Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, Constantin said:

Podržavam sve mere. Čak i tajming doziranja je sistematičan. Nastao bi opšti haos da je sve odjednom od ovih mera uvedeno. Ovo je jedini način, ne znam trenutno bolji, da se spreči širenje virusa. Ja bih samo dodao i zabranu rada kafićima, klubovima, preko celog dana, kao što su neke lokalne samouprave i uvele. Možda sve ovo izgleda drastično, ali pokazali smo da jedino ovako možemo i umemo. 

Sledeci su kafici. Samo se odlazu koliko mogu. TO je sledeca i poslednja mera sve zatvoreno osim prodavnice,posla i banke.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Podržavam sve mere. Čak i tajming doziranja je sistematičan. Nastao bi opšti haos da je sve odjednom od ovih mera uvedeno. Ovo je jedini način, ne znam trenutno bolji, da se spreči širenje virusa. Ja bih samo dodao i zabranu rada kafićima, klubovima, preko celog dana, kao što su neke lokalne samouprave i uvele. Možda sve ovo izgleda drastično, ali pokazali smo da jedino ovako možemo i umemo. 

 

u ovme i jeste problem, zasto ukidas slobodu kretanja od 8h uvece, a dozvoljeno je ceo dan da se setka, kafenise i okuplja.

onaj ko radi ceo dan ce da kupi pelene za bebu juce ako ne stigne do 8.

stvara se dodatna tenzija obicnom coveku, krenuce histerije na drustvenim mrezama i onda ce pametni srbin da izadje u inat napolje da protestuje, a sa nim i jos 5 iljada takvih.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hvala lepo&puno na odgovoru @NMX
Rekao bih da se onda slazemo. 

Samo da pojasnim svoju poziciju. Jesam za maksimalnu kontrolu,ali onda sve podvesti pod nju,a ne praviti ustupke i iznimke kao sto je ovaj za penzionere kojima ce otvarati pojedine objekte od 5-7 (ili koliko vec) izjutra..za kupovinu..ili drzati trzne centre otvorenim po celi dan..izvinjavam se - meni to nema smisla. No,ja nisam vladalac. Ja na prvo mesto stavljam zdravstvenu zastitu stanovnistva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

 

Poruka je da je čovek populista kome su bitna radna mesta u drž. upravi koja drži za muda i voda ih da glasaju za njega, najvećim delom. 

 

A kažem...većina nas je privatni sektor...i većina će više da strada. Sve se razumemo. Nego gledam manja šteta vs. veća šteta. Šta izabrati. Duplo golo. 

bez realne ekonomije nema života.

Izvesno. To što će javni sektor da preživi, koji mesec dva duže, to je mesec dva bolje za njih. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

ne mozes ti klince od 13/14 godina da drzis zatvorene pa tacno da je zombi apokalipsa napolju, ne ide, nije prirodno.

malo da prosetas, vidis neku devojcicu/decaka ovo ono bez pipkanja razume se  :classic_biggrin: ... znas kako to ide kad si klinja i kad pocinjes da zivis.

 

ima i drugih mera preventive i osvescenosti gradjana.

 

pa i ti roditelji koliko god su odgovorni i oprezni u ovakvim situacijama, moraju dati malo slobode deci, pa i sebi na kaju krajeva,, mozda su bas oni ti koji ce puci pod takvim pritiskom.

 

 

 

b1: da opet ponovim...ovo tvoje je rekao neki Đuzepe nekom Silviju početkom marta...

 

b2: jbm mu mater, opet echo chamber, gledamo ljude oko sebe i sa kojima se druzimo i znamo...a većina...brt, ljudi su do juče lečili koronu šljivkom i belim lukom. imali maloumnu državu da im kaže da je najsmešniji virus. koja crna osvešćenost građana :kece:

Edited by NMX
Link to comment
Share on other sites

Ljudi, mora sve da stane da bi moglo da se nastavi. Sto pre to bolje i sto pre se prestane sa prenemaganjem i cekanjem sa merama bice sve gore. Sto pre krene sa kompletnom izolacijom na dva meseca to bolje, po meni.

