Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

1 minute ago, Dobar Laki Milos said:

 

 

Jesi li to, zivota ti, 2 puta u 10 minuta okacio isti grafikon? :lol_2:

 

Nestalo lazi pa se trose stare? Jos jednom hoces da nas ubedis da je 459 (poslednja Busova godina) vece od 585 (poslednja Obamina godina)? Sto bi reklo, ae bre lice...

 

3 minutes ago, Dobar Laki Milos said:

Kao sto si tvrdio da je laz da je Obama smanjio nezaposlenost sa 10% na ispod 5%? 

 

To jeste laz, jer ti tu biras proizvoljan vremenski interval kako ti odgovara za argument (od tacke najvece nezaposlenosti do kraja mandata), a ne od POCETKA (od januara 2009. kada je nezaposlenost bila 7.8%) do kraja mandata...

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bohumilo said:

 

Jesi li to, zivota ti, 2 puta u 10 minuta okacio isti grafikon? :lol_2:

 

Nestalo lazi pa se trose stare? Jos jednom hoces da nas ubedis da je 459 (poslednja Busova godina) vece od 585 (poslednja Obamina godina)? Sto bi reklo, ae bre lice...

 

 

To jeste laz, jer ti tu biras proizvoljan vremenski interval kako ti odgovara za argument (od tacke najvece nezaposlenosti do kraja mandata), a ne od POCETKA (od januara 2009. kada je nezaposlenost bila 7.8%) do kraja mandata...

 

Ne treba mi svaki put novi grafikon za cinjenice. One se ne menjaju. 

 

Ne, ja sam govorio i opet kazem da je Obama zaduzio zemlju da bi investirao i spasio ekonomiju. Naravno da je deficit tu naglo skocio. Posle je sukcesivno smanjivao deficit, sto je i bilo moguce jer su porasla primanja. To se jasno vidi na grafici. 

Isto tako sam rekao da je Tramp zaduzio zemlju da bi poklonio pare sponzorima. Samim time sto je porez smanjen, smanjena su i primanja, deficit skace naglo i ne zna se kako ce to da se plati. 

 

Ne, ti biras godine kako ti odgovara, uporedjujes babe i zabe i ignorises sve cinjenice (svetske krize su bas sitnice, jeste), jer argumente nemas. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Dobar Laki Milos said:

Ne, ti biras godine kako ti odgovara, uporedjujes babe i zabe

 

Opet isto :lol_2:

 

Kazem, toliko si se zamotuljio u svoje lazi i fantazije da ne mozes da razaberes da sam ti nesto ma u pethodnom postu objasnio. Hajde da ponovim jos jednom, samo sto se tice ovog proizvoljnog biranja godina (mada sumnjam da ce biti vajde):

 

1) Ja (u analizi kretanja Obaminom godisnjeg deficita): uzeo poslednju godinu iz prethodne administracija i poslednju godinu iz Obamine i napravio razliku (i sto se tice godisnjeg deficita i ukupnog duga)

 

2) Ti (u analizi smanjenja nezaposlenost): uzeo mesec najvece nezaposlenosti tokom mandata (dakle ne prvi) onda uzeo mesec najmanje nezaposlenosti i napravio razliku

 

 

Dakle, druze, ti prvo moras da poradis na elementarnim stvarima:

 

-da razumes da je 11 manje od 13, 
-da naucis da je 459 manje 585, 
-da priznas da si lagao (ili pogresio, svejedno mi je) o tome da je Obama smanjo deficit, 
- da prihvatis da je Obama nagomilao najveci javni dug u istoriji (kada mu se saberu svi godisnji drficiti)

 

...a zatim da krenes na slozenije pojmove, npr da razumes i priznas da NISI uzimao intervale od pocetka do kraja mandata nego si stelovao kako ti odgovaraju, i da se par put nisi osvrnuo kada sam ti na to skrenuo paznju itd...


