Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

14 minutes ago, Nek grmi jako said:

Izvinite, dignitet mi stvarno ne dozvoljava da se obazirem na priče da je neko iscenirao da ga metak pogodi nekoliko centimetara od razvaljivanja glave.

Bio bi odlican film, zar ne? Kao u onim trikovima madjionicara, Tramp sa jabukom na glavi, racuna da ce da 20-ogisnjak pogoditi u uvo. I usput ubije 2-3

 

3 minutes ago, Helena said:

To nisu samo moje reči, idiotarije mi iskaču na Tviteru.

I nisam ja donela zakone gde možeš da imaš 20 godina i kupiš takvo oružje.

Što se pak tiče pogibije i opet uzdržavanja, ne sećam se najbolje ko je koliko bio uzdržan kad tranp nije priznao poraz, pa je bilo poginulih ljudi u napadu na kapitol.

U napadu na Kapitol je poginula jedna osoba, I to je bila zena koju je ubio policajac, nenaoruzana. To sto ti idiotarije iskacu na Tviteru ne znaci da treba da prenosis svako djubre svake budale kao da je to neko javno misljenje.

Nisi ti donela zakone, americki gradjani jesu, uz svo duzno postovanje da ti mislis da je to glupo, I ja se delimicno slazem sa tobom, nije tvoja odluka. Zahvaljujem na misljenju, ali posto nije adekvatno argumentovano, I'll pass.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Helena said:

To jeste deo javnog mišljenja.

Kao što je deo javnog mišljenja bilo i odobravanje napada.

Gde je poginula osoba.  

Nemam pojma sta si ovde rekla. Nije misljenje svake budale, javno misljenje. Onda bi morali da prihvatimo svakakve ludake kao main stream.

Link to comment
Share on other sites

@boxcube, ajd stavi na vagu sta je teze (po sistemu scissor-paper-rock):

 

Quote

Neighbors said they saw pro-Trump signs in the Crooks' yard as recently as several months ago.

“There absolutely was MAGA-supporting signs for a while,” Little said.

 

https://www.wtae.com/article/thomas-crooks-fbi-investigation-trump-shooting/61603194

 

Ako mi ovde ne raskrinkamo motiv, garant nece ni FBI... 🙄

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Helena said:

Angelia, šta znači I'll pass?

Necu komentarisati, posto nema argumentovano misljenje. Izvini, ja zivim na engleskom jeziku, ili americkoj verziji istoj vec preko 15 godina, pa mi je srpski zardjao I cesto koristim americke izraze. I'll pass, znaci necu komentarisati na to. Ima jos nekoliko znacenja, tipa ja odbijam da komentarisem na to zato sto mislim da nema smisla.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Angelia said:

Necu komentarisati, posto nema argumentovano misljenje. Izvini, ja zivim na engleskom jeziku, ili americkoj verziji istoj vec preko 15 godina, pa mi je srpski zardjao I cesto koristim americke izraze. I'll pass, znaci necu komentarisati na to. Ima jos nekoliko znacenja, tipa ja odbijam da komentarisem na to zato sto mislim da nema smisla.

 

Onda bi trebalo da znas da znaci i da ces uraditi nesto sto je protiv pravila. To znaci u slengu i na srpskom (koji ovde vezbas svakodnevno)... Proci ces, bas te briga za pravila (provuci se kroz ogradu, uci na vrata ili kroz prozor...) 

 

2 hours ago, Helena said:

 

Gde je poginula osoba.  

 

Htela je da ti kaze da je poginula kada je radila nesto nezakonito, provlacila se kroz razbijena vrata u kapitol. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Onda bi trebalo da znas da znaci i da ces uraditi nesto sto je protiv pravila. To znaci u slengu i na srpskom (koji ovde vezbas svakodnevno)... Proci ces, bas te briga za pravila (provuci se kroz ogradu, uci na vrata ili kroz prozor...) 