Znam da je tesko, znam da 80 posto ljudi u zemlji zivi od danas do sutra ali tako je kako je i svi smo u istom sosu.

Vidim da je opsta panika, mada je zdravorazum govorio da mora tako.

Komsinica od 70god veceras dobila pritisak jer joj je cela familija ostala bez posla. Ne treba ti za zivot nista dok je izolacija, hleb i nesto za hranu, racuni i sve ostalo ce sacekati. Bice svega, i zivot ce se nastaviti. Samo pre toga mora stati. I to sto pre.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Zivim pored kafica na 50 metara, u subotu na nedelju oko pola cetiri ujutro ustanem do klozeta (prostata and stuff) iz kafica gruva muzika sve u 16, pretpostavljam da je te noci tu bili 300-400 ljudi, dovoljan je jedan sa virusom I sve ode u lombardijski scenario. Zato podrzavam.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, urosg3 said:

Ma jel` moguće da je istina da je za Covid-19 kriva svadba???

Pa šta je tim neodgovornim, a mladim ljudima? Šta im treba to?

Rođendan,ako je u pitanju Čačak.Strašno je kako su ljudi neodgovorni.

 

Inače,danas nam je od strane direktora naređeno da nosimo rukavice ali da ne smemo da koristimo maske.Odakle nekom pravo da tako nešto naredi?!Mislim na maske.Valjda svako ima pravo da bira da li će da je nosi.

Link to comment
Share on other sites

Od svih mera zameram tajming uvodjenja vanrednog stanja i zatvaranja skola, vrtica i fakulteta. U nedelju uvece najavljujes za ponedeljak obustavu. Pa majku mu to u petak objavi da se koordinise sve do ponedeljka!

 

Ostalo manje-vise ok. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cavani said:

i. Bice svega, i zivot ce se nastaviti. Samo pre toga mora stati. I to sto pre.



Da za zaposlene u javnom sektoru će da se nastavi. Za nekoliko  kolega sasvim sigurno neće. Nakon 31. Marta, popili su otkaz.

Živela Srbija!

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, djura.net said:

Zivim pored kafica na 50 metara, u subotu na nedelju oko pola cetiri ujutro ustanem do klozeta (prostata and stuff) iz kafica gruva muzika sve u 16, pretpostavljam da je te noci tu bili 300-400 ljudi, dovoljan je jedan sa virusom I sve ode u lombardijski scenario. Zato podrzavam.

A da li podrzavas da se kafici zatvaraju i 08-20h ili samo nocu,iza 20h?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sasha arsenal said:

Rođendan,ako je u pitanju Čačak.Strašno je kako su ljudi neodgovorni.

 

Inače,danas nam je od strane direktora naređeno da nosimo rukavice ali da ne smemo da koristimo maske.Odakle nekom pravo da tako nešto naredi?!Mislim na maske.Valjda svako ima pravo da bira da li će da je nosi.

Naravno da ne može da ti zabrani.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJ_Vasa said:

Nisam znao da korona radi samo noću ili da penzioneri prave masovne noćne žurke.

Vaso, Vaso...zar misliš da će se ovo zaustaviti na tom periodu 20-05 ? Kad sam govorio o sistematičnosti i doziranju mera, mislio sam na to. Verujem da će uskoro ograničenje kretanja, odnosno vremenu ograničenja, biti prošireno i možda biti celodnevni.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Vaso, Vaso...zar misliš da će se ovo zaustaviti na tom periodu 20-05 ? Kad sam govorio o sistematičnosti i doziranju mera, mislio sam na to. Verujem da će uskoro ograničenje kretanja, odnosno vremenu ograničenja, biti prošireno i možda biti celodnevni.

 

Ja gledam sa stanovišta čiste logike - mnogi penzioneri nemaju koga da im donosi hranu, pa ako se svi pojave na malom prostoru kao što je prodavnica u samo dva sata, ima da bude veselo. Ne vidim ni svrhu da se zabrani boravak napolju, naročito ako je neko sam. Može ovaj da dozira šta hoće, ali nešto mi se čini da će efekat biti suprotan.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:



Da za zaposlene u javnom sektoru će da se nastavi. Za nekoliko  kolega sasvim sigurno neće. Nakon 31. Marta, popili su otkaz.

