Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

3 hours ago, Angelia said:

Stavljam ovde na temu zato sto se odnosi samo na USA, za sada.

Nemam pojma da li im je model tacan, ali ako nekog interesuje, pokusali su da preracunaju reproduction rate od drzave do drzave (USA). Sto je stvarno bitna cifra za odredjivanje gde je virus kontrolisan, i treba da se uzme u obzir u odlukama o otvaranju:

 

https://rt.live/#learn-more

 

Kako mogu to da odrede?

 

Mislim, od juce do danas ima znacajnih promena, pre nedelju dana je ogromna razlika... Pa kako mogu na osnovu ovog da procene gde je sigurnije otvarati, a gde ne?

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, wwww said:

 

 

https://www.usnews.com/news/health-news/articles/2020-04-16/meat-processor-smithfield-foods-closes-two-more-plants-following-coronavirus-concerns

 

 

Ocito ne moze da se radi kada su u blizem kontaktu a da se ne zaraze. Pogotovo sto u tim fabrikama uglavnom rade ilegalci koji se ne javljaju da su bolesni jer se boje da ne budu deportovani i ne izostaju sa posla da ga ne bi izgubili. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Baby said:

 

Kako mogu to da odrede?

 

Mislim, od juce do danas ima znacajnih promena, pre nedelju dana je ogromna razlika... Pa kako mogu na osnovu ovog da procene gde je sigurnije otvarati, a gde ne?

Tamo gde je reproduction rate ispod 1 je sigurnije otvarati, tamo gde je iznad ne bas.

Imas ovde vise o tome:

http://systrom.com/blog/the-metric-we-need-to-manage-covid-19/

 

Ovo ti u stvari daje uticaj mera, social distancing na sirenje virusa.

naravno to nije jedini broj na osnovu kog se donosi odluka, mora da se uzme u obzir i population density i zdravstveni kapaciteti.

 

Videces ovde i gde se nalaze one drzave koje uopste nisu uvodile mere osim sto su pozvali na social distancing.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ATLANTA (AP) — Georgia’s governor announced plans Monday to restart the state’s economy before the end of the week, saying many businesses that closed to mitigate the spread of the coronavirus could reopen as early as Friday.

The governor in neighboring Tennessee planned to let businesses in most of his state begin reopening as soon as next week.

Georgia’s timetable, one of the most aggressive in the nation, would allow gyms, hair salons, bowling alleys and tattoo parlors to reopen as long as owners follow strict social-distancing and hygiene requirements. Elective medical procedures would also resume. By Monday, movie theaters may resume selling tickets, and restaurants limited to takeout orders could return to limited dine-in service.

 

Ok ovo je malo agresivno, ali videcemo kako ce taj experiment da prodje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/17/2020 at 7:29 PM, bohumilo said:

 

B1 -> 1. Same brojke o kojima govoris nisu tacne. U Januaru 2009, kada je Obama preuzeo, nezaposlenost je bila 7.8%. U februaru 2012, 3 godine i jedan mesec nakon pocetka prvog mandata, sto je tacka u kojoj se sada nalazimo u Trampovom mandatu (i kao takva najrelevantnija za poredjenje) nezaposlenost je bila 8.3%, dakle Obamin rezultat je -0.5. Za taj period, tokom mandata Donalda Trampa nezaposlenost je opala za +1.2%, sto ukupno predstavlja razliku od 1.7% u korist gospodina Trampa.

 

B2 -> 2. Naravno da pad nezaposlenost prati logaritamsku funkciju, tj. sto je nezaposlenost manja ona sve SPORIJE opada. Prosto, sto ima vise slobodnih/neupotrebljenih i kvalitetnih ljudskih kapaciteta to ih je lakse uposliti u korisne svrhe. Ovo je narocito primetno kada se nezaposlenost spusti na procenat koji je priblizno jednak procentu radnika koji su na minimalcu - a to je upravo ovih 4% - jer tada cak i zakonska regulativa sprecava ljude cija je produktivnost ispod minimalca da nadju posao.