 

 

Htela je da ti kaze da je poginula kada je radila nesto nezakonito, provlacila se kroz razbijena vrata u kapitol. 

Nemam pojma da je protiv pravila da kazem necu da komentarisem na nesto sto nema smisla. Nemam pojma sta to znaci u slengu u srpskom. 

I nemoj da objasnjavas sta sam ja htela da kazem, kao sto vidis znam da objasnjavam sebe.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

Nemam pojma da je protiv pravila da kazem necu da komentarisem na nesto sto nema smisla. Nemam pojma sta to znaci u slengu u srpskom. 

I nemoj da objasnjavas sta sam ja htela da kazem, kao sto vidis znam da objasnjavam sebe.

 

Zato sto se grbavis i pravis luda. Nemas pojma da je usla kroz prozor koji su razbili i iza kog je stajalo obezbedjenje kapitola? Nego furas neku pricu kako je bila nenaoruzana. A obezbedjenje je valjda trebalo da gleda to u pasulj ili sta? Ajd probaj da odes na kapitol i razbijes prozor da udjes kroz njega, da se uveris da li je protiv pravila... 

 

ProtesterCH.jpg?quality=75&strip=all

 

 

To je cena dozvoljenog oruzja na sve strane. Stojis pored kola i pandur te oprangija, odgovara za tebe, a ako si imao pistolj u kolima, nikom nista. 

Samo guraju i guraju da se naoruzamo, a posle nam to dodje glave, jer izgovor je uvek, pa imao je oruzje. Ubise dete u parku sa plasticnom igrackom pistolja, onako u prolazu, za svaki slucaj. Ali ok, ovo je sad vec druga tema koja mi se nametnula tako tek u prici. 

Link to comment
Share on other sites

Imam sugestiju - primedbu na nase amere ovde - mnogo upotrebljavate skracenice, nismo svi ameri ovde tako da pliz - sta je SS, DEI bilo je jos i nemojte te skracenice non stop , citam ovo jer me interesuje ali ili odem na google "da pitam" sta znaci pa dobijem masu besmislenih odgovora, ili preskocim jer me vec i mrzi da "pitam" ode vreme bez veze

 

Jedno pitanje ako znate odgovor - ko organizuje obezbedjenje?

To sto se znalo pola sata unapred da je covek na krovu sa puskom a nije se reagovalo je neverovatna cinjenica a po svoj prilici jeste tako bilo. Gledam sta francuzi kazu o tome - to se stalno pominje ali ne daju interpretaciju bar ja nisam cula, izbegavaju se teorije zavere ali pitanje ostaje i komentari da je to ogroman propust obezbedjenja. Jedno objasnjenje koje sam cula (na tv dao covek koji se ovde bavio organizacijom obezbedjenja), kaze da se mozda moze objasniti time sto ti specijalci koji su obuceni za te stvari i vezbaju ih takoreci svakog dana sta i kako raditi u takvim slucajevima bas zbog tih stalnih uobicajenih vezbi odjednom kada im se to desi u realnosti ne znaju sta da rade :smiley33:

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Propust obezbednjenja svakako jeste, ali po meni nimalo iznenadjujuci. Momak se ponasao onako kako bi ocekivao da se ponasa agent tajne sluzbe ili policije u civilu. Federalni i lokalni cuvari reda se ne mirisu i to je odavno poznato i onda dodju federalci (ma koja sluzba bila) i preuzimaju kontrolu a lokalci slusaju. Lokalni policiajac ne zna ko je sve undercover ko nije. To i jeste cilj. Momak je sa oruzijem bio na krovu zgrade preko puta snajperista....sta lokalni pandur zna ko je to? Ocekuje da snajperisti na drugom krovu znaju da li je "njihov". Vise mislim da je bila zabuna i problem indentifikacije "nas ili nije" jer ko bi ocekivao da neko uradi tako nesto iz neposredne blizine. I to je uvek problem. Od drveta ne vidis sumu. Treniraju da ce neko iz mase da puca, da ce neko iz velike daljine pucati, da ce neko podmetnuti bombu i sl, ali ova varijanta "bice na krovu odmah pored bine" naocigled svih je potpuno ludo. 

