Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

32 minutes ago, Sunshine State said:

Mozda sam nesto propustila, ali ko joj trazi PCR?

 

Ako ima papire za US, dovoljan je i antigen test 

Stavljala sam ranije link na website gde mozete proveriti sve requirements.

 

 

I da dodam - ako ima dovoljno vremena, antigen test moze da uradi i na aerodromu:

 

https://www.centogene.com/covid-19/test-centers/corona-test-center-frankfurt-airport.html

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hugo Punch said:

Ljudi, veoma sam skeptican po pitanju toga da li cemo skoro izaci iz pandemijske situacije.

 

Toliko je glupih ljudi u ovoj zemlji da je sansa da se mi dovoljno vakcinisemo blizu statisticke greske.

Ehh da se samo ljudi u nasoj zemlji pitaju.

Link to comment
Share on other sites

Stephan Bancel koji je gazda Moderne, inace francuz je dao intervju i rekao da je vakcina Moderna efikasna 93 procenata tokom sest meseci medjutim ne znaju podatke sada obzirom na delta soj :smiley33:

Meni je ovo informacija bez informacije - sta znaci to sto on kaze ? Takoreci nista obzirom da je delta soj sada dominantan a i ne objasnjava sta ti procenti znace da li stiti od zarazavanja ili od tezih oblika ? 

 

https://www.lci.fr/amp/sante/covid-19-coronavirus-pandemie-vaccination-le-vaccin-de-moderna-serait-efficace-a-93-sur-une-duree-de-six-mois-2193205.html

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, CheshireCat said:

Dovoljno vakcinisanih postaje ponovo pozitivno (ako gledamo Britaniju i Izrael) da će čak i visok procenat vakcinisanih izazivati ozbiljnu distrakciju još neki vremenski period (bar do sledećeg leta).

 

Ponovo pozitivno nije problem. "Pozitivno" znaci da ti je virus u organizmu u dovoljnoj kolicini. To ni jedna vakcina nikad nije sprecila. Poenta je spreciti razvoj (teze) bolesti.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

 

I da dodam - ako ima dovoljno vremena, antigen test moze da uradi i na aerodromu:

 

https://www.centogene.com/covid-19/test-centers/corona-test-center-frankfurt-airport.html


Hvala, Sunshine. Meni je ovo potrebno da znam jer ću putovati u Srbiju, pa onda u Holandiju, Belgiju i Italiju.  Ako se putuje kolima iz Holandije do Belgije, test mi neće biti potreban, smatram. Naravno, sve je u zavisnosti od kako se stanje odvija i proveravaću dnevno. Iznenadjena sam cenama testa, ali to je aerodrom, kod nas je besplatno bar, ali potpuno spremna da radim što moram i platim. Dan po dan, videćemo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Ponovo pozitivno nije problem. "Pozitivno" znaci da ti je virus u organizmu u dovoljnoj kolicini. To ni jedna vakcina nikad nije sprecila. Poenta je spreciti razvoj (teze) bolesti.

 

Ne mislim ja da je to problem, ali stvaraće distrakciju. Šuška se da će Izrael u lokdaun ponovo da bi sprečio širenje.

Ono što hoću da kažem je - čini mi se da ni vakcinisanje neće zaustaviti histeriju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U mom malom mistu ovde u SRB, na danasnji dan ima 54 % kompletno vakcinisanih odraslih gradjana, a situacija s brojem zarazenih na danasnji dan je ovakva:

 

" Na Korona odeljenju Opšte bolnice Sremska Mitrovica trenutno je smešteno je dva pacijenta. Nema pozitivnih na virus Kovid.

U Kovid odeljenju OBSM, u Izveštaju za protekla 24 sata, nema pacijenata koji se leče od korona virusa, nema pozitivnih, nema pacijenata na respiratoru. "

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

 

Vise moje vidjenje. Broj rezarazenih je ocigledno statisticki zanemariv, sto znaci da antitela traju bas dugo.

Ciao ti je spomenula da zna tri nevakcinisanime osobe koje su se ponovo zarazile, jedan prošao još gore drugi put. Moj kolega koji živi u Indiji je isto bio dva puta zaražen, drugi put od delta soja. 

 

Naravno, to ne znači da nisi u pravu, ali takođe ne znači da jesi. Zato zamolio bih te da ako tako nešto tvrdiš ubuduće, ili stavi naučno utemeljeni link ili nam jasno stavi do znanja da je samo tvoje viđenje, da ne bude zabune. Hvala.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

 

Ne mislim ja da je to problem, ali stvaraće distrakciju. Šuška se da će Izrael u lokdaun ponovo da bi sprečio širenje.