 

B3 -> 3. Najzad, iz ovoga je valjda jasno da nema smisla uporedjivati BRZINU smanjenja nezaposlenosti (kao sto ima smisla uporedjivati brzinu rasta gdp-a, jer on nema gornju granicu), jer nezaposlenost ima prirodnu granicu od 0% (po tvojoj teoriji, gde bi se smanjenje nezaposlenosti uvek nastavljalo istim tempom (i taj tempo koristio kao mera uspesnosti) mi brzo dosli u situaciju da imamo NEGATIVNU nezaposlenost!!!), ali zato ima smisla uporedjivati nivoe nezaposlenosti (nema nikakve nelogicnosti da se uporedi nivo nezaposlenosti u doba Julija Cezara, sa onim iz doba Dzordza Vasingtona, sa ovim iz doba Trampa).  A po tom kriterijumu, vidi se iz tacke 1, Tramo je, za sada, vise nego duplo uspesniji od Obame.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

B4

 

:ajme:
Zapravo, ubedljivi rekorder po zaduzivanju zemlje je Barak Obama, koji je DUPLIRAO dug koji je zatekao, covek je se zaduzio koliko sve prethodne administracijie skupa! U ovom pogledu prema njemu je Tramp nezanimljiva istorijska fusnota.
 

spacer.png

 

 

Ova strmina, jeste, to je Obama...sad ti nama kazi ko ce to da plati?

 

 

 

A dobro, zasto ti konacno ne napises neke od tih brojki i ne navedes neke od tih 'poznatih parametara' da mozemo svi lepo da ih vidimo i analiziramo, nego samo bubetas u prazno? Ovde pominjes zaposlenost i dugove, medjutim mi evo pogledasmo suve brojke o oba ta 'poznata parametra' - i ispade da po njima Tramp stoji mnogo bolje od Obame. Jesu li i drugi 'poznati parametri' ovakvi?

 

 

Nije me bilo dugo, pa ajde da krenem redom.

Na ovaj tvoj komentar nisam hteo da odgovorim jer je cist bezobrazluk tojest tvoj totalni intelektualni bankrot, ali sam se predomislio, cisto da ljudi ovde vide sta ti pises i koliko stvarno "znas".

B1 -> Naravno da su brojke tacne. Koliko bezobrazan moras da budes da tvrdis suprotno? Kao sto rekoh, Obama je smanjio nezaposlenost sa preko 10% na ispod 5% i vidi:

spacer.png

 

A onda se ne izvinis za bezobrazluk, nego kreces da uporedjujes babe i zabe i da se blamiras. Kao prvo, uporedjujes vremenski period, koji nema veze sa mojim komentarom. Drugo, "zaboravljas" ono najvaznije a to je KONTEKST! Jedan je dobio svetsku ekonomsku krizu od W, a drugi ekonomiju na steroidima od Obame, ali to niti da spomenes (takve krize su inace sitnica...), niti da uzmes u obzir? Razumem da nemas argumente, ali ispadas veoma smesan kada ih ovako konstruises.

B2 -> I zato je 1,5% bolji od 5,5%? Really? 🙂

B3 -> Veze nema sa mojim komentarom, ali vazno je da si ti nesto napisao, jel?
 

B4 -> Opet: KONTEKST! Jedan se zaduzio da bi spasio zemlju i ekonomiju, drugi da bi poklonio pare najbogatijima/sponzorima. To isto "zaboravljas" da napomenes, bas cudno... Kao sto rekoh, cist bezobrazluk sa tvoje strane, ali posto to nije dovoljno, okacio si sliku UK (!) kao dokaz Obaminog zaduzivanja?? Smehotres!

Ali ne stajemo tu, jer postoje druge osnove koje ne spominjes, kao naprimer DEFICIT. Obama je deficit smanjio, ili? Kako ce to Tramp da uradi sada kada je smanjio porez? To nikako da odgovoris, ali kao sto rekoh, kad nemas argumente onda moras da odvracas paznju.

 

Ako me secanje dobro sluzi, ti si na starom forumu isto tako pokusavao da mi objasnis da voda nije mokra, i da ce tax cuts tojest stara trickle down bajka da funkcionise. I vidi sad, voda je ipak mokra, suprise.

Toliko o tvom "znanju" koje se sastoji od ciste propagande, gluposti i prevrtanja cinjenica. Ubuduce me zaobidji sa istim, jer nisi ni priblizno pametan kao sto mislis da jesi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jos jedan velicanstveni simbol Trampove ere: nakon duge zagledanosti u sopstveni pupak tokom Obamine administracije, Amerika je opet podigla glavu gore, ka svemiru - zahavljujuci genijalnosti privatnog sektora (ali i tome sto je gospodin Tramp inaugurisao svemirski program kao jedan od prioriteta svoje administracije) nakon 10 godina NASA salje svoje astronaute na svemirsku stanicu sa Floride (recju - ne moraju vise Rusi da ih voze).

