Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Da li postoji konzenzus koliko su ljudi zarazni pre ispoljavanja prvih simptoma?

 

U utorak sam doveo kevu privatno da se iskontrolise, posto ima terapiju za autoimunu bolest (wow, postoje druge bolesti sem coronyyy), i falabogu sve je ok, ali sutradan, tj juce uvece, moja zena je pocela da kasljuca. Jutros je imala 36,8 temperaturu i blago kasljucanje i otisla je na posao, jer: NIJE MI NISTA. 

Fora je sto se keva vozila sa nama  u kolima, jeli smo zajedno, sedeli u dnevnoj sobi, not so much outside activities. U tom momentu supruga je bila topina top, sto bi rekla Brnaba. 

Da li da je ubedim sto pre da odemo da se testira, da bih znao sta kevi da kazem, ili da sacekam jos dan dva da vidim kako ce biti?

 

Sa nama je bio i ćale, ali on je u petak primio drugu turu xiaomija, tako da kapiram da ako se zarazio, imace makar malo manje simptome. Keva se nije vakcinisala zbog svoje terapije. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, AgroLaki said:

Da li postoji konzenzus koliko su ljudi zarazni pre ispoljavanja prvih simptoma?

 

U utorak sam doveo kevu privatno da se iskontrolise, posto ima terapiju za autoimunu bolest (wow, postoje druge bolesti sem coronyyy), i falabogu sve je ok, ali sutradan, tj juce uvece, moja zena je pocela da kasljuca. Jutros je imala 36,8 temperaturu i blago kasljucanje i otisla je na posao, jer: NIJE MI NISTA. 

Fora je sto se keva vozila sa nama  u kolima, jeli smo zajedno, sedeli u dnevnoj sobi, not so much outside activities. U tom momentu supruga je bila topina top, sto bi rekla Brnaba. 

Da li da je ubedim sto pre da odemo da se testira, da bih znao sta kevi da kazem, ili da sacekam jos dan dva da vidim kako ce biti?

 

Sa nama je bio i ćale, ali on je u petak primio drugu turu xiaomija, tako da kapiram da ako se zarazio, imace makar malo manje simptome. Keva se nije vakcinisala zbog svoje terapije. 

Ako ćeš PCR može odmah, reci mi gospodža ide na posao?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Ako ćeš PCR može odmah, reci mi gospodža ide na posao?

Na Novom Beogradu smo, mada ne verujem da mogu da je ubedim danas da se testira, tek ako joj eskaliraju simptomi, jer ona je od onih zena koje sa 37.5 i punim nosem kazu:

-Jel si bolesna?

- BiSam.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

Ok pratite simptome, možda i nije korona. Čak i ne izgleda na prvi pogled...

 

Da da, ljudi iz porodice kako su oboljevali obicno je bilo da u toku noci krene temperatura i malaksalost, ona za sada samo kasljuca pa cemo videti. 

Just now, Kronostime said:

Zivece ona vise od tebe - genetika joj je jaka:default_coffee:

 

Ja na 37.5 vec trazim supu kako mi je baka kuvala i kuvan krompir...

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AgroLaki said:

 

Da da, ljudi iz porodice kako su oboljevali obicno je bilo da u toku noci krene temperatura i malaksalost, ona za sada samo kasljuca pa cemo videti. 

 

Ja na 37.5 vec trazim supu kako mi je baka kuvala i kuvan krompir...

Ja, kad vidim da cu da manjam - zovem advokata i popa.

E, onda se ovi moji rastrce po apotekama....:s_d:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, AgroLaki said:

 

Da da, ljudi iz porodice kako su oboljevali obicno je bilo da u toku noci krene temperatura i malaksalost, ona za sada samo kasljuca pa cemo videti. 

 

Ja na 37.5 vec trazim supu kako mi je baka kuvala i kuvan krompir...

 

Nema to veze sa tvojom gospođom nego generalno sa njima. One lakše podnose te bolesti (gripovi i slično) nego mi. Ne lupam napamet, video sam više članaka u kojima se govori o tome da muškarci teže podnose iste simptome (ili prosto deluju jače tegobe). A i kod korone, procenti su u njihovu korist.

 

Plus imaju veću toleranciju na bol (generalno gledano). Pa, mislim, da ja treba da se porodim onako kako je to priroda zamislila za žene, pa ja bih promenio pol, kakva crna trudnoća, porođaj, epiziotomija...

  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

taj fenomen da vozač sam samcijat nosi masku dok vozi je propisala prvo Češka, vidim i SVK se pridružila. Logika te propisane mere i njen besmisao i karma cele priče se vraća kroz brojeve.

loša ti informacija. A maske ne nosi ni pola uber vozača sa mušetrijama, a kamoli ljudi u svojim kolima.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Maharaja said:

loša ti informacija. A maske ne nosi ni pola uber vozača sa mušetrijama, a kamoli ljudi u svojim kolima.

