Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, momohyoideus said:

Prosecno 150 000 ljudi na svetu umre svakog dana, samo se ti kovcezi i te citulje ne snimaju, pa nismo ni svesni. Sve je stvar prezentacije.

 

Na primer, poslednjih godina u nasoj zemlji se potencira objavljivanje svakog stradalog ucesnika u saobracaju, pa ispada da je u odnosu na SFRJ prirast ogroman, a u stvari je samo privid jer se tada to prakticno nije objavljivalo.

 

Ne treba dozvoliti da mediji krive sliku.

 

pa reko velis sta je jos par iljada na uvu brojku?

 

jos kad mediji ne bi objavljivali i krivili sliku.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kalistenika u rutini said:

 

pa reko velis sta je jos par iljada na uvu brojku?

 

jos kad mediji ne bi objavljivali i krivili sliku.

Nisam to napisao, to je tvoja interpretacija na osnovu bolda isecenog iz konteksta.

Edited by momohyoideus
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zakkturbo said:

NMX - nisam htela na ti ovako podržim komentar, izvini.

 

mozes da isparavis, samo pozuri vreme je ograniceno. :classic_biggrin:

 

3 minutes ago, momohyoideus said:

Nisam to napisao, to je tvoja interpretacija na osnovu bolda isecenog iz konteksta.

 

bogme, ovo sto sam konstatovao u drugoj recenici, itekako jesi.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, momohyoideus said:

Mislim da je bolje za diskusiju da obrazlozis umesto da stavljas facepalm.

 

Pričamo o virusu koji je nov i apsolutna nepoznanica. Pričamo o virusu koji je uveo najteže mere izolacije kakve Evropa ne poznaje posle ww2. Pričamo o virusu koji je doveo do otvorenog fajta među članicama EU i udario u temelje unije. Pričamo o virusu zbog koga je druga ekonomija sveta STALA na dva i po meseca. Pričamo o virusu zbog koga privrede gube milijarde dolara, takmičenja čija je vrednost veća od našeg GDPa se otkazuju kao termin na basketu iza zgrade. Pričamo o virusu koji pomera za godinu dana EP u fudbalu i odlaže teniske slemove. VIrusu koji nije ništa nalik onome što naučnici znaju do sada (danas imaš vesti iz Singapura o drugom talasu, neki dan iz kine o ponovnom zatvaranju delova Hubeia). Virusu koji je na samom početku godine, ako se momentalno ne zaustavi (a neće) oterati svetsku ekonomiju u recesiju a sirotinjske zemlje u pakao likvidnosti. 

 

I onda ti kažeš da ne treba dozvoliti da se slika medijski iskrivi jer eto, 150k ljudi umre svaki dan. 

 

2019. godina je bila fantastična što se tiče ekonomije. Kao rezultat toga DOW i S&P su ovog januara imali all time rekorde. Održala se sva 4 slema. Održalo se SP u basketu. Putovalo se.

 

SVE ONO ŠTO NEĆE OVE GODINE. 

 

A i dalje je umiralo 150k ljudi svaki dan. Eto ti logika. Al da, da ne krivimo medijsku sliku jer je sve stvar prezentacije.

 

Jeste stvar prezentacije ali pogrešne, kakvu si napravio. 

Edited by NMX
  • Like 13
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

 

Sedmoro državljana Srbije, koji su turistički pre nekoliko dana otputovali u Španiju, u potpunoj su neizvesnosti kako će i kada moći da se vrate u Srbiju.

Grupa turista u kojoj je i jedna trudnica, trenutno boravi u Las Palmasu na Kanarskim ostrvima, a redakciji BIZLife portala obratili su se za pomoć.

 

Kažu da su svesni da je njihova „muka“ praktično tek na početku i da je sve u vezi sa njihovim povratkom u Srbiju prilično neizvesno.

Po prvobitnom planu, trebalo je da u sredu otputuju letom za Valensiju, gde je bio predviđen boravak od pet dana, a onda letom preko Temišvara da se vrate u Srbiju.

Međutim, kako se situacija sa pandemijom korone pogoršala jer je Španija postala jedno od žarišta a za vikend je uvedeno vanredno stanje, kao i u Srbiji, počeli su da se raspituju da li će po planu moći da se vrate u zemlju.

Kako su naveli za BIZLife portal, posle nekoliko bezuspešnih pokušaja da stupe u kontakt sa Ambasadom Srbije u Madridu, službenici ambasade su ih kontaktirali tek nakon što su prijatelji i rodbina zvali Ministarstvo spoljnih poslova u Beogradu.

