Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

1 hour ago, JohnsonJ said:

 

Ne bi. 

 

Postoji crno trziste oruzja, ko zeli da puca i ubija, moze da ga nabavi i puca. Medjutim, normalni ljudi u razvijenim i uredjenim drustvima za time nemaju potrebe.

Eh, pa ono i u USA normalni ljudi nemaju potrebu da pucaju u masu. Plus, za nabavku puške na crno samo da bi pucao u masu, i da se izlaže opasnosti da naleti na policiju, neko treba da je dibidus lud, i da ima politički ili sličan cilj, kao Breivik. Pa ni on nije baš nasumično pucao u masu. Ovi likovi nisu kao Breivik, više su kao onaj Siniša Zlatić iz Žitišta, što je imao pušku u kući, pa kad je malo više poludeo, vratio se po nju i napravio haos. Kad bi u Evropi mogla da se lako kupi puška, isto bi ih poveliki broj ljudi imao u kućama, i isto bi se dešavalo.

 

BTW, pa šta ako u USA 2040 što bi reko Kartmen "minorities" budu neka neznatna većina, do sad su uglavnom belci nasumično pucali u masu :classic_biggrin:

 

 

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

@JohnsonJ
 

Znači, ti misliš, da će time što će u narednim decenijama hispano populacija preuzeti demografski primat od bele populacije i sama USA otići u kanal jer zaboga, hispano, šta znaju oni osim da diluju drogu i beru avokado? Ono, društveno uređenje, demokratske vrednosti i temelji društva ne igraju tu nikakvu ulogu? Da ti nije stav malo rasistički?

Edited by Eddard
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, JohnsonJ said:

Kolega, vrtis se u krug, jer ne citas ili ne zelis da citas sagovornike. Nema potrebe za verbalnim boksom. 

 

Proslo je dosta decenija od prve polovine 20. veka o kojoj neprestano pises ili u kojoj evidentno zivis. Pisemo o danasnjem svetu, koji se promenio poslednjih decenija. (Kina je tako u godinama o kojima pises bila tek jedna u nizu zemalja Treceg sveta, potpuno irelevantan igrac u svetu, danas je druga najveca privreda sveta, zemlja koja najvise ulaze u R&D sektor, itd. isl.) 

 

Evropska Unija jeste civilizovana*, u danasnjem svetu, uzimajuci kvalitet zivota u obzir, najvece dostignuce ljudske civilizacije je upravo unutar tog bloka. 

 

*u medjuostalom upravo zahvaljujuci uticaju severnjacke/nordijske i germanske populacije koja je nekada bila dominantna i u US. 

 

 

Are you talking to me? 

🤔

Link to comment
Share on other sites

Quote

Eh, pa ono i u USA normalni ljudi nemaju potrebu da pucaju u masu. Plus, za nabavku puške na crno samo da bi pucao u masu, i da se izlaže opasnosti da naleti na policiju, neko treba da je dibidus lud, i da ima politički ili sličan cilj,

 

Upravo potvrdjujes moju premisu - - broj neizivljenih i nenormalnih je neusporedivo veci u US nego u EU. 

 

Sto se tice drugog dela recenice, kontradiktoran je: ljudi koji zele da ubijaju ne zele da nabave oruzje, jer se izlazu opasnosti, ali zele da ubijaju i tako se izloze opasnosti. 

 

Polako, nema potrebe za takvim logickim greskama, igramo u relativno istom timu.

 

@Eddard

 

Hispano ustvari nije rasa, Hispanici mogu biti bilo koje rase, od africke, domicilne Native americke, pa nadalje, tako da ne moze biti rasisticka teza, vec kulturoloska, o kojoj sam pisao.

 

Demokratska nacela ovde ne igraju veliku ulogu, asimilacijski pritisak takodjer ne igra.

Kacio sam na bivsem forumu tekst sa Foreign Policy apropo toga, procitaj ga. 

 

EDIT: https://foreignpolicy.com/2009/10/28/the-hispanic-challenge/

 

 

 

Edited by JohnsonJ
Link to comment
Share on other sites

Eddarde, manje ad hominema, vise argumenata. Lekar si, pamtim te kao uljudnog momka sa f92.

 

Ovde ne normiramo argumente, govorimo o pozitivistickom aspektu, tako da tu nema ni s od sofinizma, r od rasizma, i slicnog. 

