Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

23 hours ago, Atreid said:

 

Pa nece biti. Politika je sve. Jos od antickih vremena imamo ovakvu skolu ili onakvu. Jedna je tvrdila jedno, druga drugo. Mislim da je skroz pogresno da bilo ko ide u skolu u kojoj mu ocigledno pricaju nesto za sto on smatra da je pogresno. Da, to nije ucenje i nije obrazovanje, i da, to ne treba raditi.

 

Zato i rekoh, nije valjda da libertarijanci nisu napravili koledz za svoju dijecu? Vec imamo samo komunisticke koledze. Kako je to moguce?

Tebi u ovoj prici nesto nije jasno. Nema sta "libertijanci" da prave svoje skole, to je javna skola koja se finansira iz poreza gradjana, znaci svih, i nema tu sta da se radi politicka propaganda. Znaci ako hoce politicko propagiranje nek naprave svoje skole pa ko hoce nek izvoli, a ne da to rade na moj racun. 

 

21 hours ago, melankolic said:

 

Nego, nisi mi odgovorila, da li je u redu da Nunes tura ruke u tvoj novčanik da bi išao u Beč i tamo agitovao kod ukr. bivšeg tužioca da se sudi po svaku cenu Bidenovom sinu?

 

Koja je razlika od toga sto su dems turili ruku u moj dzep za fantomsku istragu o Ruskoj umesanosti? 

 

12 hours ago, Amigo said:

 

Znaci Amerika i Engleska ( mada za nju jos nije sigurno) bice zemlja proleterska :lol_2:

 

Nece :classic_smile: kao sto si video iz prilozenog ima mladih koji prepoznaju lupetanje.

A nesto mi se cini da ti nikad ne bi zeleo da Amerika i Engleska budu zemlja proleterska, ne bi se to dobro zavrsilo...

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Amigo said:

 

Znaci Amerika i Engleska ( mada za nju jos nije sigurno) bice zemlja proleterska :lol_2:

 

 

 

 

Proleterska mozda ne, ali socijal-demokratska sigurno da. A gde je socijal-demokratija ni Marks nije daleko. 🙂 Okazio Kortez je mlada i vreme je pred njom. A dobro je sto su, kako Angelia pise, poceli da deci u skolama bude svest o radnistvu, radnickom pokretu. To znaci da ipak, posle Trupca, postoji sansa da u Americi dodje vlast koja je vise usmerena ka radnicima i njihovim pravima, a manje ka interesima kompanija. 

 

28 minutes ago, mrd said:

Public school ne sme:

1) Da promoviše veru,

2) Da popularizuje političko opredeljenje!

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

 

To je velika greska jer od malih nogu deci treba buditi svest o radnickom pokretu, borbi za prava radnika, radnicima kao centralnom elementu svakog drustva i ekonomije. A za religiju to je ok. Nek svako upraznjava sta hoce. Skola tu ne treba da se mesa. 

 

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Tebi u ovoj prici nesto nije jasno. Nema sta "libertijanci" da prave svoje skole, to je javna skola koja se finansira iz poreza gradjana, znaci svih, i nema tu sta da se radi politicka propaganda. Znaci ako hoce polticko propagiranje nek naprave svoje skole pa ko hoce nek izvoli, a ne da to rade ns moj racun.

 

Ne, nego tebi nije jasno da je to javna skola, drustvena, skola vase zajednice, komune,... i da je sasvim prirodno da prica stvari bitne za vasu zajednicu, komunu, drustvo. Ukoliko neko hoce teologiju, onda upise neku teolosku ili bogoslovsku skolu pa mu tamo pricaju o teoloskim dogmama. Dok se u drustvenoj, javnoj skoli, finansirane od strane drustva, i treba da se prica ono sto je bitno za drustvo, a ne ono sto je bitno za teologiju. Dalje, skola je vaspitno-obrazovna ustanova (po definiciji) i stoji na temeljima nauke, kod nauke je stvar jednostavna, naucne cinjenice se ili dokazuju, ili opovrgavaju sa dokazima a ne sa dogmom sto bi ti htjela. Ti npr, ne znas da definises Socijalizam, nisi u ovim diskusijama znala da je Americka revolucija ljevog karaktera, nisi znala ni i da je ucenje Isusa Hrista po prirodi ljevo. To su ozbiljne rupe u znanju. Druga stvar, ova vasa mala Alt-rajht pobuna, pa i taj libertarizam su prolazne stvari, ideologije sa kojima ste se identifikovali trenutno, a to koliko sutra vec moze da ne vazi, da u modi bude nesto drugo ili trece. Dobra skola treba da te pripremi za citav zivot, a ne za trenutnu modu koja koliko sutra moze da prodje.

