Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Ma nema nista od zatvaranja.

Idemo jako i do samog kraja do mentaliteta...ups, htedoh reci imuniteta krda.

Mora nešto, ostaće Vođa da visi u limbu, mediji histerišu, ispašće da ne sme duradi, a ne sme da ispadne - da ne sme duradi, jer svemoć, jer lider na Balkanu i takoto.
Ovako će nešto duradi, imaće alibi. Recimo još propiše maske na otvorenom, eto divna alibi mera, ne košta ništa.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nego da izvestim: tast i tasta pregrmeli. Ona jos prosle nedelje (iako je test bio negativan, svi simptomi su ukazivali na koronu), a on zvanicno juce, iako ima da zaleci upalu pluca, ali svi parametri su mu odlicni (npr. saturacija 99). Njega nisu testirali, prosle dve nedelje i vise se ne racuna kao zarazen, tasta ce pocetkom iduce nedelje raditi test kako bi se vratila u kolektiv.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Svastika fasovala, 8 meseci vec radi od kuce, uvek maska uvek rukavice, najzategnutija od uze rodbine, ali ima skolarca od 14 godina koja je kasljala prosle nedelje kao konj, u fazonu, ma popila sam casu hladne koka kole, a keva joj sad u krevetu prelomljena ko vazdusna puska. 

On the other hand, moj kum apsolutno svaki dan u kaficu na blejici, u kontaktu sa milion ljudi, uredno se zdravi sa svima, kapiram da je overio asimptomski i boli ga paja. 

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 "Most people are focused on the total number of patients, new patients and deaths worldwide. These numbers are ascending at a deadly pace, literally, and looking at the graphs gives a sense that they are climbing rapidly toward the end of the world. However, the specific data of each country, when examined separately, suggest otherwise. Although this is an early observation, it appears this disease has a periodicity of a classic Gaussian bell-curve shape wherever it appears.Ignoring both tails of the graph, it indicates that this bell's life cycle is around six to eight weeks, with its peak appearing after about two to four weeks from the time when incidents begin to occur at a substantial rate"

 

U prevodu:

 

Vecina ljudi usredsredjena je na ukupan broj pacijenata, novih pacijenata i smrtnih slučajeva sirom sveta. Ovi brojevi doslovno rastu smrtonosnim tempom, a gledanje grafova daje osecaj da se brzo penju prema kraju sveta. Medjutim, specificni podaci svake zemlje, kada se posebno ispitaju, sugerisu drugacije - cini se da ova bolest ima periodicnost klasičnog Gausovog oblika zvonaste krivulje gde god se pojavi.
Zanemarujuci oba repa grafikona, to ukazuje na to da je zivotni ciklus ovog zvona oko sest do osam nedelja, a vrhunac se pojavljuje nakon otprilike dve do cetiri nedelje od trenutka kada se incidenti pocnu dogadjati znacajnom brzinom.

 

I to je to - lockdown, maske, itd....sve upadne u Gausovu krivu!

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 "Most people are focused on the total number of patients, new patients and deaths worldwide. These numbers are ascending at a deadly pace, literally, and looking at the graphs gives a sense that they are climbing rapidly toward the end of the world. However, the specific data of each country, when examined separately, suggest otherwise. Although this is an early observation, it appears this disease has a periodicity of a classic Gaussian bell-curve shape wherever it appears.Ignoring both tails of the graph, it indicates that this bell's life cycle is around six to eight weeks, with its peak appearing after about two to four weeks from the time when incidents begin to occur at a substantial rate"

 

U prevodu:

 

Vecina ljudi usredsredjena je na ukupan broj pacijenata, novih pacijenata i smrtnih slučajeva sirom sveta. Ovi brojevi doslovno rastu smrtonosnim tempom, a gledanje grafova daje osecaj da se brzo penju prema kraju sveta. Medjutim, specificni podaci svake zemlje, kada se posebno ispitaju, sugerisu drugacije - cini se da ova bolest ima periodicnost klasičnog Gausovog oblika zvonaste krivulje gde god se pojavi.
Zanemarujuci oba repa grafikona, to ukazuje na to da je zivotni ciklus ovog zvona oko sest do osam nedelja, a vrhunac se pojavljuje nakon otprilike dve do cetiri nedelje od trenutka kada se incidenti pocnu dogadjati znacajnom brzinom.

 

I to je to - lockdown, maske, itd....sve upadne u Gausovu krivu!

