Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Francuska vlast kaze da nece da organizuju te velike centre za vakcinaciju ne zbog toga sto je mnogo komplikovano nego jer znaju da francuzi nece hteti da dolaze da se vakcinisu - vec su pri samom dnu lestvice a jos ako budu trebali da idu kilometre i kilometre do mesta vakcinacije nece sigurno. Kazu da je bilo vec vrlo lose iskustvo sa takvim pokusajem vakcinisanja za H1N1 (svinjski grip) 2009 kada su sve bili organizovali otislo i vreme i pare na tu organizaciju a narod nije hteo da dodje, e sad su kazu naucili da to francuskom narodu ne odgovara pa nece. Valjda su radili i neka ispitivanja, ankete i tih 40 posto koji u principu hoce da se vakcinisu hoce ali kod svog lekara ili u apoteci iza coska kako se vakcinisemo i za obican grip

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, wwww said:

pa sto makar ne vakcinisu tih 40% koji hoce da prime vakcinu (ili manje ako je nekima od tih tesko da protegnu noge i zastite svoje zdravlje)? zasto oni da trpe zbog ovih koji nece?

ne razumem zasto su onda uopste kupovali vakcine. :smiley24:

Pa napisala sam da tih 40 posto hoce da se vakcinise ali ogromna vecina njih kod svog lekara ili u apoteci iza coska sto sa Pfizerom nije moguce. Znaci sada trose Pfizer u starackim domovima. Sto su narucivali Pfizer? zato sto nisu znali da ce biti jedini kome treba -70 stepeni 

Kad budu stigle vakcine koje ce moci da se primaju kod svog lekara onda ce se vakcinisati tih 40 posto

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, wwww said:

pa ako nece niko drugi, evo Nemacka ce se "zrtvovati", mi imamo potrebne frizidere (mada ima jos zemalja koje su sasvim finu kolicinu vakcina dali ljudima, bice da su i oni nabavili neke frizidere).

 

(ovo se ja ne prepirem s tobom vec s Francuskom i njenim nadleznima :classic_biggrin: )

Meni je malo neverovatno da se radi o "previse skupo za distribuciju". Mislim da ih vise kosta lockdown.

 

Ali ko zna...

Link to comment
Share on other sites

Evo nekoliko hipoteza:

1. 'Cekali smo 9 meseci na vakcinu, mozemo da sacekamo 9 na vakcinaciju'

2. 'Navikli smo se na maske, sad kad bismo isli bez njih, bilo bi nam kao da idemo bez gaca' (kao kod Kenoa, s gacama bez gaca)

3. 'Vise verujemo virusu nego naucnicima, radije cemo da dobijemo nepoznato veliku kolicinu virusa nego poznato malu kolicinu rnk materijala od kog je virus sacinjen'

 

Ima jos mogucnosti, ali ove su mi nekako najverovatnije

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nas lekar u Sloveniji objasnjava lekarima u Srbiji zasto za vreme pandemije u Sloveniji nije umro nijedan medicinski radnik, a u Srbiji umrlo 66 (usput se dotakao i onih brojki o kojim ja davim ovde sve vreme - o prevelikom broju hospitalizacija u Srbiji):

 

"U Sloveniji ne postoje COVID bolnice. Sve bolnice imaju COVID odeljenja, dok se u ostatku bolnice obavlja regularan rad, doduše u smanjenom obimu, naravno. Ne znam kako je u drugim bolnicama, ali u mojoj se smenjujemo u COVID-u, 7 dana, nakon toga izlaziš i vraćaš se na svoje odeljenje, dolazi drugi. Doduše, i pored velikog broja novoobolelih u odnosu na Srbiju, nema toliki broj hospitalizovanih kao u Srbiji, kada se preračuna na milion stanovnika. Čak je zanimljivo da je na dan kada je bilo najviše hospitalizovanih u jednom trenutku u Srbiji (27. decembar) bilo više hospitalizovanih pacijenata (9731) nego što je sveukupno bilo hospitalizovanih u Sloveniji od početka pandemije (9518)."

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Meni je malo neverovatno da se radi o "previse skupo za distribuciju". Mislim da ih vise kosta lockdown.

