Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, Dropkick Murphys said:

http://rs.n1info.com/Zdravlje/a619584/Britanski-virusolog-za-N1-o-vakcini-sa-Oksforda-koja-bi-mogla-uskoro-u-upotrebu.html

Ako ovo bude tačno, nećemo se 'leba najesti od Oksforda, jer će ovim tempom kod nas stići verovatno 2025. godine. Preterujem, ali 2 miliona za ovu i početak naredne godine je "ne lipši magarče" za ceo ovaj region, koji ko zna kad će biti na redu za svoju dozu.

 

Moraćemo da potražimo spas u Rusiji, Kini ili tom heroinu kako Sprivel reče.

 

Nije Oxford jedini koji ce imati vakcinu:

 

Pfizer is increasingly confident that its efforts to develop a coronavirus vaccine will be successful. In a July 7 interview with TIME, Pfizer CEO Albert Bourla said he believes that Food and Drug Administration approval could come as soon as October. On the basis of promising results in an early-stage trial released on July 1, Pfizer has dramatically increased the projections for the number of doses it will produce this year, from tens of millions to 100 million. Bourla also disclosed that the company has begun commercial talks with governments around the world about how many doses they will receive.

Bourla is so convinced his $52 billion global pharmaceutical giant is on the right track that he has decided Pfizer will start producing the vaccine before receiving approval from the FDA.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Mislim da su 2 milijarde u pitanju; 400 miliona do kraja ove godine. Samo su sa jednom indijskom kompanijom koja ce stancati milijardu vakcina za trece zemlje.

Ne znam, ja videh na n1 i danas da se pominje 2 miliona sa Oksforda. To mi je bilo baš, baš malo.

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Nije Oxford jedini koji ce imati vakcinu:

 

Pfizer is increasingly confident that its efforts to develop a coronavirus vaccine will be successful. In a July 7 interview with TIME, Pfizer CEO Albert Bourla said he believes that Food and Drug Administration approval could come as soon as October. On the basis of promising results in an early-stage trial released on July 1, Pfizer has dramatically increased the projections for the number of doses it will produce this year, from tens of millions to 100 million. Bourla also disclosed that the company has begun commercial talks with governments around the world about how many doses they will receive.

Bourla is so convinced his $52 billion global pharmaceutical giant is on the right track that he has decided Pfizer will start producing the vaccine before receiving approval from the FDA.

Naravno, znam da nije Oksford jedini, ali mi je on dosad najpouzdanije izgledao, pa sam se razočarao malo kad videh koji broj predviđaju. 

Da se nadamo da će biti ovako kako kažete.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Ako ovo bude tačno, nećemo se 'leba najesti od Oksforda, jer će ovim tempom kod nas stići verovatno 2025. godine. Preterujem, ali 2 miliona za ovu i početak naredne godine je "ne lipši magarče" za ceo ovaj region, koji ko zna kad će biti na redu za svoju dozu.

 

Nije to tacno 2 miliona. Dogovorili su 400 miliona do kraja godine. I to nece samo oni proizvoditi vec imas laboratorije koje ce otkupiti licencu i proizvoditi po tom receptu. Nije ovo dobro napisano.

 

Za trece zemlje ce da pravi... pogodili ste, KINEZI.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Sunshine State said:

Pitanje vezano za testiranje u SRB - muzeva koleginica (nema simptome), cija je sestra pozitivna, je isla tri puta da se testira, jer je bila u kontaktu sa sestrom, i jos uvek nema rezultate, ne mogu da ih nadju,  etc.... Da li je verovatno da oni takve ni ne testiraju (kao uzmu uzorak), ali ne testiraju (ne trose testove) iz prostog razloga sto osoba ni nema simptome, pa racunaju ako razvije simptome eto nje opet, pa ce je onda testirati?

Koliko je ovakav scenario (ne)realan?

 

Neka unese svoje podatke u bazu na covid-19 sajtu. Tu su ljudi nalazili podatke o svojim testovima iako im nije stiglo obaveštenje. 

 

Mada cim joj nista nisu javili vrlo verovatno je negativna. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://mondo.rs/Magazin/Zdravlje/a1349361/Korona-virus-lecenje-respirator-kovid-bolnica-Dragisa-Misovic.html

 

Evo kako se siri panika medju ljudima.

Quote

Izneo je podatak da od 40 do 80 odsto pacijenata ne uspe da se izleči ako završi na respiratoru.

 

Ovo je skoro isto kao i da kaze izmedju 0 i 100% ne uspe da se izleci ako zavrsi na respiratoru. Jer margina od 40% je prevelika da bi se uopste ova izjava uzela za ozbiljno. Bolje da je nije ni davao.

Znate onaj vic kad ciga pita tatu da li ce ici na more?

 

Sine, 40% idemo, 100% ne idemo.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Clash said:

E, a šta bi sa rukavicama u ovim preventivnim merama?

Niti ko nosi, niti spominje.

Osim @Akiro, verovatno.

ovaj OSD kolega sa posla nosi rukavice još uvek. I dalje nas tiho prezire pogledom kao da smo kužni, a valjda i jesmo iz te perspektive.
Menja ih na dva sata.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče količina i proizvodnje vakcine. 

 

Kada budemo imali vakcine koje su bezbedne i koje sigurno rade, verujem da ce se jako brzo stvoriti kapaciteti da se proizvode u dovoljnim kolicinama. 

 

To onda nece biti samo na kompanijama koje su ih razvile, vec ce biti udruzeni medjunarodni poduhvat, a mislim i da je znacajan deo finansiranja svih ovih istrazivanja javan. 