A tek kada se dogovorimo oko ovih elemntarnih stvari mozemo dalje da diskutujemo o kontekstu i necijim razlozima i slicno, ne mozemo o tome a nismo se dogovorili da li je 11 vece ili manje od 13, tu ne moze biti nikakve konstruktivne diskusije...

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, bohumilo said:

Opet isto :lol_2:

 

Kazem, toliko si se zamotuljio u svoje lazi i fantazije da ne mozes da razaberes da sam ti nesto ma u pethodnom postu objasnio. Hajde da ponovim jos jednom, samo sto se tice ovog proizvoljnog biranja godina (mada sumnjam da ce biti vajde):

 

1) Ja (u analizi kretanja Obaminom godisnjeg deficita): uzeo poslednju godinu iz prethodne administracija i poslednju godinu iz Obamine i napravio razliku (i sto se tice godisnjeg deficita i ukupnog duga)

 

2) Ti (u analizi smanjenja nezaposlenost): uzeo mesec najvece nezaposlenosti tokom mandata (dakle ne prvi) onda uzeo mesec najmanje nezaposlenosti i napravio razliku

 

 

Dakle, druze, ti prvo moras da poradis na elementarnim stvarima:

 

-da razumes da je 11 manje od 13, 
-da naucis da je 459 manje 585, 
-da priznas da si lagao (ili pogresio, svejedno mi je) o tome da je Obama smanjo deficit, 
- da prihvatis da je Obama nagomilao najveci javni dug u istoriji (kada mu se saberu svi godisnji drficiti)

 

...a zatim da krenes na slozenije pojmove, npr da razumes i priznas da NISI uzimao intervale od pocetka do kraja mandata nego si stelovao kako ti odgovaraju, i da se par put nisi osvrnuo kada sam ti na to skrenuo paznju itd...


A tek kada se dogovorimo oko ovih elemntarnih stvari mozemo dalje da diskutujemo o kontekstu i necijim razlozima i slicno, ne mozemo o tome a nismo se dogovorili da li je 11 vece ili manje od 13, tu ne moze biti nikakve konstruktivne diskusije...

 

 

Glupost nece postati bolja tvojim konstantnim ponavljanjem. 

 

Sa ljudima koji su u stanju da ignorisu cinjenice nema nikakve konstruktivne diskusije. 

 

Da, ti si uzeo sta i kako tebi odgovara, ignorisao si SVE ostalo (kontekst, svetsku krizu, Trampove brojke itd), i nastavljas da se blamiras.

Edited by Dobar Laki Milos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, melankolic said:


A šta ćemo u situaciji kada država nema od koga da uzme novac, u slučaju recesije kada sve propada ili ove pandemije? Odakle dolaze novci za troškove javnog sektora?

Vlada moze, u principu, da dodje do sredstava ili  oporezivanjem ili zaduzivanjem ili stampanjem para, ali sva ta 3 nacina se, bez ostatka, svode na uzimanje novca od gradjana.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bohumilo said:

Vlada moze, u principu, da dodje do sredstava ili  oporezivanjem ili zaduzivanjem ili stampanjem para, ali sva ta 3 nacina se, bez ostatka, svode na uzimanje novca od gradjana.

 

Kako onda radi "Quantitative easing" što FED US upražnjava naveliko? Kada će te pare da uzmi od građana i kako?

Link to comment
Share on other sites

Vlada moze, u principu, da dodje do sredstava ili  oporezivanjem ili zaduzivanjem ili stampanjem para, ali sva ta 3 nacina se, bez ostatka, svode na uzimanje novca od gradjana.

Ne može da se uzme nešto što se ne stvara. Recimo, sada kada je stala industrija, transport, u izvesnoj meri poljoprivreda, šta ćeš uzimati od ljudi? A ljudi kada ne rade ne stvaraju kapital, štedi se na svemu, posebno u sektoru usluga.

