Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 minutes ago, Cyber said:

 

Razmisliti. Svojom glavom. Ako je ikako moguce. 

 

Ko hoce da zivi neka gleda da se sacuva sto bolje moze. Logicno. 

O ovome smo pričali mislim u martu, a i još par puta usput. I dobro je pitanje, mada...
Izgleda mi neadekvatno, možda je dobro pitanje i "Ko hoće ovako da živi"  plus imamo i dodatak "Ko može i hoće ovako da živi"

Oba pitanja su legitimna, iz moje perspektive ja mogu ovako da živim, koliko god. A znam ljude koji ne mogu da žive ovako i ostali su bez posla. Sad trenutno još i mogu da se snađu, kad ih bude više biće sve teže, pa u jednom trenutku i nemoguće.
Ok, ja mogu, ali je pitanje hoću li ovako da živim, i moram da priznam da mi je strpljenje na izmaku. Na proleće sigurno neću da živim ovako i ne vidim šta bi me moglo ubediti da poželim.

Vidim da sve više ljudi misli slično, u mom okruženju, e taj anegdotski pristup je manjkav, ali meni određuje pogled na svet, 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, urosg3 said:

O ovome smo pričali mislim u martu, a i još par puta usput. I dobro je pitanje, mada...
Izgleda mi neadekvatno, možda je dobro pitanje i "Ko hoće ovako da živi"  plus imamo i dodatak "Ko može i hoće ovako da živi"

Oba pitanja su legitimna, iz moje perspektive ja mogu ovako da živim, koliko god. A znam ljude koji ne mogu da žive ovako i ostali su bez posla. Sad trenutno još i mogu da se snađu, kad ih bude više biće sve teže, pa u jednom trenutku i nemoguće.
Ok, ja mogu, ali je pitanje hoću li ovako da živim, i moram da priznam da mi je strpljenje na izmaku. Na proleće sigurno neću da živim ovako i ne vidim šta bi me moglo ubediti da poželim.

Vidim da sve više ljudi misli slično, u mom okruženju, e taj anegdotski pristup je manjkav, ali meni određuje pogled na svet, 

ovako i ja mislim,a nema uplasenijeg odo ovoga od mene na svetu..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(kao) Nešto razmišljam, kad se pomene "imunitet krda", prokužavanje i slično, kao to je poželjno (kad se stigne do 70% - super), mislim, ja neću da se zarazim, uopšte nisu ispitane dugoročne posledice oboljevanja od korone (jer nismo stigli do dugoročnog, još uvek je sve kratkoročno, kraće od godinu dana).

 

Ljudi koji su dobili kovid19 i prošlo im, a da nisu ni primetili ili oni koji su se razboleli i vrlo lako preboleli, laički bih otkucao da im stvorena antitela neće biti dovoljna kad ih strefi mnogo veća količina virusa. A možda i grešim.

 

Takođe, nije mi jasna antivmaksskerska logika u slučaju kovida19. Jasnija mi je kod drugih bolesti koje su "poznate", ali ne sa i dalje nepoznatom stvari kao što je ova boljka.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Harmonika said:

Ni meni..maske jesam voljan da nosim duze vreme, one su mi i najmanji problem..

najmanji problem, istina. Postaje musavo kada ne pogledam maske kao problem, nego kao pojavni oblik života koji živim, pa moram da odlučim:
Želim li, ne moram, ne trab li, ne da li je korisno, dakle želim li da nosim krpu na licu dugo vreme

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

 

Bill Gejtz kaze da pandemija nece stati do kraja 2022 i da restorani nece raditi i nema normale

 

 

Plakati ili se smejati?

 

 

da te utesim malo, mozda si videla neku skracenu alarmisticku verziju na netu. 

Ja gledao interview uzivo. Bill kaze da ima mogucnosti da do leta donekle sve bude u normali u USA. Ali isto moze da se razvlaci po svetu i do 2022 i ima mogucnosti da se vrati tu i tamo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne bi da zvuci kao teorija zavere, necu postavit link. Ali 2015 je bila neka emisija na rai3 kanalu ( mislim da je 3 ) kako su u Kini uspeli da ukrste virus sars sa korona virusom iz slepog misa. Zarazili su miseve (obicne ) i oni su uginuli. Tako su mislili da ce izazvati isto smrtnost medju ljudskom populacijom. Obustavili su "valjda" projekat.

