Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

58 minutes ago, Crni Bombarder said:

E,jbg Urke...ja sam ozbiljno pitao..:classic_unsure:
(na stranu sta i sam mislim o mnogim merama)

Dobro de, nešto sam i kiseo od jutros, sinoć me dohvatila migrena kao englesku gospođu iz upper class 🙂
Valjda je sutra sednica Kriznog štaba za borbu protiv opakog neprijatelja, pa će onda novi još stroži alibi da uvedu.

Inače u maglama migrene natrčao sam juče na neku izjavu Tegnela koji se oštro protivi maskama, tvrdi da ulivaju lažnu sigurnost i da su zbog toga kao mera beskorisne. E sad nije da ima rezultate da potkrepi to mišljenje, sa druge strane nije da nema logike u tome što priča. Prečesto čujem da se zarazio neko ko redovno nosi masku.

Inače radim SEO za site poliklinike, već par meseci unazad usluga "rentgen pluća" nam je najtraženiji termin na Google. To nikad nije bilo, deceniju unazad kako radim taj sajt je Pankreas, pa hemoroidi, pa sve ostalo kao ova dva zajedno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, urosg3 said:

Dobro de, nešto sam i kiseo od jutros, sinoć me dohvatila migrena kao englesku gospođu iz upper class 🙂
Valjda je sutra sednica Kriznog štaba za borbu protiv opakog neprijatelja, pa će onda novi još stroži alibi da uvedu.

Inače u maglama migrene natrčao sam juče na neku izjavu Tegnela koji se oštro protivi maskama, tvrdi da ulivaju lažnu sigurnost i da su zbog toga kao mera beskorisne. E sad nije da ima rezultate da potkrepi to mišljenje, sa druge strane nije da nema logike u tome što priča. Prečesto čujem da se zarazio neko ko redovno nosi masku.

Inače radim SEO za site poliklinike, već par meseci unazad usluga "rentgen pluća" nam je najtraženiji termin na Google. To nikad nije bilo, deceniju unazad kako radim taj sajt je Pankreas, pa hemoroidi, pa sve ostalo kao ova dva zajedno.

Nista od toga, evo u Francuskoj i Nemackoj opadaju brojevi, sto znaci da mere vrse posao, bit ce jos malo do kraja novembra, onda popustanje, tako ce i kod nas poceti za dan dva da bude zaravnato pa onda padati brojke. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Nista od toga, evo u Francuskoj i Nemackoj opadaju brojevi, sto znaci da mere vrse posao, bit ce jos malo do kraja novembra, onda popustanje, tako ce i kod nas poceti za dan dva da bude zaravnato pa onda padati brojke. 

 

Kako mislis padaju brojevi? Bio je vikend I tad se definitivno smanjuje broj odlazaka u ambulante, to nije nikakav 'trend', vec smo vidjali da posle toga dolaze jos gore brojke.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Nista od toga, evo u Francuskoj i Nemackoj opadaju brojevi, sto znaci da mere vrse posao, bit ce jos malo do kraja novembra, onda popustanje, tako ce i kod nas poceti za dan dva da bude zaravnato pa onda padati brojke. 

 

Jedina razlika je što Nemačka i Francuska imaju nekakve mere (policijski čas i slično), a Srbija nema. U Srbiji će brojke početi da padaju samo kad se dovoljno ljudi zarazi, pa virusu bude teže da nađe novu zdravu žrtvu, ili, ako se ljudi useru od straha i počnu da sede u kućama i bez da im to neko naredi.

 

A te brojke za vikend u Francuskoj nisu od vikenda, nego ko zna od kada, imali su neki bag u softveru pa im se pojavilo dosta pozitivnih testova koji nisu pravilno zavedeni po datumima i to su otkrili tek pre par dana. Tako da ovaj pad sa 80000 na 30000 nije realan. Iskreno se nadam da će taj policijski čas u Francuskoj ipak da ima nekog efekta, pa se možda i ovi naši opamete i uvedu neke stvarne mere, a ne samo da kukaju po televizijama kako je narod kriv.