Ti stalno tvrdiš da država uzima nešto od ljudi a ne govoriš konkretno šta i koliko, mislim u stanju recesije, elementarnih nepogoda i ove pandemije. A ti angažuješ policiju, vojsku, armiju zdravstvenih radnika, nabavljaš hranu i medicinska sredstva za stanovništvo, iz to i 500 vladinih agencija, a to košta. Ne misliš valjda da će oni trumpetalovi donatori finansirati troškove države?

Link to comment
Share on other sites

Ne može da se uzme nešto što se ne stvara. Recimo, sada kada je stala industrija, transport, u izvesnoj meri poljoprivreda, šta ćeš uzimati od ljudi? A ljudi kada ne rade ne stvaraju kapital, štedi se na svemu, posebno u sektoru usluga.Ti stalno tvrdiš da država uzima nešto od ljudi a ne govoriš konkretno šta i koliko, mislim u stanju recesije, elementarnih nepogoda i ove pandemije. A ti angažuješ policiju, vojsku, armiju zdravstvenih radnika, nabavljaš hranu i medicinska sredstva za stanovništvo, iz to i 500 vladinih agencija, a to košta. Ne misliš valjda da će oni trumpetalovi donatori finansirati troškove države?


Evo Egipat je poslao pomoc Americi u vidu medicinske opreme.
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Dobar Laki Milos said:

 

 

Ja lazem jer ti ignorises sve cinjenice? Kao sto si tvrdio da je laz da je Obama smanjio nezaposlenost sa 10% na ispod 5%? 

 

Za tebe ne postoje ni kontekst ni godine izmedju? Kao ni budzetske godine? Evo, ljudi ti jos sve lepo u boji nacrtali, a grafika ide i dalje i pokazuje razvoj kod Trampa.

 

 

 

Kako te bre nije ni malo sramota?

 

On valjda misli da smo svi mi prespavali te godine u nekom mraku pa da nam isprica kako je to bilo... kao Kusturicin "Underground"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Yoyogi said:

 

Kako onda radi "Quantitative easing" što FED US upražnjava naveliko? Kada će te pare da uzmi od građana i kako?

QE takodje potpada pod jedan od nacina koje sam nabrojao na koje drzava dolazi do sredstava - ovaj treci, stampanje para (tj. elektronsko prebacivanje, stvarni papir i presa nisu ukljuceni u QE)! Tu se radi o nacinu na koji centralne banke upumpavaju novac u ekonomiju tj. podizu temperaturu, podsticu banke da pozajmljuju, ljude da trose i investiraju i td - u trenutku kada su kamatne stope vec niske. Pojednostavljeno receno, to funkcionise tako sto centralna banka prosiri svoj balans kupovinom razlicitih finansijskih iznstrumenata na trzistu (najcesce drzavnih bondova (kao sigurnijih instrumenata) ili MBS-ova posle krize 2008) - novostvorenim novcem - kojima (bondovima i ostalim instrumentima koje kupuje) onda raste cena a opada prinos, te ljudi beze npr. iz bondova u stock-ove, bankama postaje isplativije da pozajmljuju novac i slicno. Neki je plan da kada ekonomija krene napred centralna banka proda ove instrumente i tako isisa novac iz sistema (mada eno na FED-ovom bilansu MBS*-ovi i dalje zauzimaju oko 40% kad sam poslednji put proveravao). I da, ne radi to samo FED, to je bilo i u Japanu i u Engleskoj i u raznim zemljama...