Živela Srbija!

Ovo nema veze sa državom, jer ipak nismo toliko bogati kao Danska, da može tri meseca da pokriva 3/4 plata u privatnom sektoru, za ovo je kriv taj moron koji ih je otpustio. Koji god privatnik nema 2-3 meseca da plaća svoje radnike, makar i 70%, bez da zaradi dinara, u tom poslu nešto ne valja, nego jednostavno mnogi ne žele.

Edited by Green23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

ne mozes ti klince od 13/14 godina da drzis zatvorene pa tacno da je zombi apokalipsa napolju, ne ide, nije prirodno.

malo da prosetas, vidis neku devojcicu/decaka ovo ono bez pipkanja razume se  :classic_biggrin: ... znas kako to ide kad si klinja i kad pocinjes da zivis.

ima i drugih mera preventive i osvescenosti gradjana.

pa i ti roditelji koliko god su odgovorni i oprezni u ovakvim situacijama, moraju dati malo slobode deci, pa i sebi na kaju krajeva,, mozda su bas oni ti koji ce puci pod takvim pritiskom.

 

 

Druze, ja sam trenutno u jednoj sobi sa malom bebom od 5meseci koja place po ceo dan, cerkicom od 5 godina koja je hiperaktivna, kevom u drugoj sobi koja je nervozna zbog mera izolacije i zenom koja je nervozna jer je keva nervozna 🙂

Fali mi otprilike mesec dana da zavrsim kucu i da se odselim ali je stopirano sve, pare usmerene na hranu a za dalje cemo videti.

Svi smo u istom sosu, firma stoji a mozda i propadne.

Mislim da ce i klinci od 14/15 godina preziveti da se ne prosetaju i osacuju uvece

Tim pre jer generalno nemaji nikakvu disciplinu jer oni nisu ugrozeni.

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NMX said:

 

b1: da opet ponovim...ovo tvoje je rekao neki Đuzepe nekom Silviju početkom marta...

 

b2: jbm mu mater, opet echo chamber, gledamo ljude oko sebe i sa kojima se druzimo i znamo...a većina...brt, ljudi su do juče lečili koronu šljivkom i belim lukom. imali maloumnu državu da im kaže da je najsmešniji virus. koja crna osvešćenost građana :kece:

 

brat moj, samo da ti kazem da je retrdirani krlo najavio da bi bilo dobro da se i drustvene mreze pogase kako bi se suzbio virus, a kako se stvar razvija tako ce i biti, onda cemo doci u situaciju da se stvarno lecimo sljivom ali zbog depresije i ostalih psihickih poremecaja.

 

generalno mene ovaj policijski cas ne dotice ni najmanje, ja iz kuce necu izlaziti u skorije vreme ni preko dana, ali ostali ljudi koji ce se osecaju, na prvom mestu zdravo i odgovorno nece moci dugo da izdrze sa zutom trakom oko ruke.

 

u nekom delu mozga mi vibrira i vristi da ovo nije dobro iako sam svestan da je ovo jedini nacin, ali onda nema zajebancije ni preko dana ako zelimo da zaustavimo epidemiju, ako je to pravi motiv.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Ne vidim ni svrhu da se zabrani boravak napolju, naročito ako je neko sam. Može ovaj da dozira šta hoće, ali nešto mi se čini da će efekat biti suprotan.

Prosto...ili ćeš razmatrati svrhu i imati talijanski scenario ili ćeš što pre uvesti sve mere, koje uzgred uvode i druge države, a njihov tajming uvođenja svakako utiče na brzinu širenja virusa. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Prosto...ili ćeš razmatrati svrhu i imati talijanski scenario ili ćeš što pre uvesti sve mere, koje uzgred uvode i druge države, a njihov tajming uvođenja svakako utiče na brzinu širenja virusa. 

Pa ako staviš sve penzionere u prodavnice u samo dva sata, biće italijanskog scenarija na kvadrat.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...