Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

Vidi Milenko, ja imam preko 50 i čisto sumnjam da ću doživeti da gledam te scene. A posle smrti će me biti baš briga. Šta konkretno u ovoj državi može da se uradi povodom toga u sadašnje vreme, ili bar skoru budućnost?

 

Što neko gore napisa, kakva svinja takva mast, kakav narod takva vlast. I crkva s njom.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

To nije razlog da ih ja ne nerviram i ne provociram gde god i kad god stignem :lol_2: A sta da se radi sa takvom teritorijom, pa ima mnogo lipih stvari koje se takvima mogu radit, no ne smen kazat :lol_2: Recimo samo ovako, kao sto je Basara smislio - oni da se zahvaljuju svakog dana njihovom bogu sto nisu crnci, jer je to jedino sto ih izvlaci da odavno ne budu pridruzeni njihovoj omiljenoj podvrsti - mrtvacima.

Link to comment
Share on other sites

Plus, to sto imas preko 50, a i ja sam blize 60toj nego 50toj, ne znaci da nisam življi, i čak i sa zdravstvenim problemima držećiji od tih hodajućih mrtvaka koji su odavno mrtvi, samo se vuku unaokolo, i kako su pizde, ne smeju ni da se odjave kao ljudi, nego jedva cekaju da priroda to uradi umesto njih. Zato su i napaljeni na mrtvake. To je njima najblizi rod. Živi im smetaju. Sto je neko življi, to im više smeta. Najviše im smetaju ovi koji se bez razloga smeju i raduju, pa na primer oblače šarena odela, i prave parade. "Ti uživaš". Jel poznato nekome ovo silovanje emotivnim ucenama? Uživam, pa? Mamu mamu palanačku.

 

Nije ovde niko jos za otpis, to je poenta, i to ko koliko ima godina nema veze sa situacijom koja je da kad bi se desile istorijske okolnosti slicno kao u WWII, ove dve grupe, hodajući mrtvaci zabuljeni sebi u prkno, i normalni, bi se gledale preko nišana. Ko bi pobedio, zna se, evo ima primer Ukrajine iza koga bi stao sav progresivni svet. Ima ovde u nekim familijama po 3 narodna heroja, a ovi sami drve kako treba poštovati tradiciju, jel tako, jeste :lol_2:

 

I jos je poenta, takve i treba nervirati. Npr ovako. Za špijune. Je li, da li u onom mestu koje je sad u evro zoni i Šengen zoni i ima bezvizni rezim sa USA, da li tamo popovi divljaju više ili manje nego lokalni zli starci silovatelji antikobasičari?

Link to comment
Share on other sites

Gledam snimke iz domovine na stranim tv povodom ova dva uzastopna masakra. Na snimku deca koja pale svece i ostavljaju cvece za ubijenu decu na ogradi kod skole - svi se krste!?! Deca od 10, 11, 12, 13 godina svi, bez izuzetka, se krste.  

 

Za 20 i kusur godina koliko zivim u inostranstvu nisam ni jednom videla coveka, zenu, nezavisno od godina starosti a kamoli dete da se krsti na javnom mestu. 

 

Sta je ono, pravoslavna dzamahirija u punom zamahu postalo?

 

Ovaj komentar, jasno, ne pripada komentarima o najnovijim jezivim dogadjajima u Srbiji, vec kao moje zapazanje fenomena (bar meni neshvatljivog) posebne vrste i zbog toga ga ostavljam na ovoj temi. 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Religija i crkva u suštini nemaju veze. Biti pripadnik neke crkve i krstiti se to je stvar možda tradicije ali to ne znači biti religiozan. Isto tako biti religiozan ne znači ići u crkvu. Čovek je religiozan zato što je to njegova prirodna potreba i smatram da ko nije religiozan ili samo misli da nije religiozan ili nikada nije razmišljao o svrsi odnosno potpuno ga je briga za svrhu postojanja. Kako god samo Bog zna odgovore na suštinska čovekova pitanja i dok je tako a uvek će biti tako, misleći čovek će biti religiozan. U ostalom i nauka je dokazala da Bog postoji.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

Religija i crkva u suštini nemaju veze. Biti pripadnik neke crkve i krstiti se to je stvar možda tradicije ali to ne znači biti religiozan. Isto tako biti religiozan ne znači ići u crkvu. Čovek je religiozan zato što je to njegova prirodna potreba i smatram da ko nije religiozan ili samo misli da nije religiozan ili nikada nije razmišljao o svrsi odnosno potpuno ga je briga za svrhu postojanja. Kako god samo Bog zna odgovore na suštinska čovekova pitanja i dok je tako a uvek će biti tako, misleći čovek će biti religiozan. U ostalom i nauka je dokazala da Bog postoji.

