Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, NMX said:

 

Pa sigurno neće da pravda siromaštvom države i manjkom testova. Naravno da pljuje narod, jbt, ko da mu je prvi put. 

 

Mi ne smemo da dopustimo bilo koji EU scenario jer ga mi, za razliku od Italije i ostalih nećemo preživeti. Ni fizički ni ekonomski.

 

Iskreno, ja da se pitam i da imamo kao što nemamo kapaciteta, samo kineski model. Mi drugačije ovo teško možemo da izguramo bez teških posledica.

 

sve to stoji i sam sam misljenja da nama treba "cvrsta ruka" da preguramo ovo sto bezbolnije ali ovo je preterano.

 

ovo vuce neke druge stvari sa sobom i potencijalno velika sranja.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, A sad said:

 

Mere su generalno dobre, iako ovaj policijski cas realno nema smisla, mislim da mu je jedina svrha da zaplasi penzionere. 

 

ne znam u kom je fazonu omladina, tj tinejdzeri i young adults. mozda mu ga daju po YOLOu kao sto se furaju ameri pa u tom slucaju i ima nekakvog smisla

 

slazem se sa @NMX, nas u teoriji samo neka hevi disciplina moze donekle da izvuce. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A ne znam, moja neka logika je bila da nema smisla ovaj policijski čas u ovom terminu jer svejedno već ništa ne radi od lokala, pa ćeš onda samo naterati ljude da izlaze da prošetaju više tokom dana, kad je svakako veća gužva. S druge strane, verovatno bi se masivno odlazilo u goste, što mlađarija da duva i igra PES, što matori da kafenišu, a pogotovo gastosi koji masovno dolaze zbog praznika, pa se uželeli svega i svakoga.

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

Nelogicno mi je kao sto mnogi napominju da se ne zatvaraju kafici i restorani...

Drugo,cemu policijski cas,mislim,sto puta su vece sanse da se zarazis preko dana u nekom kaficu nego ako u dva ujutru blejis po praznim ulicama...

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Gastarbajteri masovno zele da se vrate odakle su dosli, jer im je dolazak upravo izgubio smisao. Nece biti instagram storija iz nocnog provoda.

 

Za nas odgovorne je ovaj policijski cas nepotreban, ali zbog ovih idiota "kojima korona ne moze nista", "ne plase se" i "sve je to izmisljeno", ipak je morao da se uvede jer izgleda nista drugo ne bi pomoglo osim potpunog zastrasivanja. Ne razumeju drugi jezik osim bekhenda po labrnji.

  • Like 10
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U Opstini Sombor radno vreme kafica i restorana je vec skraceno - do 20h.
Penzioneri izlaze uvece tacno - gde? 
Stoga ne vidim benefite od ove mere..policijski cas.. bitno da kafane,kafici,restorani i trzni centri ful rade preko dana..jer jbg..zlatno doba. 

@NMXrazumem sta hoces da kazes,ali ako se ide na "kineski" scenario onda se SVE zatvara i SVE staje tookom celog dana (osim prodavnica sa prehrambenim proizvodima,apoteka i banaka). Reci ako je tamo bilo drugacije;mozda ja nisam dovoljno informisan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

sve to stoji i sam sam misljenja da nama treba "cvrsta ruka" da preguramo ovo sto bezbolnije ali ovo je preterano.

 

ovo vuce neke druge stvari sa sobom i potencijalno velika sranja.

 

Ma sve 5 ali nema preterano. Preterano je kada preteramo tj. zakasnimo.

 

Ponavljam, kada su Hubei vlasti imali po 500 slucajeva, uveli su karantin kakav mi sve i da hocemo ne mozemo (ljudi su tamo vec osuđivani na prokletu smrtnu kaznu zbog krsenja i probijanja kordona). A uveli su na 500 slucajeva znajuci da, po njihovim recima, imaju toliko puta 4 ili 5. Italija je taj deo oko realnih slučajeva preskočila. Dok se Lombardija nije zapalila. Plus tradicionalna italijanska kurcobolja i eto spektakla. 

