Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Ovo lupetanje neće Trampu oduzeti praktično niti jedan glas.

 

Jednostavno njegovi glasači su mahom to iz dva razloga:

1. zbog lične koristi (npr. smanjiće im porez), pa makar ta korist bila i kratkoročna. Koga briga da li će nešto biti potopljeno za 20 godina.

2. toliko mrze sadašnji establišment (opravdano ili ne) da su spremni da glasaju za izlapelog amoralnog egomanijaka uinat, pa makar sve gorelo.

 

OK, ima i treći, kult ličnosti i prepoznavanje sebe u Trampu.

 

Sve u svemu, nešto kao SNS na američki način, po svim stavkama.

Link to comment
Share on other sites

Potpuno mogu da razumem prva dva razloga, ljudi teško žive čak i tamo, i stvarno verujem da im se omrkla Killary & Co.

Zato sam pominjala da Killary oladi sa izjavama i nastupima a osvetu nek traži posle.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Don Dusko said:

Ovo je za takve oportuniste kao sto je on.Nema veze sto ce se sve poremetiti na obalama al bitna je teritorija koju moze da uzme i unovci.

Gad. Iako je ovo pokusaj sprdnje sa veoma ozbiljnom temom.

 

 A pazi ovo

 

 

Da nije tragicno bilo bi smesno. 

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Helena said:

Potpuno mogu da razumem prva dva razloga, ljudi teško žive čak i tamo, i stvarno verujem da im se omrkla Killary & Co.

Zato sam pominjala da Killary oladi sa izjavama i nastupima a osvetu nek traži posle.

 
Ne, upravo suprotno. Ako dozvoliš da te budala zasipa glupostima treba ga još više razbesneti, kao što je to uradila Kamala u debati. Ovome u prilog najbolje govori njegovo odbijanje da učestvuje u 3. debati. Banon nije predvideo šta će se desiti ako establišment kandiduje nekoga ko provokacijama može da izbaci njegovog kandidata iz takta.

Edited by melankolic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Smrtokapa said:

Ovo lupetanje neće Trampu oduzeti praktično niti jedan glas.

 

Jednostavno njegovi glasači su mahom to iz dva razloga:

1. zbog lične koristi (npr. smanjiće im porez), pa makar ta korist bila i kratkoročna. Koga briga da li će nešto biti potopljeno za 20 godina.

2. toliko mrze sadašnji establišment (opravdano ili ne) da su spremni da glasaju za izlapelog amoralnog egomanijaka uinat, pa makar sve gorelo.

 

OK, ima i treći, kult ličnosti i prepoznavanje sebe u Trampu.

 

Sve u svemu, nešto kao SNS na američki način, po svim stavkama.

 

Mislim da gresis u detaljima.

 

1. zbog licne koristi, ali potop nece stici za 20 g. nego mnogo brze

2. oni mrze establisment, ali vise od toga mrze sve ostale koji misle da im kvare zivot i da bi sve bilo fantasticno kada bi se ti uklonili, a on im to konstantno nudi. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, melankolic said:

 
Ne, upravo suprotno. Ako dozvoliš da te budala zasipa glupostima treba ga još više razbesneti, kao što je to uradila Kamala u debati. Ovome u prilog najbolje govori njegovo odbijanje da učestvuje u 3. debati. Banon nije predvideo šta će se desiti ako establišment kandiduje nekoga ko provokacijama može da izbaci njegovog kandidata iz takta.

Njegovo odbijanje govori da on ipak zna šta radi, a  "gospođa" Klinton sa svojim saradnicima ga je  podcenila i uspela da izgubi.

Nju Amerikanci neće i treba da se skloni.

Jbt, počele su dinastije da se stvaraju, od Bušovih do Klintonovih.

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Prepiska sa uvaženim kolegom @Smrtokapa , koju je započeo kada mi je ukazao čast i zadovoljstvo referišući se na neke moje skromne redove tako što je, između ostalog, ustvrdio, parafraziram, da 11. septembar nije bio napad na američku demokratiju, nagnala me je zaista na razmišljanje.

