Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Niko da komentariše što je Zelenskog zamenio sa Putinom?

 

U svakom slučaju, mislim da Demsi sami sebe još više ukopavaju ako ga smene tako što će ga konstantno napadati preko medija dok mu ne ostane drugi izbor nego da se povuče. Trump tvrdi da se bori protiv "establishmenta", tako da bi mu taj scenario definitivno išao u prilog. U stvari kad malo bolje razmislim, bilo koji scenario mu ide u prilog. Ko vodi državu kada predsednik ne zna gde se nalazi?

 

U svakom slučaju, sami pali, sami se ubili. Imali su godine da nađu normalnog kandidata i ovo je najbolje što su mogli da pruže? 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ters said:

 

Negiram demokratiju? Ti ljudi imaju poravo na svoj izbor, ja samo iznosim kako ja vidim razloge zbog kojeg prave taj izbor. 

Tako sto si ih maliciozno okarakterisao kao "IQ ispod 80", "putinovci I Vucicevci" I slicno, nemam pojma na osnovu kog polla si to zakljucio. Umesto da razmislis sta je bitno tim glasacima, ti ih svrstavas u budale. Kao sto rekoh, to I jeste razlog zasto Dems gube glasacko telo, jos od onog legendarnog "deplorables". To sto je nekom "average Joe" bitnije da li sutra moze da prehrani porodicu, nego da placa za studentske zajmove koje nije uzimao, ga ne cini glupim.

Nedavno mi je prijatelj I saradnik, stariji od mene, sa uspesnom karijerom u US I medjunarodno, rekao da ga je sramota da je dobio Pismo da su mu otpisali dug za studiranje. Pogotovo ga je bilo sramota da to kaze meni koja kao imigrant, placam studije mog sina u kesu. 

I da, nece glasati za Bidena.

I ti mislis da ce neki farmer ili rudar,  da glasa Dems, kad mu je sve teze da pokrije svoje troskove? 

Pa da, glup je, da je uzeo studentske zajmove onda bi mogao da poveze uzroke I posledice 😀  

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Helena said:

Ja nisam verovala, mislila sam da je Al.

Jasno je kao dan ko pobeđuje.

 

 

Tuga. Ali znas sta je najludje od svega, danas, juce, pre 6 meseci, godinu dana, on je isti takav i mi smo jos citavi i nista nije tako strasno (osim par stvari koje i nisu zavisile od predsednicke funkcije). Nego sad izbori pa ga bacili pred kamere i vidi se. I sta je jos ludje: to sto se nije imalo prilike toliko videti, pa su sad svi sokirani, a Trampovo bulaznjenje i kriminal je odjednom normalizovan, kao sve cool, to se i ocekivalo. 

Mislim, Tramp je svoju zenu nazvao Mercedes, a Nensi Peolosi je nazvalo Niki Heli, svog lekara sa kojim je proveo 4 godine svaki dan Dzonson a zove se Dzejson (ili obrnuto) i sta, nikom nista...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Ja nisam verovala, mislila sam da je Al.

Jasno je kao dan ko pobeđuje.

 

Ne citam detaljno trenutno ali vidim iz naslova I da je Kamalu nazvao vice president Trump?

Prosto se zapitas ko vodi zemlju, znamo da je ekonomija kakva jeste, granica uzas...ko donosi odluke koje su u jurisdikciji predsednika? Vidim iz naslova da je neko pitao sta ako imamo nuklearni napad nakon 8 pm 

Vidim da Baby kaze jos uvek smo citavi, jesmo li? 

Dva velika rata, inflacija nikako da se sredi, podeljenost u zemlji sve veca...I to sve za predsednika koji je tvrdio da ce sve da sredi, I bude ujedinitelj. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Bajden je kriv za dva velika rata? O boze svasta. Ti bas ono ni trunke nemas kritickog misljenja, nula, null, zero... 

Steta, bila si cool i postala cult. 

