Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

2 hours ago, Kronostime said:

Je l` ti ides naoruzan do zuba do prodavnice, pijace, Kalemegdana?

 

nisam ni znala da je dozvoljeno...

 

24 minutes ago, ZnajJova said:

 

Ok ... btw, mislim da se bez ozbiljnog odgovora države, malo šta može postići.

 

pa demokrate su pocele da `lobiraju`, gdja clinton je bila najglasnija,

ali na zalost to nije proslo, izgubili su izbore...pa do sledecih mozda.

Link to comment
Share on other sites

Kako mi se cini, sve ovo, manifesto i internet objave, sve je to BS za ovog iz El Pasa. Deluje da je on hteo da ubije sto vise ljudi a da ga ne uhvate, ili ubiju pre nego to uradi. Zato i odlazak u El Paso, preko 600 milja, ima Mexikanaca i u Dalasu, a ima i Walmart. Samo sto bi u Dalasu, njih 20 odmah poteglo oruzje.



Ma kakvi. Taj je bio spreman da zagine za ideju o iseljenju svih Latinosa iz zemlje, milom ili silom. Što urlaše oni na DT mitingu : “Shoot them”. Ako ima toliko imbecila koji to urlaju i smeju se tome (videti snimak), dovoljno je jedan “praznog pogleda” pa da nastane masakr. Inače, pogledah sad na CNN izjavu policijskog službenika koji reče da ubica nije pokazivao znake kajanja, niti bilo koju emociju. Još je rekao da je izgledalo kao da je bio “obučen”. Na pitanje šta misli pod tim, službenik je odgovorio da je tačno znao kako da pokrije Walmart i da je već imao pripremljen plan kako da to uradi. Užasno je bilo gledati dvoje roditelja koji su izgubili živote tako što su telima štitili svoju bebu koju su uspela jedva nekako da spuste na zemlju oblivenu njihovom krvlju. Inače, ubica je optužen za domestic terrorism.
Što se ovog drugog tiče, u roku od minute i nešto 9 mrtvih i 20 ranjenih dok mu nisu prosvirali glavu. Video sam i kako izgleda onaj okrugli šaržer ili kako se već zove. Jedan ex policajac reče da bi broj žrtava bio daleko veći od onog u El Pasu da policija nije bukvalno naletela na ubicu.

Zaista ne postoji nikakav izgovor za ovo što se desilo. Čuj “video igrice”...
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_mia said:

 

nisam ni znala da je dozvoljeno...

 

 

pa demokrate su pocele da `lobiraju`, gdja clinton je bila najglasnija,

ali na zalost to nije proslo, izgubili su izbore...pa do sledecih mozda.

 

Jbg, ja najiskrenije, USA doživljam kao poslednji bastion slobodnih ljudi, i demokratije, onakve kako je ja zamišljam . Šta god mislio o nekim politikama "pobednika" na USA izborima, , to je tako. U tom svetlu, i ako poznajem svu različitost istoka i juga etc. nije mi jasno gde je nestala energija da se ide preko granice koju stranka ili pojedinac, politički mogu da izdrže. To nekada nije bilo tako, ili imam pogrešan film u glavi? Hoću reći, mislim da ranije nije sve bilo samo borba za glas više, da je nekada bilo i neke stranačke ideologije...ovo mi je sve toliko bezlično...kao što već napisah, možda sam samo mator i glup.

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Mama_mia said:

pa demokrate su pocele da `lobiraju`, gdja clinton je bila najglasnija,

ali na zalost to nije proslo, izgubili su izbore...pa do sledecih mozda.

To je taj deo gde ja tvrdim da mora da se bude diplomata, kad se guraju stvari koje su ovako mentalno skakljive. Izbugis izbore i onda nema tvojih promena. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mrd said:

To je taj deo gde ja tvrdim da mora da se bude diplomata, kad se guraju stvari koje su ovako mentalno skakljive. Izbugis izbore i onda nema tvojih promena. 