 

A te pare se uzmu od gradjana kroz inflaciju, kroz rast cena. Npr. zamislimo neki prost sistem u kojem ti i ja proizvodimo (skupa) litar vina dnevno, i tu je jos jedan pekar koji za prodaju proizvodi 2 hleba dnevno, a "menetarna baza" se sa sastoji iz 2 dinara. Mi svaki dan proizvedemo i prodamo jedno vino a kupimo po jedan hleb, i neka je to sva ekonomska aktivnost u sistemu; dakle hleb kosta 1 dinar, vino kosta 2 dinara, mi svaki dan kupujemo i jedemo po jedan hleb. Medjutim, ako sada neko ("centralna banka") istampa i meni da jos jedan dinar, sada 2 hleba kostaju 3 dinara, tj, cena jednog hleba je 1.5 dinara, ali ja imam 2 dinara a ti imas 1, tj. ti sada mozes da kupis samo 2/3 hleba a ja mogu 4/3. Dakle, 1/3 hleba je stampanjem novca uzeta od tebe i dodeljena meni. E tako funkcionise i QE, uzeta su sredstva (hlebovi, automobili, letovanja, knjige itd...) od svih ljudi u ekonomiji a dodeljena onima od kojih je banka kupili MBS-ove, ili onima koji poseduju berzanske akcije kojima je skocila cena zbog QE-a itd...

 

 

 

* Mortgage Backed Securities

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

 

2 hours ago, Baby said:

 

On valjda misli da smo svi mi prespavali te godine u nekom mraku pa da nam isprica kako je to bilo... kao Kusturicin "Underground"

 

 

6 hours ago, Dobar Laki Milos said:

 

 

Ja lazem jer ti ignorises sve cinjenice? Kao sto si tvrdio da je laz da je Obama smanjio nezaposlenost sa 10% na ispod 5%? 

 

Za tebe ne postoje ni kontekst ni godine izmedju? Kao ni budzetske godine? Evo, ljudi ti jos sve lepo u boji nacrtali, a grafika ide i dalje i pokazuje razvoj kod Trampa.

 

spacer.png

 

Kako te bre nije ni malo sramota?

 

 

ObamasNumbers-2017_May2018.png

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Dobar Laki Milos said:

 

"But neither GDP nor the Dow is a good measure of economic performance." 

 

Ono sto ja govorim stalno. Potrosnja medju srednjom i nizom klasom, sto je vecina njih je dostigla minimum. Vecina onih koji mu klicu za smanjenje taksa je ustedela taman toliko na godisnjem nivou, da jednom ili dva puta obavi kupovinu namirnica. Pritom su izgubili na cenam istih tih namirnica. 

 

Niska nezaposlenost je dosla iz rasta ljudi koji se vode kao samozaposleni. Korporacije su uglavnom pootpustale radnike koliko god su mogle iako su ustedele na taksama, a najveci rast su dostigla zaposljavanja u firmama koje imaju 3 - 5 radnika. Sada ce te firme najvise stradati, jer se pare i dalje uguravaju u spasavanje korporacija koje bi za xxx godina vec trebalo da su napravili zalihe za ovakve slucajeve, ali sto ne uzeti od drzava ako se nudi, jbt socijalizam je dobar kada se moze. 

 

Stavila sam ja davnih dana jedan tekst, malo izgleda predugacak za citanje pa ga uglavnom ignorisu, koji govori isto ovo mozda malo detaljnije:

 

https://fortune.com/longform/trump-policies-bad-for-business-trade-immigration-taxes-regulations-us-economy/

 

Po grafikonima se lepo vidi da je raspad poceo pocetkom prosle godine, a Trampa je izgleda spasao ovaj virus, na koji sada moze da se vadi... 

Edited by Baby
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mojih 5c

ja nisam bio ovde za vreme obame (zakacio sam posl par meseci), no za vreme ovog drugog. 

Makar u Cali, bilo je posla kao pleve. Slucna situacija u Dallas, SE, POR, imam prijatelje tamo, bas smo komentarisali koliko posla ima.
Birao/trazio sam god dana i prezadovoljan sam.

Ne znam brojke, ali znam da je posla bilo u izobilju pre ovog sranjca.

Moja okolina se gradila i jos se gradi onako uzurbano. South Bay nikako ne oseca Conrada - em skoro sve radi, em nema mnogo zarazenih 

Edited by Squabbit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mrd said:
  Hide contents

 

 

 

 

 

 

 

ObamasNumbers-2017_May2018.png

 

Vidi mrde, to samo kod ignoranata prolazi. 