 

Da si citao sta sam pisao (ili sta sam ti sumirano linkovao), ne bi ulazio u licnu diskusiju. 

Edited by JohnsonJ
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Eddard said:

Hm, ok, onda šovinistička.

Vidis, ovo navodis kao posebnu cinjenicu, a u sustini je element bazicne razlike. U slucaju boje koze tu se lakse uocava razlika i zbog toga je rasizam nesto sto se lakse diagnostikuje, ostale mrznje i diferenciacije su teze dokazive. Medjutim, sve se one svode pod jednu pojavu a to je mrznja ostalih. Ja se stalno upirem da ukazem da nije problem sovinizam, rasizam, nacizam, vec mrznja koja se javlja iz vise razloga, a glavni je nepismenost. Ne zaboravi da glupost nema granica, taman se ponadas da si danas video nesto najgluplje, a sutra te neko demantuje.

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mrd said:

 Ja se stalno upirem da ukazem da nije problem sovinizam, rasizam, nacizam, vec mrznja koja se javlja iz vise razloga, a glavni je nepismenost. Ne zaboravi da glupost nema granica, taman se ponadas da si danas video nesto najgluplje, a sutra te neko demantuje.

 

Ne bih se slozio, rekao bih da je samo jedan od razloga, a i sama istorija nas demantuje. Pogledaj obrazovanje  komandanata ajnzacgrupa, impresivno cak i za danasnje vreme. SANU je decenijama rasadnik sovinizma.

Edited by DJORDJE
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, JohnsonJ said:

 

Upravo potvrdjujes moju premisu - - broj neizivljenih i nenormalnih je neusporedivo veci u US nego u EU. 

 

Sto se tice drugog dela recenice, kontradiktoran je: ljudi koji zele da ubijaju ne zele da nabave oruzje, jer se izlazu opasnosti, ali zele da ubijaju i tako se izloze opasnosti. 

 

Polako, nema potrebe za takvim logickim greskama, igramo u relativno istom timu.

 

@Eddard

Dobro, ništa ne kažem, ovo za timove, samo kažem da većina ovih što pucaju ne planiraju, mada maštaju o tome dugo pre dela, i onda kad padnu u amok, ne zanima ih opasnost, zato što su ludaci. I onda ako imaju lako dostupno oružje, to ih još više podstiče da se stvarno tim njihovim zamišljenim dušmanima napiju krvi. Takvi čak možda i priželjkuju da ih posle obavljenog posla ubije policija ili nešto, da ne bi morali da se ubiju sami.

 

Ovo oko procenta neiživljenih koji bi pucali u masu, to već ne znam. Moguće da ih u USA ima više, u procentima. Samo, na osnovu broja ovih raznih ekstremnih desničarskih grupa, i legalnih i ilegalnih, i njihovih simpatizera, vidi se da ih ni u Evropi nije mali broj. Verovatno samo nemaju priliku da se "ostvare", što kažu ovi pomodari, zato što im oružje nije lako dostupno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Pa dobro, kakav ti je to pozitivistički aspekat kad tvrdiš da će zamenom bele hispano većinom Amerika postati zemlja trećeg sveta?

 

Eddarde, ja sam napisao da SAD nazalost vec danas imaju karakteristike zemlje treceg sveta, iako su vecinski jos uvek bele. Tako da to sto si napisao nisam rekao, bas naprotiv. 

Ono sto sam rekao jeste da ce SAD i EU dodatno diferirati, u medjuostalom i zbog demografije, jer je sve manje populacije koja je vezana za Evropu i taj kulturni prostor. Dakle, SAD ce uci u jednu novu etapu i dodatno se udaljiti od transatlantskog sveta, koji je postojao kao jedan civilizacijski koridor, a koji je prvenstveno sublimirao kulturu i tekovine severnih Evropljana. U tom novom svetu, SAD ce morati da zongliraju politicki sa sve rastucom Hispano populacijom, koja pretezno odbija da se asimiluje i pridruzi onom sto znamo kao americki melting pot - - koji je sam po sebi antiteza bilo kakvom obliku sofinizma. Verovatniji scenario, koji je opisan u FPu, jeste da ce SAD biti podeljene na dve kulturne sfere - - Anglo i Hispano, poput anglo Kanade i frankofonog Quebeca. Sto po svojoj prirodi ponistava sustinu melting pota, a to je inagurisanje ideje da svaki imigrant donosi svoj kofer kulture i gradi jedinstvenu americku kulturu zajedno sa drugima, bez obzira na to odakle je imigrant dosao, kako je izgledao, kojim jezikom je govorio, ili koje su mu boje oci ili koza, dakle ne postoji tendencija ka parcelisanju jedinstvene americke kulture kako to cini hispanska. 