 

videla sam i obama se oglasio ovim tuznim povodom

 

to da podseti gradjane na sve sto su izgubili sa njim i da se napravi paralela

Link to comment
Share on other sites

Kada kompletan estblišment jedne stranke, jedan problem u društvu, predstavi kao važan, veoma važan, da li on u USA postaje nešto što treba da se reši, ili je, kao na Balkanu, samo još jedan lov na glasove? To me interesuje, da bih bolje razumeo vreme u kome živim ... pišem ovo najiskrenije. Ako je i u USA, u pitanju čisto politikanstvo, onda za ovu planetu nema nade. Sve nas čeka baja sa mitraljezom.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Mama_mia said:

 

videla sam i obama se oglasio ovim tuznim povodom

 

to da podseti gradjane na sve sto su izgubili sa njim i da se napravi paralela

Podseti me kad se ova diskusija oko oruzja stisa, da popricamo o izborima i fenomenu DT, koji je uhvatio Ameriku na neki nacin nespremnu.

Link to comment
Share on other sites

Kada kompletan estblišment jedne stranke, jedan problem u društvu, predstavi kao važan, veoma važan, da li on u USA postaje nešto što treba da se reši, ili je, kao na Balkanu, samo još jedan lov na glasove? To me interesuje, da bih bolje razumeo vreme u kome živim ... pišem ovo najiskrenije. Ako je i u USA, u pitanju čisto politikanstvo, onda za ovu planetu nema nade. Sve nas čeka baja sa mitraljezom.

 

Još je zanimljivije da republikanci ćute. Pri tome ne mislim na gradonačelnika El Pasa koji je (slušao sam ga) ispao vrlo korektan. Kao da je i njemu neprijatno što po dužnosti prima Trumpa u posetu.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, melankolic said:

 

Bilo šta jer ovo ćutanje mnogo više govori od tzv. politikantstva demokrata.

Pozvano je njih 60 da gostuje na CNN kod Wolfa i svi su odbili.

 

 

Neko je, negde, izračunao da je tako bolje. Možda je u pitanju običan algoritam. 

Link to comment
Share on other sites

Citam raspravu i jedino sto vidim je da je sve ovo sto se tice oruzja nemoguce objasniti ljudima koji ovde nisu ziveli i dobro upoznali kulturu (ko hoce, moze i "nekulturu"). Cak i Angelia i Mrd zive u najcivilizovanijim delovima USA. Ja sam ziveo na Aljasci, u jugozapadnom Kansasu, pa na jugu Texasa, a sada sam u semiruralnoj Alabami.

 

U celoj prici ima vise faktora i aspekata.

Ovo je ogromna drzava i nisu stvari iste u svim delovima. Severoistok je vec bio urbanizovan i delimicno licio na Evropu dok je u zapadnoj polovini jos trajalo ratno stanje, delom sa Indijancima, delom medjusobno.

Evropljani zaboravljaju da su kod njih vec postojali sudovi i skolovani advokati dok su se ovde ponegde jos pre samo 100 godina stvari resavale dvobojima.

Zato u velikom delu drzave postoji Evropi nezamisliva tolerancija za nasilno ponasanje. Jednom sam koleginici objasnjavao da sam tokom citavog skolovanja u Yu video dve ili tri tucnjave, a ona je rekla da ne bi nikada ni pogledala decka koji ne bi branio svoje stavove, pa i sakama. U njenoj okolini je to bila nomalna i svakodnevna pojava.

Posto je zemlja ogromna, gustoca naseljenosti je nekoliko puta manja nego u Evropi - i to u proseku. Kad se uzme u obzir gusta naseljenost severoistoka i zapadne obale, ostatak je toliko retko naseljen da mnogi ljudi zive u (polu)divljini. Mojoj sestri su na Aljasci i medvedi dolazili do kuce, ona nije izlazila ni da baci djubre bez revolvera napunjenog nekakvim (ilegalnim!) eksplozivnim mecima. Ranceru u Montani ili Texasu ne pada na pamet da obilazi posed i stoku bez pistolja i puske.

 

Zbog gomile istorijskih okolnosti, oruzja ima koliko hoces, moze ga se lako nabaviti a i kultura je takva, pa je Yoyogijevo resenje neprimenjivo i nemoguce.

 

Tome treba dodati da u USA postoji izrazen individualizam i slabo poverenje u drzavu. Koreni toga su delom istorijski, a delom opet u geografskoj velicini. Kakav god zakon da bude donet, ko ce ga sprovoditi uvek i svuda? Jos dok je postojalo federalno ogranicenje brzine na 55 mph, ja sam (kao i drugi) kroz Oklahoma Panhandle vozio 110 - jer tamo na 100 milja postoje 3 farme od kojih su 2 napustene. Nigde nikoga.