Velika recesija je pod Busom pocela da daje znake jos 2006, ali naravno se ignorisala ocekivajuci da ce sama da prodje. Sve puca negde u oktobru 2008, a Obamu izabiraju u Novembru 2008, dolazi na vlast 2009. Naravno da ni jedno pucanje u tom momentu nije trentno i da nosi dugorocne posledice. 

Obama je nasledio losu ekonomiju sa kojom se trebao snaci kako je znao i umeo. Mozda sporo, ali ju je vratio na noge.

 

Tramp je nasledio ekonomiju u rastu i nije tesko nastaviti trend, pogotovo ako se zaduzujes. To sve moze da izgleda lepo neko vreme, a onda dodje na naplatu. 

 

Najgori scenario je taj sto ce Tramp verovatno izaci iz ovog kao heroj ako izgubi izbore, jer batina po tudjem dupetu ne boli. A onda ce ostati neki Bajden da se kolje sa milionima nezaposlenih, ogromnim dugovanjima i privredom u bunaru, pa ce onda on biti obelezen kao neko ko je unistio privredu i nije imao dobre brojke. 

 

Bolji scenario je (za neverne tome) da Tramp ostane na vlasti i onda pokaze sta zna, a svi znamo da jako dobro zna da bankrotira... pa ko voli, neka izvoli. 

5 minutes ago, Squabbit said:

mojih 5c

ja nisam bio ovde za vreme obame, no za vreme ovog drugog. 

Makar u Cali, bilo je posla kao pleve. Slucna situacija u Dallas, SE, POR, imam prijatelje tamo, bas smo komentarisali koliko posla ima.
Birao/trazio sam god dana i prezadovoljan sam.

Ne znam brojke, ali znam da je posla bilo u izobilju pre ovog sranjca.

Moja okolina se gradila i jos se gradi onako uzurbano. South Bay nikako ne oseca Conrada - em skoro sve radi, em nema mnogo zarazenih 

 

Pa naravno da je bilo posla. U US uvek ima posla ako nije recesija. Tako je bilo i decenijama ranije. Ne znam sto te to toliko cudi. Vise je poenta koliko ti od posla mozes da potrosis, a ne koliko ima posla. 

 

Samo da jos dodam, posle svake recesije pri oporavku krece otvaranje novih poslova, ali problem je sto mnogi koji su tokom recesije izgubili posao cesto budu prinudjeni da rade za nizu zaradu. Posla u US uvek ima za one koji hoce da rade, pretpostavljam da si cuo to. Samo sto to govori da posla ima, a ne koliko zaradjujes i kakav ti je standard. 

 

Danas u jeku IT tehnologije najudarnije i nauticajnije kompanije placaju radnike manje nego da rade u firmi od 10 zaposlenih, koja ne moze na trzistu da se ravnomerno takmici sa gigantima. Pritom ne racunam CEO plate, jer takvih je jedan na hiljade ili stotine hiljada. 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Baby said:

 

 

Pa naravno da je bilo posla. U US uvek ima posla ako nije recesija. Tako je bilo i decenijama ranije. Ne znam sto te to toliko cudi. Vise je poenta koliko ti od posla mozes da potrosis, a ne koliko ima posla. 

 

Samo da jos dodam, posle svake recesije pri oporavku krece otvaranje novih poslova, ali problem je sto mnogi koji su tokom recesije izgubili posao cesto budu prinudjeni da rade za nizu zaradu. Posla u US uvek ima za one koji hoce da rade, pretpostavljam da si cuo to. Samo sto to govori da posla ima, a ne koliko zaradjujes i kakav ti je standard. 

 

Danas u jeku IT tehnologije najudarnije i nauticajnije kompanije placaju radnike manje nego da rade u firmi od 10 zaposlenih, koja ne moze na trzistu da se ravnomerno takmici sa gigantima. Pritom ne racunam CEO plate, jer takvih je jedan na hiljade ili stotine hiljada. 