 

Quote

86,852 new cases and 304 new deaths in France. The reported increase in cases includes a backlog, the size of which will be known on Monday, Nov. 9, at which time we will redistribute it according to the revised data provided by the French Government.

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/france/

Link to comment
Share on other sites

Hrvati imaju zadnja dva dana oko 1500 pozitivnih, što je dobro, ali opet 33 smrtna slučaja. Dva dana nije baš dovoljno da se donese zaključak da im padaju brojevi, ali možda su se kod njih ljudi isprepadali i počeli bolje da se čuvaju, videćemo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Wookie said:

Jedina razlika je što Nemačka i Francuska imaju nekakve mere (policijski čas i slično), a Srbija nema. U Srbiji će brojke početi da padaju samo kad se dovoljno ljudi zarazi, pa virusu bude teže da nađe novu zdravu žrtvu, ili, ako se ljudi useru od straha i počnu da sede u kućama i bez da im to neko naredi.

 

A te brojke za vikend u Francuskoj nisu od vikenda, nego ko zna od kada, imali su neki bag u softveru pa im se pojavilo dosta pozitivnih testova koji nisu pravilno zavedeni po datumima i to su otkrili tek pre par dana. Tako da ovaj pad sa 80000 na 30000 nije realan. Iskreno se nadam da će taj policijski čas u Francuskoj ipak da ima nekog efekta, pa se možda i ovi naši opamete i uvedu neke stvarne mere, a ne samo da kukaju po televizijama kako je narod kriv.

 

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/france/

 

Padaju i u Holandiji, u kojoj nema takvih mera kao u Nemackoj i Francuskoj

 

"Last Tuesday the government announced a two-week period of extra measures, including museum and amusement park closures, in an effort to give the drop in reported cases a further impulse. In mid October, when the number of new cases were nearing 10,000 a day, the government introduced what it called a ‘partial lockdown’, closing cafes and restaurants until mid December, cutting group sizes and upping hygiene regulations in shops."

 

Nosenje maski u NL nije ozakonjeno (jos), vec samo "strongly advised"
 

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sad čitam glede Hrvata, upućuju ih na covid amb ako je temperatura dva dana preko 38 i gubitak daha. Vrv ne testiraju ako nemaš takve simptome. Vratili smo se na početak epidemije ili na ono što Nestorović kaže da treba testirati.

Btw, po FB grupama čitam komentare ljudi na rad osoblja po covid ambulantama. Kažu da su, svaki put kad su se testirali, vrhunski ljubazni itd. Kako su ti ljudi uspeli da budu suspektni više puta, a ja nijednom. Malo sam ljubomorna. Dobro, makar sam se jednom udala.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

Padaju i u Holandiji, u kojoj nema takvih mera kao u Nemackoj i Francuskoj

Možda su i u Holandiji ljudi sami došli do zaključka da moraju da se čuvaju.

 

Ja sam jutros čuo da kod mene u komšiluku imamo dvojicu na respiratoru. Do sad su se ljudi u naselju ponašali kao da virusa nema, blejalo se i cirkalo pivo napolju, baš me zanima da li će sad promeniti ponašanje, kad se ovo pročuje. A realno i hladno je sad, nije baš vreme za bleju i cirkanje piva.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Wookie said:

 

Možda su i u Holandiji ljudi sami došli do zaključka da moraju da se čuvaju.