 

@Laki John Terry

 

Te razlicite brojke najverovatnije nisu procene i margina greske vec podaci iz razlicitih data setova. I od broja tih data setova koje su gledali smrtnost ide od 40% u najboljem slucaju do 80% u najgorem. Nekada u buducnosti ce se uraditi istrazivanje u koke ce se normalizovati brojke u smislu poravnanja ostalih faktora koji utiču, a kojih moze biti jako mnogo. 

 

Ali poenta je da ako zavrsis na respiratoru, sanse nisu dobre. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nemanjaol said:

Nekada u buducnosti ce se uraditi istrazivanje u koke ce se normalizovati brojke u smislu poravnanja ostalih faktora koji utiču, a kojih moze biti jako mnogo. 

 

Da, apsolutno. Onda, za sada, ne treba iznositi ovakve podatke jer ne nose nikakvu pouzdanu informaciju, samo unose strah u kosti.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki John Terry said:

 

Da, apsolutno. Onda, za sada, ne treba iznositi ovakve podatke jer ne nose nikakvu pouzdanu informaciju, samo unose strah u kosti.

 

Iznose pouzdanu informaciju.

 

Ne mogu da tvrdim ovde konkretno sta su gledali posto nije navedeno, ali poenta je sledeca: Npr od 15 bolnica cije podatke posmatramo, smrtnost pacijenata koji zavrse na respiratoru krece se od 40 do 80 posto. 

 

Sto znaci da je negde bilo 40, negde 55, negde 63, negde 78 itd. 

 

Razlike u procentima mogu zavisiti od raznih faktora, starosne strukture, prethodnog zdravstvenog stanja, stadijuma u kome su ljudi prikljucivani na respirator itd.

 

To ce se vec u nekom buducem istrazivanju otkriti, ali poenta je da veliki broj ljudi koji zavrse na respiratoru su u veoma teskom stanju i velike su sanse da se nece izvuci. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Nego kako danas, iz ove perspektive izgleda "Švedski model"? 

Juce, dok sam cekao u banci, cujem sa radija koji je svirao da je po svedskom istrazivanju 30% ljudi steklo imunitet i da javnost pocinje da menja misljenje oko nacina na koji se "hendluje" epidemija tamo, jer su blizu imuniteta krda.

Pre nego sto pitas, pojma nemam ko je radio istrazivanje, da li je neka odredjena oblast u Svedskoj u pitanju ili je istrazivanje na nivou cele zemlje radjeno, niti znam koja je radio stanica bila 🙂 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, JohnnyDragon said:

Krizni štab je doneo mere koje već postoje. 

Gomila idiota😎

 

Ja sam očekivao nove, strožije mere poput "zabrana rada tržnih centara od 01 do 06 ujutru" ili "potpuna obustava rada skijališta i klizališta" :smiley48:

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, fancy said:

Ameri opet kasne za nama... emoji41.png

Sent from 127.0.0.1
 

 

Da, prebacili da podatke hendluje jedna federalna sluzba, umesto prethodno druge federalne sluzbe. Iako naravno oni ne mogu da naredjuju bolnicama, jer istovremeno ti podaci idu drzavnoj sluzbu u lokalu.....:classic_biggrin:

4 hours ago, urosg3 said:

Nego kako danas, iz ove perspektive izgleda "Švedski model"? 

Mnogo bolje ja bi rekla, kako god okrenes mi dodjosmo do svedskog modela.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

 

Mnogo bolje ja bi rekla, kako god okrenes mi dodjosmo do svedskog modela.

Nema veze ionako nam stiže novi lockdown, kao i prvi put bespotrebno, iz pogrešnih motiva, i sumnjivim ishodom.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Clash said:

E, a šta bi sa rukavicama u ovim preventivnim merama?

Niti ko nosi, niti spominje.

Osim @Akiro, verovatno.

Wrong. Samo eventualno u Maxiju da ne bi rukama hvatao povrće, koje je ko zna ko sve svojim šapama hvatao. Inače, flašica sa 70postotnim alkoholom i prskaš ruke i objekte zilion puta dnevno. Nema češanja lica, a da ruke nisu detaljno alkoholisane, etc, etc. 

 

Rukavice jedino mogu malo da poštede ruke onima sa osetljivom kožom. Ali onda pereš ruke sa rukavicama zilion puta dnevno. Mnogima su rukavice alibi da ne peru ruke, pa čine situaciju gorom. Svako plaćanje - pranje ruku, svaka kvaka ili druga površina, koju dodirneš - pranje ruku, pred češanje lica - pranje ruku, pred pušenje - pranje ruku, vađenje cigarete zubima iz isprskane paklice, držanje cigarete po sredini, dalje od filtera i ustiju,... 

 

Sa ili bez rukavica, ruke se non-stop peru. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Akiro said:

Wrong. Samo eventualno u Maxiju da ne bi rukama hvatao povrće, koje je ko zna ko sve svojim šapama hvatao. Inače, flašica sa 70postotnim alkoholom i prskaš ruke i objekte zilion puta dnevno. Nema češanja lica, a da ruke nisu detaljno alkoholisane, etc, etc. 

 

Rukavice jedino mogu malo da poštede ruke onima sa osetljivom kožom. Ali onda pereš ruke sa rukavicama zilion puta dnevno. Mnogima su rukavice alibi da ne peru ruke, pa čine situaciju gorom. Svako plaćanje - pranje ruku, svaka kvaka ili druga površina, koju dodirneš - pranje ruku, pred češanje lica - pranje ruku, pred pušenje - pranje ruku, vađenje cigarete zubima iz isprskane paklice, držanje cigarete po sredini, dalje od filtera i ustiju,... 

 

Sa ili bez rukavica, ruke se non-stop peru. 

 

Bokte, kad stignes bilo sta drugo da uradis? 😮

  • Like 2
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...