 

Jbg ja kad sam dosao ovde 2016 naslusah se kako je propala USA, nije kao sto je bilo, ni blizu itd itd.
Nista mene ne cudi, nit se cudim samo dajem konstataciju.

Imas sjajne predpostavke.

Koliko se meni cini posle nekih 6-12 meseci aklimatizacije zaradjujes koliko znas. I koliko i sta si ispregovarao.

Ovo za najuticajnije kompanije pa to je cirkus. Ko mladji od 25 ima zelju da ga taslace BIG 4 fazon kompanije ?
11h+ na dan i radis za Apple i Google..  Bravo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Squabbit said:

 

Jbg ja kad sam dosao ovde 2016 naslusah se kako je propala USA, nije kao sto je bilo, ni blizu itd itd.
Nista mene ne cudi, nit se cudim samo dajem konstataciju.

Imas sjajne predpostavke.

Koliko se meni cini posle nekih 6-12 meseci aklimatizacije zaradjujes koliko znas. I koliko i sta si ispregovarao.

Ovo za najuticajnije kompanije pa to je cirkus. Ko mladji od 25 ima zelju da ga taslace BIG 4 fazon kompanije ?
11h+ na dan i radis za Apple i Google..  Bravo

Kad sam ja, ili ti mi dosao/li, isto su nam pricali. Te kako je nekada bilo super, kako ima da se nacekas i kako ce te svi zezati gde stignu, a upravo su ti koji su mi to pricali pokusavali da se mucim, posto su se eto i oni mucili. 

Od sve te price, ostalo je da radis, ako vredis i zaradjujes koliko vredis. Nema veze da li si imigrant, ili ne, vec sta znas. 

To od cegovica pali samo kod nas. 2001 je bilo down, pa opet nesto US nije pukla. 

Eto propade US, Da je Obama ostao, sigurno ne bi bilo covid19!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Squabbit said:

 

Jbg ja kad sam dosao ovde 2016 naslusah se kako je propala USA, nije kao sto je bilo, ni blizu itd itd.
Nista mene ne cudi, nit se cudim samo dajem konstataciju.

Imas sjajne predpostavke.

Koliko se meni cini posle nekih 6-12 meseci aklimatizacije zaradjujes koliko znas. I koliko i sta si ispregovarao.

Ovo za najuticajnije kompanije pa to je cirkus. Ko mladji od 25 ima zelju da ga taslace BIG 4 fazon kompanije ?
11h+ na dan i radis za Apple i Google..  Bravo

 

Pa i nije. Recesija je odradila svoje. Za velike recesi pod uslovom da drzava radi kako treba, se oporavlja i deceniju. 

 

Evo jedan banalan primer:

 

spacer.png

 

Da li se gradi manje nego osamdesetih? Ne, mozda cak i vise. 

Ovakvih zanimanja imas koliko hoces. U krajnjem slucaju i ako imaju rast zarade, to ne moze da prati skok cena, pa tako da ti radnici ne mogu da trose kao sto su nekada trosili. Danas za dolar ne mozes ni zvake da kupis, a nekada si za dolar mogao da kupim i hleb i mleko, ili galon benzina pa jos i kusur imas. 

 

Za Ameriku je sreca to sto su generalno potrosacka masa i trose cesto vise nego sto imaju, pa tako odrzavaju ekonomiju. Taj sistem u stedljivoj Nemackoj ne funkcionse, oni moraju da prizvode da bi dizali ekonomiju. Ovde mahom svi prodaju, manufakture je malo, a to malo zavisi od globalizacije. Ukines globalizaciju, imas porast cena, manju potrosnju... jedno kolo ciji se efekti ne vide trenutno, nego cesto na duze staze. 