 

U suprotnom, rekoh ti, ukoliko bi ja smatrao da neka skola nije dobra, da umjesto nauke nudi dogmu, ja bi se koliko sutra ispisao ili bi rekao svom dijetetu da to uradi. Nema sta da radi u skoli koja nije dobra, odmah neka se prebaci u skolu koja mu odgovara i sa kojom ce biti zadovoljan.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Denis Jasharevic said:

Dobar ti taj Informer ....... otkad je poceo da izlazi i u Americi?

 

Pusti ti diskreditaciju izvora. Mene interesuje tvoj komentar na samu tezu iz teksta?

 

P.S. a, vidi je zvijezda petokraka kako ponosno stoji:

 

spacer.png

 

:classic_wink:

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Atreid said:

 

P.S. a, vidi je zvijezda petokraka kako ponosno stoji:

 

spacer.png

 

:classic_wink:

 

Pa to je zvezda iz Flag act of 1777. 

 

To je zvezda sa americke zastave stara 250 godina i nema nikakve veze sa retardiranom komunistickom zvezdom petokrakom koja nije ni postojala u to vreme. I to ste ukrali 🤣

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Denis Jasharevic said:

 

Pa to je zvezda iz Flag act of 1777. 

 

To je zvezda sa americke zastave stara 250 godina i nema nikakve veze sa retardiranom komunistickom zvezdom petokrakom.

 

Sta mislis odakle komunistima uopste ideja za zvijezdu petokraku? Pa od ove, ova je originalna:

 

spacer.png

 

Mnogo ste se vi zaigrali, a niste ni svjesni na sta ste udarili, i za sad ima i drugih nacina da vam se stane na kraj, ali ako pretjerate, e, ova ce da poliva po vama, bas onako kao 1999te. i dzaba ti onda majmuni u pick-upovima.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Jonnhy Clash said:

 

Proleterska mozda ne, ali socijal-demokratska sigurno da. A gde je socijal-demokratija ni Marks nije daleko. 🙂 Okazio Kortez je mlada i vreme je pred njom. A dobro je sto su, kako Angelia pise, poceli da deci u skolama bude svest o radnistvu, radnickom pokretu. To znaci da ipak, posle Trupca, postoji sansa da u Americi dodje vlast koja je vise usmerena ka radnicima i njihovim pravima, a manje ka interesima kompanija. 

 

 

To je velika greska jer od malih nogu deci treba buditi svest o radnickom pokretu, borbi za prava radnika, radnicima kao centralnom elementu svakog drustva i ekonomije. A za religiju to je ok. Nek svako upraznjava sta hoce. Skola tu ne treba da se mesa. 

 

Centralni element svakog drustva i ekonomije su preduzetnici! Oni su sposobni da svojom kreativnoscu  stvaraju visak vrednosti. Radnici samo odradjuju onosto je vec unared zadato u okvirima vec definisanih parametara!

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

Centralni element svakog drustva i ekonomije su preduzetnici! Oni su sposobni da svojom kreativnoscu  stvaraju visak vrednosti. Radnici samo odradjuju onosto je vec unared zadato u okvirima vec definisanih parametara!

 

Ma da... Preduzetnici su kreativci, genijalci a radnici su marva koju samo upregneš da izvršava "preduzetničke" kreacije i zamisli. Kao što je rekao Robert De Niro u "Bronx Tale" "The working man is a tough guy".

 

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

 
To je velika greska jer od malih nogu deci treba buditi svest o radnickom pokretu, borbi za prava radnika, radnicima kao centralnom elementu svakog drustva i ekonomije. A za religiju to je ok. Nek svako upraznjava sta hoce. Skola tu ne treba da se mesa. 
 
U školi ne sme da se drobi o politici! Škola je da decu osposobi za život, šuše koje se kriju iza sindikalnih ugovora i proturaju svoje bolesne vizije će uskoro dovesti do toga da im se sidikalni ugovori svedu na posao po viđenju i tim upropastiti humanu ideju tih kolektivnih ugovora gde su porodilje morale da budu zaštićene za vrome porodiljskog! Pametan američki narod će im sve to ukinuti.
Sediei gledaj šta ozbiljan svet radi. Bre učitelji su postali zaštićeni medvedi!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, mrd said:

U školi ne sme da se drobi o politici!

