Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

31 minutes ago, Nolux said:

To je još u fazi mogučeg. Isto tako kao ono,da su neki imal blage simptome/bez simptoma, jer su več prije sreli neki sličan virus.

 

Ima  tu posla za jednu celu generaciju.

 

 

sve je to super, načelno. Sve ja kapiram, znate šta me muči, kako 27000 odjednom, ali već sam dosadan i sebi, a odgovor ne nazirem.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darko said:

Eksponentni rast

jeste, i nedovoljno mi je da je puko "ne poštuju se mere" jer se nisu taman isto poštovale ni u maju, junu, julu pa takvog rasta nije bilo. 
I to toliko masovono svuda. Nešto tu ostalo neizgovoreno i neobjašnjeno, e sad šta je ne mogu da naslutim.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Sunshine State said:

 

 

"Šansa da neko dobije kovid 19 tokom leta je 1 prema 27 miliona"

Neko mi je negde rekao - ne drzi me za cinjenicu, da ima istrazivanje da od pocetka pandemije samo 11,000 slucajeva je vezano za putovanje avionom.

 

Znaci bezbedno.

Bilo bi interesatno cuto tvoje misljenje nakon sto si obisla za vreme pandemije 3 totalno razlicite drzave i po mentalitetu, i po merama.

 

I nemoj da ides :classic_sad:

15 hours ago, urosg3 said:

Jao možda... Šta god da je, uprkos zabavnim gifovima, infograficima, nadasve emotivnim preporukama "moja maska štiti tebe, a tvoja mene" izgleda da ili nije dovoljno, ili nema veze ni sa čim. Cenim da maskama, nakon sledećeg hype "obavezno nošenje maski napolju" bez ikakvog rezultata, i rasprodaje zaliha koje sad čame u svakom objektu maloprodaje, sledi sudbina rukavica.
Distanca je jedino efikasno sredstvo, ali izgleda istovremeno nesprovodivo. 
Nemačka je, možda dobar primer, tog istog 22. Juna su imali sa maskama 359 novozaraženih, danas sa maskama imaju 4964. 
Francuska sa ovih 27k danas ima ukupno 718,873 potvrđenih slučajeva na skoro 68 miliona stanovnika. Imali su sve i lockdown,  i policijski čas, i maske, i pranje ruku. Sve.
Švedska ima bez policijskog časa, bez lockdown bez maski 98,451 na 10 miliona slučajeva.

Razumeš šta pričam o uravnjivanju?

Urose, mislim da te u ovome samo ja najbolje razumem sta hoces da kazes i podrzavam.

Nema nikakvih dokaza da bilo koje od ovih mera daju rezultate.

Znaci nista, osim sto maske u zatvorenom mozda smanjuju broj umrlih. Nista od podataka koji stizu iz razlicitih drzava ne objasnjavaju zasto - a ako je to zato sto se mere ne postuju (mentalitet i ostala objasnjenja) pa cemu onda mere? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Angelia said:

Neko mi je negde rekao - ne drzi me za cinjenicu, da ima istrazivanje da od pocetka pandemije samo 11,000 slucajeva je vezano za putovanje avionom.

 

Znaci bezbedno.

Bilo bi interesatno cuto tvoje misljenje nakon sto si obisla za vreme pandemije 3 totalno razlicite drzave i po mentalitetu, i po merama.

 

I nemoj da ides :classic_sad:

 

 

Eh, vec stigla 😞

Kao neko ko, inace, ne voli veliku guzvu, moram reci da mi je bas tuzno da vidim najprometniji aerodrom na svetu kao neki niski aerodrom.... Na terminalu F, odakle idu vecina international flights, jedan restoran radi, mali duty free koji bi moja tetka nazvala "bedomagacin", nigde nista.... 

Sto se letova/aviona tice - poluprazni! Let od Atlante do Pariza, bilo jedno 50-60 putnika, svi imali po 3 sedista za sebe. Maska se nosi tokom celog leta i bas paze i opominju.

Sleteli u Pariz, isto dosta pusto, maske svi nose i to se insistira da su plave, hirurske. Na ulasku u avion za Bg merili temperaturu. U avionu 30-ak putnika. Pri dolasku u Bg niko nista nit pita, nit kaze, nikakvi formulari ni informacije treba li sta da radimo.

Na FL svi nose maske, bez izuzetka, deca u skolama (pa i najmladji) - svi nose.

 

Za 2 nedelje autom nazad za NL....i sad u velikoj nevolji - ja imam neogranicenu dozvolu za DE, a muz  (i) za NL (u NL smo stacionirani). Moj auto ima nemacke tablice - kako da objasnim Nemcima da sam ja samo na proputovanju za NL, a da me ne strpaju u karantin? 😞

 

edit: vecam da li da idem preko CRO, SLO....ili na Madjarsku....

