Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Izgleda da je to bio samo paravn, jer mi jos nismo spremni, a oni su vec odavno medju nama https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2020&mm=12&dd=10&nav_id=1778430

 

@Ruby Rhod (koji lebdi) zato su i snimili sletanje u studiju, na ravnoj zemlji 🙂

ah, sto obozavam kad vanzemaljci dodju na zemlju i odmah znaju da treba da kontaktiraju Amere, pa jos i pricaju engleski :classic_love:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Slavisa iz Tavankuta said:

Kad bi to bilo tako, zasto nisu testirali ranije tu vakcinu jos pre korone, pa da kad samo dodaju pipak da to radi , zar ne. Kako su testove napravili a vakcinu nisu mogli zbog procedure , cccc

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

pa testirali su ostale komponente vakcine (svakojake ostale "materije" koje su potrebne da bi se mRNA ocuvala i ubacila u ljudsku celiju - ne sastoji se vakcina samo od "komadica" RNA, vec ima i neka "vodica" tu okolo koja ima svoju funkciju). bas zato su i mogli brzo da napreduju i da predju na testove na ljudima jer su tu "vodicu" vec dobro ispitali u prethodnim slucajevima (prvo na zivotinjama pa onda i na ljudima).

da su krenuli od nule onda bi morali da izobavljaju milion drugih ispitivanja pre nego sto bi i pomislili da pocnu s ubrizgavanjem toga u coveka. pa nisam ja (kao neko ko nema pojma o tome, a kamo li iskustva) krenula da pravim vakcinu vec ljudi koji godinama rade u tom polju.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wwww said:

pa testirali su ostale komponente vakcine (svakojake ostale "materije" koje su potrebne da bi se mRNA ocuvala i ubacila u ljudsku celiju - ne sastoji se vakcina samo od "komadica" RNA, vec ima i neka "vodica" tu okolo koja ima svoju funkciju). bas zato su i mogli brzo da napreduju i da predju na testove na ljudima jer su tu "vodicu" vec dobro ispitali u prethodnim slucajevima (prvo na zivotinjama pa onda i na ljudima).

da su krenuli od nule onda bi morali da izobavljaju milion drugih ispitivanja pre nego sto bi i pomislili da pocnu s ubrizgavanjem toga u coveka. pa nisam ja (kao neko ko nema pojma o tome, a kamo li iskustva) krenula da pravim vakcinu vec ljudi koji godinama rade u tom polju.

 

Ako su je vec imali spremnu u januaru. Zasto onda nisu odradili ta testiranja na ljudima ranije? Ne pisem ovo zbog Trumpa, to sam ja spomenuo onako cisto iz zezanja. 

7 minutes ago, Sunshine State said:

 

Lako tebi, ti u dve drzave mozes da biras kojom ces. Vecina ljudi nece imati citavu paletu vakcina da bira

Ja hocu kod nas u Srbiji da se cepim, necu u stranoj drzavi. Samo nasim strucnjacima verujem, nisu dzabe dobili oredenja.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Objasni neki random covek sasvim lepo!!!

 

"Ovi sto se javljaju sa zaverama farmakomafije, kako je sve ovo plan..zarade od vakcina... Da li je vama jasno da je vakcinacija najjeftiniji nacin za borbu protiv zaraznih bolesti? Problem je da su vakcine iako profitabilne, u poredjenju sa drugim proizvodima farmacije jos i najjeftinije i najmanje isplative. Da kazemo da ce npr 2 doze vakcine kostati 50-tak evra... toliko ce biti za skuplju vakcinu, Moderninu... Samo pogledajte koliko kosta jedan dan bolnickog lecenja, kiseonik, infuzije, lekovi sto se koriste za lecenje... Dajem glavu da je prosecni Srbin za ovih 6 meseci minimum duplo potrosio na kupovinu raznih vitaminskih suplemenata, fervexa, i jos kojesta. Antibiotici se piju, to sam isto cuo, cim neko dobije temperaturu "preventivno". Sve to kad se stavi na gomilu, farmaceutskoj industriji bi bilo najbolje da ovo potraje, a ne da se bave vakcinama. A profit na npr. vitaminskim i ostalim suplementima je mnogo mnogo veci nego na vakcini, za ciji razvoj treba jako jako puno para, dugo traje, ispitivanja isto i skupa i dugotrajna, da bi posle prodao za 20 evra jednu dozu i to samo jednom i gotova epidemija. I to ako je vakcina uspesna."

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ako su je vec imali spremnu u januaru. Zasto onda nisu odradili ta testiranja na ljudima ranije? Ne pisem ovo zbog Trumpa, to sam ja spomenuo onako cisto iz zezanja. 

 

Pa kako da testiraju ranije kad nisu znali kako izgleda protein u pipku na corona virusu?

 

Kad su dobili potrebnu informaciju, seli su i osmislili sve. A onda sledi mukotrpan posao realizacije ideje. To je tako za svaki moguci proizvod, pa i za vakcinu.

