Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Dobili smo novo Ministarstvo istine, google:

Google has banned Sky News Australia from uploading content to YouTube for one week after the news platform allegedly breached its rules on spreading so-called 'Covid misinformation'.

According to the channel, the videos that provoked the censorship included 'debates around whether masks were effective and whether lockdowns were justified when considering their adverse health outcomes'.  

And it cited its commentators who argue 'masks are not effective in containing outbreaks, particularly when mandated outside in the fresh air' and take issue with 'the frequency and mechanisms of locking down Australians.' 

It pointed out the science on both of these points is not settled. 

While studies published by the Lancet suggest a mask stops up to 80 per cent of droplets from being released into the air, researchers in Denmark found there was no statistically significant difference in the number of people who contracted Covid while wearing masks in public compared to without. 

The move comes as Australia's 'Zero Covid' strategy that aims to completely eliminate the virus shows signs of buckling.   

.....

YouTube's move followed a review of posts uploaded by the Rupert Murdoch-owned TV channel, which allegedly posted material that 'could cause real-world harm' to its 1.86 million YouTube subscribers.

YouTube said it had 'clear and established Covid-19 medical misinformation policies based on local and global health authority guidance'. A spokesman told MailOnline today that it 'did not allow content that denies the existence of Covid-19' or which encouraged people 'to use hydroxychloroquine or ivermectin to treat or prevent the virus'.  

Sky News Australia said it had found old videos that did not comply with YouTube's policies and took its 'commitment to meeting editorial and community expectations seriously'. 

However, it denied any of its hosts had ever denied the existence of Covid and its reporters warned the move was an attack on press freedom and free speech. The ban could affect Sky News Australia's revenue stream from Google.

......

He added: 'If YouTube's COVID-19 misinformation policy was around in the early days of the pandemic, people would be banned for criticising China's transparency, saying the virus seems to be airborne or calling for limitations on international travel.

'No one body should have that power - let alone an organisation with such a poor track record. Even more concerning is what this does to the freedom of debate and conversation.

'You have a right to debate Australia's COVID-19 policies. Science, and the government's response to that science, are two very different things. If that conversation is stifled our political leaders will be free to act with immunity, without justification and lacking any sufficient scrutiny from the public.

'Your freedom to think will be extinguished.'

 

Da navedemo neke interesatne stvari koje Google ne dozvoljava:

 

Claims that there is a guaranteed prevention method for COVID-19; - znaci social distancing ne garantuje da se neces zaraziti - kako?

Claims that an approved COVID-19 vaccine will cause death, infertility, or contraction of other infectious diseases; - dokazano netacno jer smo imali smrti kao posledice vakcine.

Content that claims that any group or individual has immunity to the virus or cannot transmit the virus; - naucnici tvrde da je jedan deo populacije imun.

Content that disputes the efficacy of local health authorities' or WHO's guidance on physical distancing or self-isolation measures to reduce transmission of COVID-19. - ni pod razno nemojte da dovodite u pitanju mere - to ne dolazi u obzir (dobili smo globalnu tiraniju)

Claims that a specific treatment or medicine is a guaranteed cure for COVID-19;  - nedaj boze da neki lekar otkrije tretman

 

Davno je proslo vreme kada je Big Tech trebala da ima zastitu da bi bili javna platforma, odgojili smo cudovista, i ovo treba sto pre resiti.

 

 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Darko said:

Zaboravljaš jednu važnu stvar: lockdown. Oni koji rade mogu samo na posao, u šoping i na vežbe - i to je to. Kada bi se sve otvorilo, buknulo bi. Videli smo u Indiji i u Indoneziji. Možda ne bi bilo baš toliko loše ali bio bi pomor. 

 

Nego ... šta drugo predlažeš? I dalje mi nije jasno. 

Ja sam zamisljao da su u Australiji higijenske navike na znatno visem nivou u odnosu na ove dve drzave iz bolda.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Dobili smo novo Ministarstvo istine, google:

Google has banned Sky News Australia from uploading content to YouTube for one week after the news platform allegedly breached its rules on spreading so-called 'Covid misinformation'.

According to the channel, the videos that provoked the censorship included 'debates around whether masks were effective and whether lockdowns were justified when considering their adverse health outcomes'.  