 

Taj invidualizam se izrazava ne samo kroz odnos prema oruzju nego ima veze i sa ranijom raspravom o zdravstvenom osiguranju.

U prilog zakonskom ogranicenju naoruzanja kao i univerzalnom zdravstvenom osiguranju se moze navesti, uopsteno i pojednostavljeno, isti argument: tako ce ljudi biti bezbedniji.

Ali od mnogih Amerikanaca ces na to dobiti isti odgovor: "ja necu da mi drzava garantuje bezbednost nego hocu da me pusti na miru da se obezbedim sam!"

Neki moji drugari i kolege po hobiju, motociklisti, nikada ne sedaju na motor bez kacige. Bezbednost pre svega. Ipak, i oni su ostri protivnici zakona o obaveznom nosenju kacige. Njihov rezon je: sta mu ja mogu ako je neko budala i hoce da razbije glavu? Neka mu bude, a meni zakon ne treba!

 

Postoji jos jedna stvar koja moze izgledati kao parodoks.

Amerikanci su, per capita, prvi na svetu po prilozima dobrotvornim organizacijama i volontiranju na razne nacine. Dovoljno je videti reakcije nakon nekog tornada ili uragana - ogromna pomoc svih oblika stize odmah.

Ali to je zato sto oni tako hoce a ne sto ih neko tera.

Jer, ako vlast pokusa da im podigne poreze, cak i za manju cifru nego sto negde dobrovoljno uplacuju - pobunice se.

 

Licno, nikakvo oruzje nemam a zdravstveno osiguranje imam. Ali razumem ljude u komsiluku kod kojih je stanje obrnuto. Ne odobravam - ali razumem.

Nadam se da ce jos nekome ovo olaksati razumevanje.

 

 

Edited by zoran59
slovca
  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, melankolic said:

 

Još je zanimljivije da republikanci ćute. Pri tome ne mislim na gradonačelnika El Pasa koji je (slušao sam ga) ispao vrlo korektan. Kao da je i njemu neprijatno što po dužnosti prima Trumpa u posetu.

Koliko njih treba da da izjave da bi ti racunao da ne cute? 5-6-7 nije mi jasno. Ili ako nije na CNNu onda se nije ni desilo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mrd said:

Daj jos jedan ovakav post u kome ti mnogo kazes. Mislim ti si odavno sve rekao, ali ovo je sad samo dodatak fila u pitu.

 

Ne kazem ja mnogo ali kazem konacno: niko osim policije ne sme da ima oruzje.

Vi mozete nekompetentno da razglabate danima i u sred recenice isto ovo moze opet da se desi.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Plavi Golub said:

Postoje i hemikalije koje se koriste za svakodnevne potrebe, recimo u poljoprivredi (vestacka djubriva) i razni otrovi ciji promet mora da se prati jer u vecim kolicinama moze da se napravi razorni eksploziv. Slucaj Brejvik je valjda delom ta prica. Prosto promet, u nekim uslovima, opasnih materija koje se koriste i svakodnevnom zivotu, mora nekako da se nadzire. 

 

Bilo je i u Japanu ranije pokusaja masovnih ubistava samo su koristili neki gas, bese neka lokalna sekta, je li tako @Yoyogi

 

 

Da bilo je. Ti su osudjeni na smrt i pogubljeni. 

Opet, nista kao oruzani masakri dece po skolama i slucajnih prolaznika po shoping centrima, rutinski,  na mesecnoj bazi, pocelo je i na dnevnoj.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

Ovo je ogromna drzava i nisu stvari iste u svim delovima.

 

 

Posto je zemlja ogromna, gustoca naseljenosti je nekoliko puta manja nego u Evropi - i to u proseku. Kad se uzme u obzir gusta naseljenost severoistoka i zapadne obale, ostatak je toliko retko naseljen da mnogi ljudi zive u (polu)divljini.

itd

 

Kanada je jos veca drzava i gustina naseljenosti je jos manja, pa ljudi nisu naoruzani.

Mislim sve se moze kad se hoce, uvede se zakon, malo se ljudi bune, neki se mozda i zabarikadiraju, to se rijesi i nastavi zivjeti civilizovano u skladu sa 21 vijekom.