 

Tome i služi kvalitetna i uljudna prepiska pa sam se, tako razmišljajući, prisetio ondašnjeg narativa, kada su se svi mogući zvaničnici Amerike i celog sveta, pa i njihove tetke, utrkivali da objasne zašto je taj teroristički napad u stvari napad na američku demokratiju i slobodarski način života američkih građana. I eto, sada kada je prošlo podosta vremena i kada nam se dogodio istorijski odmak od tih događaja, i narativ se promenio.

 

Pa sad nije više Osama bin Laden najveća pretnja američkoj demokratiji, već je to onaj lik koji nam izvrće želudac naopačke i kao takav preti našoj demokratiji. Poslednjih dana često pominjem Orvela, ali zar upravo goreopisano ne podseća na onaj igrokaz u kome je danas Istazija neprijatelj, a već sutra - saveznik?!

 

A sve to me je, priznajem, vratilo u ono vreme neke druge histerije, kada su obične medicinske maske, to jest njihovo nenošenje, bile takođe napad na američku demokratiju. I ne samo američku, već i na demokratije izvesnog dela sveta, koji se utrkivao kako da se što bolje pokaže u realizaciji nekakve globalne direktive, bez obzira da li je reč o Trudoovom maltretiranju kamiondžija ili zatvaranja Novaka Đokovića u neki polulogor za migrante u Australiji.

  
"A gde vam je maska?".

 

Sigurno se sećate tog pitanja, koje su nepoznati prolaznici upućivali nepoznatim ljudima i u Njujorku, i u Torontu, i u Surdulici.. Nepoznati na ulicama otvoreno su neke od vas prozivali za kršenje higijenskih propisa. Prođete li mrtvim i tihim gradom u suton, pored zatvorenih bakalnica i zamračenih kafana, od troje njih sa kojima ćete se u pola kilometra mimoići, jedan će svakako, sa druge strane ulice i više od deset metara udaljenosti, optužujuće primetiti da nemate medicinsku masku preko usta i nosa.

 

Na stranu sad da maska, stav je stručnjaka, nije pomagala protiv zaraze kako su nas tada ubeđivali propagandisti, te da bi trebalo da je nose samo doktori i sestre, a oni su se najviše suočavali sa nestašicama maski jer su svi ludaci nagrnuli u apoteke i za sebe, ženu, decu i taštu pokupovali maski u količini koju jedan klinički bolnički centar utroši u pola godine. 

 

Pri tome, taj komad tkanine nije ni izgledao baš sveže i čisto na nosevima zaposlenih u kancelarijama, pošti ili marketima, koji su ih nosili po ceo dan i izgledali zapravo kao narkoman koji nosi preko usta nešto još od prošle subote...

 

Ljudi su nosili maske u kolima, spavali sa njima, učili za ispite, usisavali stan, kupali psa, rešavali sudoku i sekli nokte na nogama...

 

Zašto vam ovo pišem, uzimajući prepisku sa poštovanim kolegom koji zaista nije ni kriv ni dužan za ono što je moja malenkost iz te prepiske uzela kao podsetnik na neka bliska vremens?

 

Jer smisao zelenog komada tkanine preko usta i nosa u stvari i nije bio u zaustavljanju zloćudnih mikroorganizama i virusa, jer je dokazano da je to bila ćorava rabota, već je on postao kao nekakva legitimacija, dokaz građanske ispravnosti... Njime su se razlikovali dobri od loših, naši od njihovih, Đoković i kanadske kamiondžije od fejsbukovih faktčekera i njihovog maršala Faučija...

 

Eno ga, drži dušmanina koji ne nosi masku, vikali su poslušni i pravoverni. Jel ste to već zaboravili?