And it cited its commentators who argue 'masks are not effective in containing outbreaks, particularly when mandated outside in the fresh air' and take issue with 'the frequency and mechanisms of locking down Australians.' 

It pointed out the science on both of these points is not settled. 

While studies published by the Lancet suggest a mask stops up to 80 per cent of droplets from being released into the air, researchers in Denmark found there was no statistically significant difference in the number of people who contracted Covid while wearing masks in public compared to without. 

The move comes as Australia's 'Zero Covid' strategy that aims to completely eliminate the virus shows signs of buckling.   

.....

YouTube's move followed a review of posts uploaded by the Rupert Murdoch-owned TV channel, which allegedly posted material that 'could cause real-world harm' to its 1.86 million YouTube subscribers.

YouTube said it had 'clear and established Covid-19 medical misinformation policies based on local and global health authority guidance'. A spokesman told MailOnline today that it 'did not allow content that denies the existence of Covid-19' or which encouraged people 'to use hydroxychloroquine or ivermectin to treat or prevent the virus'.  

Sky News Australia said it had found old videos that did not comply with YouTube's policies and took its 'commitment to meeting editorial and community expectations seriously'. 

However, it denied any of its hosts had ever denied the existence of Covid and its reporters warned the move was an attack on press freedom and free speech. The ban could affect Sky News Australia's revenue stream from Google.

......

He added: 'If YouTube's COVID-19 misinformation policy was around in the early days of the pandemic, people would be banned for criticising China's transparency, saying the virus seems to be airborne or calling for limitations on international travel.

'No one body should have that power - let alone an organisation with such a poor track record. Even more concerning is what this does to the freedom of debate and conversation.

'You have a right to debate Australia's COVID-19 policies. Science, and the government's response to that science, are two very different things. If that conversation is stifled our political leaders will be free to act with immunity, without justification and lacking any sufficient scrutiny from the public.

'Your freedom to think will be extinguished.'

 

Da navedemo neke interesatne stvari koje Google ne dozvoljava:

 

Claims that there is a guaranteed prevention method for COVID-19; - znaci social distancing ne garantuje da se neces zaraziti - kako?

Claims that an approved COVID-19 vaccine will cause death, infertility, or contraction of other infectious diseases; - dokazano netacno jer smo imali smrti kao posledice vakcine.

Content that claims that any group or individual has immunity to the virus or cannot transmit the virus; - naucnici tvrde da je jedan deo populacije imun.

Content that disputes the efficacy of local health authorities' or WHO's guidance on physical distancing or self-isolation measures to reduce transmission of COVID-19. - ni pod razno nemojte da dovodite u pitanju mere - to ne dolazi u obzir (dobili smo globalnu tiraniju)

Claims that a specific treatment or medicine is a guaranteed cure for COVID-19;  - nedaj boze da neki lekar otkrije tretman

 

Davno je proslo vreme kada je Big Tech trebala da ima zastitu da bi bili javna platforma, odgojili smo cudovista, i ovo treba sto pre resiti.

Naći će Sky News način da obiđe Google, ali ovo je stvarno bezveze. Kao da je Google ikakav autoritet za istinu na bilo koju temu. Opasno prekardašilo za malu korist napravili su ogroman problem.
Mož` misliti kako ono beše Alan Jones ne može hejtuje Gledis preko Tube je kao korist? I za tu korist će da urušavaš sopstveni kredibilitet.
 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, urosg3 said:

Naći će Sky News način da obiđe Google, ali ovo je stvarno bezveze. Kao da je Google ikakav autoritet za istinu na bilo koju temu. Opasno prekardašilo za malu korist napravili su ogroman problem.
Mož` misliti kako ono beše Alan Jones ne može hejtuje Gledis preko Tube je kao korist? I za tu korist će da urušavaš sopstveni kredibilitet.
 

Bezveze je da je bilo kakva debata o radu drzava i institucija, zabranjena. To je kineski sistem. I kad smo vec kod Kine, od kad je WHO sveta krava?

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Nije bas tako buknulo ni ovde kad je sve otvoreno. Ima obolelih naravno, ali ne bas pola populacije. Preterujes.

Naravno da nema kada kod vas ima mnogo vakcinisanih i onih koji su već preležali. Kod nas to nije slučaj, u suprotnom ne bih bio ovako zabrinut. Delta je em opasniji po zdravlje em se još brže širi od Vuhanskog.

