Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

Ako nemaš u Vladi nekog dominantnog partnera od 35%+ mjesta u parlamentu minimalne su šanse da sprovedeš bolne rezove koji slijede Crnoj Gori, nakon populističkog cirkusa. 

Da vratiš doprinose na zdravstvo, podigneš PDV i akcize, ukineš doživotne naknade ženama od 50+ godina date u cilju podsticanja nataliteta, srezeš penzije (porezom ili zakonom whatever), ukineš dječije dodatke. I na taj način uravnotežiš budžet kojem samo u 2023 nedostaje 700 Mln koje planiraju da pozajme, a gdje će skupiti maksimum 200 sa sve zalahanjem zlata. Jbg... porasle kamate, izašle iz negativne zone, zemljama sa raspanutom vladom i retjingom B niko ne pozajmljuje.

A onda za 2024 nedostaje 900 mln, a za 2025 1,2 Bln.

Da shvatimo veličine, kompletni prihodi CG od turizma su 1 Bln (ne prihodi države, nego ono što se naplati od turista).

Ovo se može ispeglati jedino aranžmanom sa MMF gdje bi isti dao dio para, a i posle nekog perioda pozitivnu recenziju da se CG uzajmi na tržištu i refinansira dugove.

A MMF će otprilike tražiti gore navedeno.

Da se sprovede, treba jaki partner u vladi, gdje bi slabiji partneri bili zamjenjivi ako se usqurče.

Može i sa desetak rogova u vladi&vreći, i bez ikakvih rezova.

Samo onda će onda povjerioci blokirati budžet da se naplata pa nema plata, penzija...

 

Usput, od Evrope sad i ukidanja doprinosa za zdavstvo za operaciju u državnoj bolnici pacijenti kupuju sami špriceve, gaze, konce, infuzije... zdravstvena usluga level 1993.

Što se očekivalo kad se ukinu 150 miliona koji su tamo išli?

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, qqruz said:

minimalne su šanse da sprovedeš bolne rezove koji slijede Crnoj Gori, nakon populističkog cirkusa. 

 

Međunarodni Monetarni Fond,, End of Mission Statement, 12/12/2022.:

 

Quote

VAT performance has more than compensated for the decline in personal income tax and other labor contributions associated with the tax and wage reforms introduced in the 2022 budget.

 

Sve izgore bez DPS stručljaka i njihove apsolutne većine 😭

Link to comment
Share on other sites

Svi vjeruju u crnogorske javne finansije.
Zato se država uzajmila na 5 godina po 7,5% kod OTP grupe i to jedva za 50 miliona.
A OTP mora da pozajmi jer se već umočio sa bankom i kreditima državi.
Državne obveznice na sekundarnom tržištu sa prinosom od preko 8%.
To je jer vjeruju da su državne finansije održive.
Na dvije godine obveznice Srbije 5,3%, a Crne Gore 7,4%.
Otprilike đe smo. Albanija takođe bolja.
Svi ti likovi koji ulažu milione u dugove su maloumni i imaju lošu procjenu, za razliku od forumaša.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, qqruz said:

Svi vjeruju u crnogorske javne finansije.
Zato se država uzajmila na 5 godina po 7,5% kod OTP grupe i to jedva za 50 miliona.
A OTP mora da pozajmi jer se već umočio sa bankom i kreditima državi.
Državne obveznice na sekundarnom tržištu sa prinosom od preko 8%.
To je jer vjeruju da su državne finansije održive.
Na dvije godine obveznice Srbije 5,3%, a Crne Gore 7,4%.
Otprilike đe smo. Albanija takođe bolja.
Svi ti likovi koji ulažu milione u dugove su maloumni i imaju lošu procjenu, za razliku od forumaša.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Posle decenijske pljačke milove hobotnice nije čudo da škripi

Link to comment
Share on other sites

Drugari, poenta je da se izdate državne obveznice po pravilu samo refinansiraju emisijom sa istom količinom prije nego što dospiju. Iz razloga što malo država ima novca da gomilu da plati. Kada porastu kamate, tada investitori krenu da zaobilaze "krševe" poznate pod eufemizmom emerging market, jer tada imaju solidan prinos i kod normalnih država, što nije slučaj kod niskih kamata.

Rast kamata svaki put je generisao bankrote nestabilnih država oslonjenih na zaduživanja i refinansiranja. Pa i SFRJ početkom 80-tih, posle naftnog šoka i dolarske inflacije, što se rijetko pominje u mitologizaciji iste. 