 

Mi ni Italijanske kapacitete nemamo. I zato mislim da moramo još drastičnije mere. Da bi barem uspeli neke da sprovedemo jer sve nećemo (lud narod feat. nedostatak mogućnosti države). 

 

Jbg, ako mi ne možemo da se strpimo i ne kukamo mesec dana ili koliko već....jebem mu mater onda. Mi scenario bilo koje EU države trenutno (ovih većih) ne možemo da preživimo bez ozbiljnih posledica..višegodišnjih. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, uini said:

 

ne znam u kom je fazonu omladina, tj tinejdzeri i young adults. mozda mu ga daju po YOLOu kao sto se furaju ameri pa u tom slucaju i ima nekakvog smisla

 

slazem se sa @NMX, nas u teoriji samo neka hevi disciplina moze donekle da izvuce. 

 

u fazonu su da ce se preganjati po ulici sa zandarima iz razloga koje djole navodi, krece prolece, lepo vreme ... hoces tinejdzere da drzis kuci u 8 uvece? Ne bi rekao da je ovo dobra stvar, ali budemo videli.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Crni Bombarder said:

U Opstini Sombor radno vreme kafica i restorana je vec skraceno - do 20h.
Penzioneri izlaze uvece tacno - gde? 
Stoga ne vidim benefite od ove mere..policijski cas.. bitno da kafane,kafici,restorani i trzni centri ful rade preko dana..jer jbg..zlatno doba. 

@NMXrazumem sta hoces da kazes,ali ako se ide na "kineski" scenario onda se SVE zatvara i SVE staje tookom celog dana (osim prodavnica sa prehrambenim proizvodima,apoteka i banaka). Reci ako je tamo bilo drugacije;mozda ja nisam dovoljno informisan.

 

Ja bih voleo kineski scenario...ne zbog kine jer me zabole nego zbog nas. Međutim i ono malo ekonomije što imamo ćemo sahraniti ako odmah te mere uvedemo. I kapiram da zato ne zatvaraju odmah sve. Jer će ubiti ekonomiju. A moraju...i onda je baš zajebano.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kalistenika u rutini said:

 

u fazonu su da ce se preganjati po ulici sa zandarima iz razloga koje djole navodi, krece prolece, lepo vreme ... hoces tinejdzere da drzis kuci u 8 uvece? Ne bi rekao da je ovo dobra stvar, ali budemo videli.

 

Pa gde su im roditelji, ne kapiram.

 

Mene kada dete ne bi poslusalo u tim godinama, ja bih se dobrano zapitala gde sam zalutala u vaspitanju.

 

Inace, od ponedeljka je uvedena zabrana izlaska u Austriji od 19 do 07h.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NMX said:

 

Jbg, ako mi ne možemo da se strpimo i ne kukamo mesec dana ili koliko već....jebem mu mater onda. Mi scenario bilo koje EU države trenutno (ovih većih) ne možemo da preživimo bez ozbiljnih posledica..višegodišnjih. 


Strpimo i ne kukamo, to je valjda legit stav. Ovako kad napišemo i ne izgleda strašno, zar ne, šta je mesec ili koliko već?

Problem je da smo svi, ti, ja, ogromna većina na mesec dana od bankrota, da živimo od rada, a da taj rad zavisi upravo od slobode.

I divno je da citiram:
"niko od zaposlenih u državnoj upravi, ili u javnom sektoru neće dobiti otkaz"

A ja se, ponizno izvinjavam, šta je sa onom polovinom građana koji nisu "zapošljeni" u državnoj upravi? Kako to tačno ide? Ok nedostatak slobode može da nas pojede. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:


Strpimo i ne kukamo, to je valjda legit stav. Ovako kad napišemo i ne izgleda strašno, zar ne, šta je mesec ili koliko već?

Problem je da smo svi, ti, ja, ogromna većina na mesec dana od bankrota, da živimo od rada, a da taj rad zavisi upravo od slobode.