 

Pa zar još ne shvatamo da neko jednostavno mora uvek da bude kriv? Uvek nekoga moramo da obeležimo i da ga izopštimo iz zajednice. Histerija je u neprekidnom porastu, ljudima je zavladala iracionalna žudnja da na jednoj strani istaknu svoju pokornost i svoju budnost, svima pokažu kako su oni svoje ništavno ja stavili u službu kolektiva, nesebično se žrtvovali za veće dobro. I, evo, gledajte, herojski nose vlastiti "woke", spremni da sa druge strane uvek nekoga denunciraju kao neprijatelja.

 

Kako je onomad pričao jedan moj poznanik, u zapadnim ljudima i onima koji veruju u zapadne vrednosti nastanili su se mali, zlobni Severnokorejci, isprepadani stanovnici diktature koji prosto ne mogu da dočekatju da nekoga ne denunciraju, omalovaže i uvrede.

 

Ako imate živaca da ovog trenutka gledate aktuelni američki medijski treš, koji u stopu prati i diktira tempo toj histeričnij denuncijaciji i kanselovanju, shvatićete da se skoro 80 odsto informativnog sadržaja sastoji od lova na političke protivnike. A zapravo - ljude.

 

U istoriji, majke mi moje mile, zapravo i nema te diktature koja nije bila napravljena za naše dobro, predstavila se kao proročka i razumna, apsolutno nužna i neizbežna, dok podanike malo po malo nije odvela u totalnu kontrolu... Umešala se u sve, zavladala svakim delom života. Naterala vas da nosite maske, a preti da će vam oduzeti pravo da nosite svoju reč sa sobom na društvenim mrežama...

 

Nije to nepoznato, pojava je iscrpno istražena i opisana u literaturi - svi su se diktatori, od Staljina i Hitlera do cara Selasija, razumeli i u medicinu, i u građevinarstvo, i u meteorologiju, i u fotografiju i, pored svega, svirali klavir. 

 

Kad smo već kod toga, jel Kamala Haris nešto svira? Ili samo ima gun?

 

Jer ako im to dozvolite, ludaci će neprijatelje početi da nalaze na sve čudnijim i neverovatnijim mestima, i sve ih strastvenije osuđivati. Organizovaće hajke na neodgovorne pojedince, na one što tvituju, vikati na nepoznate na ulici, prisluškivati, pratiti i pretiti da će vam, za vaše dobro, ukinuti pravo da se slobodno izražavate. 

 

Histerija povodom 11. septembra, koji je tada bio proglašen za napad na američku demokratiju (a sa tom definicijom se slažem) i koji je pokrenuo čitav niz prisluškivanja, praćenja i kontrolisanja običnh građana, a sada očigledno više nije napad na demokratiju pošto je narativu potrebniji Tramp u toj ulozi, i histerija sa maskama bili su samo pokazna vežba načina na koji ćete bivati sve više diciplinovani iz dana u dan ako onima koji su vas nekada disciplinovali date mandat da to opet učine.

 

Napomena: tek ovo jednostavno mora u spojler. Ljudi, ne čitajte ako vam smeta, ne otvarajte spojler ako ne možete da se nostite sa njegovom sadržinom.

 

I hvala vam što ipak čitate.

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, PorodicneVrijednosti said:

Pa ovo je show

Ne razumem bas toliko dobro engleski - ako se nivo okeana podigne on ce imati vise poseda uz vodu ?!

 

PS

Dajte da pokrenemo neko skupljanje para, vidite da je covek u nevoljama.

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Helena said:

Njegovo odbijanje govori da on ipak zna šta radi, a  "gospođa" Klinton sa svojim saradnicima ga je  podcenila i uspela da izgubi.

Nju Amerikanci neće i treba da se skloni.

Jbt, počele su dinastije da se stvaraju, od Bušovih do Klintonovih.


Nemoj zaboraviti da su upravo Hilari podmetnuli da je ona pravila pizzu od dece u nekom lokalu pa je onda onaj fanatik uleteo u pizzeriu da ih sve pobije.

Znači, ako misliš da će nešto promeniti povlačenje određenih ljudi s pozicija grdno se varaš.