Religija = crkva, jer je religija organizovani sistem vjerovanja koji propisuje vrijednosti, rituale, hijerarhiju kojima covjek uspostavlja svoj odnos prema onome sto smatra svetim. Vjera je nesto drugo. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ters said:

Religija = crkva, jer je religija organizovani sistem vjerovanja koji propisuje vrijednosti, rituale, hijerarhiju kojima covjek uspostavlja svoj odnos prema onome sto smatra svetim. Vjera je nesto drugo. 

Ne znam, nisam sociolog ali Wikipedia kaže drugačije:

https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Religija

 

Kako god, nije toliko važno, razumemo se. Gde sam napisao religija ti pročitaj vera.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

Ne znam, nisam sociolog ali Wikipedia kaže drugačije:

https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Religija

 

Kako god, nije toliko važno, razumemo se. Gde sam napisao religija ti pročitaj vera.

 

Izaberi neku drugu wikipediju... Srpsku, hrvatsku, englesku... A i pored toga se ne razumijemo jer nauka nije dokazala da bog postoji, a biti misleci covjek i vjerovati u boga takodje nisu u vezi (naravno da ima mnogo mislecih ljudi koji vjeruju u boga, kao i mnogo mislecih ljudi koji ne vjeruju u boga).

Link to comment
Share on other sites

Ma to sve čak nije ni stvarno. Ne krste se oni kao ma'niti zato sto su stvarno vernici, nego što je to fensi, a i palančani su pa da se ne izdvajaju. Nema tu medu ovima koji javno "iskazuju veru" tim raznim ritualnim radnjama ni 1% vernika. U principu, sutra da im neko kaze da je in nositi gaće na glavi, i da to dobro upakuje, i to bi oni radili. To je zato sto jos nemaju svoj iNdetitet, pa se hvataju za prvo šta dohvate i šta im se ponudi. Slabi su.

 

Uostalom, ako su religiozni hrišćani, zasto onda ne slušaju Hristove poruke, nego trtljaju o "tradiciji", "porodici", "duhovnoj dekontaminaciji"  i drugim glupostima iz udbine kuhinje odakle je i to sa javnim krstenjem izašlo.

 

Što se ostalog tiče, smatram da Kartaginu treba razoriti.

 

1682966595079-your-paragraph-text-2023-0

 

Scientists Detect Brain Activity in Dying People Linked to Dreams, Hallucinations

 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/evidence-of-conscious-like-activity-in-dying-brain

 

https://www.newscientist.com/article/2371316-brain-activity-of-dying-people-shows-signs-of-near-death-experiences/

 

https://www.vice.com/en/article/dy3p3w/scientists-detect-brain-activity-in-dying-people-linked-to-dreams-hallucinations

 

Provereno. Nema tu ništa.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LjubavPremaMolu said:

Religija i crkva u suštini nemaju veze. Biti pripadnik neke crkve i krstiti se to je stvar možda tradicije ali to ne znači biti religiozan. Isto tako biti religiozan ne znači ići u crkvu. Čovek je religiozan zato što je to njegova prirodna potreba i smatram da ko nije religiozan ili samo misli da nije religiozan ili nikada nije razmišljao o svrsi odnosno potpuno ga je briga za svrhu postojanja. Kako god samo Bog zna odgovore na suštinska čovekova pitanja i dok je tako a uvek će biti tako, misleći čovek će biti religiozan. U ostalom i nauka je dokazala da Bog postoji.

Kad je to nauka dokazala postojanje Boga i koji je u pitanju: Jahve, Allah, Manitu, Tor, Odin, Zevs, Baal, Ra.....,?