Iz ambasade su im poručili da se što pre dokopaju kopna, kako bi našli neki direktan let za Beograd, pošto bi ih iz Rumunije vratili nazad u Španiju. Službenik ambasade bio je neljubazan i nije se ni predstavio.

U pokušaju da dobiju neke dodatne informacije, otišli su na aerodrom u Las Palmasu, na kojem ih je iznenadila velika gužva.

Naime, kako tvrde, svi ti ljudi takođe žele što pre da se „dočepaju“ kopna. Kako sada stvari stoje, sačekaće do srede i let za Valensiju, a tek kad stignu tamo, videće šta će dalje da rade.

Otkazivanje leta, kažu, skuplje bi ih koštalo nego sama karta, pošto su išli loukosterom.

U Španiju su otputovali preko Milana, i tek u Milanu su shvatili da je problem ozbiljniji.


 

 

Резултат слика за lepa sela lepo gore

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Tesko je naci balans izmedju lelemudisanja i panike. A to je svakako neophodno kod svih nas.

 

Meni danas u firmu dolazi radnik koji je imao sinoc temperaturu. Jebote... kazem covece, verujem da nije korona, ali sta god da je, sedi kuci dok se ne oporavis i onda jos plus dan ili dva, da se ne bi vratilo. Posle se mislim, lik je isao gradskim prevozom posto zivi na periferiji Nisa, hvatao se za sve i svasta u autobusu, disao vazduh sa koliko god tamo ljudi zatvorienih u malom prostoru i komotno dosao da nam kaze da je bolestan. Samo sto ga nismo napsovali da se tera odande... neverovatno, cak i da je obican virus gripa ili nesto slicno, zarazices nekog pa ni on nece moci na posao.

 

Kako su ljudi nesvesni...

 

@kalistenika u rutini Meni nista to nije cudno, mada jeste dobar ovaj kadar iz filma. Ljudi su TOLIKO glupi. Ne mozes verovati. Jos se secam 1999 godine, par dana pre bombardovanja, moja keva sa jos nekima otisla da cisti sklonista. Prvo nisu hteli da ih puste, a onda ih pustili. Kad doslo bombardovanje, svi u cudu, ne veruju sta se desava... rekoh sebi auuuu...

Edited by Laki John Terry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, NMX said:

 

Ne znam...ne kapiram stvarno. Ovo je rast koji ruši sve pred sobom. Takođe, Kina u najgorim danima nije imala ove cifre...

 

čak ni širenje po bolnicama u inicijalnom momentu ne može ove cifre da izbaci.

Pazljivo sam pratio statse I brojke koje dolaze iz Italije I jos pre desetak dana je to slutilo na katastrofu, zahvat epidemije po broju stanovnika je 5 puta bio veci nego u Kini. Sad sluti da ce biti I 10x gore nego u Vuanu.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Ima li gde kakve studije ili validnog repera koliko sunce i UV zraci zaista usporavaju sirenje virusa? Kakva je lokalna transmisija na juznoj polulopti gde je toplije u odnosu na severnu itd. Jasno mi je da i dole ima lokalne transmisije, ali ukoliko se npr virus zadrzava na povrsinama krace to bi verujem bilo dovoljno za suzbijanje uz postojece mere. Ili to ili vakcina je najbolja sansa sveta, ovo sa imunitetom krda je najverovatnije budalastina.

Edited by Cavani
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Laki John Terry said:

Tesko je naci balans izmedju lelemudisanja i panike. A to je svakako neophodno kod svih nas.

 

Meni danas u firmu dolazi radnik koji je imao sinoc temperaturu. Jebote... kazem covece, verujem da nije korona, ali sta god da je, sedi kuci dok se ne oporavis i onda jos plus dan ili dva, da se ne bi vratilo. Posle se mislim, lik je isao gradskim prevozom posto zivi na periferiji Nisa, hvatao se za sve i svasta u autobusu, disao vazduh sa koliko god tamo ljudi zatvorienih u malom prostoru i komotno dosao da nam kaze da je bolestan. Samo sto ga nismo napsovali da se tera odande... neverovatno, cak i da je obican virus gripa ili nesto slicno, zarazices nekog pa ni on nece moci na posao.

 

Kako su ljudi nesvesni...