E sad Ital;ijanski kanal je preneo tu vest 2015, Kina, sars, korona virus, slepi misevi, misevi, ljudi. biolosko oruzje,....

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, nonick said:

 

da te utesim malo, mozda si videla neku skracenu alarmisticku verziju na netu. 

Ja gledao interview uzivo. Bill kaze da ima mogucnosti da do leta donekle sve bude u normali u USA. Ali isto moze da se razvlaci po svetu i do 2022 i ima mogucnosti da se vrati tu i tamo.

Iskreno receno nisam citala citav text niti gledala intervju, generalno pogledala naslove i kratke sinopsise o cemu se radi....

i tu mi se smucilo

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ne bi da zvuci kao teorija zavere, necu postavit link. Ali 2015 je bila neka emisija na rai3 kanalu ( mislim da je 3 ) kako su u Kini uspeli da ukrste virus sars sa korona virusom iz slepog misa. Zarazili su miseve (obicne ) i oni su uginuli. Tako su mislili da ce izazvati isto smrtnost medju ljudskom populacijom. Obustavili su "valjda" projekat.

E sad Ital;ijanski kanal je preneo tu vest 2015, Kina, sars, korona virus, slepi misevi, misevi, ljudi. biolosko oruzje,....

Pacovi, zmije ,narkomani... nastavi niz

Link to comment
Share on other sites

 

The first Covid case was officially discovered in northern Italy on February 21, 2020. Now the case of a 4 year old from November 2019 is confirmed in the laboratory. Could explain why Northern Italy was hit so hard. Clusters could already have formed unnoticed

 

Quote

December 14, 2020 -- Retroactive testing shows COVID-19 appeared in Italy about 3 months earlier than first believed -- a finding that may explain how the pandemic swept across the nation with such devastating speed.

 

A 4-year-old boy in Milan had a cough on Nov. 21, 2019, and was taken to the emergency room with acute respiratory problems on Nov. 30, according to a new study published in the CDC’s Emerging Infectious Diseases. On Dec. 1, he developed a measles-like rash, and on Dec. 5 an oropharyngeal swab specimen was taken for clinical diagnosis of suspected measles.

 

But doctors in Italy’s Measles and Rubella Network later noticed that some patients who were thought to have measles ended up testing negative for that illness.

 

Researchers re-examined 39 swabs of suspected measles patients, including the boy’s. His swab tested positive for coronavirus, the study says.

 

That apparently means the boy had COVID-19 about 3 months earlier than the first confirmed COVID-19 cases in Italy, which were identified on Feb. 21, 2020, in Codogno in the Lombardy region, the study says.

 

 

Quote

“These findings, in agreement with other evidence of early COVID-19 spread in Europe, advance the beginning of the outbreak to late autumn 2019,” the researchers wrote.

 

“However, earlier strains also might have been occasionally imported to Italy and other countries in Europe during this period, manifesting with sporadic cases or small self-limiting clusters. These importations could have been different from the strain that became widespread in Italy during the first months of 2020.”

 

The study didn’t say how the boy, who had not traveled outside the region, contracted the coronavirus.

 

Link to comment
Share on other sites

Pitah se - da li je moguće da je virus izbio negde u Evropi a da se prvo manifestovao u Wuhanu zbog velike gustine naseljenosti? Mada kada malo bolje razmislim - matematički, verovatnoća je skoro ravna nuli. 

 

Tako, statistički rečeno - kenjam. 

Edited by Darko
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Pitah se - da li je moguće da je virus izbio negde u Evropi a da se prvo manifestovao u Wuhanu zbog velike gustine naseljenosti? Mada kada malo bolje razmislim - matematički, verovatnoća je skoro ravna nuli. 

 

Tako, statistički rečeno - kenjam. 

slusala sam pre nekoliko meseci nekog (ne secam se vec vise koga) koga su pitali nesto slicno, u smislu da li je ovaj corona virus mozda u evropskim slepim misevima i kolika je verovatnoca da odatle predje na coveka. receno je da evropski slepi misevi definitivno nemaju ovaj virus.

 

znamo da je onaj kineski lekar (koga su ucutkavali) jos krajem prosle godine upozoravao na postojanje cudnog virusa kod ljudi koji su mu dolazili u bolnicu.

 

ovde je jedan clanak iz maja (na nemackom, ali se moze procitatati pomocu googla) u kom se diskutuje vreme pojave virusa u Evropi i uticaj na razvoj epidemije u doticnim zemljama (najpre se razbuktalo u Italiji, pa u Spaniji, Francuskoj, potom u Nemackoj, Luksemburgu).