Seti se kako je Trump krenuo da napada Bidenovog sina zbog kriminalnih radnji, kako je provlačio mrtvog mu sina kroz blato i uživao u tome. 

A onda, ako ćemo već o dinastijama, pogledaj šta je radio Trump u vreme njegovog mandata. Slao je zeta da pregovara sa KGB- om, ćerku i sina je uključio u najunosnije poslove i u obaveštajnu zajednicu a onda čak postavio i Banona u jednom periodu da učestvuje sastancima Saveta za nacionalnu bezbednost.

Zaključak : ako dozvoliš da te ometu napadima na tvoje saradnike onda će krenuti da ti kopaju po biografiji i preko svojih dark web da krenu da mobilišu ljude na napade (Pelosi npr.). Znači, prema njima nema milosti i treba skupiti sve moguće saveznike oko sebe da ih se porazi do nogu jer će inače njegov sledeći mandat biti i više od običnog mandata.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Dragan said:

Ne razumem bas toliko dobro engleski - ako se nivo okeana podigne on ce imati vise poseda uz vodu ?!

 

Ne, stavljala sam ja negde skoro, on misli da ce voda da se spusti 😄 

 

Evo mali prilog jos jedne genijalne ideje koje samo on moze da uradi jer su svi ostali glupi i niko ne moze da se seti takve genijalnosti

 

Spoiler

 

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, melankolic said:


Nemoj zaboraviti da su upravo Hilari podmetnuli da je ona pravila pizzu od dece u nekom lokalu pa je onda onaj fanatik uleteo u pizzeriu da ih sve pobije.

Znači, ako misliš da će nešto promeniti povlačenje određenih ljudi s pozicija grdno se varaš.

Seti se kako je Trump krenuo da napada Bidenovog sina zbog kriminalnih radnji, kako je provlačio mrtvog mu sina kroz blato i uživao u tome. 

A onda, ako ćemo već o dinastijama, pogledaj šta je radio Trump u vreme njegovog mandata. Slao je zeta da pregovara sa KGB- om, ćerku i sina je uključio u najunosnije poslove i u obaveštajnu zajednicu a onda čak postavio i Banona u jednom periodu da učestvuje sastancima Saveta za nacionalnu bezbednost.

Zaključak : ako dozvoliš da te ometu napadima na tvoje saradnike onda će krenuti da ti kopaju po biografiji i preko svojih dark web da krenu da mobilišu ljude na napade (Pelosi npr.). Znači, prema njima nema milosti i treba skupiti sve moguće saveznike oko sebe da ih se porazi do nogu jer će inače njegov sledeći mandat biti i više od običnog mandata.

Cilj je da Kamala pobedi.

Killary joj odbija glasače.

To želim da kažem.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Helena said:

Cilj je da Kamala pobedi.

Killary joj odbija glasače.

To želim da kažem.

 

Pa ne verujem da joj odbija glasace. Ne vidim da je nesto preterano aktivna. 

Hilari je dobila i tako nepopolurna kakva je vise glasova nego Tramp, ali eto, na pogresnim mestima. 

Link to comment
Share on other sites

Da se razumemo, Trump je pobedio zahvaljujući Cambridge Analytica a ne debati Klintonova - Trump. 
Previše je vremena prošlo dok establišment nije skapirao da treba zatvoriti RT- kanale (preko raznih botova, podcastera i blogera do Meta- e) i da u debati ne treba da se pravdaju i koriste i dalje dosadnu birokratsko- političku retoriku nego da treba direktno napasti Trumpa na njegovom nivou jer ljudi često zaboravljaju da Republikanska stranka više nije politička opcija nego Trumpov kult i jedino se može pobediti razbijanjem kulta ličnosti.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Pa ne verujem da joj odbija glasace. Ne vidim da je nesto preterano aktivna. 

Hilari je dobila i tako nepopolurna kakva je vise glasova nego Tramp, ali eto, na pogresnim mestima. 

Ja sam se ogradila još na početku njenog pominjanja da imam takav utisak.