 

https://www.industryweek.com/the-economy/article/22025438/us-needs-china-more-than-china-needs-the-us

 

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, mrd said:

Da je Obama ostao, sigurno ne bi bilo covid19!

 

 

Da je Obama ostao, bili bi spremni(ji) na ovo. 

 

 

TrtuNp je ovo rasformirao jer je svojom stable genius logikom ustvrdio da nema sanse da se desi pandemija.

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Honey Badger said:

 

 

Da je Obama ostao, bili bi spremni(ji) na ovo. 

 

Hoces da napomenes da je on znao da ce covid19 da se desi. Eto ti conspiracy teorije. 🙂

Da ne duzimo sa spekulacijama.

Edited by mrd
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Hoces da napomenes da je on znao da ce covid19 da se desi. Eto ti conspiracy teorije. 🙂

Da ne duzimo sa spekulacijama.

 

Da, upravo to hocu da napomenem.

 

Obama je upozorio da ce covid19 da se desi, pripremio teren da se osnuje sluzba i infrastruktura da se moze pravilno i preventivno reagovati, pogledaj video.

 

A narandzasti kreten TruNp je to ukinuo.

 

Hoces li da ti i nacrtam ili ces poslusati predsjednika Obamu? 

 

 

Imaju i subtitles. :classic_smile:

 

Edited by Honey Badger
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, mrd said:

Hoces da napomenes da je on znao da ce covid19 da se desi. Eto ti conspiracy teorije. 🙂

Da ne duzimo sa spekulacijama.

 

 

Sve bolje od boljeg 😞

 

Zbog svinjskog gripa koji je odneo 12k zivota u US je Obama napravio tim da spreci epidemije, bilo koje buduce, sto je ranije moguce. Tim koji nije nikako politicki obojen, nego grupa naucnika koji treba da znaju kako da se reaguje u situaciji kao sto je ova.

 

Tramp je naravno raspustio tim, jer ga je napravio Obama, a i sta ce mu naucnici, on je talentovan... On zna i kuda vetrovi duvaju, zna i da moze da ih razbije nuklearkama, i sta provocira rak mozga, koji lekovi su najbolji za lecenje (samo gutajte, sta ima da vam fali osim da riknete od cuke, oslepite, ostanete paralizovani...), on zna da ne postoji globalno otopljavanje pa je izasao iz pariskog sporazuma (samo nafta, nafta, nafta... toci i kopaj gde god stignes)... 

 

Ma stvarno, sta sa tim spekulacijama koji ocin.. :girl:

30 minutes ago, Honey Badger said:

 

Da, upravo to hocu da napomenem.

 

Obama je upozorio da ce covid19 da se desi, pripremio teren da se osnuje sluzba i infrastruktura da se moze pravilno i preventivno reagovati, pogledaj video.

 

A narandzasti kreten TruNp je to ukinuo.

 

Hoces li da ti i nacrtam ili ces poslusati predsjednika Obamu? 

 

 

Imaju i subtitles. :classic_smile:

 

 

Nasmejala sam se zbog crtanja, sumnjam da pomaze... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, melankolic said:

Svašta se može naći na netu o toj čuvenoj slobodi govora u Americi.
 

Vidi meni jedna stvar nije jasna.

Sloboda govora je ustavno zagarantovano pravo, u Americi. Ljudi u Americi ga praktikuju, i odgovara im.

 

Kako to uopste utice na tebe da si protiv prava nekoga u Americi?

 

53 minutes ago, Honey Badger said:

 

Da, upravo to hocu da napomenem.

 

Obama je upozorio da ce covid19 da se desi, pripremio teren da se osnuje sluzba i infrastruktura da se moze pravilno i preventivno reagovati, pogledaj video.

 

Da to je lepo sto je upozorio. Samo da znas da nedostatak respiratora, kako u bolnicama tako i u federalnim rezervama, ili PPE, nisu nastale u 3 godine.

Ako je bio toliko svestan opasnosti, zasto nije nesto uradio po tom pitanju?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...