 

NASA sets a date for historic SpaceX launch, the first flight of NASA crews from U.S. in nearly a decade

 

Quote

 

...
This time, though, the launch will be markedly different from any other in the history of the space agency. Unlike Mercury, Gemini, Apollo or the space shuttle era, the rocket will be owned and operated not by NASA, but by a private company — SpaceX, the hard-charging commercial space company founded by Elon Musk.

 

For all the company’s triumphs, and its experience flying cargo to the International Space Station for NASA, it has never flown a human into space, a significant and dangerous challenge. NASA has spent years working with the California-based company to ensure its Falcon 9 rocket and Dragon spacecraft can safely deliver astronauts to orbit. And the flight would be the culmination of years of work, which has at times seen setbacks and delays.

 

...

If all goes to plan, they’ll lift off at 4:32 p.m. from the Kennedy Space Center’s pad 39A, the historic starting point for many Apollo and shuttle missions. Hurley’s presence would mark a bookending for NASA, since he was on the last shuttle mission, which lifted off from 39A in 2011.

 

SpaceX’s launch comes at an important time for NASA, which has been scrambling to ensure that it keeps a presence on the International Space Station...

 

 

:thumbsup:

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Dobar Laki Milos said:

Naravno da su brojke tacne. Koliko bezobrazan moras da budes da tvrdis suprotno? Kao sto rekoh, Obama je smanjio nezaposlenost sa preko 10% na ispod 5% i vidi:

 B2 -> I zato je 1,5% bolji od 5,5%? Really? 🙂

 

Vec detaljno razmatrano i odgovoreno u predjasnem toku diskusije (pokusaj da pronadjes, ako ne uspes ja cu prekopirati).

 

26 minutes ago, Dobar Laki Milos said:

Drugo, "zaboravljas" ono najvaznije a to je KONTEKST! Jedan je dobio svetsku ekonomsku krizu od W, a drugi ekonomiju na steroidima od Obame, ali to niti da spomenes (takve krize su inace sitnica...), niti da uzmes u obzir? .

 

Ovo je laz, naravno da je u toj diskusiji kontekst uziman u obzir i detaljno razmotren (on je upravo bio otezavajuca a ne olaksavajuca okolnost za Obamu, mnogo je lakse smanjiti nezaposlenost posle krize nego kada je ona vec na 5%, to je bila cela poenta jednog mog posta...ali kazem to sam vec detaljno objasnjavao onomad)...

 

26 minutes ago, Dobar Laki Milos said:

ao sto rekoh, cist bezobrazluk sa tvoje strane, ali posto to nije dovoljno, okacio si sliku UK (!) kao dokaz Obaminog zaduzivanja?? Smehotres!

 

E da, ovo jeste bila moja greska na koju mi je @Denis Jasarevic jos tada skrenuo paznju, i ja sam bio pokusao ali je tada vec bilo kasno da ispravim, pa se svima izvinjavam, hteo sam da postavim OVAJ grafikon (koji je jos nepovoljniji po Obamin slucaj):

 

spacer.png

 

 

26 minutes ago, Dobar Laki Milos said:

Ali ne stajemo tu, jer postoje druge osnove koje ne spominjes, kao naprimer DEFICIT. Obama je deficit smanjio, ili?

:ajme:

 

hint: pogledaj grafikon iznad.

 

Dakle, celo vreme si bubesao kako "podaci govore da je Obama mnogo uspesniji" i slicne besmislice i tacno se secam da sam ti i ja nekoliko forumasa trazili da kazes na koje to konkretno podatke mislis, i ti si sada kao uradio domaci i javljas se sa OVIM? Obama smanjio deficit!!! Pa jeste, u la-la lendu! Idi malo udahni, pljusni se, procitaj tamo sta je se pisalo, pokusaj da nadjes odgovore na ova pitanja, pa ako ne uspes javi se, ja cu ih pronaci pa mozes dalje da izlozis ako nesto imas...

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites



:ajme:
 
hint: pogledaj grafikon iznad.
 
Dakle, celo vreme si bubesao kako "podaci govore da je Obama mnogo uspesniji" i slicne besmislice i tacno se secam da sam ti i ja nekoliko forumasa trazili da kazes na koje to konkretno podatke mislis, i ti si sada kao uradio domaci i javljas se sa OVIM? Obama smanjio deficit!!! Pa jeste, u la-la lendu! Idi malo udahni, pljusni se, procitaj tamo sta je se pisalo, pokusaj da nadjes odgovore na ova pitanja, pa ako ne uspes javi se, ja cu ih pronaci pa mozes dalje da izlozis ako nesto imas...