Ovako ce se apsolutno nevine zrtve i dalje brojati.

 

Link to comment
Share on other sites

Za one koji nisu znali u vodi zive ribe!

United States Canada
Location North America, bordering both the North Atlantic Ocean and the North Pacific Ocean, between Canada and Mexico Northern North America, bordering the North Atlantic Ocean on the east, North Pacific Ocean on the west, and the Arctic Ocean on the north, north of the conterminous US
Geographic coordinates 38 00 N, 97 00 W 60 00 N, 95 00 W
Map references North America North America
Area total: 9,833,517 sq km
land: 9,147,593 sq km
water: 685,924 sq km
note: includes only the 50 states and District of Columbia, no overseas territories (2010)
total: 9,984,670 sq km
land: 9,093,507 sq km
water: 891,163 sq km
Area - comparative about half the size of Russia; about three-tenths the size of Africa; about half the size of South America (or slightly larger than Brazil); slightly larger than China; more than twice the size of the European Union slightly larger than the US
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Amigo said:

 

Kanada je jos veca drzava i gustina naseljenosti je jos manja, pa ljudi nisu naoruzani.

Mislim sve se moze kad se hoce, uvede se zakon, malo se ljudi bune, neki se mozda i zabarikadiraju, to se rijesi i nastavi zivjeti civilizovano u skladu sa 21 vijekom.

Ovako ce se apsolutno nevine zrtve i dalje brojati.

 

 

1. U mnogim aspektima kulture, Kanada je evropska drzava na americkom kontinentu.

2. Nisu naoruzani? Mozda kod tebe u neposrednom komsiluku, u velikom gradu.

Jesi li posetio Dawson City ili Fort Nelson? Ja jesam, vise puta. Naoruzanja koliko hoces...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, zoran59 said:

 

1. U mnogim aspektima kulture, Kanada je evropska drzava na americkom kontinentu.

2. Nisu naoruzani? Mozda kod tebe u neposrednom komsiluku, u velikom gradu.

Jesi li posetio Dawson City ili Fort Nelson? Ja jesam, vise puta. Naoruzanja koliko hoces...

Mislim da smo vise puta ponovili da je mentalitet Kanade slican mentalitetu Australije. Jos uvek se klanjaju kruni, Amerika to nikada nije radila!

Link to comment
Share on other sites

Prema ovome sto je Tramp govorio danas (usput osudio sve sem sebe samog)

'pokusace neku siru platformu u senatu...da se unapredi background check'

 

Ja ne verujem da ce biti bilo kakve rasprave, ali da vidimo.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mrd said:

Mislim da smo vise puta ponovili da je mentalitet Kanade slican mentalitetu Australije. Jos uvek se klanjaju kruni, Amerika to nikada nije radila!

Kakva deklaracija! 

Kakve to veze ima sa time da niko osim policije ne sme da ima oruzje a u Americi se prodaje po supermarketima?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ZnajJova said:

Kada kompletan estblišment jedne stranke, jedan problem u društvu, predstavi kao važan, veoma važan, da li on u USA postaje nešto što treba da se reši, ili je, kao na Balkanu, samo još jedan lov na glasove? To me interesuje, da bih bolje razumeo vreme u kome živim ... pišem ovo najiskrenije. Ako je i u USA, u pitanju čisto politikanstvo, onda za ovu planetu nema nade. Sve nas čeka baja sa mitraljezom.

Sve zavisi. uglavnom u US to se ne svodi na partijsko pitanje, ili nije dok se nisu zarazili TDSom.

U principu, dve stranke su uglavnom mogle da se dogovore oko bitnih pitanja, zato sto obe imaju lepezu politickih misljenja, tj clanstvo im je saroliko, od generalno liberala do extremista (na obe strane), tako da u jednom delu postoji relativno preklapanje. Uz to u nekim slucajevima izbor ne zavisi od clanstva u partiji, nego od individualnih predstavnika, tako da ce neki predstavljati teme na suprotan nacin od generalnog main-streama stranke.

Tako je Tramp naprasno postao Republikanski kandidat - kad je decenijama podrzavao Dems.

Zato sad i vidis iskusne Dems (Pelosi) koji pokusavaju da uteraju u red svoje extremno levo krilo, koji su se gadno zapatili u proteklih 10 godina, da se vrate na svoj posao.