 

Ja sam jutros čuo da kod mene u komšiluku imamo dvojicu na respiratoru. Do sad su se ljudi u naselju ponašali kao da virusa nema, blejalo se i cirkalo pivo napolju, baš me zanima da li će sad promeniti ponašanje, kad se ovo pročuje. A realno i hladno je sad, nije baš vreme za bleju i cirkanje piva.

na ovu temu da podelim mišljenje...
Dosta toga zavisi od kvaliteta komunikacije, pre svega mislim na struku, pa na vlasti. Da se više puta olupali sa politikantsvom, samopromocijom, kasnije direktnim laganjem i friziranjem možda bi bilo drugačije. Ne znamo.
Ono što znamo da postojeći KŠ ne da nema poverenja nego je postao tema za sprdačinu, opravdano. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da ne sirim sad i na onu ekonomsku temu, stavicu ovde - znaci, pozivamo se svi na kolektivnu odgovornost (zdravstvenu, opravdano!), ali kad topic "pare" dodju na red, nigde empatije, profit margins su najbitnije, f*ck people i njihovo prezivljavanje...ne moze se jedna godina prihvatiti da nece biti rasta od 10 %, vec samo 5% (lupam cifre)

 

https://www.dutchnews.nl/news/2020/11/dairy-giant-frieslandcampina-to-cut-1000-jobs-in-nl-belgium-and-germany/

 

" Dairy giant FrieslandCampina said on Tuesday it will cut 1,000 jobs by the end of next year, blaming the direct and indirect impact of coronavirus and pressure on profit margins in the Netherlands, Belgium and Germany."

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:


Inače u maglama migrene natrčao sam juče na neku izjavu Tegnela koji se oštro protivi maskama, tvrdi da ulivaju lažnu sigurnost i da su zbog toga kao mera beskorisne. 

 

Pa taj je prvi koji vec deset meseci uliva laznu sigurnost!

 

Toj flegmi od zivog bica su naucnici sa renomirane Kraljevske visoke tehnicke skole jos pre mesec dana slali upozorenja da je koncentracija corone u otpadnim vodama u naglom porastu i da je drugi talas sasvim izvesan. On je oduvao tu najavu rekavsi da je to alarmantno preterivanje i da drugog talasa nece biti. Ipak, znao je vrlo dobro da projekat pracenja corone preko otpadnih voda traje od pocetka pandemije pre deset meseci i da se merenja sve vreme poklapaju sa stanjem na terenu. I sta on uradi svaki put kada mu se ukaze na njegove nonsalantne egzibicije? Slegne flegmaticno ramenima a PC novinarcici ne postavljaju kontrolna pitanja da ne talasaju. Tako od pocetka pandemije.

 

Spoiler

Kada su se zimus sa zimskog raspusta vratili prvi (zarazeni) svedski turisti iz Italije koja je vec gorela, on je smatrao da nema potrebe staviti ih u karantin i testirati. On je tvrdio da pandemije nece biti u Svedskoj. Znamo sta se desilo. I na to kad ga neko slucajno podseti on slegne ramenima. Doduse, sada je i on prvi put ozbiljno smrknut rekao da je stvar vrlo ozbiljna. Od prosle nedelje ne sleze ramenima. A Svedska je i drugi talas docekala nespremna. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Da ne sirim sad i na onu ekonomsku temu, stavicu ovde - znaci, pozivamo se svi na kolektivnu odgovornost (zdravstvenu, opravdano!), ali kad topic "pare" dodju na red, nigde empatije, profit margins su najbitnije, f*ck people i njihovo prezivljavanje...ne moze se jedna godina prihvatiti da nece biti rasta od 10 %, vec samo 5% (lupam cifre)

 

https://www.dutchnews.nl/news/2020/11/dairy-giant-frieslandcampina-to-cut-1000-jobs-in-nl-belgium-and-germany/

 

" Dairy giant FrieslandCampina said on Tuesday it will cut 1,000 jobs by the end of next year, blaming the direct and indirect impact of coronavirus and pressure on profit margins in the Netherlands, Belgium and Germany."

 

Pa naravno. Zato se gomila država i ne bori sa pandemijom kako bi trebalo, sve u interesu kapitala ili populizma. Tih pretpostavljenih 5% razlike bi bilo sasvim dovoljno da sanira gomilu posledica pandemije, ali ne, bitniji su zlatni padobrani i stanovi od 5 miliona evra za "elitu".

