Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

...današnje brojke u Hrvatskoj su:3/640/2

 

Vidim da je pojedini od vas sumnjaju u brojke koje iznosi naš Stožer.

Odmah da velim,od prvog dana postojanja ovog našeg Stožera vjerujem

i postupam po njihovim preporukama.Navodno da se brojke šteluju zbog

turističke sezone kao da to ovisi samo od Hrvatske a ne i od otvaranja granica

država iz kojih dolaze  turisti.Mogla je Hrvatska u ovoj godini biti uopće corona-free

zemlja a da joj ne dođe niti jedan  turist.Pa kad bi Hrvatska  frizirala podatke radi

turizma vjerojatno onda u jadranskim županijama  bi brojevi bili drugačiji.Ovako,na

osnovu brojki se može reći,da je u jadranskoj Hrvatskoj,bilo više i zaraženih i umrlih 

nego u kontinentalnoj.Ovome bih još samo dodao izjavu prof. Alemke Markotić:

"Brojke u Hrvatskoj prati HZJZ s mrežom ZJZ,a podaci se dobivaju iz zdrastvenih 

institucija u skladu sa pravilima struke,nacionalnim propisima i propisima

relevantnih međunarodnih institucija.Ni bolesni ni preminuli se ne mogu sakriti,a rezultati

su za sada iznimno povoljni."

Ovo je bila reakcija prof Markotić na pitanje novina na izjavu nekog dr Todorovića da Hrvatska

mulja sa podacima.Ovo "neki" shvatite uvjetno jer za dr Todorovića nisam čuo,ali i vi,dragi kolege, 

niste ga spominjali.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam za Hrvatsku ali ovi nasi se igraju sa brojkama, u to sam 100% uveren...prebacuju te zarazene iz dana u dan kako im odgovara...kako je najavljeno oblazavanje mera i ukidanje vanrednog stanja i kako su videli sve vece nezadovoljstvo kod gradjana, postizemo iz dana u dan sve bolje rezultate dok za koji dan ne proglasimo velicanstvenu pobedu nad nevidljivim neprijateljem...Ako nastavak kampanje ne bude isao po planu, ne sumnjam da ce iskakati pojedinacni klasteri koje je opozicija svojim neodgovornim delovanjem izazvala...Nista ovoj bandi ne verujem ali nijednu jedinu rec...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Jesu spomenuli broj pacijenata na respiratoru? Meni je promakla ta cifra.

 

57.

 

Ako su ove cifre tačne, broj novih i broj na respiratoru, ja sam zadovoljan.

 

Samo još da krene da raste broj izlečenih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...e da,reći ću nešto zbog čega će me,ako nitko drugi a ono Vjeko kad naiđe

na ove stranice,popljuvati.Gledam brojke iz Vojvodine,ove brojke iz kontinentalne

Hrvatske,i čovjek bi zaključio da se taj A-U dio prilično dobro nosi sa pandemijom.

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mladenvzz said:

...e da,reći ću nešto zbog čega će me,ako nitko drugi a ono Vjeko kad naiđe

na ove stranice,popljuvati.Gledam brojke iz Vojvodine,ove brojke iz kontinentalne

Hrvatske,i čovjek bi zaključio da se taj A-U dio prilično dobro nosi sa pandemijom.

 

 

Sto je veoma neobicno s obzirom da su vetrovi cesti (raznosaci) i da bas taj deo ima najvise plucnih bolesnika. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mladenvzz said:

...e da,reći ću nešto zbog čega će me,ako nitko drugi a ono Vjeko kad naiđe

na ove stranice,popljuvati.Gledam brojke iz Vojvodine,ove brojke iz kontinentalne

Hrvatske,i čovjek bi zaključio da se taj A-U dio prilično dobro nosi sa pandemijom.

 

Koliko sam ispratio - u Istri imate ravno 0 zarazenih. Doduse - oni su prvi i trazili zatvaranje skola,zabranu putovanja i sl. Bravo Istrani & Istrijani :thumbsup:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, mladenvzz said:

...e da,reći ću nešto zbog čega će me,ako nitko drugi a ono Vjeko kad naiđe

na ove stranice,popljuvati.Gledam brojke iz Vojvodine,ove brojke iz kontinentalne

Hrvatske,i čovjek bi zaključio da se taj A-U dio prilično dobro nosi sa pandemijom.

 


Sto bi vas popljuvali kad je ocigledno. Osnovna imunizacija identicna  plus kulturoloske navike i mentalitet. I Austrija sama je pristojno prosla osim sto zasluzije kritiku jer su iz onog skijalista uvalili virus dobrom delu zapadne Evrope i nisu ga izolovali na upozorenje sa Islanda.

 

23 minutes ago, Crni Bombarder said:

Koliko sam ispratio - u Istri imate ravno 0 zarazenih. Doduse - oni su prvi i trazili zatvaranje skola,zabranu putovanja i sl. Bravo Istrani & Istrijani :thumbsup:


Pa pametni, preventiva. Najblizi severnoj Italiji.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...pa,vama je u radaru Istra,ali,imate i druge županije u kontinentalnoj Hrvatskoj koje

imaju danima 0 zaraženih.Kod mene u Varaždinu je sve jasno.Zarazu su nam donijeli naši

skijaši po povratku iz Austrije ili Italije.Ono kasnije,bili su asimptostki zaraženi,gledano pogledom

epidemiologa,vezano za skijaše.Ostaje nejasno,zadnjih četvero zaraženih iz sela Klenovnika

koji su se kao blago zaraženi,pojavili iznenada i epidemiolozi tu nemaju neki odgovor.