 

To je ono što  smo učili pod "normalna distribucija" ok je i ciklus boldovani ali Francuska ispada iz zvona. To jedino možemo da pripišemo lockdown-u

Link to comment
Share on other sites

I sad, ako ovaj prncip primenimo na nas, da se pretpostaviti , ali samo pretpostaviti, da mi, odnosno Srbija, sa  padom krecemo za dve nedelje, jer smo vec ogulili sest, koliko znam..odnosno, sesta je pri kraju..naravno vreme ce biti najbolji pokazatelj..

da ne kazem: naredne dve nedelje su kljucne:classic_biggrin:

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, urosg3 said:

To je ono što  smo učili pod "normalna distribucija" ok je i ciklus boldovani ali Francuska ispada iz zvona. To jedino možemo da pripišemo lockdown-u

 

Kako mislis ispada?

 

Pa pogledaj zvonce (ignorisi one nenormalne pikove kad su brojevi prijavljeni sa zaostatkom, onih nekih 80 k):

 

spacer.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Kako mislis ispada?

 

Pa pogledaj zvonce (ignorisi one nenormalne pikove kad su brojevi prijavljeni sa zaostatkom, onih nekih 80 k):

 

spacer.png

 

 

A to sam `ladno zaboravio da je fake rezultat, e sad je u vinklu 🙂

Link to comment
Share on other sites

Brazil nakon 4, ili 5 meseci i dosta tih izuzetaka od pravila. Ili su možda Argentina i Brazil primeri šta se dešava, ako ništa ne preduzimaš. Francuska je ipak imala i zaključavanja i svašta od mera. I Argentina ima neki kao policijski čas, koji traje već 8 meseci, ali izgleda da ga niko ne poštuje previše.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Sunshine State said:

 "Most people are focused on the total number of patients, new patients and deaths worldwide. These numbers are ascending at a deadly pace, literally, and looking at the graphs gives a sense that they are climbing rapidly toward the end of the world. However, the specific data of each country, when examined separately, suggest otherwise. Although this is an early observation, it appears this disease has a periodicity of a classic Gaussian bell-curve shape wherever it appears.Ignoring both tails of the graph, it indicates that this bell's life cycle is around six to eight weeks, with its peak appearing after about two to four weeks from the time when incidents begin to occur at a substantial rate"

 

U prevodu:

 

Vecina ljudi usredsredjena je na ukupan broj pacijenata, novih pacijenata i smrtnih slučajeva sirom sveta. Ovi brojevi doslovno rastu smrtonosnim tempom, a gledanje grafova daje osecaj da se brzo penju prema kraju sveta. Medjutim, specificni podaci svake zemlje, kada se posebno ispitaju, sugerisu drugacije - cini se da ova bolest ima periodicnost klasičnog Gausovog oblika zvonaste krivulje gde god se pojavi.
Zanemarujuci oba repa grafikona, to ukazuje na to da je zivotni ciklus ovog zvona oko sest do osam nedelja, a vrhunac se pojavljuje nakon otprilike dve do cetiri nedelje od trenutka kada se incidenti pocnu dogadjati znacajnom brzinom.

 

I to je to - lockdown, maske, itd....sve upadne u Gausovu krivu!

 

odakle je taj citat?

Link to comment
Share on other sites

Kad smo kod Latinske Amerike, ja sam potpuno svestan da je uopšte ne razumem. Pročitao sam drugove Marhesa i Borhesa, kao svaki levičar koji drži do sebe, odgledao sam Diarios de motocicleta na nekom Festu početkom veka, pa smo onda pričali sa autorom filma, Afonsom i potpuno sam razumeo - da ih ne razumem. Kad smo kod uzroka sve 5, sve razumem, ali kad dolazimo do posledica tu mi svašta nije jasno.
Tako da se uopšte više i ne trudim da imam predstavu šta se tamo dešava, kad me neko pita ja se lepo izvinim.

Ne može živ čovek sve da razume.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

hvala.

 

Quote

The writer is a lawyer, accountant and MBA, and the chairman of Redworth Capital Group, a global group that is focused on real estate, medical devices, movies productions and more, with offices in the US, UK and Israel. He also serves as the chairman of Mennen Medical Group – a leading medical devices developer since 1963.

ja cu ipak da obracam malo vise paznje na to sta govore epidemiolozi i virolizi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...