 

:lol_2::thumbup:

 

Pa da l' ste normalni jbte? Pa kako da objasnis prvi, drugi svjetski rat bez politike? Deklaraciju nezavisnosti, Francusku revoluciju, Oktobarsku revoluciju, raskol crkava, Vizantiju, Rimsko carstvo? Mariju Antoinetu? A, tek filozofiju, pa od Aristotela i Platona preko Hegela pa do Marksa? Sta tu da pricas bez politike? Pa tek knjizevnost, pa Orvela, Shekspira, Tolkina, Dostojevskog, Tolstoja, Servantesa,.. pa samo Dnevnik Ane Frank je pod obavezno u skolskoj lektiri! Kako to da objasnjavas bez politike? Igrala se Ana Frank skrivanja, pa tako cetri godine i bilo joj do jaja? Poezije, proze, drame,..  ej, pa gdje je samo Breht? Pa Barok, nacionalna osvjestavanja, Renesansa, Humanizam, Prosvetiteljstvo, Modernizam, Avangarda,..  pa sve to opet i u slikarstvu i muzickom, Delakroa pa sve cak i tog Vagnera,.. itd. A, vidi, da te iznenadim necim, pazi sta mi tek imamo, ajd sad udahni duboko:

 

spacer.png

 

Jbte, sta sve necu procitati na forumu :ajme:

Edited by Atreid
Link to comment
Share on other sites

 
[emoji38]_2:[emoji106]
 
Pa da l' ste normalni jbte? Pa kako da objasnis prvi, drugi svjetski rat bez politike? Deklaraciju nezavisnosti, Francusku revoluciju, Oktobarsku revoluciju, raskol crkava, Vizantiju, Rimsko carstvo? Mariju Antoinetu? A, tek filozofiju, pa od Aristotela i Platona preko Hegela pa do Marksa? Sta tu da pricas bez politike? Pa tek knjizevnost, pa Orvela, Shekspira, Tolkina, Dostojevskog, Tolstoja, Servantesa,.. pa samo Dnevnik Ane Frank je pod obavezno u skolskoj lektiri! Kako to da objasnjavas bez politike? Igrala se Ana Frank skrivanja, pa tako cetri godine i bilo joj do jaja? Poezije, proze, drame,..  ej, pa gdje je samo Breht? Pa Barok, nacionalna osvjestavanja, Renesansa, Humanizam, Prosvetiteljstvo, Modernizam, Avangarda,..  pa sve to opet i u slikarstvu i muzickom, pa cak i tog Vagnera,.. itd. A, vidi, da te iznenadim necim, pazi sta mi tek imamo, ajd sad udahni duboko:
 
fpn.jpg
 
Jbte, sta sve necu procitati na forumu :ajme:
Pročitao si. Pametnom je dovoljno da razume!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, mrd said:

... pročitao si. Pametnom je dovoljno da razume! ...

 

Pusti ga - vidis da ne razume, tj. pojma nema.

Za njega je skola mesto za indoktrinaciju 'nasim vernim & pobedjujucim ucenjem'.

'Verno je jer pobedjuje, a pobedjuje jer je verno!'

 

On nije u stanju da shvati da se ovde jos uvek predaje po ideolosko_naZijonskoj matrici, gde je jednu ideolosku skalameriju zamenila novokomponovana; nije u stanju da shvati da se moze predavati i neutralno, bez hebenog cika Mraksa, i svih ostalih andramolja, staniolskih ukrasa, gde bi se prenela sustina, a ne naturalo jedino verno tumacenje, i jos zahtevalo da djaci to u beskraj recituju.

 

A ovaj fakultet - pa to je brlog, septicka jama naZiJonalizma.

:puke:

Da mozda nije cenjen, priznat negde u svetu? Citirani radovi profesora / studenata?

 

...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Jonnhy Clash said:

 

Ma da... Preduzetnici su kreativci, genijalci a radnici su marva koju samo upregneš da izvršava "preduzetničke" kreacije i zamisli. Kao što je rekao Robert De Niro u "Bronx Tale" "The working man is a tough guy".