Mislis da bi se isto desilo da je neko drugi predsednik? Da bi Putin napao Ukrajinu ili da bi imali situaciju na BI na isti nacin, da je predsednik neko agresivan? 

Nisam rekla da je kriv, nego da neko vidi mogucnost dok niko ne vodi zemlju.

 

Ps. Kad si ti mislila da sam cool? Jednostavno kad se nismo slozile oko ilegalne imigracije proglasila si me za rasistu. I zato sto nisam podrzala TDS. 

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Mislis da bi se isto desilo da je neko drugi predsednik? Da bi Putin napao Ukrajinu ili da bi imali situaciju na BI na isti nacin, da je predsednik neko agresivan? 

Nisam rekla da je kriv, nego da neko vidi mogucnost dok niko ne vodi zemlju.

 

Andjo, tebi ni da crtam polako ne bi razumela. Ti toliko verujes u sve sto Tramp kaze da to vec nema veze sa mozgom. Idi na temu o Ukrajini pa citaj sta su pisali. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Andjo, tebi ni da crtam polako ne bi razumela. Ti toliko verujes u sve sto Tramp kaze da to vec nema veze sa mozgom. Idi na temu o Ukrajini pa citaj sta su pisali. 

Ne pratim tu temu. Ali bas ti hvala sto me nazivas glupom, da ti meni treba da crtas. Nemam ja sta da verujem Trampu, tretiram ga kao bilo kog u njegovoj poziciji. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Darko said:

Imali su godine da nađu normalnog kandidata i ovo je najbolje što su mogli da pruže? 

 

Velika je prednost kada neko uđe u predsedničku trku sa predsedničke pozicije, tako da me ne čudi što nisu hteli da se odreknu te karte. Očito nisu očekivali da će utisak o Bajdenovom stanju da ode ovoliko nizbrdo.

Link to comment
Share on other sites

Koja je priča sa ovim Soverign citizens ? Pogledah ovih dana par videa hapšenja i suđenja ali vidim da oni i dalje igraju svoju ulogu. Primećujem da su to uglavnom ljudi kojima je oduzeta dozvola ili voze neregistrovan auto ali ima i nekih koji imaju sve papire ali glume ludilo. Šta je u stvari njihov cilj kada su spremni da idu u zatvor zbog ovih za mene dečijih gluposti ?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Klotzen said:

Koja je priča sa ovim Soverign citizens ? Pogledah ovih dana par videa hapšenja i suđenja ali vidim da oni i dalje igraju svoju ulogu. Primećujem da su to uglavnom ljudi kojima je oduzeta dozvola ili voze neregistrovan auto ali ima i nekih koji imaju sve papire ali glume ludilo. Šta je u stvari njihov cilj kada su spremni da idu u zatvor zbog ovih za mene dečijih gluposti ?

Reichsbürger😁

Ima ih u Nemackoj, Austriji i Svajcarskoj, nisam znala za Ameriku. Ne priznaju drzavu i njene zakone.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Klotzen said:

Koja je priča sa ovim Soverign citizens ? Pogledah ovih dana par videa hapšenja i suđenja ali vidim da oni i dalje igraju svoju ulogu. Primećujem da su to uglavnom ljudi kojima je oduzeta dozvola ili voze neregistrovan auto ali ima i nekih koji imaju sve papire ali glume ludilo. Šta je u stvari njihov cilj kada su spremni da idu u zatvor zbog ovih za mene dečijih gluposti ?

 

Jos jedan u nizu budalastina koja je usuta u suplje glave sledbenika Qanona. Oni su iznad federalnog zakona... (ne moze im niko nista, jaci su od sudbine i tako to).

 

Imaju grupe, vodje, neke njihove sudove.. ma da ne verujes cime se ljudi bave. Visak vremena i manjak sivih celija kombinacija nikada nije dobra. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Smrtokapa said:

 

Velika je prednost kada neko uđe u predsedničku trku sa predsedničke pozicije, tako da me ne čudi što nisu hteli da se odreknu te karte. Očito nisu očekivali da će utisak o Bajdenovom stanju da ode ovoliko nizbrdo.