Voleo bih da preteravam. Tako sam i ja mislio kada mi je kolega iz Indije pričao o Delti, lik preteruje. Ali na žalost, nije.  

 

8 hours ago, urosg3 said:

Gledis i ekipa moraju neki plan da predstave sa jasnim rokovima i izlaznom strategijom.

 

Ima. Kada bude 0 community transmission, ili bar 0 prenosa od onih koji nisu bili izolovani. Ili kada se dođe do 80% vakcinisanih, koja god dođe prva. 

 

8 hours ago, urosg3 said:

Moraće pre ili kasnije da otvore život, manja šteta je ako je pre nego kasnije.

Znači, ti bi sada otvorio? Nisam te razumeo, ideš okolo naokolo, koji je taj plan koji ti zagovaraš? Pitam te po treći put ali dobijam nekakve odgovore koje očekujem od političara, dosta je rečeno a u stvari ništa nije. Jel razmišljaš da osnuješ partiju ili :classic_biggrin: 

 

Čak i ako se NSW otvori, to znači da će biti totalno izolovan od odstatka Australije dok se većina ne vakciniše. 

Link to comment
Share on other sites

@Angelia, za Sky News Australia i YouTube ban - ne znam šta da mislim. Slažem se da postavlja opasan precedent ALI što se tiče Rupert Murdoch-a i Sky News - neka su! Ne bih da ulazim u detalje štetnog rada Ruperta i korišćenja njegovih medija da se formira javno mnjenje za narativ koji njemu odgovara, on ti je neka vrsta modernog Gebelsa. Godinama i godinama spinuje, mnogo pre no što je kovid počeo. 

 

A kod smo već kod kovida, video sam neke od Sky News artikala koje su bukvalno fake news. Sky News je popularan kod anti vaksera i onih koji krše mere lockdown-a. 

 

Zato, nije mi ih nimalo žao. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darko said:

@Angelia, za Sky News Australia i YouTube ban - ne znam šta da mislim. Slažem se da postavlja opasan precedent ALI što se tiče Rupert Murdoch-a i Sky News - neka su! Ne bih da ulazim u detalje štetnog rada Ruperta i korišćenja njegovih medija da se formira javno mnjenje za narativ koji njemu odgovara, on ti je neka vrsta modernog Gebelsa. Godinama i godinama spinuje, mnogo pre no što je kovid počeo. 

 

A kod smo već kod kovida, video sam neke od Sky News artikala koje su bukvalno fake news. Sky News je popularan kod anti vaksera i onih koji krše mere lockdown-a. 

 

Zato, nije mi ih nimalo žao. 

Iskreno receno nemam pojma kakav je Sky News Australija, a zastita slobode govora, i informacija, i jeste uvek dokazana ne kada treba braniti one koji nam se dopadaju, nego kada treba braniti one cije misljenje nam se ne dopada. Ja gledam u njihova "pravila' i jezim se od uzasa. Znaci privatne kompanije koje imaju ovakvu moc, da ucutkaju strucnjake, da cenzurisu za vlasti itd je jako opasna situacija.

Niko nije izabrao google da bude arbitar istine, nema odgovornosti, nema kontrole rada.... neki ljudi ce da odlucuju sta mi treba da znamo, i sta smemo da mislimo, i to sve u saradnji sa vlastima? pa u tom slucaju demokratija je osudjena na smrt. I preti nam Orvelovski scenario.

 

Videli smo sta se desilo sa pricom o lab leak, videli smo i skandal sa Lancetom.... nista ja ne promovisem osim odgovornosti za sve njih. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Preneli francuzi iz Financiel Times info o novim cenama vakcina Pfizer i Moderna, poskupele su Pfizer sa 15,5 na 19,5 eura a Moderna sa 19,5 na 21,5 eura. Cene su inace tajna a kaze da su u decembru bile objavljene pa posle obrisane cene po kojoj je evropska unija kupila AZ : 1,78 eura a Moderna 14,7 eura.

