim se baš slažem i pravi je disklejmer za moj post.

 

 

Na osnovu ovih podataka koje sam gledao sklon sam svojim tezama. Možda je cela priča o tome što se duugo vrteo neformalni marketing da će vakcine rešiti problem bez sitnih slova o vakcinaciji sa 9x% obuhvatom i merama za smanjenje broja zaraženih.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, urosg3 said:

Kakvo kakve? Maska u zatvorenom, distanca, pranje ruku, maska na časovima 🙂

 

Gde si, Bajo moj? Još uvek šetaš onu fetiš masku?

 

Procentualno imamo više zaraženih nego prošlog vikenda, na žalost. Priznajem da sam omanuo u proceni da ćemo se izvući do ove zime, nisam mislio da kod nas ima baš ovoliko ljudi koji će odbiti vakcinaciju...nadao sam se da ćemo da dobacimo do 70-75%, plus da Grci još malo pooštre uslove za ulazak na letovanje, plus ljudi koji su već preležali. Ali avaj, sa 50ak posto vakcinisanih trajaće ovo još poprilično.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ne samo procentualno, nego i goli brojevi kazu da ovog vikenda ima nesto malo vise zarazenih nego proslog. Pre nedelju dana bilo je manje od 5300 novozarazenih, danas je prijavljeno 5389. Dakle, nema eksponencijalnog rasta, ali nema ni opadanja, u najboljem slucaju mozemo ocekivati izlazak na neki plato ove krivulje.

Moja prognoza je stabilan broj novozarazenih do Nove godine, a onda lagani pad i dosta dobru situaciju pred april i izbore.

 

@Div ima li poboljsanja, kako si danas?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

 

Da, tako je zamisljen, ali jos uvek ne mozes koristiti nemacki QR code u Holandiji, treba ti test za muzej, restoran, ....

 

Zato i kazem da ce trebati vremena da zazivi u praksi.

Da znas ako krenes na ovu stranu 😄

Mislim da je problem jer je svaka eu drzava izbacila svoju covid aplikaciju. one nisu prvo zamisljene da rade svuda po eu vec samo u toj drzavi. pa onda kad u nju ubacis sertifikat o vakcinaciji druga drzava ne priznaje jer ti citaci qr kodova su optimizovani za tu covid aplikaciju koja je u toj drzavi.

uhhh nadam se da sam razumljivo napisao.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

Evo malo razmisljanja nasih lekara koji rade van Srbije, o situaciji u Srbiji"

 

"Do sada smo imali prilike da cujemo kritike na racun vanhospitalnih epidemioloskih mera, slabe vakcinisanosti, i neodgovornog ponasanja gradjana, sto je i opravdano.

Ono sto nismo imali priliku da cujemo, a sto je jednako vazno, je pogresno tretiranje pacijenata u Kovid ambulantama i bolnicana kako epidemioloski, tako i terapijski.
 O tome se uopste i ne prica, zato sto i dalje vecina kolega misli da se radi dobro i da su rezultati lecenja dobri. 
Dok ne shvatimo da i u tom segmentu pravimo greske i ne ispravimo ih nece biti pomaka."

 

"I dalje se, koliko vidim, propisuju antibiotici i acetilsalicilna kiselina što se ne može okarakterisati drugačije nego kao lekarska greška."

 

"Neverovatno je da nema komentara na najnoviji protokol lecenja. Nazalost, nisu ispravljene greske iz proslig protokola.

Kada pogledate sta pise o obliku 2 bolesti i preporuku sta u tom slucaju raditi, dobijate odgovor zasto nam trenutno u bolnicama lezi  5 663 ljudi.

Opet se dovode u nezavidnu situaciju ozbilni bolesnici koji nemaju gde da se lece. Ovo su katastrofalni propusti ljudi skromnog znanja, a velike ambicije i patoloske poslusnosti. "

 

"U Svedskoj trenutno ima 291 lezeci pacijent sa Covidom. Jedan od razloga tolike diskrepance izmedju njih i nas jeste i vakcinisanost stanovnistva.