I taj se utisak pojačava.

I nema veze gde je što je dobila više glasova, izgubila je izbore.

Nešto mi tviter šteka, možda ću posle naći neki klip da ilustrujem.

15 minutes ago, melankolic said:

Da se razumemo, Trump je pobedio zahvaljujući Cambridge Analytica a ne debati Klintonova - Trump. 
Previše je vremena prošlo dok establišment nije skapirao da treba zatvoriti RT- kanale (preko raznih botova, podcastera i blogera do Meta- e) i da u debati ne treba da se pravdaju i koriste i dalje dosadnu birokratsko- političku retoriku nego da treba direktno napasti Trumpa na njegovom nivou jer ljudi često zaboravljaju da Republikanska stranka više nije politička opcija nego Trumpov kult i jedino se može pobediti razbijanjem kulta ličnosti.

Kapiram zadnju rečenicu i potpuno se slažem, ali ostajem pri stavu sa Klint.

Link to comment
Share on other sites

Hilari Klinton je izuzetno sposobna politicarka i bila bi mnogo bolja predsjednica od svega sto je slijedilo - u rangiranju svih drzavnih sekretara u posljednjih 50 godina provedenom 2015 (Ivory Tower), samo Kisindzer i Dzejms Bejker su ispred nje. Kada se iste ankete ogranice na period poslije hladnog rata - prva je na listi i najbolja po anketama. O zakonima koje je progurala  kao senator ili kao predsjednikova supruga da i ne govorimo - zdravstvo, zastita djece, obrazovanje, podrska veteranima, borba protiv nasilja nad zenama, "paychek fairness act"... 

 

Svojom iskrenoscu, potpuno ispravno karakterisuci polovinu Trump-ovih biraca kao bijednike, jeste otudjila jedan broj biraca, ali je vrijeme pokazalo da je i u tome bila u pravu. A mozda jednostavno jedan dio Amerike nije zelio da im nakon crnog predsjednika na celo drzave dodje zena.

 

 

Edited by ters
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Helena said:

Ja sam se ogradila još na početku njenog pominjanja da imam takav utisak.

I taj se utisak pojačava.

I nema veze gde je što je dobila više glasova, izgubila je izbore.

Nešto mi tviter šteka, možda ću posle naći neki klip da ilustrujem.

Kapiram zadnju rečenicu i potpuno se slažem, ali ostajem pri stavu sa Klint.

 

Mozda si u pravu da je logaritam, ja je bukvalno ne vidim nigde, niti procitam ista gde se pominje od debate nadalje i jos samo neki snimak gde daje podrsku Kamali, a onda je kritikuju kako je ljubomorna i slicne gluposti. 

Sa druge strane, izgubila je izbore, na dobijene glasove, a mnogi su se posle pokajali sto nisu izasli na izbore ili dali Trampu glas. Ne verujem da moze mnogo da steti, ali ne verujem da moze ni mnogo da pomogne. Mislim da je odmerena. 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, melankolic said:

Da se razumemo, Trump je pobedio zahvaljujući Cambridge Analytica a ne debati Klintonova - Trump. 
Previše je vremena prošlo dok establišment nije skapirao da treba zatvoriti RT- kanale (preko raznih botova, podcastera i blogera do Meta- e) i da u debati ne treba da se pravdaju i koriste i dalje dosadnu birokratsko- političku retoriku nego da treba direktno napasti Trumpa na njegovom nivou jer ljudi često zaboravljaju da Republikanska stranka više nije politička opcija nego Trumpov kult i jedino se može pobediti razbijanjem kulta ličnosti.

Ja jos cekam da mi neonacisti koje si mi obecao dodju na vrata. Samo da prijavim da sad imam novu adresu, nemoj da idu u Prnsilvaniju, sad mogu da dodju u Majami. 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/15/2024 at 4:35 PM, Angelia said:

...

Vidim I da mladi ne mogu da priuste kupovinu kuce, sto je bilo standardno.

...

