Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Evo našao sam i objašnjenje za razliku između medical i non medical maski. Medicinske imaju dva vodonepropusna sloja, spolja i unutra, a između su slojevi za filtriranje, a non medical ima samo unutrašnji sloj vodonepropusan.

 

Quote

What is the difference between medical and non-medical masks in KN95 / N95 masks

The main difference is that the outer surface of medical type masks is treated with hydrophobic treatment. The medical surgical masks GB19083-2010 and YY0469-2011 clearly put forward the requirement of “synthetic blood penetration”, and the parameter index of “surface moisture resistance” clearly defines the medical protective mask Protective effect on blood and other fluids. In general, it is like water droplets will roll off on the lotus leaf. The liquid cannot penetrate on the surface of the mask, which can prevent medical staff from often touching alcohol and blood to prevent it from penetrating quickly; instead of medical type KN95 The / N95 mask does not undergo this special treatment.

The most protective function of KN95 and N95 protective masks is the filter layer. This filter layer uses polypropylene meltblown microfiber electret material. The outer surface of the mask has not been treated with hydrophobic treatment. Contact with water and alcohol during application will destroy the material. Structure, greatly reducing the filtering effect. What’s more, the blood often contains bacteria and viruses, and the application of the hospital determines that medical personnel are most likely to be exposed to the patient’s blood environment. Therefore, hydrophobic treatment on the surface of medical masks is essential. However, the probability of ordinary people encountering alcohol and blood is not high. As long as the masks are changed regularly, it will not hurt the outside without this treatment.

https://www.orient-hose.com/the-difference-between-medical-and-non-medical-masks-in-n95/

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Wookie said:

Evo našao sam i objašnjenje za razliku između medical i non medical maski. Medicinske imaju dva vodonepropusna sloja, spolja i unutra, a između su slojevi za filtriranje, a non medical ima samo unutrašnji sloj vodonepropusan.

 

https://www.orient-hose.com/the-difference-between-medical-and-non-medical-masks-in-n95/

 

Pa da, bas ja gledam i pakovanja jer me je interesovalo, na svakom pise non-medical.

 

@Slavisa iz Tavankuta ako ti zafale maske za jedno 300 godina, javi mi se, imam finu zalihu 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sunshine State said:

uju

Rek'o Janez da ne moram jos - kaze."Suncice, ti si se namucila, bolovala, necemo te sad jos i bosti.... bar ne 6 meseci"! 😛

Nice! Taman da i Slavisini kontakti prezdrave, Eddard se vrati iz banje, Angeliu, Zorana i Kontrolorku ispelcuju.... pa da se okupimo nedje na proplanku uz janjce i ostala veganska jela i pica. :s_d:

4 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Pa da, bas ja gledam i pakovanja jer me je interesovalo, na svakom pise non-medical.

 

@Slavisa iz Tavankuta ako ti zafale maske za jedno 300 godina, javi mi se, imam finu zalihu 🙂

Alibaba koji lebdi :classic_ninja:

 

ZealousSpotlessIggypops-small.gif

Edited by Kronostime
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Sud ukinuo policijski cas u Holandiji:

 

"Policijski čas uveden 23. januara mora se ukinuti s trenutnim dejstvom, presudio je u utorak sud u Hagu u tužbi protestne grupe Virusvaarheid.

Vlada je sprovela policijski čas na osnovu zakona o vanrednim situacijama, koji kaže da vlada može uvesti pravila u hitnim slučajevima bez konsultacija sa parlamentom i Senatom. Ali prema sudu, policijski čas nije bio za hitne slučajeve "kao što je slučaj sa pucanjem nasipa/brana". 

 

Budući da se o meri razgovaralo unapred, nije bilo reči o „super hitnosti“, koja je potrebna za upotrebu zakona o vanrednim situacijama  kojim je primenjen policijski čas, rekao je portparol suda za . Zakon o kome je reč je Zakon o vanrednim ovlašćenjima civilne vlasti. Policijski čas se mora odmah ukinuti, mada se vlada još uvek može žaliti na presudu."