Posebno bih tu spomenuo grad Zagreb koji več nekoliko dana je na nuli,pogotovo ako se uzme

njegova veličina a i potres.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Plavi Golub said:


Sto bi vas popljuvali kad je ocigledno. Osnovna imunizacija identicna  plus kulturoloske navike i mentalitet. I Austrija sama je pristojno prosla osim sto zasluzije kritiku jer su iz onog skijalista uvalili virus dobrom delu zapadne Evrope i nisu ga izolovali na upozorenje sa Islanda.

 


Pa pametni, preventiva. Najblizi severnoj Italiji.

 

Bogataši na skijanju, ništa sirotinja iz radničkih slamova da širi virus.  Upozorenje sa mesta dalekog kao Island? Da pitamo Trampa i njegove podržavaoce gde je Island.

Link to comment
Share on other sites

Jasno je da je virus i kod nas i u svetu oslabio cirkulacijom maltene na nivo obicnog gripa, osim u nekim zemljama.

U svetu je na preko 2 miliona trenutno aktivnih registrovanih zarazenih oko 2.5 posto kriticno, a ko zna koliko ima asimptomaticnih i neregistrovanih. 

Nece naravno ni svi ti kriticni umreti, tako da je smrtnost znacajno ispod 1 posto trenutno.

Kod nas se broj teskih slucajeva isto smanjuje, dokaz da je virus oslabio.

Kako dosao tako i odlazi, vakcina ako ce za godinu ipo i ne mora.

Mislim da polako treba baciti akcenat na ekonomiju i povratak normalnom zivotu, uz mere opreza naravno.

Edited by Cavani
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yoyogi said:

Upozorenje sa mesta dalekog kao Island?


Pa prvi su oni registrovali kod svojih koji su skijali u Austriji i trazili da zatarabe to mesto. 0-ta osoba Nemac barmen. Ali su ovi cinculirali. Ne mora da su nuzno bogatasi. U ZE skijaju gotovo svi, pogotovo Skandinavci i ostali koji su uz Alpe.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Cavani said:

Jasno je da je virus i kod nas i u svetu oslabio cirkulacijom maltene na nivo obicnog gripa, osim u nekim zemljama.

U svetu je na preko 2 miliona trenutno aktivnih registrovanih zarazenih oko 2.5 posto kriticno, a ko zna koliko ima asimptomaticnih i neregistrovanih. 

Nece naravno ni svi ti kriticni umreti, tako da je smrtnost znacajno ispod 1 posto trenutno.

Kod nas se broj teskih slucajeva isto smanjuje, dokaz da je virus oslabio.

Kako dosao tako i odlazi.

 

Ne znam da li bih ja to tako odlucno tvrdio, ali mi se sve vise cini da se virus polako umara.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Cavani said:

Jasno je da je virus i kod nas i u svetu oslabio cirkulacijom maltene na nivo obicnog gripa, osim u nekim zemljama.

U svetu je na preko 2 miliona trenutno aktivnih registrovanih zarazenih oko 2.5 posto kriticno, a ko zna koliko ima asimptomaticnih i neregistrovanih. 

Nece naravno ni svi ti kriticni umreti, tako da je smrtnost znacajno ispod 1 posto trenutno.

Kod nas se broj teskih slucajeva isto smanjuje, dokaz da je virus oslabio.

Kako dosao tako i odlazi.

Mislim da polako treba baciti akcenat na ekonomiju i povratak normalnom zivotu, uz mere opreza naravno.

a sta ce mere opreza ako je virus oslabio i odlazi i sad je na nivou obicnog gripa? trebalo bi onda poceti i s koncertima, zurkma, rostiljadama, fudbalskim utakmicama pred punim tribinama... pa niko ne otkazuje sve ovo napred pomenuo zbog gripa.

drzim pesnice da se takva jedna odluka uskoro donese.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ras kass said:

Pa virus slabi ali se jos ne zna da li ce se vratiti i u kakvom obimu. Otuda i mere opreza

 

Ja mislim da su mnogi dogadjaji prerano otkazani.

Ali UV zracenje letos ce da ga ubije (dodatno).

A mnogi uvazeni epidemiolozi i ostali strucnjaci su se vec slozili da nece biti drugog talasa. Sto bez veze unistavati ekonomiju? Znas li koliko je to ljudi koji mogu da ostanu bez posla, a ni zbog cega?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wwww said:

a sta ce mere opreza ako je virus oslabio i odlazi i sad je na nivou obicnog gripa? trebalo bi onda poceti i s koncertima, zurkma, rostiljadama, fudbalskim utakmicama pred punim tribinama... pa niko ne otkazuje sve ovo napred pomenuo zbog gripa.

drzim pesnice da se takva jedna odluka uskoro donese.

Pomrlo je dosta ljudi, naravno da treba biti oprezan. Ipak svi su pokazatelji da se stanje smiruje, iskreno ne verujem da virus moze da izazove ponovo ovoliki pozar gde god je protrcao.

Jeste umrlo dosta ljudi, ali verujem da ce bar jos toliko indirektno zbog srcanih smetnji, anksioznosti zbog zatvorenog prostora, nemogucnosti setanja, nedobijanja adekvatne nege, siromastva, itd itd.

Ako je bilo logike da sve stane pre mesec dva, sada je u ovakvoj situaciji sve manje.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...