 

Potrebno je utvrditi uzrok tom opiranju - - da li je u pitanju samo geografski ravnomerna raspodela hispanskih imigranata, ili njihov nacionalizam koji je pretezno zasnovan na konkvistadorskoj zaostavstini (dakle govorim o njihovim nacionalnostima, nikako svim pripadnicima), pogotovu u saveznim drzavama koje su nekada bile deo meksicke drzave, da li postoje drugi uzroci tom neadaptiranju i ukoliko postoje, koji su, kakve su prirode i kako se mogu premostiti i da li se uopste mogu premostiti.

 

To su civilizacijski izazovi koje SAD ranije nisu imale prilikom asimilativnih procesa i [ekstremni] desnicari u Americi su upravo to nezadovoljstvo sublimirali kroz Donalda Trumpa. Postoji sjajan pregled paljenja na Capitolu koji upravo dokazuje taj sukob izmedju sve ksenofobnije i agresivnije desnicarske Amerike i sve agresivnije levicarske Amerike. 

 

Pogledacu link, pa ga kacim. 

 

EDIT: 

https://www.nytimes.com/2021/04/06/us/politics/capitol-riot-study.html

 

 

Edited by JohnsonJ
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ne bih se slozio, rekao bih da je samo jedan od razloga, a i sama istorija nas demantuje. Pogledaj obrazovanje  komandanata ajnzacgrupa, impresivno cak i za danasnje vreme. SANU je decenijama rasadnik sovinizma.
Ja rekao više razloga. Pod nepismenost sam podrazumevao neobrazovanje. Još jedna naznaka, to što je neko diplmirao fax ne znači da je obrazovan.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ova zena stalno poziva na nasilje:

California Representative Maxine Waters joined protesters in Minnesota  as demonstrations entered a seventh night on Saturday after the death of Daunte Wright.

Waters told the protesters at Brooklyn Center that she will fight for justice on their behalf and urged them to 'to get more confrontational' - just one day after protests descended into violence.

'I am not happy that we have talked about police reform for so long,' Waters said. 'We're looking for a guilty verdict,' she added in regards to the Derek Chauvin trial. 'If we don't, we cannot go away.'

 

Nisu dovoljno opljackali i popalili?

Link to comment
Share on other sites

Sinoć Kenoša mass shooting, sada Ostin Teksas. Za manje od 24h. Plus svo ono rokanje od prethodnih dana. 


Malo ne stižem da pratim, pa praštajte ako je bilo. Ima li nekog objašnjenja za ovakav porast nasilja i masovnih ubistava?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

Sinoć Kenoša mass shooting, sada Ostin Teksas. Za manje od 24h. Plus svo ono rokanje od prethodnih dana. 


Malo ne stižem da pratim, pa praštajte ako je bilo. Ima li nekog objašnjenja za ovakav porast nasilja i masovnih ubistava?

Licno misljenje, zato sto se crna hronika preselila na naslovne strane. A imas i uticaj pandemije, i svih onih silnih nasilnih protesta prosle godine.

Na osnovu cega si zakljucio da je doslo do porasta posto je statistika prehodnih godina pokazivala u US jedno dnevno masovno pucanje?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Licno misljenje, zato sto se crna hronika preselila na naslovne strane. A imas i uticaj pandemije, i svih onih silnih nasilnih protesta prosle godine.

Na osnovu cega si zakljucio da je doslo do porasta posto je statistika prehodnih godina pokazivala u US jedno dnevno masovno pucanje?

 

Moguće da je ranije bilo i više nego mi, valjda zbog naslvoa koje sam ukačio poslednjih mesec dana, deluje da je sada učestalije...

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, NMX said:

 

Moguće da je ranije bilo i više nego mi, valjda zbog naslvoa koje sam ukačio poslednjih mesec dana, deluje da je sada učestalije...

