Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Sta Jankovic naprica? 

 

"Ne znamo koliko traje prirodni imunitet. Tako da ima dosta nepoznanica. Sada se govori o procentima, kako dostići 80 posto. Mislim da je u ovom trenutku važnije da postepeno sprovodimo vakcinaciju, da što više ljudi bude zaštićeno, naročito iz rizičnih grupa, bilo po izloženosti, bilo po ugroženosti", istakao je Srđa Janković.

Ocenio je da je cilj od 20 odsto vakcinisanih okviran i da je to minimum koji je potrebno dostići, ali i naglasio da nije cilj da se vakciniše samo 20 odsto ljudi.

"Sigurno nećemo stati na 20 posto. Ako je neko tako shvatio, shvatio je pogrešno. Suština je da je to minimum minimuma koji se mora ispuniti ove godine. Mi se nadamo da ćemo učiniti i više", naveo je Janković."

 

....ostatak ce prirodnim putem!

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

I uopste, meni nije jasno sta ima da se vidjas sa drugim ljudima? Imas prvo sebe (sam si sebi najbolje drustvo), imas zenu (ako hoces sa nekim da prozboris koju, cisto da ne poludis), imas dete/decu da se poigras malo...Imas roditelje, brata/sestru - sta ce ti drugi? Ne mislim u vreme pandemije, nego generalno. Prijatelji? Kakvi prijatelji, to se sve druzi sa tobom jer mu nesto treba, i kad mu vise nisi dobar - krk noz u ledja (da ne kazem eksplicitno na "sta u sta" mislim).

Ima ljudi kojima je nova normalnost odlicno legla, treba misliti i na njih i ne biti sebican. (Odlomak iz knjige "Mizantropija, bolest moja najmilija", Rubi Rod koji lebdi, 2020).

Blago nama na novoj normalnosti. Pricas sa zenom da ne poludis (ili mozda obratno), ajd sa decom ako su mala poigras se. Ako su veca moras bezati od njih da ti ne prenesu kineski grip radnog naziva Covid-19. Normalnost je super, da se ne skidas sa antidepresiva. 

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

 

Osim ako nas ne spase to sto smo susedi:

 

"Ursula von Lajen je navela da EU ugovorima sklopljenim sa šest farmaceutskih kompanija trenutno ima naručenih 2,3 miljarde doza vakcina i naglasila da je to dovoljo za EU, ali i za njene susede.

Bezbedni ćemo biti samo onda kada svi u EU i susedstvu budu imali pristup vakcinama", zaključila je predsednica Evropske komisije.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Clovis said:

Blago nama na novoj normalnosti. Pricas sa zenom da ne poludis (ili mozda obratno), ajd sa decom ako su mala poigras se. Ako su veca moras bezati od njih da ti ne prenesu kineski grip radnog naziva Covid-19. Normalnost je super, da se ne skidas sa antidepresiva. 

 

U par recenica si sve lepo objasnio/la.

 

P.S. To gore nisu moje reci, vec jednog lika iz mog romana 😉

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Eddard said:


Da se dopunim, našao sam, ima u svakom dnevnom izveštaju RKI i tamo stoji da je do sada, kada su u pitanju zaposleni u bolnicama, lekarskim ordinacijama, ustanovama za dijalizu i službi hitne pomoći (znači svi zaposleni), od početka epidemije zaraženo 48211 osoba, od toga hospotalizovano 1490, a umrlo 46.

 

Zaposleni su 65- godina, jel da?

 

Ova statistika, u populaciji radnika 20-65 gde su ljudi verovatno solidno testirani i praćeni kaže ovo:

Oko 3% zahteva hospitalizaciju (što je mnogo)

Ispod 1 promila je smrtnost.

 

To su brojke, a svestan sam da je dosta toga relativno u ovoj statistici.

 

 

 

14 hours ago, urosg3 said:

možda sam ja previše ciničan, ali tako mi izglda, da se iz političkih razloga srlja i produžava nešto što dobra dva, ako ne i tri meseca ne daje rezultat, prosto iz bežanja od odgovornosti. Ovako izgleda kao da nešto propisuješ, nešto preduzimaš, držiš kontrolu i čekaš da sve prođe. To može da se vuče tako neko vreme, ali počeće i tamo da pitaju gde su rezultati.
I onda će politika da se osloni na dobro poznati recept, da mi nismo tako bilo bi 10 puta gore, a u stvarnosti nigde nije 10 puta gore, postojao policijski čas ili ne. I tako si zarad politčkih razloga i izbegavanja odgovornosti dobio loš rezultat i ozbiljnu frustraciju u društvu. A mogao si da prođeš bez frustracije društva ili makar nju da smanjiš.

 

Apsolutno se slažem, ima ona Ajnštajnova:
"Ludost je raditi istu stvar iznova X puta i očekivati drugačije rezultate."

 

BTW, po ciframa koje nam naši mučenici predstavljaju ili što bi ti rekao po ciframa sa kojima moramo da radimo otključavanje šoping centara do 20h nije uticalo na povećanje broja zaraženih kod nas. Reklo bi se da epidemija ide prirodnim tokom.