I divno je da citiram:
"niko od zaposlenih u državnoj upravi, ili u javnom sektoru neće dobiti otkaz"

A ja se, ponizno izvinjavam, šta je sa onom polovinom građana koji nisu "zapošljeni" u državnoj upravi? Kako to tačno ide? Ok nedostatak slobode može da nas pojede. 

 

Napisao kasnije...razumem taj deo jer su manje vise svi na mesec od bankrota. Zato ne gase kafice, trzne centre, ugostiteljstvo....

 

A ima i druga starna medalje...da si na mesec dana od uvoda u par godina bankrota i raspada, da ne ulazim u mogućnost da se ne daj boze razbolis i osetis sve cari srpske zdravstvene nege. 

 

Pa izvagati nekako, jebem li ga.

Link to comment
Share on other sites

Just now, NMX said:

 

Ja bih voleo kineski scenario...ne zbog kine jer me zabole nego zbog nas. Međutim i ono malo ekonomije što imamo ćemo sahraniti ako odmah te mere uvedemo. I kapiram da zato ne zatvaraju odmah sve. Jer će ubiti ekonomiju. A moraju...i onda je baš zajebano.

Pa,kako onda postupiti? 
Jer mi se cini da cemo pre ili kasnije morati odluciti sta da sacuvamo - kokosku ili jaje?

Juce pricam sa jako,jako bliskim drugarom. Znamo se bezmalo 30.godina. Proslog proleca se preselio u Kopenhagen. Radi u velikoj firmi,poznatom svetskom brendu,nebitno..kaze mi zatvaraju svu maloprodaju,bice gubitaka,bice otpustanja zaposlenih. Takodje mi kaze da minus koji ce imati u ovih mesec dana (ako ne bude i duze trajalo) nece moci do kraja godine da nadoknade,ali jbg..ide se na to da je prioritet zastita stanovnistva od virusa. Ok,ok..'nam..to je Danska i mogli bi da prezive narednih sto godina da od danas sve stane. Mi nismo Danska,mi smo mnogo blizi standardu (u najsirem smislu reci) zemalja podsaharske Afrike.

Hocu da kazem - razumem da je ekonomija bitna,razumem da cemo i tu da na..emo,ali mora se preseci i staviti konkretnim merama do znanja sta je prioritet? Meni sve ove mere donete do sada deluju nekako parcijalno i polu-iznudjeno. Iznudjeno ne zbog virusa (to se podrazumeva),vec zbog kompromisa koji se prave i "vaganja" sta je manja/veca steta. Bojim se da tako ne popu...o na oba kraja.

Reci tvoje misljenje,zaista bih voleo da ga cujem.

P.S.jasno je da sam za disciplinu,odgovorno ponasanje,pa i zavrtanje ruku svima koji se ne pridrzavaju propisanih mera od strane drzave. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

 

Napisao kasnije...razumem taj deo jer su manje vise svi na mesec od bankrota. Zato ne gase kafice, trzne centre, ugostiteljstvo....

 

A ima i druga starna medalje...da si na mesec dana od uvoda u par godina bankrota i raspada, da ne ulazim u mogućnost da se ne daj boze razbolis i osetis sve cari srpske zdravstvene nege. 

 

Pa izvagati nekako, jebem li ga.

Razumem ja sve, ali ne razumem zašto se štiti samo javni sektor, i koja je poruka?

Link to comment
Share on other sites

Just now, BojanaCZV said:

 

Pa gde su im roditelji, ne kapiram.

 

Mene kada dete ne bi poslusalo u tim godinama, ja bih se dobrano zapitala gde sam zalutala u vaspitanju.

 

Inace, od ponedeljka je uvedena zabrana izlaska u Austriji od 19 do 07h.