CG ima 80%+ učešće državnog duga u GDP (Srbija 56%) i posledično užasan kreditni rejting B. Kad dođe refinansiranje i novo zaduženje tim povodom niko neće htjeti da pozajmi. Posebno, ako je ekstremno nestabilna politička situacija kao sada gdje vladu vodi klovn koji je još u avgustu izgubio povjerenje. 

Prilikom rebalansa planirano je zaduženje do kraja 2022 od 300 mln, pronađeno je oko 100. Za 2023. predviđeno je zaduženje od 700 mln, realno će se pronaći maksimum 200 mln, sa sve zalaganjem državnog zlata vrijednog 60 Mln.

Nekako će taljigat i ova godina sa raubovanjem infrastrukture, bez špriceva i gaze u bolnicama, bez grijanja u školama. Isplate se plate (idiot svima u administraciji od 31.12. podigao za 20%), penzije, razne apanaže i dugovi.  

U 2023. dospijeva oko 500 Mln i to bi se nekako premostilo. Slična strategija možda bi vozila i u 2024. sa 700 mln, dok u 2025. sa 1,2 Mln i od toga 500 mln u jednom danu, nema šanse. 

E da bi se to ispeglalo i da bi se našao neko dovoljno blesav da pozajmi biće potreban sporazum sa MMF i makar jedna recenzija istog da si sprovodio dogovoreno, odnosno da se polako skidaš sa kokaina i elektronskog ruleta. A skidanje bude veoma bolno.

Primjer Srbije je sporazum sa MMF iz 2015. kad je učešće javnog duga u GDP bilo 76% i posle toga spuštanje na 51%, a posle korone na 56%. Rezale su se plate administraciji, smanjivale penzije.

Tako će i kod nas morati da se obave takve stvari. U Srbiji su se obavile jer je Vučić bio politički i medijski dominantan i uspio to lagano da izgura. Sa nekom većinom od nekoliko rogova u vreći nemoguće je sprovoditi nepopularne mjere, jer je vlada nestabilna, svi se pribojavaju izbora u svakom momentu i svi su stalno u kampanji. Eto zato napisah da je jedino rešenje da neko ima 30-35% i lako zamjenjive partnere pa da ovo sprovede, uz još gomilu rezanja.

Mada, ništa se ne mora. Samo bude cross default i blokira se trezor koji mjesec, pa se uspostavi bankarski i inostrani austerity. Što možda i nije tako loše. Da shvatimo gdje smo zaista.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, deez nuts. said:

Tako je bato. Srbija je ekonomski tigar, sto svaki gradjanin oseti, samo mu glupo da kaze. 

Uvijek je pitanje benchmarka, referentne tačke i sl... Za CG, Srbija ekonomski nije tigar no zmaj i to ti veli jedan Crnogorac štono bi rekli sa dna kace. Posebno kad je riječ o javnim finansijama. 

U periodu 2015-2019 podignut kreditni rejting sa B+ na BB+, koji se od tada održava. Realno, da je članica EU imala Srbija bi investicioni rejting BBB- lagano.  

Pa mi nekako nerealno sa su Standard and Poors, Moodys i Fitch svo troje baš toliko glupi. 

Crna Gora od 2013 do 2021. sa BB- obalila na B. A bilo vrijeme najveće novčane ekspanzije kad je sve raslo.

Zamisli sad muku sa visokim kamatama.

Pozdravi doma... Bankrot, odnosno default duga, vjerovatnoća veća od 50%.

 

Link to comment
Share on other sites

Kakve bravure na temu kako reći da sam milogorac a da se pritom ne outujem 🙄

 

Po procjenama IHS Markit (odnedavno u vlasništvu S&P), izdaci za kamate su predstavljali 2,72% BDP-a Crne Gore u 2020., 2,36% BDP-a u 2021., 1,62% BDP-a u 2022., a biće na 1,70% u 2023. i 1,96% u 2024., uz mogući peak 2026. na 2,81%.

 

Ovi nivoi izdataka za kamate nisu, prema tome, ništa neviđeno u crnogorskim javnim finansijama i Crna Gora ih je već jednom preživjela. Kao što rekoh, preživjeće ih i ponovo, ali povratak DPS skakavaca na apsolutnu vlast neće. 

 

Uzgred, smanjenje od 2020. godine naovamo je dijelom posledica rasta BDP-a u 2021. i 2022., a dijelom posledica odličnog posla oko zaključavanja kamatnih stopa od strane populista (Spajić je uradio taj interest rate swap sa nekoliko velikih međunarodnih banaka 2021. i na taj način srednjeročno imunizovao CG protiv rasta kamata, što sad već štedi državi milione dolara mjesečno).