Medjutim, i kada su imalu manju stopu vakcinisanosti  i veci broj zarazenih od nas , uvek su imali bar 5 puta manje hospitalizovanih u onosu na Srbiju.

Razumem i da su razliciti uslovi zivota i ostale razlike, ali je nemoguce odbraniti "opravdanost" tolikog broja hospitalizovanih u Srbiji."

 

Uvek sa zanimanjem procitam ove tvoje insajderske informacije jer me bas kopka sta to rade u Srbiji i odakle onoliko ljudi po bolnicama. Negde mi pada na pamet i da treba opravdati sve one kupljene respiratore i navrat nanos sklepane bolnice. Ali kakvog to, na kraju, ima smisla kad onoliko mladih ljudi ode bogu na istinu? U Svedskoj se bar zna da su ogromnom vecinom ti preminuli bli veoma stari, pa je pitanje koliko bi ih se izvuklo i da su pokusali da ih lece, kao sto nisu.

 

Sad sam bacila pogled na svedsku statistiku. Zanimala me grupa zena starosti 20-29 godina. Tu ima ravno 6 preminulih od pocetka pandemije. I to sam pogledala nakon sto me bas pogodila vest o smrti porodilje iz Pirota pre tri dana (poznavala sam porodicu). U vezi s tim citam da je jos najmanje pet trudnica i porodilja u Srbiji umrlo od covida, a gde su sve ostale istih godina, koje nisu bile trudne? Nece biti da samo trudnice umiru, mora da onih drugih ima daleko vise. Deluje skroz nerealno, stvarno se pitam kako je to moguce, u cemu je stvar?

Nesto tu ozbiljno nije u redu. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Želim da kažem još nešto o tim potvrdama o preležanom kovidu-mi smo testirali ženu 40tih godina koja je u aprilu preležala koronu....

Imala je simptome i brzi test je bio pozitivan-dakle, ponovo je bolesna...

Ja sam juče testirana brzim, negativna sam, sad čekam rezultat PCRa-imam temperaturu 37,3 i glavobolju a radim to što radim, pa su me poslali na testiranje....

Ono što nisam znala je da nemam pravo na bolovanje čak i ako mi je neko od ukućana pozitivan do pojave simptoma...:classic_rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, vilhelmina said:

 

Uvek sa zanimanjem procitam ove tvoje insajderske informacije jer me bas kopka sta to rade u Srbiji i odakle onoliko ljudi po bolnicama. Negde mi pada na pamet i da treba opravdati sve one kupljene respiratore i navrat nanos sklepane bolnice. Ali kakvog to, na kraju, ima smisla kad onoliko mladih ljudi ode bogu na istinu? U Svedskoj se bar zna da su ogromnom vecinom ti preminuli bli veoma stari, pa je pitanje koliko bi ih se izvuklo i da su pokusali da ih lece, kao sto nisu.

 

Sad sam bacila pogled na svedsku statistiku. Zanimala me grupa zena starosti 20-29 godina. Tu ima ravno 6 preminulih od pocetka pandemije. I to sam pogledala nakon sto me bas pogodila vest o smrti porodilje iz Pirota pre tri dana (poznavala sam porodicu). U vezi s tim citam da je jos najmanje pet trudnica i porodilja u Srbiji umrlo od covida, a gde su sve ostale istih godina, koje nisu bile trudne? Nece biti da samo trudnice umiru, mora da onih drugih ima daleko vise. Deluje skroz nerealno, stvarno se pitam kako je to moguce, u cemu je stvar?

Nesto tu ozbiljno nije u redu. 

Ali stvarno je najbitnije mišljenje lekara koji rade van Srbije a naročito iz Švedske...

Ko nije primetio brojevi su užasno visoki u celom regionu, zajedno sa Rumunijom..

Obratite pažnju na procentualni odnos svih parametara na broj stanovnika..ž

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...