Ono što hoću da kažem je - čini mi se da ni vakcinisanje neće zaustaviti histeriju.

Izrael od sledece nedelje.

53 minutes ago, Darko said:

Ciao ti je spomenula da zna tri nevakcinisanime osobe koje su se ponovo zarazile, jedan prošao još gore drugi put. Moj kolega koji živi u Indiji je isto bio dva puta zaražen, drugi put od delta soja. 

 

Naravno, to ne znači da nisi u pravu, ali takođe ne znači da jesi. Zato zamolio bih te da ako tako nešto tvrdiš ubuduće, ili stavi naučno utemeljeni link ili nam jasno stavi do znanja da je samo tvoje viđenje, da ne bude zabune. Hvala.

Mislim da imas statistike u US, i krecu se oko par % od zarazenih. Osim onog nesrecnog grada u Masacusetsu.

Link to comment
Share on other sites

Ja i dalje tvrdim da prevođenje corone u grip na ovaj način aka " nadamo se da vakcina odradi bar nešto" ne može da funkcioniše.
Zašto? Zato što smo imali vakcinu (zapravo nekoliko njih) koje su mogle alfa, beta i originalni soj da svedu na blizu nule. Onda se desio delta soj koji ne hebe vakcinu 0% pa sad imamo n-ti talas širom sveta nevezano za procente vakcinisanosti. Vakcinisani se zarazavaju i završavaju i u bolnici i na icu. I umiru.
Npr u Izraelu, članak od pre dve nedelje ( https://www.timesofisrael.com/seriously-ill-covid-patients-recovering-faster-than-in-earlier-waves-report/), kaže da je od 20 umrlih, 15 bilo full vakcinisano. Takođe, oko 60% hospitalizovanih je full vakcinisano. Jedina pozitivna činjenica iz tog članka je da oni koji preteknu, iz bolnice se otpuštaju u proseku posle 8 dana umesto 10-12 što je bio prosek pre pola godine.

I sta sad? Imate poluefikasne vakcine protiv soja koji zarazave SVE, i one koji su prelezali nešto u poslednjih godinu i po o one koji su primili vakcinu, imate bolničke troškove, imate troškove za bolovanja, umrle sa i bez vakcine... Gde smo sad? Januar 2020. godine.
Ako mi pomenete opet grip i taj nivo zdravstveno problema, evo reći ću vam i još da ne može se corona na to svede nikako. Grip.je sezonska bolest (corona nije), vakcine se prave (modifikuju) na svakih 6 meseci (ove protiv corone 6 meseci ne mogu da nateraju ljude da se vakcinišu više od 50ak% a već nemaju svrhu) za nove sojeve, grip ne ubija ekonomiju (za razliku od corone), grip ne rastvlja zdravstvene sisteme na sastave delove (za razliku od corone), grip ne svede školstvo na gledanje u monitor (corona da) itd itd itd

Tako da... ili će neko uspeti da smućka vakcinu za sve sojeve ili će ovo trajati... dok neko ne smućka tu hebenu vakcinu za sve sojeve.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Gde smo sad? Januar 2020. godine.
Ako mi pomenete opet grip i taj nivo zdravstveno problema, evo reći ću vam i još da ne može se corona na to svede nikako. Grip.je sezonska bolest (corona nije), vakcine se prave (modifikuju) na svakih 6 meseci (ove protiv corone 6 meseci ne mogu da nateraju ljude da se vakcinišu više od 50ak% a već nemaju svrhu) za nove sojeve, grip ne ubija ekonomiju (za razliku od corone), grip ne rastvlja zdravstvene sisteme na sastave delove (za razliku od corone), grip ne svede školstvo na gledanje u monitor (corona da) itd itd itd

Tako da... ili će neko uspeti da smućka vakcinu za sve sojeve ili će ovo trajati... dok neko ne smućka tu hebenu vakcinu za sve sojeve.

 

Deluje mi (a možda sam pesimista) da ide u pravcu ovoga što ti govoriš u postu.

Deluje mi i da ta priča sa blažim delta sojem vrlo upitno koliko pije vodu. Možda je blaži, ali je opet dovoljno ozbiljan.

A ponajviše mi deluje da će ovo trajati godinama. Delom zbog objektivnih okolnosti, a delom zbog geopolitičko-medijske histerije.
Ne verujem u onu priču svake pandemije kroz dve godine dosta. Ne vidim kako bi ovo samo od sebe nestalo ako smo opet, kako kažeš, u januaru 2020.