U maju je evropska unija napravila novi ugovor za kupovinu 1,8 milijarde doza Pfizera koja treba da bude isporucena do 2023, cena nije bila objavljena. 

https://www.bfmtv.com/economie/pfizer-et-moderna-augmentent-le-prix-des-vaccins-en-europe_AD-202108010225.html

 

Mozda "ameri" da napisu sta sve pise u Financiel Timesu od kog su uzeli podatke. Povece pare su u pitanju ocigledno

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Darko said:

Zaboravljaš jednu važnu stvar: lockdown. Oni koji rade mogu samo na posao, u šoping i na vežbe - i to je to. Kada bi se sve otvorilo, buknulo bi. Videli smo u Indiji i u Indoneziji. Možda ne bi bilo baš toliko loše ali bio bi pomor. 

 

Nego ... šta drugo predlažeš? I dalje mi nije jasno. 

Pa treba imati neki balans, a ove mere australijskih vlasti su pomalo "overkill". 

Drugo, strategija izlaska im je bazirana na preko 80% vakcinisanih medjutim tu postoji jedan problem: postoji odredjen procenat populacije koji ne zeli biti vakcinisan. Eto ne treba ici dalje - u Srbiji oko 50% populacije ne zeli da primi vakcinu iako ih ima dovoljno.cak i u mnogo prosvecenijim zemljama - recimo Izrael koji je sampion u vakcinaciji ima valjda oko 60% vakcinisanih.

I kako onda Scot Morison i co. planiraju da dostignu 80% - jedino ukoliko uvedu obaveznu vakcinaciju?! The target is too high! 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ciao said:

 

Mozda "ameri" da napisu sta sve pise u Financiel Timesu od kog su uzeli podatke. Povece pare su u pitanju ocigledno

Htela ja da pre neki dan okacim fijansijske rezultate Pfizera, ali reko optuzice me neko da sam anti-vaxxer 😊 koliko se secam vakcina je valjda 1/3 njihovih prihoda u prethodnom kvartalu...

Mislim da ce sigurno da nam treba booster :smiley2:

3 minutes ago, Darko said:

Razumem te @Angelia, zato sam prvobitno rekao da ne znam šta da mislim. Mada postoji problem i kod medija, valjda treba imati neki kodeks izveštavanja a ne širiti dezinformacije. 

Mediji imaju teoretsku odgovornost, jednu kroz rejting, a drugu pravnu. Iako smo videli u zadnjih 10 godina totalnu dezintegraciju kodexa novinarstva, nazalost. I oni izvestavaju po svojoj agendi. Medjutim, u vreme kad su informacije (ili bi trebale da budu) dostupne preko interneta, njihove dezinformacije gube na znacaju.

Problem je sto su Big Tech odlucili da kontrolisu informacije, a oni nemaju ni teoretsku (monopoli) odgovornost, ni pravnu, a ni regulativu (ja nisam za regulativu da neko pogresno ne razume).

Znaci ili razbiti monopole, ili ih pustiti niz tok sa pravnom odgovornoscu.

Link to comment
Share on other sites

Booster zasigurno a u Francuskoj sve vise pricaju o uvodjenju obavezne vakcinacije. Ne mogu ni da zamislim sve demonstracije i strajkove koji ce da buknu ako to pocne jos ozbiljnije da se pominje, vec je pocelo zestoko

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Darth Bane said:

I kako onda Scot Morison i co. planiraju da dostignu 80% - jedino ukoliko uvedu obaveznu vakcinaciju?! The target is too high! 

We'll cross that bridge once we get there hehe. Trenutni problem je nedostatak vakcina i logistika, kada se to reši onda ćemo da znamo na čemu smo. Bilo je istraživanje pre neku nedelju da bi 89% primilo vakcinu, da li će tako biti videćemo. 

 

E sada, 80% populacije znači 90+% odraslih, pošto deca trenutno ne mogu da prime vakcinu. Tako da se slažem - the target is too high. Mislim da je ovo neka vrsta motivatora da se što više vakciniše. Uostalom, videćemo. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Angelia said:

Problem je sto su Big Tech odlucili da kontrolisu informacije

Damned if you do, damned if you don't. Nekima smeta što sada cenzurišu, nekima smeta što ne cenzurišu dovoljno ili što pre nisu. Koliko sam razumeo, oni legalno nisu odgovorni da cenzurišu, ali ako hoće to je na njima pošto je njihova platforma. Ne znam šta je gore, Big Tech ili Big Government koji hoće da kontroliše Big Tech. Zato i nemam neki izrazit stav prema svemu ovome, vidim opasnost sa svih strana. 