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Juce nije bio vikend. za vikend je bilo 80000

ali svakako ce brojke padati, mora se nekako opravdati mere zakljucavanja, ionako ima mnogo nezadovoljni zbog zatvaranja biznisa i tako to

 

Aman Slavisa, jucerasnji brojevi jesu od nedelje, pogledaj krivulje, u svim zemljama na svetu vec mesecima ponedeljkom je najmanje novozarazenih, cak drasticno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Wookie said:

Hrvati imaju zadnja dva dana oko 1500 pozitivnih, što je dobro, ali opet 33 smrtna slučaja. Dva dana nije baš dovoljno da se donese zaključak da im padaju brojevi, ali možda su se kod njih ljudi isprepadali i počeli bolje da se čuvaju, videćemo.

 

Broj preminulih ima veze sa ponasanjem od pre mesec dana, broj novootkrivenih sa ponasanjem od pre dve nedelje, a sadasnje ponasanje ce se reflektovati na brojke za nedelju ili deset dana. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Broj preminulih ima veze sa ponasanjem od pre mesec dana, broj novootkrivenih sa ponasanjem od pre dve nedelje, a sadasnje ponasanje ce se reflektovati na brojke za nedelju ili deset dana. 

Ja sam se ozbiljno trudio da po komšiluku ove činjenice rasvetlim, i ima jedno 6 meseci digao sam ruke...
Sad samo klimam glavom, da, da, sve ste u pravu, tako je...
Nije baš tako apstraktno neverovatno značajan broj ljudi bukvalno misli da je broj koji pročitaju broj zaraženih u zadnjih 24 sata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Sad će ti kažu "da ne nose maske, kao obaveznu meru, bilo bi gore". Ta tvrdnja inače giljotinira svaku smislenu raspravu.

Mi smo bili ok, pa usli u drugi talas i sad imamo po preko 3,000 slucajeva dnevno polako cemo preci na 4.

Imali smo manje kad maske napolju nisu bile obavezne :classic_smile: iako je ovo tacno, ne mislim da je stvarno povezano.

 

Inace smrtnost samo malko povecana, nista znacajno. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:


Inače u maglama migrene natrčao sam juče na neku izjavu Tegnela koji se oštro protivi maskama, tvrdi da ulivaju lažnu sigurnost i da su zbog toga kao mera beskorisne. E sad nije da ima rezultate da potkrepi to mišljenje, sa druge strane nije da nema logike u tome što priča. Prečesto čujem da se zarazio neko ko redovno nosi masku.

 

Nema nikakve logike da maske ulivaju laznu sigurnost. Pre ce biti obrnuto. Taman da nicem drugom ne sluze, one podsecaju, a bogami i opominju, da zivimo u vreme pandemije. Ako oko sebe vidjas ljude s maskama, lakse ces se setiti i da peres ruke i drzis distancu. Ovako lako ode od pameti, ako je covek uopste ozbiljno shvatio to s higijenom i distancom. Mnogi u swe nisu, ukljucujuci i velik broj obrazovanih, i to bas zahvaljujuci tom Tegnelovom nonsalantnom stavu.

 

Doduse, stvari se menjaju poslednjih dana, kako racun stize na naplatu. Danas 7500 novoobolelih, ukupno za poslednja tri dana (zvanicni podaci samo od utorka do petka, vikendom i ponedeljkom nema) 16500 hiljada. I dnevni brojevi umrlih vise nisu jednocifreni. Premijer se sve cesce oglasava, a zabrinutost javnosti nikad veca. Cak i Tegnel prica o opasnom trendu, sto svakako znaci da smo nadrljali.

 

Na poslu su poceli svakog jutra zvanicno da nas obavestavaju o kolegama koji su zarazeni. Do skora je bilo nepristojno i pitati kad nekog duze nema na poslu, da li slucajno ima koronu. Mnogo toga se ovde menja i pitanje je kako ce zavrsiti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...