 

Druze, mislim da je I tvoja I firmina duznost da se konsultujete sa nekim na onim brojevima telefona, ocigledno kolega nije bas pri pameti. Trebalo bi dezinfikovati bus kojim je dosao I da ga neko ozbiljan upozori da ne sme da izlazi iz kuce neko vreme.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NMX said:

 

Pričamo o virusu koji je nov i apsolutna nepoznanica. Pričamo o virusu koji je uveo najteže mere izolacije kakve Evropa poznaje maltene posle ww2. Pričamo o virusu koji je doveo do otvorenog fajta među članicama EU i udario u temelje unije. Pričamo o virusu zbog koga je druga ekonomija sveta STALA na dva i po meseca. Pričamo o virusu zbog koga privrede gube milijarde dolara, takmičenja čija je vrednost veća od našeg GDPa se otkazuju kao termin na basketu iza zgrade. Pričamo o virusu koji pomera za godinu dana EP u fudbalu i odlaže teniske slemove. VIrusu koji nije ništa nalik onome što naučnici znaju do sada (danas imaš vesti iz Singapura o drugom talasu, neki dan iz kine o ponovnom zatvaranju delova Hubeia). Virusu koji je na samom početku godine, ako se momentalno ne zaustavi (a neće) oterati svetsku ekonomiju u recesiju a sirotinjske zemlje u pakao likvidnosti. 

 

I onda ti kažeš da ne treba dozvoliti da se slika medijski iskrivi jer eto, 150k ljudi umre svaki dan. 

 

2019. godina je bila fantastična što se tiče ekonomije. Kao rezultat toga DOW i S&P su ovog januara imali all time rekorde. Održala se sva 4 slema. Održalo se SP u basketu. Putovalo se.

 

SVE ONO ŠTO NEĆE OVE GODINE. 

 

A i dalje je umiralo 150k ljudi svaki dan. Eto ti logika. Al da, da ne krivimo medijsku sliku jer je sve stvar prezentacije.

 

Jeste stvar prezentacije ali pogrešne, kakvu si napravio. 

 

Uh, ne znam odakle da krenem da ti odgovorim. Nije tako jednostavno kao sto si napisao.

Primer koliko je zapetljano:

-Virus prouzrokuje neku smrtnost.

-Mi se merama borimo da smanjimo smrtnost

-Mere prouzrokuju zastoj ekonomije i privrede

-Zastoj ekonomije i privrede povrato (u nekim aspektima pozitivno u nekim negativno) utice na mere i na smrtnost.

-Pojavljuje se % smrtnosti populacije koja nije zarazena ovim virusom, a prouzrokovana zavedenim merama 

-Pojavljuje se i % smrtnosti populacije koja nije zarazena ovim virusom, a prouzrokovana zastojem ekonomije i privrede

-n drugih faktora kojih i ne mogu da se setim u trenutku.

 

Mi smo se kao svesna bica odlucili na odredjenu strategiju i sprovodimo je i to je u redu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nikako nisam zeleo da kazem da eto umire toliko ljudi svaki dan, pa nema veze ako umre jos malo.

 

Sta sam zeleo da kazem u prethodnom postu: Mediji imaju metode, tehnike i "alate" kako da prezentuju informaciju u odnosu na to kakav efekat zele da postignu:

 

Na primer:

-Grafikon kako je u Srbiji poginulo n ljudi u saobracajnim nesrecama plotovan naspram ukupne populacije i nataliteta ce u javnosti napraviti utisak kako nije to tako strasno.

 

-Grafikon kako je u Srbiji poginulo n ljudi u saobracajnim nesrecama plotovan naspram ukupne populacije i odliva stanovnistva ce u javnosti napraviti utisak kako nestajemo.

 

-Snimak sa mesta nesrece gde se vidi smrskan auto, ulje, voda, gorivo razliveni po putu, vatrogasna i ambulantna kola pored, telo u kesi, plisani meda koji je ispao sa zadnjeg sedista, zvuci lomljave, sirene... i na kraju crni ekran i natpis "u Srbiji je prosle godine n ljudi poginulo u saobracajnim nesrecama", ce u javnosti napraviti snaznu emotivnu reakciju.

 

Sve tri prezentacije iste vesti su istina - sve tri izazivaju potpuno drugaciju reakciju. Hajde da preformulisem, moje misljenje je da ne treba dozvoliti da mediji po automatizmu prezentacijom vesti uticu na nase rasudjivanje, vec samo cinjenicama.

 

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cavani said:

Ima li gde kakve studije ili validnog repera koliko sunce i UV zraci zaista usporavaju sirenje virusa? Kakva je lokalna transmisija na juznoj polulopti gde je toplije u odnosu na severnu itd. Jasno mi je da i dole ima lokalne transmisije, ali ukoliko se npr virus zadrzava na povrsinama krace to bi verujem bilo dovoljno za suzbijanje uz postojece mere. Ili to ili vakcina je najbolja sansa sveta, ovo sa imunitetom krda je najverovatnije budalastina.