Pa to ti kazem, zato sto se crna hronika preselila na naslovnu. Ima dobro objasnjenje za to:

About 87 percent of Covid coverage in national U.S. media last year was negative. The share was 51 percent in international media, 53 percent in U.S. regional media and 64 percent in scientific journals.

Notably, the coverage was negative in both U.S. media outlets with liberal audiences (like MSNBC) and those with conservative audiences (like Fox News).

....

The researchers say they are not sure what explains their findings, but they do have a leading contender: The U.S. media is giving the audience what it wants.

When the researchers examined which stories were the most read or the most shared on Facebook, they tended to be the most negative stories. To put it another way, the stories that people choose to read skew even more negative than the stories that media organizations choose to publish. “Human beings, particularly consumers of major media, like negativity in their stories,” Sacerdote said. “We think the major media are responding to consumer demand.”

https://www.nytimes.com/2021/03/24/briefing/boulder-shooting-george-segal-astrazeneca.html

 

Zato sam pomenula ranije da mediji kreiraju alternativnu realnost. Tako isto sa masovnim pucnjavama, sad je eto i sukob u baru u blizini Kenoshe postao nacionalna vest. Bukvalno mediji biraju da pridaju znacaj odredjenim temama na takav nacin da ih prave senzacijama, iako su cinjenice daleko od toga.

 

Kriminal i nasilje jesu porasli kao posledica pendemije i napada na policiju vec godinu dana, medjutim i mediji doprinose tome. Ovaj text objasnjava da su primetili taj bad news bias kod pokrivanja pandemije pa su istrazivali, ali ako pogledas tako se tretira sve u medijima. Nema vise objektivnog novinarstva.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Angelia said:

Zato sam pomenula ranije da mediji kreiraju alternativnu realnost. Tako isto sa masovnim pucnjavama, sad je eto i sukob u baru u blizini Kenoshe postao nacionalna vest. Bukvalno mediji biraju da pridaju znacaj odredjenim temama na takav nacin da ih prave senzacijama, iako su cinjenice daleko od toga.

 

Ako imas TV stanicu koja se 24/7 bavi samo aktuelnim vestima, onda u jednom trenutku te vesti presuse, pa i bar u Kenoshi postane aktuelan. Sve te stanice zive od reklama, a cena reklama zavisi od gledanosti. Znaci da bi odrzali profitabilnost moraju da imaju odredjeni procenat gledanosti , a tu onda pocinje trka ko ce da bude prvi , pa makar vest bila i macka na banderi.

Edited by DJORDJE
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DJORDJE said:

Ako imas TV stanicu koja se 24/7 bavi samo aktuelnim vestima, oda u jednom trenutu te vesti presuse, pa i bar u Kenoshi postane aktuelan. Sve te stanice zive od reklama, a cena reklama zavisi od gledanosti. Znaci da bi odrzali profitabilnost moraju da imaju odredjeni procenat gledanosti , a tu onda pocinje trka ko ce da bude prvi , pa makar vest bila i macka na banderi.

Volela bih da je bas tako naivno, ali mislim da nije, iako mozda....nema ratova da pokrivaju.

Zadnjih par godina oni bukvalno izmisljaju vesti, drama se pravi oko izmisljenih narativa. Muzli su Trampa kao vest sa svakakvim glupostima 4 godine. Sad nema Trampa i sve ono sto su kod njega napadali kod Bidena moraju da cute - pogledaj CNN i MSNBC - nema nista o protestima i sukobima sa policijom, imigrantska kriza se jedva pominje...

Nesto mora da bude uzbudljivo, tako imamo rasizam, masovne pucnjave i coronu.

Vesti tipa covek upucao 3 clana familije bi do pre par godina bila fusnota, a sad ce se vrteti danima na vestima, i uskoro ce proglase pandemiju masovnih ubistava, kao sto su to uradili sa policijom koja samo ubija AA u US.

Servira nam se misljenje, a ne vesti, i agenda kako privuci gledaoce.

 

Kako rece onaj sa CNN sto ga Project Veritas navatao na snimku, propaganda, kad prodje pandemija imamo klimatske promene retoriku.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Angelia said:

Volela bih da je bas tako naivno, ali mislim da nije, iako mozda....nema ratova da pokrivaju.