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kakve bravure na temu kako reći da sam milogorac a da se pritom ne outujem [emoji849]
 
Po procjenama IHS Markit (odnedavno u vlasništvu S&P), izdaci za kamate su predstavljali 2,72% BDP-a Crne Gore u 2020., 2,36% BDP-a u 2021., 1,62% BDP-a u 2022., a biće na 1,70% u 2023. i 1,96% u 2024., uz mogući peak 2026. na 2,81%.
 
Ovi nivoi izdataka za kamate nisu, prema tome, ništa neviđeno u crnogorskim javnim finansijama i Crna Gora ih je već jednom preživjela. Kao što rekoh, preživjeće ih i ponovo, ali povratak DPS skakavaca na apsolutnu vlast neće. 
 
Uzgred, smanjenje od 2020. godine naovamo je dijelom posledica rasta BDP-a u 2021. i 2022., a dijelom posledica odličnog posla oko zaključavanja kamatnih stopa od strane populista (Spajić je uradio taj interest rate swap sa nekoliko velikih međunarodnih banaka 2021. i na taj način srednjeročno imunizovao CG protiv rasta kamata, što sad već štedi državi milione dolara mjesečno).
 
 

Glavnica dospjeva… dospjela dugovanja u 2025. biće 20% gdp.
Zanemari kamatu.
Usput DPS vlada je uspjela da se jednom prilikom 2019. zaduži jeftinije od finansijskog maga Spajića.
Po koliko ćeš se zadužiti zavisi od trenutka zaduženja, a ne ko ti je ministar.
Usput, Spajićeve obveznice su sada na marketu sa 20%+ diskonta.
Vlasnici se usrećili.
Al dobro lik koji se gadi naroda u Podgorici, ali tako dobro verziran što se radi u Podgorici do mjere da online prepoznaje politička opredeljenja.
Perpetum mobile.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, qqruz said:

lik koji se gadi naroda u Podgorici

Naravno da ne, niti to igdje u mojim postovima piše.

Prezirem takve osobice koji se hrane pljuvanjem po svemu, osim onoga koga se boje. To što takvih ima puno u Podgorici jeste problem, ali nemoj da laskaš sebi i da misliš da ste većina.

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2023 at 12:34 PM, Beonegro said:

Znam ja Podgoricu malo bolje od toga da je blizu mora, a blizu i planina, rođen sam preko puta male pjace i ukupno petnaestak godina sam tamo proveo, u gimnaziji Slobo Škerović završio treći i četvrti razred. 

Baš zbog toga što poznajem Podgoričane mi je danas draže da se predstavljam kao Danilovgrađanin 😉

 

13 hours ago, Beonegro said:

Naravno da ne, niti to igdje u mojim postovima piše.

Prezirem takve osobice koji se hrane pljuvanjem po svemu, osim onoga koga se boje. To što takvih ima puno u Podgorici jeste problem, ali nemoj da laskaš sebi i da misliš da ste većina.

 

Prvi post te malo bača u kontradikciju sa drugim, meščini da si izokola reka kakva su ološ Podgoričani. No aj sad. Nisi ga živio u Danilovgrad, pa se predstavljaj 🙂

Pljuvanje po svemu, osim onog čega se boje...

Ajde molim te dobri moj Alane Čumače, pošto već objasni kako sam neautovani glasač DPS, objasni mi tako na daljinu čega se ja bojim, ili neka moja wanna be većina.

Usput, vidim da te žuljaju tih 30-40% glasača DPS i suverenestičkih stranaka poput SD, SDP... Pa da to rešavamo polako? U neki logor na prevaspitanje i da im se pedagoški Danica Crnogorčević pušta?

Edited by qqruz
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, qqruz said:

 

 

Prvi post te malo bača u kontradikciju sa drugim, meščini da si izokola reka kakva su ološ Podgoričani. No aj sad. Nisi ga živio u Danilovgrad, pa se predstavljaj 🙂

Pljuvanje po svemu, osim onog čega se boje...

Ajde molim te dobri moj Alane Čumače, pošto već objasni kako sam neautovani glasač DPS, objasni mi tako na daljinu čega se ja bojim, ili neka moja wanna be većina.

Usput, vidim da te žuljaju tih 30-40% glasača DPS i suverenestičkih stranaka poput SD, SDP... Pa da to rešavamo polako? U neki logor na prevaspitanje i da im se pedagoški Danica Crnogorčević pušta?

pusti ti Danicu na miru, ako ti je do kvaliteta muzike slušaj Tompsona

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...