Ja pricam o tvojoj blamazi, a ti meni "idi vidi"? To nece mnogo pomoci jer se radi o suvim cinjenicama, ali to neces naci na FOX News.
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Yoyogi said:

Bohumilo nas zajebava. Privatni sektor kleči pred majkom državom Amerikom da ga spase. Kao i na svakih 10 godina. Tu su se igrali, liberalili, sada je vreme za državne pare da spasu njihove vizije.

Drzavne pare ne postoje, magija ne postoji, to je presipanje para od jednih konkretnih ljudi ka drugim konkretnim ljudima. A drugo, ovo totemsko obozavanje drzave je ljupko, ali upravo je drzava generisala problem u kojim se nalazi privatni sektor, prvo jer nije se nije dobro pripremila i na vreme reagovala na krizu, a posle je ragovala lose, zatvorila i zabranila ljudima da rade, pa ce (donekle opravdano) svoje katastrofalne greske pokusati da nadomesti redistribucijom...

 

 

  

7 minutes ago, Dobar Laki Milos said:

To nece mnogo pomoci jer se radi o suvim cinjenicama, ali to neces naci na FOX News.

 

 

Ma sve same i suve cinjenice, kao ovo da je "Obama smanjio deficit"...:ajme:

 

Tacno, takvih suvih nema na FOX-u...

Edited by bohumilo
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, melankolic said:

Državne pare ne postoje? A gde odlaze pare od plaćanja poreza na zarade?

 

One odlaze negde, ali je poenta da PRVO moraju da bude negde (tj. iz privatnog, realnog sektora) uzete. To je bila poenta te sintagme, da uvek treba imati u vidu - kada se govori o tome da "drzava nekome daje pare", da "drzava nekome pomaze" - da drzava NEMA svoje pare, nego mora prvo od nekoga ko je nesto napravio da uzme da bi nekom drugom dala (tj ona moze jedino da redistribuira)...

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, bohumilo said:

Drzavne pare ne postoje, magija ne postoji, to je presipanje para od jednih konkretnih ljudi ka drugim konkretnim ljudima.

 

Ovo kao da si rekao da tvoja zarada ne postoji samo se preliva iz jedno u drugo, tj. bolje receno, ja prelivam tvoju zaradu za moje potrebe. 

 

Spinujes nevidjeno, a ustvari samo drzis politicku stranu i to pokusavas nekim elokvetnim nacinom, citirajuci neke knjige za koje si siguran da niko nije citao, da potkrepis. 

 

Quote

The U.S. Federal Reserve, under close scrutiny from president Donald Trump, has made the historic move to pump a staggering $6 trillion of liquidity into the economy since the coronavirus pandemic began. 

The Fed's extraordinary actions have been mirrored, and even exceeded, by other central banks around the world as countries seek to offset the economic damage wrought by widespread coronavirus lockdowns.

Now, as stocks and currency markets frantically seek direction, Deutsche Bank has warned this is "the end of the free market"—branding it a "zombie" market.

 

 

Godinama pises o slobodnom trzistu, da bi na kraju tvrdio da je Trampov trzisni rat ustvari u cilju slobodnog trzista, a realnost je da je on slobodno trziste ubio i da cenu toga Amerikanci danas najvise placaju, pa i zivotima. Tolika silna nauka i ulozeno u nauku i znanje, ne mogu da naprave lek bez kineskih supstanci, ne mogu da naprave maske bez kineza, ne mogu da naprave produkt bez kineske radne snage (sa sve Ivankom)... 

 

Sada uliva pare iz federalnih rezervi u berzu jer to je slika njegove ekonomije. Danas najavljuje ulivanje novih para da spasava oil kompanije... 

 

 

 

Propaganda radi dobro, ekonomija opada od kraja 2018. Uostalom, kao i tvoji postovi.

  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

Cek, bre, u Miciganu niko ne zna da  startuje kosacicu pa mu treba neko sa strane?:classic_blink:

Izvini, ali moj sat rada je mnogo skuplji nego sat kosenja trave, a onaj sto kosi travu tako zaradjuje za sebe....a uostalom sto bi kupovao kosacicu?