 

Npr. kad recimo Audi osmisli neki novi deo koji ce da poboljsa bezbednost automobila (ili sta god drugo bio cilj) - ne ugradje se to istog trena u auto i prodaje, vec se moraju proci razni koraci da se proveri da li to i stvarno funkcionise u pravom autu. Pa onda moras da proveris da li ce sad taj novi deo da ometa neki drugi vec postojeci, da ga ucini nefunkcionalnim. Recimo: moras da proveris da li je auto sad previse tezak, da li je preglednost losija, treba li jaci motor/baterija... i milion drugih stvari koje sve moras da proveris. Moras da proveris dobavljace "sirovina", da li im je kvalitet zadovoljavajuci. Pa sve to moras da dokumentujes. Pa kad interno proveris sve onda moras da zoves TÜV da mu pokazes sve te rezultate (pri cemu za svaki test koji si odradio moras imati pecat TÜV-a da su testovi po odgovarajucim standardima). Tek kad ti TÜV lupi pecat na sve testove koje si odradio i kaze: ok - tek onda mozes da ugradjujes taj novi deo u auto i da krenes s masovnom proizvodnjom i prodajom.

Edited by wwww
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Kaze da su je vec imali spremnu (osmislili ) u Januaru, znaci da su znali kako izgleda pipak. Ne kaze da su u januaru cekali da vide pipak pa da sednu i osmisle. 

pa u januaru je i objavljen genom, tj. kako izgleda pipak.

onda su u svoj "Audi" (koji su vec imali 99% zavrsen i spreman) samo ubacili "vazdusni jastuk" i mogli da krenu s testiranjem.

 

slicno je i AstraZeneca uradila: vec su imali ispitivanja na vakcinama koje su koristile odredjene adeno viruse, plus su ispitali "vodicu" vakcine, samo im je falilo da znaju sta ubaciti u taj adeno virus (koji "genetski kod") pa da imaju zavrsen dizajn vakcine. Ali to ne znaci da je produkt "corona vakcina" bio gotov.

 

Quote

Am 13. Januar 2020 wurde die komplette RNA-Genomsequenz eines Isolats des neuen Coronavirus in der NCBI-GenBank hinterlegt (GenBank-Nummer MN908947)

13.1. je kompletni RNA genom coroan virusa ubacen u NCBI-bazu podataka (pod brojem MN908947).

Sto znaci da su od tog trena svi zivi naucnici koji su imali pristup toj bazi podataka mogli da krenu da osmisljavaju testove, vakcine, medikamente...

Edited by wwww
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 Ja hocu kod nas u Srbiji da se cepim, necu u stranoj drzavi. Samo nasim strucnjacima verujem, nisu dzabe dobili oredenja.

 

I ja verujem nasim strucnjacima, al u inozemstvu 🙂 Jes da nemaju ordenje, al ajd sad. Zato i cekam da nam bas @Sunshine State da neki insajderski hint o vakcinama pa da krenemo da se cepimo svi kolektivno (ok, ovo jeste zvucalo malo cudno).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, John Terry said:

Koliko vidim, po izjavama nasih politicara, zemlje svetski lideri su vec kupile vakcine, a s obzirom na to da smo mi ekonomski tigar, verovatno smo vec obezbedili vakcine za koliko sutra, evo sad ce Sinisa da upali kola da ide po njih. Tisina tamo...

 

Taman i onih hiljadu respritora da potera, stoje u onim magacina , ukvarice se.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dropkick Murphys said:

 

A ljudi i dalje misle da ideš zbog šišanja? 

 

45 min? Bravo majstore : D 

 

3 hours ago, zoran59 said:

 

Taman htedoh da cestitam - i onda vidim da pises o frizerki ( :classic_blink: )...

:roflmao:
Kakvi ste dripci vas dvojica :lol_2:

Radi se o tome da imam malo duzu kosu, pa tu treba malo vise vremena da se radi..plus ona voli malo vise da prica dok radi i eto..tako se dodje do tih 45 minuta.
(kad sam vec o tome..mogao bih i da je nazovem..polako mi je vreme da se sredim)

Istrolovah temu..izvinite

Sad videh Lakijev post..gde se nalazi ova anketa?

  • Like 1
  • Love 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

 

Ovo Koštunicino mutavo govno od Đoke Vlaha Vukadinovića uredno prenosi svaki mogući tekst koji osporava vakcinaciju. Pritom, prenosi naučnika koji se kleo u hidrohlorokin, pa ispao majmun. Prenosi da je u pitanju genska terapija a ne vakcina. Pritom, mi (ne ova raspala država) smo upravo skupili keš za lečenje 4 deteta upravo genskom terapijom, po 2 miliona za svako dete. Dakle, kakvi crni zamorčići, jebem vam majku antivaksersku maloumnu.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Evo jedne interesantne akcije, koja govori da ipak neko ko donosi odluke ima malo mozga. Nastavno osblje u osnovnim i srednjim skolama ce dobiti vakcine medju prvima kao essential workers. Ako ovo dobije maha, mozda se skole i otvore ove godine. 🙂

https://abc7news.com/covid-vaccine-california-teachers-essential-workers-marin-coronavirus-update/8647818/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, NMX said:

 

Ovo Koštunicino mutavo govno od Đoke Vlaha Vukadinovića uredno prenosi svaki mogući tekst koji osporava vakcinaciju. Pritom, prenosi naučnika koji se kleo u hidrohlorokin, pa ispao majmun. Prenosi da je u pitanju genska terapija a ne vakcina. Pritom, mi (ne ova raspala država) smo upravo skupili keš za lečenje 4 deteta upravo genskom terapijom, po 2 miliona za svako dete. Dakle, kakvi crni zamorčići, jebem vam majku antivaksersku maloumnu.

Zasto pratis te gluposti?

Ja to stavio na ignore listu, puno bolje se covek oseca.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...