Znalo se i pre toga da nije u najboljem mentalnom stanju, ne zovu ga za dźabe Sleepy Joe. Nije teško bilo predvideti da neće izaći na dobro tokom kampanje, koja je iscrpljujuća čak i za one u dobrom stanju. Ne znam, sve mi je ovo nekako čudno, kao neka verzija Brewster's Millions gde demokrate svojim potezima kao da namerno nudge-uju ljude da glasaju za Trampa.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Jos jedan u nizu budalastina koja je usuta u suplje glave sledbenika Qanona. Oni su iznad federalnog zakona... (ne moze im niko nista, jaci su od sudbine i tako to).

 

Imaju grupe, vodje, neke njihove sudove.. ma da ne verujes cime se ljudi bave. Visak vremena i manjak sivih celija kombinacija nikada nije dobra. 

Qanon je nesto novo, ovi postoje vec bratu bratu 50 godina i ne samo u USA nego i u Kanadi.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Selina said:

Qanon je nesto novo, ovi postoje vec bratu bratu 50 godina i ne samo u USA nego i u Kanadi.

 

Da, ali ovi americki su vezani za njih, bar vecina tih nekih grupa... zato su i postali malo alarmantniji jer mi brojka raste, bas zbog qanona

Edited by 𝓑𝓪𝓫𝔂
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Nemam ja sta da verujem Trampu, tretiram ga kao bilo kog u njegovoj poziciji. 

 

Zapravo demsima bi bilo bolje da imaju bas takav pristup. 

Tramp je izolacionista, nije jastreb kao Cejni. Pitanje je cime bi on uplasio Putina.

Oko ekonomije, Trampova velika prica su tarife, i tu je veliko pitanje kako bi US prosla.

Ali opet, steta sto nema vise policy-level analize.

Link to comment
Share on other sites

Demsi su se podelili oko kandidature Bajdena kao onomad zbog Hilari. To će da utiče itekako na izlaznost demokratskih birača. Mislim da je u ovom momentu potpuno nebitno da li će ići sa Bajdenom ili nekim drugim, izgubiće svakako. Jedino ako Tramp ne da sebi neke autogolove pa da Bajdenu bonus.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Parizer je prozvao Bidona pte neki dan, sto se moze okarakterisati da podrzava Trampa, sto moze biti slamka spasa za Dzoa. Vucic da podrzi Brazil, izgubili bi od San Marina.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, handys said:

 

Ali opet, steta sto nema vise policy-level analize.

Upravo, svi se bave glupostima, kao on je opasnost za demokratiju, rasista fashista... ne bih rekla da je izolacionista, voli da koristi America first, ali je potezima u Siriji I skidanjem Sulejmanija, tada pokazao da je nepredvidljiv. Mislim da je to ono sto je drzalo Putina. 

Ja sam I 2016 rekla da prave bauka od poslovnog coveka. Spustanje poreza je povecalo investicije I podiglo ekonomiju. Nemam pojma koliko bi isao u tarife, to nismo videli. Remain in Mexico je bila dobra, juzne drzave se nisu gushile u ilegalnoj imigraciji.

Kao sto sam rekla, ako ponovo dobije, nadam se da se nece baviti osvetom, nego ekonomijom I spoljnom politikom. 

Ostaje da vidimo. Treba uzeti I u obzir da bi mu ovo bio zadnji mandat, a nijedan predsednik nije isti u prvom I zadnjem. 

Znam samo da je za zadnje 4 godine jasno, da Biden ne odlucuje nista, on je samo prop a to je lose.