 

 

Ako mislis na francuze da ponovim da nije problem o skupoci nego o tome da francuzi i koji zele da se vakcinisu nisu voljni da putuju kilometrima da bi se vakcinisali sto je neophodno da bi se veci broj vakcinisao sa Pfizerom jer sa Pfizerom vlada, krizni stab ne znam ko izabere mesto stacioniraju se sa friziderima lekarima i svemu ostalom i ljudi dolaze na vakcinaciju u odredjeno vreme. To u principu podrazumeva da ljudi treba i da putuju da bi dosli do centra i vakcinisali se. Sad su odlucili da organizuju oko sto manjih centara za vakcinaciju po francuskoj da bi oni kojih ima donekle koji hoce da se vakcinisu mogli da se vakcinisu, To podrazumeva da ce neki morati da putuju i 80 km da bi dosli do najblizeg centra. S druge strane ako sacekaju izvesno vreme moci ce da se vakcinisu i kod svog lekara. Francuzi su sto bi rekao @Slavisha gospoda i ne vole da se maltretiraju i radije ce da sacekaju i da se vakcinisu kod svog lekara recimo mesec dana kasnije. A mozda i krenu da se vakcinisu, videcemo. Znaci nema veze se parama, vakcine su placene, frizideri kupljeni.

U ovoj prvoj fazi koja ce trajati jos mesec dva treba da se vakcinisu 75+ i zdravstveni radnici. Siroko testiranje je predvidjeno kroz par meseci kada se ocekuje da ce stici i druge vakcine koje se cuvaju u uobicajenim zamrzivacima znaci moze kod lekara.

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ciao said:

Ako mislis na francuze da ponovim da nije problem o skupoci nego o tome da francuzi i koji zele da se vakcinisu nisu voljni da putuju kilometrima da bi se vakcinisali sto je neophodno da bi se veci broj vakcinisao sa Pfizerom jer sa Pfizerom vlada, krizni stab ne znam ko izabere mesto stacioniraju se sa friziderima lekarima i svemu ostalom i ljudi dolaze na vakcinaciju u odredjeno vreme. To u principu podrazumeva da ljudi treba i da putuju da bi dosli do centra i vakcinisali se. Sad su odlucili da organizuju oko sto manjih centara za vakcinaciju po francuskoj da bi oni kojih ima donekle koji hoce da se vakcinisu mogli da se vakcinisu, To podrazumeva da ce neki morati da putuju i 80 km da bi dosli do najblizeg centra. S druge strane ako sacekaju izvesno vreme moci ce da se vakcinisu i kod svog lekara. Francuzi su sto bi rekao Slavisha gospoda i ne vole da se maltretiraju i radije ce da sacekaju i da se vakcinisu kod svog lekara recimo mesec dana kasnije. A mozda i krenu da se vakcinisu, videcemo. Znaci nema veze se parama, vakcine su placene, frizideri kupljeni.

 

@wwww @ciao Hvala na izveštavanju iz DE i FR, da ne izgubite volju i sa što više ovakvih detalja (za nas sa jeftinijim kartama).

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, wwww said:

 

 

 

Ne znam dokle su stigli J&J

Trebalo bi da rezultati trece faze budu saopsteni u januaru, a ako sve bude ok, mozda traze dozvolu za hitnu upotrebu u USA I krajem januara. Best case scenario.

Edited by djura.net
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

na onoj Koperskoj grupi gde se sakupljaju statističari jutros je neko podelio, pa se pokrenula rasprava
https://www.health.pa.gov/topics/disease/coronavirus/Pages/Guidance/Sexual-Health.aspx
Department of Health je zvezda dana 🙂

:classic_biggrin:Pa mi znamo da su oni budale....sto mislis da ja ovde stalno kukam na njihove "mere".

Gradonacelnik zatvori sve restorane jer "nisu bezbedni" i ode u Merilend na rucak....

Guverner objavi da se oboleli vracaju iz bolnica u staracke domove iako su zarazni, samo pre toga izvede bese tasta iz starackog doma....napravi pomor

 

Jbga, tako nam se zalomilo. Idem da vidim da li su organizovali neki koncert ili premijeru....

  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...