 

Bez namere da potcenjujem radnike - i oni igraju svoju ulogu u drustvu. I ja sam radnik! Ali bas zato: bez onih pametnih i sposobnih ljudi koji su u stanju da osmisle i organizuju biznis - ni ja ni ostali ne bi imali poso! Ja imam poso pre svega zahvaljujuci tim sposobnim ljudima koji otvaraju nova preduzeca i poslove! A to mogu samo preduzetnici a ne politicari. Politicari i kad otvore nesto- to su ili neproduktivni poslovi, npr u drzavnoj administraciji, ili ako su neka privredna preduzeca - onda su to propala preduzeca! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Darth Bane said:

Bez namere da potcenjujem radnike - i oni igraju svoju ulogu u drustvu. I ja sam radnik! Ali bas zato: bez onih pametnih i sposobnih ljudi koji su u stanju da osmisle i organizuju biznis - ni ja ni ostali ne bi imali poso! Ja imam poso pre svega zahvaljujuci tim sposobnim ljudima koji otvaraju nova preduzeca i poslove! A to mogu samo preduzetnici a ne politicari. Politicari i kad otvore nesto- to su ili neproduktivni poslovi, npr u drzavnoj administraciji, ili ako su neka privredna preduzeca - onda su to propala preduzeca! 

 

Eto vidiš. I umesto da se mi radnici međusobno podržavamo mi se i na ovom forumu prepucavamo i svađamo na raznoraznim temama. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2019 at 2:29 AM, Angelia said:

Pricam ja sa klincem juce o njegovom koledzu. Denise, nisam ni kontala koliko si u pravu kad si pricao o ispiranju mozgova klincima. Samo sto je ovaj moj razuman, pa vidi sta se desava. Kaze "mama, kad krenu da mi prodaju komunizam kao ideal buducnosti, samo cutim, znam da mi je pametnije da ne pricam".

 

A ako se neko pobuni, nastane haos i prozivanje, kako od profesora tako i od ostalih studenata. On sebe klasifikuje kao libertijanac i smatra da je gender politics idiotluk. A on nije ziveo u komunizmu, do zakljucaka je dosao potpuno sam.

 

Tvrdim da je to sto je drzava od drustva preotela obrazovanje - narocito osnovno i srednje - i koristi ga za propagiranje svojih etatistickih i sustinski anticivilizacijskih dogmi kao sto su nacionalizam i socijalizam pojedinacno najstetnija javna politika na Zapadu.

 

Dobra vest je da drzavne skole - kao i sve druge drzavne firme - kako obrazovanje ljudi***, tako i svoj zadatak sirenja etatistickih dogmi obavljaju ekstremno neefikasno, tako da zapravo nivo obrazovanja osetno POZITIVNO korelira sa libertarijanskim tj. klasicno-liberalnim senzibilitetom i politickim opredeljenjem.

 

 


*** Odlican pregled naucne literature o katastrofalnim rezultatima koje belezi obrazovni sistem u SAD (u principu, testiranja pokazuju da ljudi koji prodju kroz skolski sistem o stvarima o kojima ih tamo uce znaju jednako koliko i simpanza u zooloskom vrtu: ako im se na pitanje ponude 2 odgovora tacan ce pogoditi u 50% slucajeve, ako im se ponude 4 tacan ce, u proseku, pogoditi u 25% slucajeva...) se moze naci u ovoj sjajnoj knjizi:


https://www.amazon.com/Case-against-Education-System-Waste/dp/0691174652

 

spacer.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Jonnhy Clash said:

 

Eto vidiš. I umesto da se mi radnici međusobno podržavamo mi se i na ovom forumu prepucavamo i svađamo na raznoraznim temama. 

Ako imas dinamicnu ekonomiju- kakva je npr na prvom mestu USA pa zatim i ostale zemlje Zapada, radnik ako mu se ne svidja moze lako da promeni drugi posao, ili preduzece pa cak i karijeru! Nema potrebe da trpis " sefa - svinju"! Das otkaz - miran razlaz , i nadjes drugi posao! Ali to ne moze u statickim ekonomijama kao npr u bivsoj SFRJ gde su mnogi ceo radni vek proveli u istoj firmi, na istoj poziciji! Jer nisu imali drugog izbora. I onda su morali da cute i da trpe. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, bohumilo said:

 

Tvrdim da je to sto je drzava od drustva preotela obrazovanje - narocito osnovno i srednje - i koristi ga za propagiranje svojih etatistickih i sustinski anticivilizacijskih dogmi kao sto su nacionalizam i socijalizam pojedinacno najstetnija javna politika na Zapadu.

 

Dobra vest je da drzavne skole - kao i sve druge drzavne firme - kako obrazovanje ljudi***, tako i svoj zadatak sirenja etatistickih dogmi obavljaju ekstremno neefikasno, tako da zapravo nivo obrazovanja osetno POZITIVNO korelira sa libertarijanskim tj. klasicno-liberalnim senzibilitetom i politickim opredeljenjem.