 

Virus se pojavio decembra 2019. tako da je potpuno nemoguće da postoje studije ili tome slično o ovom virusu. Sve što znamo je ono što doktori saznaju "u hodu". Za sada postoji par kraćih radova koje su pisali kineski doktori i to je sve čime stručna javnost raspolaže.

Link to comment
Share on other sites

Valjda nisu toliko neozibljni, pa ja radim ove nedelje do 20:30h ? Treba li da budem uhapšen jer je država nesposobna da uredi život u ovom vanrednom stanju. Ako se nešto tako uvodi onda se valjda kaže od sutra u XX (po mogućstvu bar 24h razmaka) uvodimo to i to.

Link to comment
Share on other sites

Just now, momohyoideus said:

Nikako nisam zeleo da kazem da eto umire toliko ljudi svaki dan, pa nema veze ako umre jos malo.

 

Znam. I nije mi namera bila da to osporim.

 

Samo kažem da je pogrešan pristup reći eto medijski pogresan pristup ili sta vec....jednostavno je. Napisao sam. Sve sto smo imali do sada nije dovelo do posledica kao ovaj virus. Kako god ga predstavili. I posledice imamo i imaćemo. A za 150k dnevno objasnih. Neće se broj mrtvih uvećati sada. Neka bude 151k dnevno recimo a nije ni toliko, dakle ostaje broj manje više isti. A toliki uticaj na svakodnevni život, ekonomiju i celu 2020.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

Valjda nisu toliko neozibljni, pa ja radim ove nedelje do 20:30h ? Treba li da budem uhapšen jer je država nesposobna da uredi život u ovom vanrednom stanju. Ako se nešto tako uvodi onda se valjda kaže od sutra u XX (po mogućstvu bar 24h razmaka) uvodimo to i to.

 

I ja se nadam da nisu toliko neozbiljni. Sira raspodela ljudi u toku 24h ciklusa znaci ukupno manji broj kontakta, te je pozeljno da sto vise ljudi obavlja sta ima napolju u tihim periodima tj. nocu. 

Edited by momohyoideus
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

Valjda nisu toliko neozibljni, pa ja radim ove nedelje do 20:30h ? Treba li da budem uhapšen jer je država nesposobna da uredi život u ovom vanrednom stanju. Ako se nešto tako uvodi onda se valjda kaže od sutra u XX (po mogućstvu bar 24h razmaka) uvodimo to i to.

Pa neće krenuti odmah od 20h da jure ljude. Na posao ćeš moći sa potvrdom 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

Valjda nisu toliko neozibljni, pa ja radim ove nedelje do 20:30h ? Treba li da budem uhapšen jer je država nesposobna da uredi život u ovom vanrednom stanju. Ako se nešto tako uvodi onda se valjda kaže od sutra u XX (po mogućstvu bar 24h razmaka) uvodimo to i to.

 

Možda će uvesti ausvajse za takve slučajeve, mada ne vidim razloga da uvode policijski čas. Em se troše resurski (policija), em ionako nema ljudi u gradu ukoliko ne rade kafane, em će najveći problem biti izdavanje ausvajsa za one koji moraju da rade u dežurnim službama (vodovod, struja, kanalizacija, medicinsko osoblje itd.). Meni je ionako kraj uveče već prazan jer je u pitanju stambeno naselje bez nekih velikih ugostiteljskih objekata.

Link to comment
Share on other sites

Prilicno su neozbiljni ako planiraju da ovakav prevoz bude a firme rade. Kod mene u firmi u Zemunu dosta ljudi dolazi iz daljih delova grada a i oni koji dolaze iz blizih npr Zemun Polje se zale da je autobus krcat sto ranije nije bio slucaj. Bas kaze kolega mi u busu ko sardine a nekoliko putnika bas kija i kaslje!?!

 

E sad druga je stvar ako planiraju da zatvaraju firme gde ne moze da se radi od kuce jer je samo pitanje vremena kad ce jedan kovidovac da dodje u pogon i eto ti mini epidemije.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NMX said:

 

Znam. I nije mi namera bila da to osporim.

 

Samo kažem da je pogrešan pristup reći eto medijski pogresan pristup ili sta vec....jednostavno je. Napisao sam. Sve sto smo imali do sada nije dovelo do posledica kao ovaj virus. Kako god ga predstavili. I posledice imamo i imaćemo. A za 150k dnevno objasnih. Neće se broj mrtvih uvećati sada. Neka bude 151k dnevno recimo a nije ni toliko, dakle ostaje broj manje više isti. A toliki uticaj na svakodnevni život, ekonomiju i celu 2020.

Mozda sam neoprezno uzeo taj primer za 150 000 prosecno umrlih dnevno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...