Ako imaju boljeg kandidata, pa neka ga stave. Dok nisu krenuli da politicki proganjaju Trampa, Desantis je imao lepu sansu da se probije do kandidature. Dems su bukvalno ugushili bilo kakvu mogucnost za mladje kandidate na svojoj I drugoj strani.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

ne bih rekla da je izolacionista

Naravno da nije izolacionista, kao sto bilo koji drugi americki predsednik ne moze da bude izolacionista. Sjedinjene Drzave od trenutka kada su postale svetska sila od 1899. odn. 1917. godine nikada sebi nisu smele da dozvole da budu u spoljnopolitickoj izolaciji i ostanu van ucesca u glavnim tokovima svetske politike. Argument Trampovih kriticara da ce sa njegovom administracijom SAD uci u nekakav izolacionizam nije nista drugo nego odasiljanje signala kako evropskim saveznicima, tako i geopolitickim suparnicima, da je za zapadnoevropske demokratije bolje da podrze demokratsku predsednicku administraciju. Drugim recima, SAD nisu nikada bile u izolacionizmu, jer nije u njihovom nacionalnom interesu da ne ucestvuju u svetskoj politici u smanjenom obimu. Ovo je velika tema pa bih se ovde zaustavio i spomenuo samo da su tokom perioda 1918 - 1939. koji velika vecina naucnika i analiticara potencira kao najlepsi primer americkog izolacionizma, SAD potisnule uticaj Britanije u jednom pravom finansijskom ratu koji su medjusobno vodile ove dve anglofone sile.

 

Prva Trampova administracija se najvise bavila americkim odnosima sa Kinom, pri cemu su evropski poslovi zanemareni samo u odnosu na nivo dotadasnjih evro - americkih odnosa pa se stvorio privid slabljenja medjusobnih veza. Zaboravlja se da je Trampova administracija, kao glavni garantor i pokrovitelj, nastavila jos jace da forsira ekonomsko - politicku inicijativu Tri mora masovnim finansiranjem projekta, ciji je glavni cilj geopoliticki i geoekonomski kontejnment Rusije, ali i razbijanje dotadasnjih tesnih bilateralnih ekonomskih veza Nemacke i Rusije.

 

Novi Trampov mandat nece uvesti Sjedinjene Drzave u ''novi'' spoljnopoliticki izolacionizam jer tako nesto nije nikada ni postojalo u americkoj istoriji. Jedino sto se moze referisati na izolacionizam jeste vojna komponenta, odn. americko vojno ucesce van svojih granica ili vojne intervencije - ratovi u razlicitim regionima sveta ali ne i globalno politicko - ekonomsko delovanje. S obzirom da su SAD glavna i najvaznija snaga NATO saveza, sanse da se dodje do nekakvog ''izolacionizma'' su veoma slabe, odn. nepostojece. Americi je u najvisem mogucem interesu da utice na dinamiku politickih odnosa medju drzavama clanicama. Bajden je povukao trupe iz Avganistana pa se nisu culi glasovi kako je Amerika usla u izolacionizam. To je imalo mnogo vise razloga u geopolitickim promenama u medjunarodnom sistemu a gotovo da nije imalo veze sa izolacionizmom.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, handys said:

 

Zapravo demsima bi bilo bolje da imaju bas takav pristup. 

Tramp je izolacionista, nije jastreb kao Cejni. Pitanje je cime bi on uplasio Putina.

Oko ekonomije, Trampova velika prica su tarife, i tu je veliko pitanje kako bi US prosla.

Ali opet, steta sto nema vise policy-level analize.

Ne možeš ni da radiš analizu politike Trampa ako nema politike. Ono malo što je ima je ili potpuno besmisleno i odvaljeno od realnosti, ili već analizirano milion puta.

 

Tramp ne dobija na politiku, već na igranje najnižih strasti kod svojih birača.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bul-Kathos said:

 

Novi Trampov mandat nece uvesti Sjedinjene Drzave u ''novi'' spoljnopoliticki izolacionizam jer tako nesto nije nikada ni postojalo u americkoj istoriji. 

 

Naravno, ali je sasvim moguce da uvede SAD u novu vrstu spoljno politicke koalicije. 

 

Orban mirotvorac nije posetio belu kucu posle druzenja sa Putinom i Xijem, nego je posetio Trampa u Floridi

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...