 

 


*** Odlican pregled naucne literature o katastrofalnim rezultatima koje belezi obrazovni sistem u SAD (u principu, testiranja pokazuju da ljudi koji prodju kroz skolski sistem o stvarima o kojima ih tamo uce znaju jednako koliko i simpanza u zooloskom vrtu: ako im se na pitanje ponude 2 odgovora tacan ce pogoditi u 50% slucajeve, ako im se ponude 4 tacan ce, u proseku, pogoditi u 25% slucajeva...) se moze naci u ovoj sjajnoj knjizi:


https://www.amazon.com/Case-against-Education-System-Waste/dp/0691174652

 

spacer.png

 

Kome bi ti dao obrazovanje ako ne državi? 

 

Kompanijama? Grupama građana? Miroljubu Petroviću?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Jonnhy Clash said:

 

Kome bi ti dao obrazovanje ako ne državi? 

 

Kompanijama? Grupama građana? Miroljubu Petroviću?

 

Isto onome kome bih dao proizvodnju hleba, cipela, telefona, lekova, automobila, kosarke, muzike, tv serija, kuca i svih drugih dobara i usluga...dakle obicnim ljudima koji nemaju monopol nad silom, nego moraju da proizvedu pravu VREDNOST za druge ljude da bi nesto od njih dobili za uzvrat...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, bohumilo said:

 

Isto onome kome bih dao proizvodnju hleba, cipela, telefona, lekova, automobila, kosarke, muzike, tv serija, kuca i svih drugih dobara i usluga...dakle obicnim ljudima koji nemaju monopol nad silom, nego moraju da proizvedu pravu VREDNOST za druge ljude da bi nesto od njih dobili za uzvrat...

 

Znači, da obrazuje ko kako hoće. Bez standarda, bez kontrole države. 

Link to comment
Share on other sites

 

Isto onome kome bih dao proizvodnju hleba, cipela, telefona, lekova, automobila, kosarke, muzike, tv serija, kuca i svih drugih dobara i usluga...dakle obicnim ljudima koji nemaju monopol nad silom, nego moraju da proizvedu pravu VREDNOST za druge ljude da bi nesto od njih dobili za uzvrat...

 

Videli smo kako je ispalo kada su “obični ljudi” preuzeli medije, poput Breitbarta i Fox Newsa.

Onaj što je stvorio ono drugo smeće je čak rekao da mu nije cilj da informiše ljude nego da im da ono što oni žele da čuju.

Zamisli da se u školama uvede isti princip. Kakav bi to skup VREDNOSTI bio.

Sad će alt- rightisti da otkriju toplu vodu. Pre njih nije bilo dobrih škola, pedagogija... ma kome to treba?!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Jonnhy Clash said:

 

Proleterska mozda ne, ali socijal-demokratska sigurno da. A gde je socijal-demokratija ni Marks nije daleko. 🙂 Okazio Kortez je mlada i vreme je pred njom. A dobro je sto su, kako Angelia pise, poceli da deci u skolama bude svest o radnistvu, radnickom pokretu. To znaci da ipak, posle Trupca, postoji sansa da u Americi dodje vlast koja je vise usmerena ka radnicima i njihovim pravima, a manje ka interesima kompanija. 

 

 

To je velika greska jer od malih nogu deci treba buditi svest o radnickom pokretu, borbi za prava radnika, radnicima kao centralnom elementu svakog drustva i ekonomije. 

 

 

Imas internet, ociglendo, znas da citas... Pravilnom upotrebom te dve stvari, morao bi doci do zakljucka da kapitalizam ipak nije tako los za obicne ljude.  Stvarnost te demantuje svakodnevno, lupa ti samare, gura ti prst u oko, sutira te nogom u dupe...Bezuspesno

 

Ima li truli kapitalizam ista da ponudi raji, radnicima? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, dude said:

 

Imas internet, ociglendo, znas da citas... Pravilnom upotrebom te dve stvari, morao bi doci do zakljucka da kapitalizam ipak nije tako los za obicne ljude.  Stvarnost te demantuje svakodnevno, lupa ti samare, gura ti prst u oko, sutira te nogom u dupe...Bezuspesno

 

Ima li truli kapitalizam ista da ponudi raji, radnicima? 

 

Gadno je ovo što si rekao, nisam voleo to da pročitam.

 

Ako levičari, koje naš Johnny zastupa nisu niko i ništa, šta ćemo sa Corbinom u UK koji je isto levičar, po Zapadnim merilima, "do koske"?
On je na pragu da tamo (UK) pobedi. Ako i ne pobedi na izborima, ostaje značajan učesnik političkih dešavanja.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...