 

Nama matorima sto sedimo u kuci posle 20 h svakako, ovo ne menja mnogo 🙂

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

Sud ukinuo policijski cas u Holandiji:

 

"Policijski čas uveden 23. januara mora se ukinuti s trenutnim dejstvom, presudio je u utorak sud u Hagu u tužbi protestne grupe Virusvaarheid.

Vlada je sprovela policijski čas na osnovu zakona o vanrednim situacijama, koji kaže da vlada može uvesti pravila u hitnim slučajevima bez konsultacija sa parlamentom i Senatom. Ali prema sudu, policijski čas nije bio za hitne slučajeve "kao što je slučaj sa pucanjem nasipa/brana". 

 

Budući da se o meri razgovaralo unapred, nije bilo reči o „super hitnosti“, koja je potrebna za upotrebu zakona o vanrednim situacijama  kojim je primenjen policijski čas, rekao je portparol suda za . Zakon o kome je reč je Zakon o vanrednim ovlašćenjima civilne vlasti. Policijski čas se mora odmah ukinuti, mada se vlada još uvek može žaliti na presudu."

 

Nama matorima sto sedimo u kuci posle 20 h svakako, ovo ne menja mnogo 🙂

 

menja suštinski praktično ne 🙂

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, AgroLaki said:

Sad kad se vrate ljudi sa Divcibara, Zlatibora i Kopa idemo na 2600 dnevno, peglanih brojki.

 

Slažem se. Dodala bih, i posle ovih korona žurki. 

 

Broj ljudi u bolnicama je stalno oko 3500. 

 

I pored ovih podataka, nadam se da će se brojevi smanjiti kad počne lepo vreme. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Meni zanimljivo objasnjenje - "Budući da se o meri razgovaralo unapred, nije bilo reči o „super hitnosti“, koja je potrebna za upotrebu zakona o vanrednim situacijama"

 

Znaci, da nisu razgovarali unapred, moglo je i da prodje.... 

Pristojan način da izvuku vlast iz brljotine, neka neka...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Slažem se. Dodala bih, i posle ovih korona žurki. 

 

Broj ljudi u bolnicama je stalno oko 3500. 

 

I pored ovih podataka, nadam se da će se brojevi smanjiti kad počne lepo vreme. 

 

 

Da, jos jedan talas, koji je mogao biti izbegnut, ili kar rastegnut i odlozen, cemo dozveti..ali jbi ga, mora mafija da zaradi pare,a narod ce da crkne ako ne ode na skijanje jedne sezone..sve ovo je mglo biti spreceno, nije uopste morao lockdown..i ne kazem da ce ga biti, jedino ako bude 20 000 dnevno, i to mozda..ali, da smo kad sagledas kolektivno zasluzili isti, jesmo..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

@Harmonika ne verujem da će biti 20K dnevno..U onom najgorem talasu, po fingiranim brojevima bilo je 9K u stvarnosti možda oko 12-13K..

 

Ja sam za strožije mere, jer ovako, ovim tempom možemo još godinu dana da se borimo sa koronom.

 

Malopre na vestima N1 saopštavaju da će vakcinisanje početi i u DZ i u bolnicama? kao da toga nije bilo pre..

 

Bilo je ali u smanjenom obimu, drugo objašnjenje nemam. 

 

Stigle su i Fajzer vakcine, očekuje se veći kontigent kineskih..znači, vakcinacija će tek krenuti ubrzano..nadam se.

 

Usput, da li je neko od vas čuo za matematičara Kočovića koji sa nekim svojim timom "predviđa" tok epidemije uz pomoć matematičkih i drugih formula?

 

Često daje izjave za Novosti ( da, možda su i one tabloid ali navikla sam da ih čitam! )...i nekako se sa tim prognozama skoro podudara sa Faučijem.   

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...