 

Lično sam ušao jedno veče 20nekog decembra oko 19h u Jumbo NBG i okrenuo se na petama jer je bila ogromna gužva i nisam se osećao ok da ostanem sa njima pola sata tu.

 

 

 

Ja mislim da "prirodni tok epidemije" nije baš besmislena teorija. Najviše što očekujem u Srbiji od 10.1 pa nadalje je stagnacija. (Mada su to opet brojke sa kojima moramo da radimo).

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Clovis said:

Blago nama na novoj normalnosti. Pricas sa zenom da ne poludis (ili mozda obratno), ajd sa decom ako su mala poigras se. Ako su veca moras bezati od njih da ti ne prenesu kineski grip radnog naziva Covid-19. Normalnost je super, da se ne skidas sa antidepresiva. 

Pre ovoga nisi pricao sa zenom?

Veca deca te ionako zaobilaze - imaju ona svoje drustvo i interesovanja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, CheshireCat said:

 

Ja mislim da "prirodni tok epidemije" nije baš besmislena teorija. Najviše što očekujem u Srbiji od 10.1 pa nadalje je stagnacija. (Mada su to opet brojke sa kojima moramo da radimo).

 

Dobro je da još neko misli slično da ne pomislim da ludim lagano 🙂 (što još uvek nije isključeno, ali hajde)

Da odmah kažem da neke srazmerne mere moraju da postoje, da se ne bih odmah upleli u raspravu "ti bi sve pustio da ide prirodnim tokom, pa ko kako zabode) ali nesrazmerne mere donose više štete od koristi, a u ovom slučaju ne donose ni koristi. Muka je naći izbalansirane mere, da je lako ne bi nas zapalo, ali čim se umeša politika, a neminovno je, politički interese veze nemaju sa epidemijom. U nekom idealnom svetu bi srazmeran odgovor na globalnu pandemiju bile globalne epidemiološke mere, ali pogodi šta je jedina prepreka - politika.

Ispada u jednačini da je politička potreba iznad javnog zdravlja, mislim da ne treba da navodimo primere, očigledno je jasno.


 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

BTW, po ciframa koje nam naši mučenici predstavljaju ili što bi ti rekao po ciframa sa kojima moramo da radimo otključavanje šoping centara do 20h nije uticalo na povećanje broja zaraženih kod nas. Reklo bi se da epidemija ide prirodnim tokom.

 

Lično sam ušao jedno veče 20nekog decembra oko 19h u Jumbo NBG i okrenuo se na petama jer je bila ogromna gužva i nisam se osećao ok da ostanem sa njima pola sata tu.

Na osnovu malog iskustva od jednog odlaska u Capitol/Big u Rakovici vikend pred NG uglavnom su radnje postovale ogranicenja za broj ljudi u objektu, cekala sam nesto kratko da udjem u Vulkan, videla sam redove ispred drugih radnji. Stvarno mislim da je to bitna mera i da ima vise efekta od korigovanja radnog vremena za maloprodaju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Češka već danima tuče preko 15k, normalno imaju policijski čas, a od pikanterija imaju obaveznu meru nošenja maski čak i kad si sam samcijat u kolima. 
Obzirom da "moja maska štiti tebe, a tvoja mene" ostalo je nejasno zašto su se vlasti u Češkoj odlučile na ovaj propis.
Ovo navodim samo da ne bude primer Slovenije i nesrazmernosti usamljen.

Inače na FLOSS grupama čovek svašta natrči, na GIMP i Blender grupi neka ekipa iz Rusije je sabrala veliku količinu vizuelnih kampanji iz istorije Instituta za javno zdravlje, kako u sovjetsko doba tako i u doba moderne Rusije. Grupa je zatvorena pa ne mogu da podelim sadržaj (hidden wiki je u pitanju) ali moram da primetim par stvari:


1. Sovjetski grafički dizajn je vrhunski, dan danas stoji rame uz rame sa modernim, nemaju se čega postideti drugovi iz Agitprop-a
2. Ruski dizajn klizi u dekandenciju, kako je nestao sistem tako su izgleda posao preuzeli "onaj mali što se razume u kompjutere"
3. Svaka pojedinačna  kampanja, kako u sovjetsko doba tako i danas, osim ove anti-Covid  ima jednu zajedničku poruku - zaštiti se! Ova jedina ima poruku "štiti druge"

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Clovis said:

kineski grip radnog naziva Covid-19

 

Molio bih i tebe i sve ostale da ovakve konstrukcije izbegavate - SARS nije isto što i grip. Nadam se da je prošlo dovoljno vremena i dovoljno činjenica da se ova jednostavna istina prihvati. 