Fed slashes interest rates by a half point, an aggressive start to its first easing campaign in four years

 

Vidi, sad ce da padnu kamate i inflacija, pa ce svi opet moci da uzimaju kredite za sta god im treba i da zive na kredit kako su vec navikli.

Bice doduse verovatno malo vise nezaposlenih u narednom periodu zbog ovoga (bez obzira ko ce biti predsednik), ali ko im je kriv - neka jedu kolace, kad vec nemaju hleba (jer USA sistem je najbolji na svetu).

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Iran je doživeo nokdaun u trećoj rundi sa ovim pejdžerima i voki-tokijima, ali baš u trenutku kad smo očekivali da će se, kao neki grogirani bokser, nasloniti na konopce pod udarcima, pokazalo se da i njihove službe imaju keca u rukavu.

 

Politiko je danas objavio da su iranski hakeri ovog leta slali poverljive informacije ukradene iz Trampove kampanje u Belu kuću, timu Džoa Bajdena, a kako je FBI potvrdio, imejlovi su poslani pojedincima povezanim sa Bajdenovom kampanjom. 

 

Oni su sadržali izvod iz ukradenog, poverljivog materijala iz kampanje Trampa. 

 

Iranci su takođe od juna nastavili da pokušavaju da pošalju poverljivi materijal Trampove kampanje medijskim organizacijama, a Politiko konstatuje da je najnovije otkriće bacilo novo svetlo na bezbrojne taktike koje Iran primenjuje da nanese štetu Trampovoj kampanji. 

 

I sad bi neko, najnormalnije, pitao - a zašto Iran ne voli Trampa? Zašto najdirektnije pomaže njegovim oponentima da pobede na predsedničkim izborima? I zašto svaka ptica baš uvek svome jatu leti?

 

Stvarno, zašto?  

 

https://www.politico.com/news/2024/09/18/fbi-says-iran-sent-hacked-trump-info-to-biden-campaign-00179951

Spoiler


@Angelia

 

A baš sređujem stvari da sledećeg proleća sa ćerkom idem u Filadelfiju. Eto, sad kad ste na Floridi, nećemo se slučajno sresti u South Street.

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Gospoja koja je pisala tekst o Iranu moli na Tviteru pratioce da joj šalju priče, slike :classic_biggrin:

A pratioca celih 5000.

Nego, imam danas priliku, i mislim više nikad, da postavim Čankov tvit koji je citirao mnogo puta pomenutog Orvela.

Link to comment
Share on other sites

On 9/18/2024 at 11:55 AM, freethrow said:

Neverovatno mi je da obrazovana osoba iskreno priželjkuje pobedu Trampa. Bez uvrede, imam dosta bliskih osoba oko sebe koji to čine i potpuno sam zaprepašćen.

 

Zanimljivo istrazivanje medju bliskim osobama.

 

..I ako te obrazovane osobe nemaju nikakve konkretne benefite zbog toga sto prizeljkuju Trumpa, onda je stvarno neverovatno cak glupo da lupetaju o tome koga zele. Ali ako vec nekoga zele onako cisto da bi nekoga zeleli super je sto su se odlucili za Trumpa...jer Kamala pa recimo da nije nikakav predsednicki kalibar ... Inace licno sam primetila da po Srbiji osobe raznih obrazovanja veruju da ce Trump povratiti Kosovo, to sam vec napisala na temi o Kosovu...Pitanje je zasto vec nije dok je bio predsednik...i sta je doprinelo ovom verovanju da je Trump super stvar za Srb. Mozda onaj hladan prijem srb zvanicnika na hoklicama.....

 

...Ipak ima nesto daleko realnije nego ovo gore sto kazes da je`neverovatno` a to je da osobe prosecnog tj. nenadogradjanog obrazovanja ili ispod proseka obavestenosti obavezno prizeljkuju Harris. Postoji razlog tome i krije se u delu prethodne recenice....a mozda je razlog u ovom videu gde pise da je parodija ali nije, stvarnost je u pitanju:

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...