 

Ako je neko resio i spreman da zrtvuje svoj zivot, uhhh tesko da ces sacuvati glavu. Jedino da ne izlazis iz bunkera. Zato je dobro sto je odmah neutralisan, jer da je ostao ziv, sta mislite koliko njih bi pokusalo isto ili slicno? Ovako zna se da nema sanse da prezivis ako pokusas ovako nesto. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pripadnici obezbjedjenja su ljudi kao vi i ja - obavljaju svoj posao do granice koju smatraju prihvatljivom za nadoknadu koju dobijaju.  Kako je ta nadoknada iskljucivo finansijska, i ne previse visoka, potpuno razumijem policajca koji se navodno suocio sa napadacem te jednostavno odustao i javio nekome "u etar" da se nesto desava - jednostavno nije spreman rizikovati svoj zivot za nekog politicara, ma ko to bio. Nista drugacije nego da se meni ili vama u poslu javi nesto sto  ugrozava zdravlje ili zivot - ljudi mijenjaju poslove jer im je previse stresno postici neke prodajne "target-e" ili okoncati projkat na vrijeme  - kada niko ne okrece pusku prema njima. 

 

Da li je to propust sistema - da, jeste propost i slabost sistema, jer bi sistem trebao biti napravljen sa ovom ljudskom slaboscu u vidu, i imati rezervne opcije koje bi osigurale da se ta slabost neutralise - recimo operisanjem na nivou patrole od 4-5 pripadnika na svakom mjestu od interesa koje je do sada pokrivao jedan policajac, ali bi nesto takvo vjerovatno bilo preskupo. Ne mislim da je u pitanju zavjera, jer bi to zahtijevalo potpunu saradnju  nekoliko razlicitih sluzbi na raznim nivoima, i ucesce nekoliko desetina ljudi koji bi morali svi do jednog cutati i sakrivati istinu - a mislim da je takvo nesto gotovo sigurno nemoguce u vrijeme kada se takva prica moze dobro naplatiti. Uglavnom, metak srecom nije ubio Trampa - kazem srecom jer bi to imalo veoma opasne posljedice u USA, a i ovako stvari nisu bezazlene i daleko su od gotovih. O nazivanju Trampa Hitlerom - to nije specijalnost ni medija, ni suprotne partije - to je prije par godina radio i covjek kojeg je danas proglasio za potpredsjednickog kandidata, konzervativac sa dna kace.

 

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Dzoni_m said:

Momak je sa oruzijem bio na krovu zgrade preko puta snajperista....sta lokalni pandur zna ko je to? Ocekuje da snajperisti na drugom krovu znaju da li je "njihov".

Upravo to - snajperisti kad se postavljaju na vise tacaka u malom prostoru se biraju medju ljudima koji se medjusobno poznaju da bi se izbegla mogucnost zabune.

Ovde je greska do snajperiste i njegovog osmatraca pored koji nisu (ili su?) videli da nepoznato lice se namesta sa puskom na krov 150m od njih - trebali su da ga "skinu" odmah, pa posle nek` istrazitelji traze objasnjenja ciji je i kog djavola trazi tu. Tako bar rade iole ozbiljni snajperisti u obezbedjenju sirom sveta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Imam sugestiju - primedbu na nase amere ovde - mnogo upotrebljavate skracenice, nismo svi ameri ovde tako da pliz - sta je SS, DEI bilo je jos i nemojte te skracenice non stop , citam ovo jer me interesuje ali ili odem na google "da pitam" sta znaci pa dobijem masu besmislenih odgovora, ili preskocim jer me vec i mrzi da "pitam" ode vreme bez veze

 

SS - secret service = tajna sluzba sto obezbedjuje predsednike

Za DEI ne znam u kom kontekstu se pojavljuje ovde, ali obicno znaci diversity, equity and inclusion = raznolikost, jednakost i inkluzija

 

Obraticu paznu pri pisanju, jednostavno mi je lakse da napisem skracno. 