Nisu loše, kakvo je stanje "na terenu" ne znam, ali ima ovo
 

Quote

As of 21 October people have to wear face masks even in cars, if they are travelling with someone who is not a member of a joint household, and in publicly accessible places in the built-up area of a municipality, if at that place there are more than two persons closer than two metres apart and they are not members of the same household

 

Link to comment
Share on other sites

Cudi me da to nije bilo i ranije. Ja od marta drzim masku i kad vozim roditelje (i kad kod mogu stavim ih na zadnje sediste plus otvorim prozor). Iz druge ruke znam za pricu o coveku koji se zarazio i umro posle 45-minutne voznje s drugarom (bez maske obojica). Za sada, opreza nikad dosta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

 

Da da, ljudi iz porodice kako su oboljevali obicno je bilo da u toku noci krene temperatura i malaksalost, ona za sada samo kasljuca pa cemo videti. 

 

Ja na 37.5 vec trazim supu kako mi je baka kuvala i kuvan krompir...

i ja sam imao nekoliko puta ovog Decembra takve simptome, temp 36.8 i kasljucanje ( pijem hladno pivo, ili vodu , gaziranu,..) i dva puta se testirao i negativan, i na brzom i na pcr testu. Mislim da ako se stanje ne pogorsa ne bi trebalo da panicite.

 

edit:

Od pocetka pandemije jedino sto radim je da nosim masku u zatvorenim prostorijama ( prodavnica, banka, apoteka,.... ne kad odem kod nekih prijatelja rodjaka,...), I masku ne menjam cesto, drzim je u torbici zajedno sa novcanikom i mobilnim telefonom. Ruke perem isto kao i pre pandemije. Kad sam sa prijateljima, rodbinom, ne nosim masku . Kad idem kroz grad ne nosim masku. 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

 

Pa ovde ni ne pise da vozac treba da nosi masku kada je sam u kolima, samo ako je sa  pripadnicima drugog domacinstva.

Da, naseo sam na glup tekst, pa sam posle proverio. Izvinjavam se. negde tamo u Novembru valjda sam pročitao i krstio se levom i desnom rukom, ali nisam proverio, pa stavio u fioku korona idiotizma. Moja greška 😞

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Eddard said:


~48h

 

Thanks. Tacno su moji onda bili lepo izlozeni ako je zena pozitivna, no videcemo kako idu simptomi danas, sutra, kaže da za sad samo kašljuca ali da nema temp. 

Edited by AgroLaki
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Ja, kad vidim da cu da manjam - zovem advokata i popa.

E, onda se ovi moji rastrce po apotekama....:s_d:

Da nije zena, ljudska vrsta bi izumrla zbog prehlade :s_d:

 

Poslali mi email, koji se zove update za vakcinu, unutra nema updejta....sve isto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

i ja sam imao nekoliko puta ovog Decembra takve simptome, temp 36.8 i kasljucanje ( pijem hladno pivo, ili vodu , gaziranu,..) i dva puta se testirao i negativan, i na brzom i na pcr testu. Mislim da ako se stanje ne pogorsa ne bi trebalo da panicite.

 

edit:

Od pocetka pandemije jedino sto radim je da nosim masku u zatvorenim prostorijama ( prodavnica, banka, apoteka,.... ne kad odem kod nekih prijatelja rodjaka,...), I masku ne menjam cesto, drzim je u torbici zajedno sa novcanikom i mobilnim telefonom. Ruke perem isto kao i pre pandemije. Kad sam sa prijateljima, rodbinom, ne nosim masku . Kad idem kroz grad ne nosim masku. 

E, ti si bas utesan u ovoj prici.:s_w:

2 minutes ago, Angelia said:

Da nije zena, ljudska vrsta bi izumrla zbog prehlad:s_d:

 

Poslali mi email, koji se zove update za vakcinu, unutra nema updejta....sve isto.

AoZj.gif

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sreta-steta said:

Bio dva dana do SVK... mislim da je ovo najblize zombie apokalipsi bez zombija. Na putu nema automobila skoro uopste, samo kamioni. Imao sam sa sobom krdo PCR testova i ELISA za antitela (kojih imam 1.79 btw dva meseca nakon prelezanog covida), medjutim nigde nista nije trazeno. 

Situacija u SVK je potpuni uzas. Ne radi nista osim supermarketa, apoteka i pumpi. Ako vam trebaju gace na primer, narucis, dodje na kucu, probas i valjda vratis ako ne odgovara. Tokom dana saka ljudi na ulici (jer valjda ne smes ni da izadjes ako nemas onaj antigenski), nocu apsolutno nikoga. Mislim da je svaki auto koji sam video imao vozaca sa maskom. 

Sve u svemu, mislim da su njihove mere u skladu sa stanjem zdravstvenog sistema: to odavno znam, gore ne dao ti bog da se razbolis od bilo cega sto nije prehlada. 

 

Meni ovo zvuci super iskreno. Tako da zapravo ako se razbolis i mozes do lekara, ovde je situacija da ne dao bog da se razbolis od svega sto nije prehlada. Ja sam bolestan skoro vec nedelju dana, bukvalno ne znam sta mi je, do lekara ne mogu.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...