 

Nisam optimista da će se histerija smiriti vakcinom. Možda nekim efikasnim lekom.

Edited by CheshireCat
Link to comment
Share on other sites

Koliko ja vidim zajednicko za sve sojeve je da umiru uvek stariji i bolesni ljudi, mladji i zdraviji ne umiru tj izuzetno retko.

Iscitah skoro jedan interesantan rad zaboravih da stavim link a nije ni vazno, mozda je neko i linkovao - pisalo je o tome da su u izraelu dosli do toga da ova vakcina koja ide na protein S tj spike (sta god to znacilo nisam strucnjak) ustvari ne moze da bude efikasna za mutacije i da treba praviti novi tip vakcina koji napada omotac virusa a ne protein S jer bi u tom slucaju bila efikasna nezavisno od mutacija. I sad se radi (i) na tome. Nauka i znanje o ovom virusu napreduje to je sigurno ali gadan virus ne mozes mu doci glave izgleda bar za sada.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ciao said:

Koliko ja vidim zajednicko za sve sojeve je da umiru uvek stariji i bolesni ljudi, mladji i zdraviji ne umiru tj izuzetno retko.

Iscitah skoro jedan interesantan rad zaboravih da stavim link a nije ni vazno, mozda je neko i linkovao - pisalo je o tome da su u izraelu dosli do toga da ova vakcina koja ide na protein S tj spike (sta god to znacilo nisam strucnjak) ustvari ne moze da bude efikasna za mutacije i da treba praviti novi tip vakcina koji napada omotac virusa a ne protein S jer bi u tom slucaju bila efikasna nezavisno od mutacija. I sad se radi (i) na tome. Nauka i znanje o ovom virusu napreduje to je sigurno ali gadan virus ne mozes mu doci glave izgleda bar za sada.

Pametniji virus od naucnika.

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Inace danas u ambulanti u Tavankutu, otisla jedna starija zena da podigne recepte za lekove. I kaze njoj sestrica "pa majko vi se niste vakcinisali"? kaze zena "nisam" . Pa onda vam ne bi smela ispisati recepte. ali dobro ovaj put cu vam progledati kroz prste.

 

Isto jedan skolski prijatelj, zivi u selu Cikerija, imaju farmu i Suboticka mlekara dolazi cisternom da odnese mleko. Danas su dobili dopis da se vakcinisu jer ako ne onda cisterna nece vise dolaziti. Ljudi bukvalno ne napustaju kucu, kao da su oni americki redneki sa aljaske

Edited by Tomiprunet
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, shonke said:

Tako da... ili će neko uspeti da smućka vakcinu za sve sojeve ili će ovo trajati... dok neko ne smućka tu hebenu vakcinu za sve sojeve.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Nemoguće je smućkati vakcinu za svaki soj koji može da se pojavi. Možda može da se napravi efikasnijom ako reaguje i na ostale karakteristike virusa osim proteina u šiljcima. Osim toga izgleda da i postojeće vakcine bolje rade ako se poveća vreme između prve i druge doze, to je jedna hipoteza zašto je u Britaniji sve manje novozaraženih, znači kriva u opadanju. Ili je bila do juče, danas nisam pratio,

 

2 hours ago, CheshireCat said:

Ne verujem u onu priču svake pandemije kroz dve godine dosta. Ne vidim kako bi ovo samo od sebe nestalo ako smo opet, kako kažeš, u januaru 2020.l

Nisam optimista da će se histerija smiriti vakcinom. Možda nekim efikasnim lekom.

Ta priča o dve godine je poremećena merama koje preduzimamo. Da nije bilo zatvaranja, policijskih časova, samoizolacije, maski i ostalog virus bi se brzo prošrio kroz celu populaciju što je grubo ekvivalentno skoro 100% vakcinaciji, To bi izazvalo pad očekivanog životnog veka za nekoliko godina i privredne posledice koje pitanje da li bi bile veće od ovih koje imamo zbog mera. Nekoliko krugova sa sve manjim brojem bolesnih jer je rezaražavanje ipak retko i kraj. 

 

Histerija se pre svega smiruje umerenijim tonom, u medijima prvenstveno. Odeš na b92/korona, pogledaš naslove i vidiš kakao se diže i održava histerija. Nisu ni drugi mediji mnogo bolji.

Edited by Cyrus Smith
kucačke greške
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...