 

1 hour ago, ciao said:

 

Jedno pitanje ako znate odgovor - ko organizuje obezbedjenje?

To sto se znalo pola sata unapred da je covek na krovu sa puskom a nije se reagovalo je neverovatna cinjenica a po svoj prilici jeste tako bilo. Gledam sta francuzi kazu o tome - to se stalno pominje ali ne daju interpretaciju bar ja nisam cula, izbegavaju se teorije zavere ali pitanje ostaje i komentari da je to ogroman propust obezbedjenja. Jedno objasnjenje koje sam cula (na tv dao covek koji se ovde bavio organizacijom obezbedjenja), kaze da se mozda moze objasniti time sto ti specijalci koji su obuceni za te stvari i vezbaju ih takoreci svakog dana sta i kako raditi u takvim slucajevima bas zbog tih stalnih uobicajenih vezbi odjednom kada im se to desi u realnosti ne znaju sta da rade :smiley33:

 

Nije dato nikakvo zvanicno obavestenje, niti nesto verujem da ce skoro biti objavljeno. 

Neki snajperista koji je bio po ratovima Avganistan... tvrdi da je nemoguce da se to desilo bez nekog unutrasnjeg dogovora (misli na policiju, tajnu sluzbu). Ja licno mislim da se niko ne dogovara sa klincem od 20 godina bez ikakvog iskustva. Prosto je debilno. 

 

Neki od tajne sluzbe, valjda onaj na krovu sto smo videli na snimku kaze da nije dobio zvanicno odobrenje da puca pre nego sto ovaj ispali metak, sto isto tako mislim da je nevidjena glupst i da njima uopste u takvim situacijama ne treba nikakva dozvola, zato su i rasporedjeni tamo i vrapce da skidaju ako im se cini sumnjivim. 

 

Mislim, to je neko moje laicko misljenje, stvarno ne znam sta da mislim. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Dzoni_m said:

 

Ako je neko resio i spreman da zrtvuje svoj zivot, uhhh tesko da ces sacuvati glavu. Jedino da ne izlazis iz bunkera. Zato je dobro sto je odmah neutralisan, jer da je ostao ziv, sta mislite koliko njih bi pokusalo isto ili slicno? Ovako zna se da nema sanse da prezivis ako pokusas ovako nesto. 

 

Sa jedne strane jeste dobro sto je neutralisan, te koje kazes, sa druge strane uopste nije. Sada daje otvoren prostor za spekulisanje do besvesti i koristenje u politicke svrhe u veoma polarizovanom drustvu. Tek krece prebacivanje loptice sa jednog na drugog. Moze cak da bude i veoma opasno, s obzirom da je Tramp blizu pobede i to posle koristi kao izgovor za odmazdu. Plus, sud mu je bukvalno dao odresene ruke da radi sta hoce, pa i ubija (sve dok je u dogovoru sa sluzbenim licem). Po meni je cela situacija je-zi-va i zastrasujuca. 

Inace, svaka masovna pucnjava se uvek zavrsila time sto je ubica ubijen. Ne secam se kada su nekog uhvatili i uhapsili, sve do jednog su ih ubili. 

2 hours ago, deez nuts. said:


Mozda je Alitov nepriznati sin. 

 

Nemoj tako, zastava je zenina 😄 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Ili da je prosto bila nesposobnost, na strani SS ili lokalne policije koja nema iskustva u skupovima koji su high security risk? U svakom slucaju odgovornost spada na SS. Sa strane republikanaca optuzbe su da su povukli deo obezbedjenja zato sto je Jill Biden imala neki skup, I da je problem da su poslali ne-adekvatno osoblje, da li zbog DEI ili nedovoljnog treninga. Niko ne prica da je Tramp izveo predstavu, to je samo tvoja tvrdnja. 