 

Naravno da nije, ja sam samo pokusao da ukratko sumiram sta dovodi do toga da se se misa napravi slon, a izostavio sam ideoloski narativ tih medija. Tako CNN rabi razne pucnjave i ubistva od strane policije, dok Fox ima 24 sata cirkusa na juznoj granici. MSNBC i Newsmax ne pratim, jer odavno nemaju cak ni nameru da budu objektivni. U sustini, svako bira pricu koja mu najvise odgovara, da li to pucnjava u baru, koja je dokaz epidemije drugog amandmana,  ili 10 emigranata koji su presli granicu i svi potencijalni clanovi kartela.:classic_ninja:

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, DJORDJE said:

Naravno da nije, ja sam samo pokusao da ukratko sumiram sta dovodi do toga da se se misa napravi slon, a izostavio sam ideoloski narativ tih medija. Tako CNN rabi razne pucnjave i ubistva od strane policije, dok Fox ima 24 sata cirkusa na juznoj granici. MSNBC i Newsmax ne pratim, jer odavno nemaju cak ni nameru da budu objektivni. U sustini, svako bira pricu koja mu najvise odgovara, da li to pucnjava u baru, koja je dokaz epidemije drugog amandmana,  ili 10 emigranata koji su presli granicu i svi potencijalni clanovi kartela.:classic_ninja:

Ne pratim Fox, ali ocekujem da oni muzu imigrantsku krizu, ali tu im se vec potrefilo. nazalost najveca navala na granicu za mnogo godina. Naravno, nisu svi potencijalni clanovi kartela. To mu vise dodje kao prilagodjavanje stvarne vesti narativu, a ne potpuno izmisljanje. 

Danas videh Cuomov komentar, onaj sa CNNa a ne guverner, da ce policijsko nasilje biti ozbiljno shvaceno kad policija bude ubijala belu decu...wth? Jel zna on da daleko vise belaca pogine od strane policije u toku godine nego AA? sve sto su postigli takvim narativom je jos vise nasilja.

Link to comment
Share on other sites

On 4/17/2021 at 9:15 PM, JohnsonJ said:

Ono sto sam rekao jeste da ce SAD i EU dodatno diferirati, u medjuostalom i zbog demografije, jer je sve manje populacije koja je vezana za Evropu i taj kulturni prostor. Dakle, SAD ce uci u jednu novu etapu i dodatno se udaljiti od transatlantskog sveta, koji je postojao kao jedan civilizacijski koridor

 

 

 

A EU ce da ode u savez sa despotijom rusijom u ''jedinstveni prostor od Dablina do vladivostoka''.... :lol_2::lol_2: ali u duginovim i le penovim vlaznim snovima. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

Kakav odlican text Carsona:

 

Proponents of equity see no problem with treating groups of people differently based solely on race, as long as it serves their agenda. This is what we used to call racism, and those not blinded by identity politics still recognize it as such.

There are several problems with the equity rationale. Most important, those alive today are not culpable for misconduct that took place long before they were born, and it would be unjust to hold them responsible for it. It would also be unjust to provide benefits to those who were not actual victims of that misconduct. Regardless, explicitly categorizing people by race, and distributing governmental benefits and burdens based on those categories, never works. It does not work in theory for a country like ours, steeped in the ideals of equality and justice. And it does not work in practice, either, as we have seen in the end results of race- or ethnic-based governance in such places as Lebanon, Rwanda and the former Yugoslavia.

https://www.washingtonpost.com/opinions/2021/04/18/ben-carson-equity-equality-racism/

Link to comment
Share on other sites

On 4/18/2021 at 9:19 PM, Angelia said:

Licno misljenje, zato sto se crna hronika preselila na naslovne strane. A imas i uticaj pandemije, i svih onih silnih nasilnih protesta prosle godine.

 

Pre koju godinu slušao sam jedan zanimljiv podcast gde je gostovao Henry Rollins. Između ostalog, govorio je o Opioid crisis kao i o tome da je sve više dece na raznoraznim (veoma teškim i zeznutim) "šarenim pilulama" koje su im prepisali lekari. Po njegovim rečima, lekari veoma olako prepisuju te (veoma zeznite) lekove koje su, u mnogim slučajevima, totalno nepotrebni i samo unište te ljude: postanu zavisnici i više ne mogu da se povrate. A pogotovo deca nadrljaju.

Na kraju, sve to sa tim "pilulama" + Opioid crisis je povezao i sa mass shootings (kao i sa drugim problemima koji postoje u društvu).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...