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

 

Eh, vec stigla 😞

Kao neko ko, inace, ne voli veliku guzvu, moram reci da mi je bas tuzno da vidim najprometniji aerodrom na svetu kao neki niski aerodrom.... Na terminalu F, odakle idu vecina international flights, jedan restoran radi, mali duty free koji bi moja tetka nazvala "bedomagacin", nigde nista.... 

Sto se letova/aviona tice - poluprazni! Let od Atlante do Pariza, bilo jedno 50-60 putnika, svi imali po 3 sedista za sebe. Maska se nosi tokom celog leta i bas paze i opominju.

Sleteli u Pariz, isto dosta pusto, maske svi nose i to se insistira da su plave, hirurske. Na ulasku u avion za Bg merili temperaturu. U avionu 30-ak putnika. Pri dolasku u Bg niko nista nit pita, nit kaze, nikakvi formulari ni informacije treba li sta da radimo.

Na FL svi nose maske, bez izuzetka, deca u skolama (pa i najmladji) - svi nose.

 

Za 2 nedelje autom nazad za NL....i sad u velikoj nevolji - ja imam neogranicenu dozvolu za DE, a muz  (i) za NL (u NL smo stacionirani). Moj auto ima nemacke tablice - kako da objasnim Nemcima da sam ja samo na proputovanju za NL, a da me ne strpaju u karantin? 😞

 

edit: vecam da li da idem preko CRO, SLO....ili na Madjarsku....

 

 

Quote

Кад млидијах умрети

Лисје жути веће по дрвећу,
Лисје жутo доле веће пада,
Зеленога више ја никада
Видет' нећу!

Глава клону, лице потамнило,
Боловање око ми попило,
Рука ломна, тело измождено,
А клеца ми слабачко колено!
Дође доба да идем у гроба.

Збогом житку, мој прелепи санче!
Збогом зоро, збогом, бели данче!
Збогом, свете, некадањи рају. —
Ја сад морам другом ићи крају!
О, да те тако ја не љубљах жарко,
Још бих гледо твоје сунце јарко, —
Слушо у грома, слушао олују,
Чудио се твојему славују,
твојој реци и твојем извиру, —
Мог живота вир је на увиру!

О, песме моје, јадна сирочади,
Децо мила мојих лета млади'!
Тедох дугу да са неба свучем,
Дугом шарном да све вас обучем,
Да накитим сјајнијем звездама,
Да обасјам сунчаним лучама ...

Дуга била, па се изгубила,
звезде сјале, па су и пресјале,
А сунашце оно огријало
И оно је са неба ми пало!
Све нестаде што вам дати справља' —
У траљама отац вас оставља.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ciao said:

Citam rezultat jedne velike studije statistika o slucajevima u Fra ko su - nesto u smislu sto @Sunshine State kaze ko su sta su, ispitali su preko sto hiljada slucajeva zarazenih koji su pristali na anketu i ispostavilo se kao glavni rezultat da su uglavnom ljudi iz predgradja koji zive u malim stanovima a oni mnogobrojni i uglavnom prva ili eventualno druga generacija imigranata. Fin svet koji zivi u velikim stanovima u lepim delovima grada izgleda oboleva zanemarljivo.

 

Bas si ih lepo okarakterisala 😄 Koji epitet ide uz ljude koji zive u malim stanovima? 

 

Naravno da je virus rasprostranjeniji medju siromasnijima iz mnogo razloga. U NY je takodje vise udarao virus na siromasnije nego na bogate Amere. Ali evo sada posle 7 meseci opustanja kako virus napada siromasnije, pola WH je trenutno zarazen. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Neko mi je negde rekao - ne drzi me za cinjenicu, da ima istrazivanje da od pocetka pandemije samo 11,000 slucajeva je vezano za putovanje avionom.

 

Znaci bezbedno.

 

 

Vecina zemalja trazi covid test da bi usao cak i za svoje gradjane, plus aviokompanije traze. 

Onda se desi po sletanju da urade opet pcr test, par bude pozitivno, i onda ta zemlja udari zabranu aviokompaniji za sletanje kod njih. 

 

To radi Kina. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Baby said:

 

Bas si ih lepo okarakterisala 😄 Koji epitet ide uz ljude koji zive u malim stanovima? 

 

 

Samo sam prevela tekst

ne znam na koji epitet mislis, i meni je zvucalo bez veze ali tako pise u izvestaju

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

a ako je to zato sto se mere ne postuju (mentalitet i ostala objasnjenja) pa cemu onda mere? 

To je ono što zovem "alibi" mere. Mi kao nešto propišemo, a oni neće da poštuju, pa što bi se reklo oni su krivi. A u suštini nema veze. Otud i narativ "moja maska štiti tebe" da targetira krivicu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Kronostime said:

Misljenje ljudi u tim drzavama: Najebasmo! :lol_2::s_d:

Da li je to stvarno misljenje? Cini mi se da je doslo do prezasicenja, dok smo pre dva meseca svi pricali (u kontaktima telefonom) prvo po sat vremena o virusu pa sve ostalo, sad vise niko ne prica o virusu, ili brojkama. u fazonu, tako je kako je. 