To isto kao da mi kazes sta bre tamo niko od vas ne zna da spremi rucak nego vam treba restoran/pick up.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Izvini, ali moj sat rada je mnogo skuplji nego sat kosenja trave, a onaj sto kosi travu tako zaradjuje za sebe....a uostalom sto bi kupovao kosacicu?

To isto kao da mi kazes sta bre tamo niko od vas ne zna da spremi rucak nego vam treba restoran/pick up.

 

Sve je to tacno, ali ne kosis komsiji nego sebi i to u vanrednoj situaciji... Ne radi se ovde da te neko tera da radis neke tamo poslove, nego da sebe opsluzis. 

Obrati paznju na snimke ljudi koji govore zasto su dosli na demonstracije. Jedan da bi se osisao, drugi da bi se ofarbao, treci zato sto hoce pravo na drugi amandman, cetvrti zato sto ne moze vise da sedi u kuci, peti zato sto hoce da radi (ustvari da zapali od zene)... Mslm, svi smo u istom sosu, samo Trampovci moraju da demonstriraju i traze oslobadjanje (od zivota)... 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Sve je to tacno, ali ne kosis komsiji nego sebi i to u vanrednoj situaciji... Ne radi se ovde da te neko tera da radis neke tamo poslove, nego da sebe opsluzis. 

Obrati paznju na snimke ljudi koji govore zasto su dosli na demonstracije. Jedan da bi se osisao, drugi da bi se ofarbao, treci zato sto hoce pravo na drugi amandman, cetvrti zato sto ne moze vise da sedi u kuci, peti zato sto hoce da radi (ustvari da zapali od zene)... Mslm, svi smo u istom sosu, samo Trampovci moraju da demonstriraju i traze oslobadjanje (od zivota)... 

Auuu baby, kako masis poentu. Nemam cime da kosim, i kosenje zahteva par sati mog vremena, nemam tih par sati jer onda ne mogu da radim....onda tu uslugu placam. Kako ce taj kosac trave da opsluzi sebe, moze pokosi svoje dvoriste, a od cega za 'leba?

 

I uostalom zasto? Oni nemaju nikakav kontakt sa ljudima u kuci. Mislim koja je poenta zabrane?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Auuu baby, kako masis poentu. Nemam cime da kosim, i kosenje zahteva par sati mog vremena, nemam tih par sati jer onda ne mogu da radim....onda tu uslugu placam. Kako ce taj kosac trave da opsluzi sebe, moze pokosi svoje dvoriste, a od cega za 'leba?

 

I uostalom zasto? Oni nemaju nikakav kontakt sa ljudima u kuci. Mislim koja je poenta zabrane?

O cemu jos necemo raspravljati? Sta je sad landscaper je problem. Prvo se bunimo sto neko nije zaposlen, a necemo da im damo pare. Sad je frka sto neko, gle cuda hoce da radi i on je trumpovac, a ovi drugi, koji hoce tudje pare su cool. 

Ja sam par puta, ovde poceo da pisem o ovoj temi, ali jednostavno, nema tu sta da se kaze. 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Auuu baby, kako masis poentu. Nemam cime da kosim, i kosenje zahteva par sati mog vremena, nemam tih par sati jer onda ne mogu da radim....onda tu uslugu placam. Kako ce taj kosac trave da opsluzi sebe, moze pokosi svoje dvoriste, a od cega za 'leba?

 

I uostalom zasto? Oni nemaju nikakav kontakt sa ljudima u kuci. Mislim koja je poenta zabrane?

 

Onda nista, raste ti trava pa ce biti pokosena kada kosaci pocnu da rade... Sta je sa onima sto ne mogu same da se ofarbaju? Jer nemaju farbu? 

 

Mozda nije poenta zabrane, mozda oni nece da rade... mozda se boje. Evo kod nas renoviraju bazen. Ista pravila vaze i tu i tamo "stay at home order" 

 

U krajnjem slucaju, ako imaju vremena da demonstriraju, imaju vremena i da se samoopsluze... ako mogu da izadju na ulicu i da se vozaju tamo vamo, zasto ne mogu da odu da rade privatno? Da nece mozda da ih hapse? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Baby said:

 

.... traze oslobadjanje (od zivota)... 

 

bas njima zapeo korona. Ostali pali sa Marsa i njima ne smeta ova nemoc - oni nece da sve bude kao pre. Samo su se ovi demontstranti setili velike ideje.

 

Sada ankete pokazuju u USA i Kanadi da vise od polovine hoce da bude na oprezu jos nekoliko nedelja. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...