Quote

If the SARS-CoV-2 virus had actually been in circulation in some countries since November / December 2019, then this would provide an explanation for why the corona pandemic led to catastrophic conditions and an enormous number of deaths in some countries while other countries (such as Luxembourg and Germany) have so far been spared the worst effects.

 

If the virus had been able to spread undetected for a longer period of time in these particularly badly affected countries, then the actual corona pandemic would have started in these countries with a far higher number of infected people than previously appeared. And even with measures taken very quickly, it would hardly have been possible to contain it at the time the pandemic was identified.

 

The effect of this higher base number of infected people on the course of the pandemic can be explained quite well using an example. The course of a pandemic depends on the so-called base reproduction number (R0), which indicates how many people are infected on average by an infectious person. This value differs from virus to virus, for SARS-CoV-2 it is probably around 3.

 

And here the number of people infected at the time of the outbreak of the pandemic in a certain country suddenly plays a very significant role. With a reproduction number of 3, within 10 days:

  • 10 basic infected people become 640, i.e. 630 more
  • 50 basic infected people become 3,200, i.e. 3,150 more
  • 500 basic infected people become 32,000, i.e. 31,500 more
  • 2,000 basic infected people become 128,000, i.e. 126,000 more

Of these newly infected people, around 15% are admitted to hospitals in the initial phase of a pandemic. The point at which a country's health system collapses under the strain can be measured relatively easily using these figures.

sto ce reci: ako su zemlje pocele da uvode mere u kasnijem stadijumu epidemije u svojoj zemlji - gore su prosle od onih koje su virus "uocile" i reagovale ranije. Pod ovim "uocile" ne mislim nuzno da je npr. Nemacka na osnovu nekih testova sama dosla do zakljucka u kojoj fazi epidemije smo, vec da je stanje u Italiji bilo upozorenje na ono sto mozemo doziveti ako odmah nesto ne preduzmemo (a imali smo srece da kod nas virus dodje i rasiri se kasnije nego u Italiji, Spaniji, Francuskoj).

 

Analogno razmisljanje se moze primeniti i na Kinu, sto nas onda dovodi do zakljucka da je sve ipak stvarno krenulo iz Kine (iz kog god mesta).

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, wwww said:

slusala sam pre nekoliko meseci nekog (ne secam se vec vise koga) koga su pitali nesto slicno, u smislu da li je ovaj corona virus mozda u evropskim slepim misevima i kolika je verovatnoca da odatle predje na coveka. receno je da evropski slepi misevi definitivno nemaju ovaj virus.

 

znamo da je onaj kineski lekar (koga su ucutkavali) jos krajem prosle godine upozoravao na postojanje cudnog virusa kod ljudi koji su mu dolazili u bolnicu.

Da, naravno - hvala 🙂  Kao što rekoh, šanse su minimalne da nije Wuhan ili neko okolno mesto, tipa lutrija. Treba vremena da se virus razbuhti (taj seeding period), a to je otprilike bar mesec dana. Da je virus počeo u Evropi, otrprilike u isto vreme kao i u Wuhanu bila bi žarišta i tamo - što nije bio slučaj.  

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

Pitah se - da li je moguće da je virus izbio negde u Evropi a da se prvo manifestovao u Wuhanu zbog velike gustine naseljenosti? Mada kada malo bolje razmislim - matematički, verovatnoća je skoro ravna nuli. 

 

Tako, statistički rečeno - kenjam

 

Offtopic: mnogo postujem forumase koji su iskreni, kako prema drugima tako i prema sebi. Ovim ne zelim da kazem da ti radis ovo sto je boldovano, vec da mi se mnogo dopada kad je neko u toj meri samosvestan da uvek analizira sebe, svoje misli i svoje reci.

 

Mislim ne znam, mozda kenjam, ali nadam se da si me razumeo.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Vlada Srbije donela je na današnjoj sednici odluku da od 1. januara 2021. poskupi PCR test na koronavirus koji se radi na zahtev građana sa 6.000 na 9.000 dinara.

Kako se navodi u odluci Vlade, “cena testiranja na lični zahtev za strane državljane od danas iznosi 18.000 dinara, dok je za državljane Republike Srbije cena do kraja godine nepromenjena i ona iznosi 6.000 dinara. Od 1. januara 2021. godine, cena testiranja na lični zahtev za domaće državljane iznosiće 9.000 dinara”.

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...