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

E, a onaj je najjaci, sa kako su zli komunisti nametnuli da se đurđevdanski uranci slave prvog maja i to se primilo i ne popusta. Pa jbg, sto bi rek'o Robert Langdon, oduvek je pobednicka religija preuzimala simbole porazene. Kao npr sto je danas jos uvek slika hriscanskog boga u stvari slika Zevsa, tako su i komunisti uradili, sta sad, pa pozajmili taj paganski obicaj, mozda. Isto vazi i za ove popove, koji su od njih preuzeli masovno i javno izrazavanje pripadnosti stadu raznim sujeverjima koja su neprimerena 21 veku i Evropi, ocigledno, od kojih je to sa javnim krstenjem, uz osvrtanje da li ih vide, to je najvaznije, da se vidi kako su oni dobri Srbi koji celivaju dveri, i betone gde je kapija okacena, i krste se kao pomahnitali. Tako ce sutra kad to sve ode kuci verovatno neka druga religija preuzeti nesto od njih. Mozda ce to biti cenovnik. Verovatno je to. Prvomajski uranci ce ostati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Svih tih i nijednog od navedenih. Čovek je kroz evoluciju, istoriju i na različitim geografskim lokacijama davao različita imena za Silu koja je sve stvorila i koja svime upravlja. Ime nema tu nikakav značaj.

Naučni dokaz za postojanje Boga postoji, i ide ovako: krene se od kontrapretpostavke (da Bog postoji) i onda se dođe do dokaza da se neki fenomeni ne mogu objasniti. Npr. postojeća fizika je dokazala da se ne može dokazati postojanje nulte vremenske tačke. S druge strane, ta nulta vremenska tačka je veoma važna za Teoriju velikog praska. Ili dokazano je da se ne može meriti čestica manja od odgovarajuće Plankove konstante. Postoji zapravo jedan čitav spektar prirodnih fenomena za koji je dokazano da se ne mogu objasniti ili izmeriti, što zbog ograničenja čovekovih karakteristika, tj. 5 čula, što uopšteno zbog ograničenja materije (npr. preciznost mašina je ograničena u suštini činjenicom da je brzina svetlosti maksimalna) odnosno energije.

Osim toga, i u filozofskom smislu se vrlo brzo dođe do dokaza postojanja Boga, doduše ne toliko diskretnog nego više humanističkog. Dovoljno je samo postaviti pitanje o smislu života koji obavezno završava smrću i onda se dolazi do toga da samo Bog može dati odgovor.

Naravno ne treba podceniti ni čoveka. Čovek je izgrađen od istih onih čestica od kojih je izgrađen i Kosmos. Čovek u sebi sadrži iste one molekule i hemijske strukture koje se nalaze i negde puno puno svetlosnih godina daleko. Tako da se postojanje Istine o Kosmosu nalazi u samom čoveku. Problem nastaje samo u toj ograničenosti Svega i tu onda jedino Bog može dati objašnjenja.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Auf

27 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

Naučni dokaz za postojanje Boga postoji, i ide ovako: krene se od kontrapretpostavke (da Bog postoji) i onda se dođe do dokaza da se neki fenomeni ne mogu objasniti.

Za nekoliko stotina ili hiljada godina ljudi će se ovome smijati kao što se ja smijem mom pretku koji je izmislio boga zato što tada nije umio sebi da objasni zašto grmi.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne trolujem, i sasvim sigurno nemam nameru da nekoga zaj* na nekom forumu, sve što sa izneo su činjenice. Osim toga potkrepljeno argumentima koje ne vidim od učesnika kojima očito nešto smeta u mom postu. Ljudi se ovome sasvim sigurno neće smejati za 100000 ili ne znam koliko godina, što se isto naučno može dokazati. Ako neko misli suprotno, molim argumente za to. Niti sam igde pomenuo da je Bog neko živo biće. Biće da, ali samo u smislu "postoji", približnije je možda reći sila, "Sve", "Nešto", subjektivnih projekcija je bezbroj. Darvinova teorija nije nikakav kontraargument i ne protivi se ničemu što sam izneo.

Link to comment
Share on other sites

Evo jos par neoborivih dokaza da bog postoji.

 

Imas lingvisticki dokaz.
Stvarnost je stvorena, sto pokazuje da ju je neko stvorio, a to je stvaratelj tj. bog.

A imas i Biblijski dokaz.
Biblija je bozija rec, a u njoj pise da bog postoji.

Pa onda imas dokaz savrsene uredjenosti.
Kada posmatramo svemir vidimo da je sve u harmoniji i savrseno uredjeno.
ko je to sve uredio ? Bog !