  • Like 2
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Eddard said:
  • Minimiranje ličnih kontakata tako da je dozvoljeno da se sretnu jedno domaćinstvo sa samo jednom osobom drugog domaćinstva (privatno)
  • Gore pomenutih 15 km
  • Praktično je sve osim prodavnica prehrambenih proizvoda i apoteka/drogerija, pošti/banaka zatvoreno (rade click & collect ili dostavu)
  • Škole, vrtići zatvoreni (osim za “hitne slučajeve”)
  • Maske, odstojanje, ograničen broj ljudi u istoj prostoriji (tipa prodavnici)
  • Prilikom povratka sa putovanja 10 dana karantin i negativan test

Tako nekako, valjda nisam ništa bitno zaboravio.

Znaci lockdown koji isto tako nema smisla, zato sto ce se krsiti. Ljudi su socijalna bica - i ako istovremeno ogranicis kontakt sa drugim domacinstvima, a ljudima ne omogucis neku vrstu osecaja da imaju interakciju sa drugim ljudimo (bilo to da ce otici na hajking na planinu pa makar se i ne druzili, ili ce otici u restoran ogranicenog kapaciteta gde ce barem videti druge ljude, ako ne imati interakciju), negde ce da pukne.

Kod nas je to na stavci 1, a verujem i kod vas jer inace da se sve ovo postuje ne bi bilo po 20+k dnevno.

Mislim da su u NY imali to istrazivanje koje je ustanovilo da 75% prenosa dolazi iz licnih kontakata i druzenja po kucama a da je manje od 1.5% doslo iz restorana koji su radili sa 25% kapaciteta. Recimo zasto ne otvoriti druge prodavnice osim prehrambenih gde se isto moze ograniciti kapacitet ....tu je minimalan a prenos, a smanjice ljudsko okupljanje po kucama jer ce ljudi imati sta da rade da malo izadju iz kuce? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://nova.rs/vesti/drustvo/otkud-u-srbiji-mnogo-vise-mrtvih-lekara-nego-u-hrvatskoj/

 

Pre par sati doktorka Marina Tošić, specijalista opšte medicine u Domu zdravlja u Zrenjaninu, preminula je od kovida 19. U prethodna dva dana, od iste bolesti preminule su još dve njene koleginice, dr Sonja Rakočević, pedijatar u KBC Priština i doktorka Zvezdana Starčević, pedijatar u Kliničkom centru u Novom Sadu. Njihovim tragičnim smrtima broj preminulih lekara u Srbiji se, prema podacima Sindikata lekara i farmaceuta, od početka pandemije popeo na 70. Istovremeno, za isti vremenski period i pod sličnim uslovima, u Hrvatskoj je umro jedan doktor, iako je broj zaraženih bio visok kao i u Srbiji.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

https://nova.rs/vesti/drustvo/ljuta-sam-besna-nemocna-ispovest-doktorke-iz-kovid-zone/

Posot ej Kon ovo sirio, pitam s,e ima li savesti, pecka li ga  barem malo, ili misli da ovo za njega ne vazi? Hoce li ga ovo makar naterati da ubuduce malo glasnije progovori o svemu natim statancenjima, ili ce ga jos jedan orden smiriti kao bebu cucla? Ja da sam on, krivio bih barem delimicno i sebe za ovo..ali, jbi ga,ja nisam tako visoko morlaan kao on, ne gledam s eu ogledalo i ne kazem sebi: dobar si, super si..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kolektivni imunitet, prema našim istraživanjima, do kraja oktobra iznosio je 20,7 odsto, ali je potom usledio rast broja zaraženih, tako da je taj sada danas veći i smatramo da se kreće između 25 i 30 odsto, izjavila je danas za RTS Marija Gnjatović sa Instituta za primenu nuklearne energije.:classic_blink:

ovde mi se nista ne uklapa..ako je  kolektivni imunitet posle dva talasa bio 20 %, danas je vrlo verovatno izmedju 40 i 50%, ako gledamo jacinu talasa..treci tlas je svakako bio jaciod drugog, broj zarazenih ubedjen sam veci nego u oba zajedno..

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Harmonika said:

Kolektivni imunitet, prema našim istraživanjima, do kraja oktobra iznosio je 20,7 odsto, ali je potom usledio rast broja zaraženih, tako da je taj sada danas veći i smatramo da se kreće između 25 i 30 odsto, izjavila je danas za RTS Marija Gnjatović sa Instituta za primenu nuklearne energije.:classic_blink:

ovde mi se nista ne uklapa..ako je  kolektivni imunitet posle dva talasa bio 20 %, danas je vrlo verovatno izmedju 40 i 50%, ako gledamo jacinu talasa..treci tlas je svakako bio jaciod drugog, broj zarazenih ubedjen sam veci nego u oba zajedno..

To je nemoguće statistički. Ili podatak iz oktobra nije tačan ili ovo što danas smatraju. Najpre će biti oba.
Inače INEP je heh... 

Link to comment
Share on other sites

Povodom vakcinisanja ovih koji su imali covid, francuzi kazu da u principu ne treba ali ako neko bas hoce, moze, jedini uslov je da je proslo minimum tri nedelje od zarazavanja. Smatra se da ovi koji su bili  zarazeni covid-om imaju pun imunitet nekih 6-12 meseci i u tom smislu je njima vakcinacija nepotrebna

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...