 

ne mozes ti klince od 13/14 godina da drzis zatvorene pa tacno da je zombi apokalipsa napolju, ne ide, nije prirodno.

malo da prosetas, vidis neku devojcicu/decaka ovo ono bez pipkanja razume se  :classic_biggrin: ... znas kako to ide kad si klinja i kad pocinjes da zivis.

ima i drugih mera preventive i osvescenosti gradjana.

pa i ti roditelji koliko god su odgovorni i oprezni u ovakvim situacijama, moraju dati malo slobode deci, pa i sebi na kaju krajeva,, mozda su bas oni ti koji ce puci pod takvim pritiskom.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Podržavam sve mere. Čak i tajming doziranja je sistematičan. Nastao bi opšti haos da je sve odjednom od ovih mera uvedeno. Ovo je jedini način, ne znam trenutno bolji, da se spreči širenje virusa. Ja bih samo dodao i zabranu rada kafićima, klubovima, preko celog dana, kao što su neke lokalne samouprave i uvele. Možda sve ovo izgleda drastično, ali pokazali smo da jedino ovako možemo i umemo. 

  • Like 14
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

Pa,kako onda postupiti? 
Jer mi se cini da cemo pre ili kasnije morati odluciti sta da sacuvamo - kokosku ili jaje?

Juce pricam sa jako,jako bliskim drugarom. Znamo se bezmalo 30.godina. Proslog proleca se preselio u Kopenhagen. Radi u velikoj firmi,poznatom svetskom brendu,nebitno..kaze mi zatvaraju svu maloprodaju,bice gubitaka,bice otpustanja zaposlenih. Takodje mi kaze da minus koji ce imati u ovih mesec dana (ako ne bude i duze trajalo) nece moci do kraja godine da nadoknade,ali jbg..ide se na to da je prioritet zastita stanovnistva od virusa. Ok,ok..'nam..to je Danska i mogli bi da prezive narednih sto godina da od danas sve stane. Mi nismo Danska,mi smo mnogo blizi standardu (u najsirem smislu reci) zemalja podsaharske Afrike.

Hocu da kazem - razumem da je ekonomija bitna,razumem da cemo i tu da na..emo,ali mora se preseci i staviti konkretnim merama do znanja sta je prioritet? Meni sve ove mere donete do sada deluju nekako parcijalno i polu-iznudjeno. Iznudjeno ne zbog virusa (to se podrazumeva),vec zbog kompromisa koji se prave i "vaganja" sta je manja/veca steta. Bojim se da tako ne popu...o na oba kraja.

Reci tvoje misljenje,zaista bih voleo da ga cujem.

P.S.jasno je da sam za disciplinu,odgovorno ponasanje,pa i zavrtanje ruku svima koji se ne pridrzavaju propisanih mera od strane drzave. 

 

Kažem, nema magičnog rešenja. Ova banda, to valjda ne mora da se crta, sve ovo iznuđeno radi, gleda malo da se jebe al da joj ne uđe, gleda malo da zaštiti državu a malo i da zaštiti 1.5mio glasova za izbore. Jebeno za izbor. Samo to je njihov izbor i zabole me. Ja pričam šta ja mislim da treba. I tu negde nađem neke dobre stvari u ovim odlukama. 


Napisah malopre...kokoška vs. jaje ili kratkoročni bankrot vs. dugoročni bankrot. Pa šta izabrati? Ako sam pred puškom, evo da ti odgovorim, zatvaraj sve, snalazimo se kako možemo, imamo posledice do kraja godine pa da vidimo šta ćemo. Jer opcija da smo malo trudni neće proći.

Link to comment
Share on other sites

Neke mere su idiotske. Penzioneri će da budu okupljeni u velikim brojevima kada budu išli do prodavnica pa će da budu još ugroženiji, a ovo sa policijskim časom i ausvajsom... Nisam znao da korona radi samo noću ili da penzioneri prave masovne noćne žurke.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Razumem ja sve, ali ne razumem zašto se štiti samo javni sektor, i koja je poruka?

 

Poruka je da je čovek populista kome su bitna radna mesta u drž. upravi koja drži za muda i voda ih da glasaju za njega, najvećim delom. 

 

A kažem...većina nas je privatni sektor...i većina će više da strada. Sve se razumemo. Nego gledam manja šteta vs. veća šteta. Šta izabrati. Duplo golo. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...