 

Evo jos jednog - argument po nevidljivosti.
Niko jos nije licno bio na Siriusu, niti ga je sopstvenim ocima video (bez pomoci sokocala), ali ljudi tvrde da isti postoji.
Na isti nacin niko nije video boga, dakle isti postoji.

Argument majmuna sa pisacom masinom.
Verovatnoca da je sve ovako kako je je manja nego verovatnoca da majmun tipkajuci na pisacoj masininapise "Rat i mir",

ili da sat nastane sam od sebe.
Znaci neko je sve to stvorio, a to je - bog.


Dokaz prvog uzroka.
Sve ima svoj uzrok, ali prvi uzrok nema uzrok, a to je - bog.

Dokaz ne-slucajnosti.
Zivot ne bi mogao nastati slucajno vec ga je neko stvorio. A to je - bog.

Dokaz svedocenja.
Mojsije, proroci, apostoli... su videli i culi boga neposredno.

Dokaz apsoluta.
Sve je promenjivo i relativno, ali mora postojati nesto nepromenjivo i apsolutno, a to je - bog.

Dokaz zamislivosti.
Mi boga mozemo zamisliti i to samo kao neko najvece bice, sto znaci da on postoji.

Dokaz moralnosti.
Da boga nema, ne bi bilo dobrote (i lepote).
Posto dobro postoji, postoji i bog.

Dokaz po smislu.
Da boga nema, covek ne bi imao smisao u zivotu. Covek pak imao smisao, znaci postoji bog.

Dokaz po dugovecnosti religija.
Religije su oduvek postojale, znaci postoji i bog.

Dokaz po strahu.
Ako bog postoji on ce kazniti nevernike, a nagraditi vernike.
Posto vidimo da neki ljudi bivaju kaznjeni, a neki nagradjeni bolje je verovati da bog postoji.

Dokaz po ljubavi.
Bog je ljubav, ljubav je od boga i posto vidimo da ljubav postoji, postoji i bog.

Dokaz po odabranosti.
Vidimo da je covek najsnaznije, najpametnije... bice na Zemlji.
Zasto je on takav ? Zato sto ga je bog takvim stvorio.

Individualni dokaz, ili dokaz po viziji.
Sigurno si i sam, ili bar neki od tvojih prijatelja, imao utisak da te neko posmatra, osecaj topline, zasticenosti, ljubavi i dobrote u sebi i oko sebe, cuo neke glasove i video bljeskove svetlosti u glavi...
Ko to prouzrokuje ? Bog !

Dokaz po brojnosti.
Vecina ljudi na svetu veruje u nekog boga.
Zar bi to mnostvo ljudi moglo biti u zabludi ?
Ne, znaci bog postoji.

Dokaz po pameti.
Mnogi pametni ljudi su verovali u boga. Znaci bog postoji.

Cudotvorni dokazi.
Svako malo se dogadjaju neka cuda, ukazanja...
Ta cuda su od boga, znaci bog postoji.

 

Niko jos nije dokazao da bog ne postoji, dakle bog postoji.

 

Nauka jos uvek ne moze objasniti mnoge pojave, ergo bog postoji.

 

Dokaz nesto-nista.
Nesto, poput svemira, ne bi moglo da nastane iz nicega, osim ako bi to bog napravio.
Posto nesto, tj. svemir postoji, postoji i bog.

Dokaz po slobodnoj volji i grehu.
Covek ima slobodnu volju. Ko mu je dao slobodnu volju ? Bog.
Covek je gresan. U odnosu na koga ? U odnosu na boga.
Da nema boga covek ne bi imao slobodnu volju i ne bi gresio, ali posto njega ima, covek slobodno gresi.

 

 

Edited by Dragan
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nauka je dokazala da ne može objasniti/dokazati određene fenomene, kao što je nulta vremenska tačka, to je po meni suština. Neki ljudi su u zabludi jer očekuju od nauke nemoguće. Fizika je surovo ograničena teorijom relativiteta na makro i kvantnom mehanikom tj. plankovim konstantama na mikro nivou i tu se ne da ništa učiniti. Sve je to ljudski, projektovanje sopstvene realnosti/istine, težnja da se sve zna, kao i težnja ka besmrtnosti. Ne mora niko ovde trolovati, nema potrebe za tim.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...