Slusala sam tvrdog glasaca Dems kojoj je suprug u Kongresu, i koja kaze - gledam ovo i kazem mu (muzu) nismo vas zato poslali u DC. 

Pre ovog ludila, obicno bi bila borba za izbore, a onda svi na svoje radne zadatke, i pregovarali bi. Ono biznis as usual, svi bi stali iza predsednika, i svako gurao svoj issue. Ja sam to pominjala kratko nakon izbora da ocekujem da se to desi.

Nazalost Dems su toliko posizeli na pobedu Trampa, da jos ne mogu da se opasulje, pa su jos uvek u kampanji. Nadam se da ce se urede - da se ne unerede :classic_smile: 

Odgovor na tvoje pitanje je, ne nije uobicajeno da je sve politikanstvo, nazalost zadnjih par godina malo gledamo previse toga. Izmedju ostalog tako je Tramp i dobio izbore, jer je glasacima dosadilo bla-bla-truc 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Kido from Junkovac said:

Prema ovome sto je Tramp govorio danas (usput osudio sve sem sebe samog)

'pokusace neku siru platformu u senatu...da se unapredi background check'

 

Ja ne verujem da ce biti bilo kakve rasprave, ali da vidimo.

 

Ne zaboravi da je on master-medija. Samo pazljivo. 

Link to comment
Share on other sites

The Onion yebe pa zavrce ushi:

 

 


On the subject of our still fledgling nation, one point in particular stands out, which I present for want of understanding America’s purpose: The British crown continues to repeat its lies about our being unable to govern ourselves, and yet we have over these past years of self-government seen relative peace.

However, that peace must not lull our citizenry into complacency. It is essential that Americans remain ready to respond to any threat that would encroach on our dearly won freedom.That is why the tree of liberty must be refreshed from time to time with the blood of patriots and tyrants and kindergartners and newlyweds and grandpas and high-schoolers and dads and teachers and moms and worshippers and workers and occasionally infants.

We vow to never again find ourselves caught in the ruthless grip of the British Empire or a group of lifelong friends reuniting at a country music festival.I hope that this point will be sufficiently clarified in our Constitution, so that our descendants may understand fully the need for an armed and well-regulated group of citizens that can put down any despotic government, ninth-grade class, synagogue congregation, The Dark Knight Rises audience, or group of shoppers at a Walmart that rises up against them.It is the price we must pay, for what signifies a few lives lost in a century or two on the battlefield, or at a Little League game, or in a high-school library?

We do not take our task to safeguard our liberty lightly, and we must never hesitate when our existence as a free state is put at risk by the sinister whims of autocrats and nightclub attendees and older sisters and high-school principals and great-grandmothers and pharmacy technicians and parents of young kids and accountants and dancers and 7-year-olds and well-liked colleagues and leaders of Bible study groups and immigrants and aunts and aspiring photographers and paramedics and the first people in their family to attend college. Likewise, we must accept that defending our liberty will sometimes necessitate the loss of life of brave and loyal patriots, as well as nurses and sons and retirees and dedicated union members and daughters and aspiring firefighters and bartenders and veterans and teaching assistants and rabbis and fast-food employees and animal lovers and postal workers, and, if necessary, people described by everyone who knew them as loving, creative, and kind. 
This is why American government must never infringe upon the rights of its citizens to keep and bear arms, which we must do in order to withstand any attack by a foreign adversary or college students attending an engineering class. If we are to fulfill our noble vision of a city upon a hill, to rise to the occasion of maintaining a government where man is free to pursue his own happiness and destiny, each of us must stand ready with his well-oiled musket or high-capacity semi-automatic rifle to exterminate an invading force or, on occasion, people buying shoes at the mall. 

Naturally, there may yet come a time in our nation’s future when the very federal government we have established becomes a purveyor of the same forces of prejudice and tyranny we sought to eradicate. In such a situation, it is our hope that the citizens of this country will use their collective strength to fight such evils and protect the oppressed among them, or, alternatively, to be misdirected by the violent rhetoric of the country’s plutocratic ruling party and its mass media apparatus into firing deadly weapons indiscriminately into crowds of innocent people trying to go about their day. 

That is our right as Americans.
Edited by Yoyogi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...