Molim te suzdrzi se, jedna osoba je mrtva, dvoje u kriticnom stanju, I ubica je mrtav, stvarno je ogavno tvrditi da je to za predstavu. 

Ocigledno je da se radi o nesposobnosti SS i mislim da ce cela istraga ici u tom pravcu. Namerno ili slucajno? Ali slucajnosti ne

sme da bude u ovakvim sluzbama.

Atentator je jedan nesrecnik, njegovi drugovi iz razreda pricaju da je bio kroz sve vreme skolovanja podvrnut gadnom

mobingu jer je bio osobenjak koga su zanimale savrseno druge stvari tipa matematika, sah, a to danas kod omladine

nije nikakav kvalitet. Uradio je to ( nema veze sto je bio Tramp. mogao je da bude i Bajden) da bi dokazao i pokazao da

moze i tako da se postane besmrtan. Ne verujem da je bilo sta pisao i sa nekim komunicirao tako da istraga nece nista

ni naci. Oruzje je uzeo od oca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Neki od tajne sluzbe, valjda onaj na krovu sto smo videli na snimku kaze da nije dobio zvanicno odobrenje da puca pre nego sto ovaj ispali metak, sto isto tako mislim da je nevidjena glupst i da njima uopste u takvim situacijama ne treba nikakva dozvola, zato su i rasporedjeni tamo i vrapce da skidaju ako im se cini sumnjivim. 

 

Mislim, to je neko moje laicko misljenje, stvarno ne znam sta da mislim. 

 

Osim sto bi se digla kuka i motika sto "prvo pucaju posle pitaju" pogotovu da je to bio slucaj na demokratskom reliju npr. Publika nikad zadovoljna. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Selina said:

Ocigledno je da se radi o nesposobnosti SS i mislim da ce cela istraga ici u tom pravcu. Namerno ili slucajno? Ali slucajnosti ne

sme da bude u ovakvim sluzbama.

Atentator je jedan nesrecnik, njegovi drugovi iz razreda pricaju da je bio kroz sve vreme skolovanja podvrnut gadnom

mobingu jer je bio osobenjak koga su zanimale savrseno druge stvari tipa matematika, sah, a to danas kod omladine

nije nikakav kvalitet. Uradio je to ( nema veze sto je bio Tramp. mogao je da bude i Bajden) da bi dokazao i pokazao da

moze i tako da se postane besmrtan. Ne verujem da je bilo sta pisao i sa nekim komunicirao tako da istraga nece nista

ni naci. Oruzje je uzeo od oca.

 

Ja isto otprilike mislim tako. Namestilo mu se da neko bitan dodje u njegovo selo. Kazu da je kupio municiju taj dan. Otac kada je cuo za pucanje, zvao policiju da prijavi da nema ni sina ni puske. 

1 minute ago, Dzoni_m said:

 

Osim sto bi se digla kuka i motika sto "prvo pucaju posle pitaju" pogotovu da je to bio slucaj na demokratskom reliju npr. Publika nikad zadovoljna. 

 

Pa nije isto kad pandur zaustavi nekog pa se posvadjaju oko vozacke dozvole i hoce da ga hapse, pa se ovaj otima i onda ga upucaju i kada to radi tajna sluzba koja obezbedjuje predsednike i bivse predsednike. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ona Candace Owen je pricala da tajna sluzba skoro nije upucala njenog muza koji je krenuo da sidje  na pogresne stepenice, pa je morala da intervenise i prebacuje ovo sve na propuste tajne sluzbe. Mislim, ona je malo senuta, ali nema razloga da je ne ovo ne verujem. 

Edited by 𝓑𝓪𝓫𝔂
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Dzoni_m said:

 

Osim sto bi se digla kuka i motika sto "prvo pucaju posle pitaju" pogotovu da je to bio slucaj na demokratskom reliju npr. Publika nikad zadovoljna. 