Mozda je to samo moj subjektivan osecaj.

Znam da je kod mene doslo do prezasicenja.

 

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Eh, vec stigla 😞

:classic_sad:

 

1 hour ago, Sunshine State said:

Kao neko ko, inace, ne voli veliku guzvu, moram reci da mi je bas tuzno da vidim najprometniji aerodrom na svetu kao neki niski aerodrom.... Na terminalu F, odakle idu vecina international flights, jedan restoran radi, mali duty free koji bi moja tetka nazvala "bedomagacin", nigde nista.... 

Sto se letova/aviona tice - poluprazni! Let od Atlante do Pariza, bilo jedno 50-60 putnika, svi imali po 3 sedista za sebe. Maska se nosi tokom celog leta i bas paze i opominju.

Sleteli u Pariz, isto dosta pusto, maske svi nose i to se insistira da su plave, hirurske. Na ulasku u avion za Bg merili temperaturu. U avionu 30-ak putnika. Pri dolasku u Bg niko nista nit pita, nit kaze, nikakvi formulari ni informacije treba li sta da radimo.

Na FL svi nose maske, bez izuzetka, deca u skolama (pa i najmladji) - svi nose.

 

I cemu onda sve restrikcije za letenje? Mislim ok maske, i ciste avione. Ali zasto komplet ne otvore nebo...

 

5 minutes ago, ras kass said:

 

Vecina zemalja trazi covid test da bi usao cak i za svoje gradjane, plus aviokompanije traze. 

Onda se desi po sletanju da urade opet pcr test, par bude pozitivno, i onda ta zemlja udari zabranu aviokompaniji za sletanje kod njih. 

 

To radi Kina. 

Zbog lecenja obolelih, ne bas zbog sirenja (to im je izgovor). Ali ako bi imali zajednicki globalni plan...

Gledam sad brojke, pa cela evropa ima outbreak od cega se onda stite? 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Baby said:

 

Bas si ih lepo okarakterisala 😄 Koji epitet ide uz ljude koji zive u malim stanovima? 

 

 

Da dopunim mada je verovatno i jasno - nije ni bio akcenat na malim stanovima nego na tome da puno ljudi zive zajedno u malom prostoru, samac koji zivi sam u malom stanu nije u opasnosti ali dvadeset ljudi koji zivi zajedno u vecem jeste

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Don Juan said:

Niže tempreature, manja vlažnost vazduha, više aktivnosti u zatvorenom prostoru....

Hmm, lepo vreme je skoro pa ceo septembar u celoj Evropi, valjda si u pravu. Mada maske su obavezne u zatvorenom, odavno već.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ciao said:

Da dopunim mada je verovatno i jasno - nije ni bio akcenat na malim stanovima nego na tome da puno ljudi zive zajedno u malom prostoru, samac koji zivi sam u malom stanu nije u opasnosti ali dvadeset ljudi koji zivi zajedno u vecem jeste

 

Ma znam sta si mislila, nego mi zapalo za oko 😄 

 

To je vec bilo poznato u NYC i zasto su bas Queens, Brooklyn i Bronx bili najudarniji, iako na Manhattnu su cesto mali stanovi i gusto je naseljeno. Ljudi sa niskim primanjima nisu imali uglavnom luksuz da odustaju sa posla, a vecina tih struka je usmereno na kontakte sa drugim ljudima... Ima tu gro razloga zasto je tako. 

 

Sada vidim kod nas se siri svuda, pa i u ne tako gusto naseljene zone. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

ah valjda si u pravu. Ne znam više šta da mislim.

Nema šta, već je rečeno ranije - maske neće zaustaviti virus, ali će od nas zavisiti da li će virus ubrzano da se širi ili ne, a koliko vidim većinu ljudi nije briga i šta ja sad tu mogu. Ja mogu da doprinesem sa svoje strane koliko mogu i to je to, ali čekaju nas pakleni jesen i zima,samo se nadam da su pretpostavke o smrtnosti virusa tačne, pošto kada uđe u široku populaciju biće vrlo zajebano ako se pokaže suprotno.

Edited by Don Juan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Don Juan said:

Nema šta, već je rečeno ranije - maske neće zaustaviti virus, ali će od nas zavisiti da li će virus ubrzano da se širi ili ne, a koliko vidim većinu ljudi nije briga i šta ja sad tu mogu. Ja mogu da doprinesem sa svoje strane koliko mogu i to je to, ali čekaju nas pakleni jesen i zima,samo se nadam da su pretpostavke o smrtnosti virusa tačne, pošto kada uđe u široku populaciju biće vrlo zajebano ako se pokaže suprotno.

Istina, ja sam krenuo u realizaciju planova za sopstvni bubble idemo sutra kod notara, ako je sv ok sa papirima jedan maleni deo teritorije Srbije postaće moj 🙂

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...