 

Happy days :lol_2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

Damned if you do, damned if you don't. Nekima smeta što sada cenzurišu, nekima smeta što ne cenzurišu dovoljno ili što pre nisu. Koliko sam razumeo, oni legalno nisu odgovorni da cenzurišu, ali ako hoće to je na njima pošto je njihova platforma. Ne znam šta je gore, Big Tech ili Big Government koji hoće da kontroliše Big Tech. Zato i nemam neki izrazit stav prema svemu ovome, vidim opasnost sa svih strana. 

 

Happy days :lol_2:

Pa Big Tech i Big Government su sad isto. posto se dodvoravaju government. Zato sam ja rekla da sam protiv regulacije, posto ih to stavlja u dzep vlasti.

Nije to prosto na njima, bilo bi na njima da nisu trazili i dobili zastitu vlasti kao javna platforma, ako su javn, a platforma onda moraju da prate ogranicenja cenzure, ako nisu i oni su privatna platforma onda mora da postoji pravna odgovornost.

Prosto zar ne?

Oni koji od njih traze jacu cenzuru - traze je zato sto hoce da kontrolisu medije, nisu ni prvi ni poslednji da imaju tu ideju.

 

Edit: ja upravo pricam da legalno treba da budu odgovorni, ili ce odgovarati na sudu ili ce pratiti zakone. Ne moze ovako da su izvan zakona.

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Društvene mreže trpe gomile tužbi zbog svakojakih budala koji postuju na njima. Posle svake tragedije u svetu ukoliko je ubica ili odgovoran lupao gluposti na mreži sledi tužba. Trenutno je aktuelna tužba žrtava iz Kenoše jer su ti nacisti slobodno propagirali svoje ideje na mrežama. Sve i da dobiju na sudu sve parnice samo trošak na advokate je verovatno astronomski za google i FB.

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2021 at 10:27 AM, Sunshine State said:

Ako sam ja dobro upratila (a u poslednje vreme bas i ne pratim redovno) na topicu je bar 99 % vakcinisano.

Pa sad po anketi gore nesto vise od 10% nije vakcinisano barem od onih koji su se izjasnili na anketi. Pre vise meseci je se neko izjasnio da nije i nece se vakcinisati pa je posle bio iznenadjen kada je shvatio da je anketa javna i kada mu/joj je to pomenuto.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Pa sad po anketi gore nesto vise od 10% nije vakcinisano barem od onih koji su se izjasnili na anketi. Pre vise meseci je se neko izjasnio da nije i nece se vakcinisati pa je posle bio iznenadjen kada je shvatio da je anketa javna i kada mu/joj je to pomenuto.

 

Hvala, mislila sam na ove sto komentarisu na topicu, ali anketa je open i za druge, tako da procenat na forumu je takav kako kazes.

 

Od ovih najcescih posetilaca topica, ja ne znam nikog ko nije vakcinisan (bar po onom kako se izjasnjavaju)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Nego apropo  ranijih komentara tipa "Florida se otvorila i nema posledica":

 

Florida Reports Record Number of COVID-19 Cases, Hospitalizations Since Pandemic Began

 

Za drzavu koja jos od maja prosle godine nije imala nikakve mere (osim maski indoors) i u kojoj su i obavezne maske za vakcinisane ukinute u maju, brojke i nisu eksplodirale - bar ne vezano za neke odredjene mere.

 

Deca su isla u skolu do kraja maja, pa ne vidimo neke velike pikove u tom periodu. Njima je novi talas krenuo pocetkom jula - slaba  povezanosti s ukinutom merom nosenja maski  dva meseca ranije.

 

Florida ima skoro 21 % stanovninka starijih od 65 godina, a median age je 42 - uporedi s, recimo, NY state, gde je 36.7 godina -  znaci, starija populacija je skoncentrisanija na Floridi

 

10 minutes ago, urosg3 said:

Ček kad se Florida otvorila?
 

@Darko dugujem ti odgovor, znam, gužva na poslu 🙂 Hajde večeras.

 

Pisala sam ovde jos jesenas, kad smo bili na FL u oktobru - osim maski indoors, nije bilo drugih mera. Ako poredimo s merama u drugim states i drugim drzavama van US, Florida nije ni imala mere jos od maja prosle godine. 

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...