Ne - kada se organizuje obezbedjivanje ovakvih dogadjaja danima ranije se utvrdjuju moguce tacke iz kojih moze doci pretnja po branjenu osobu i neutralisu se shodno tome: obavestava se stanovnistvo na trasi prolaska vozila da prozori moraju biti zatvoreni i roletne spustene, sahtovi se pregledaju i poklopci zavaruju, po krovovima se rasporedjuju snajperisti zaduzeni da neutralisu svaku pretnju koju uoce cim je uoce. Nema tu cekanja na odobrenje i to se razlikuje od policijskih timova za specijalna dejstva (SWAT) ciji snajperisti moraju da cekaju odobrenje za dejstvo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Selina said:

Ocigledno je da se radi o nesposobnosti SS i mislim da ce cela istraga ici u tom pravcu. Namerno ili slucajno? Ali slucajnosti ne

sme da bude u ovakvim sluzbama.

Atentator je jedan nesrecnik, njegovi drugovi iz razreda pricaju da je bio kroz sve vreme skolovanja podvrnut gadnom

mobingu jer je bio osobenjak koga su zanimale savrseno druge stvari tipa matematika, sah, a to danas kod omladine

nije nikakav kvalitet. Uradio je to ( nema veze sto je bio Tramp. mogao je da bude i Bajden) da bi dokazao i pokazao da

moze i tako da se postane besmrtan. Ne verujem da je bilo sta pisao i sa nekim komunicirao tako da istraga nece nista

ni naci. Oruzje je uzeo od oca.

Koliko ja vidim oni kažu da su ga zajebavali jer je dolazio u školu obučen kao vojnik

Link to comment
Share on other sites

Objekat sa kog je pucao je bio zapečaćen ali on je valjda doneo merdevine?!? I tako se popeo. Dakle lokalna policija bi morala znati da ako je objekat zapečaćen nema bilo ko da bude na krovu istog pogotovo što odatle ne brani binu već samo može da napadne binu.

 

Snajperi su osmatrali vodeni toranj koji jeste blizu objekata ali kroz nisan ili dvogled oni samo vide toranj. Toranj je najviša tačka pa je logično da je najsumnjiva lokacija.

 

Dakle snajperi nisu mogli videti atentatora ako pokrivaju toranj.

 

Inače krov na objektu je oblika koji je išao atentatoru na ruku jer ga skriva do momenta kad odluči da promoli glavu.

 

To je i onaj ridji maga lik objašnjava da obezbeđenje ne može ga videti dok se prikrada pa su zato i signalizirali obezbeđenju.

 

Ovde po meni glavni problem je manjak drona doduše možda zbog opasnosti od kamilaza dronova vrše ometanje ali opet postoje dronovi koji preko kabla mogu da se napajaju i kontrolišu i tu ometanje nije problem. 

 

Elem dron tajne službe bi atentatora uočio odmah.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nicklord said:

Koliko ja vidim oni kažu da su ga zajebavali jer je dolazio u školu obučen kao vojnik

On je radio u nekom domu za stare i nemocne, ne mogu da zamislim da je tamo odlazio u vojnickoj uniformi.

Former classmates of Crooks’ revealed he had been rejected from his school’s rifle club because of his poor aim.

A da nije umeo da puca to smo i licno videli na ekranima.

FBI kaze da nema nikakvih tragova po netu , jednostavno je bio povredjen, socijalno izopsten, mlad covek

pa je reagovao tako kako je zamislio neku osvetu drustvu. Nema tu od politike ni "P".

Ovaj vicepresident sada je u fazonu The star is born.

Ja nisam znala za taj njegov bestseller i sinoc sam se nameracila da kupim knjigu, al me mrzelo,

kad jutros u toku noci sve, ali sve ukljucujuci i polovne knjige rasprodato. On je vec sa tom knjigom

postao visestruk milioner. Nemacko kancelar kaze da je plakao kad je knjigu citao, ali danas se

verovatno trese od straha😃

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...