Jump to content

Crna Gora


djole

Recommended Posts

...gledao sam emisiju na TV CG i moram reći da sam razočaran sa pračenjem ovih izbora.Naime,uopće se nisu oglasili službeni,oficijelni organi.Sve što pišete su nekakove projekcije pojedinih stranaka,koji i ne moraju biti točni.Gledajte,još su mi sječanju lokalni izbori u RH.Npr rezultati izbora su se mogli pratiti on line.U 22 sata imali ste npr prebrojano 90%  biračkih mjesta u Zagrebu a u 24 sata i konačne rezultate koje je saopćio DIP.Kraj ovog broja glasača izašlih na izbore,već oko 22 sata se trebao oglasiti DIP sa konačnim rezultatima

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Prvo DPS se PROSUO.

 

Oko CT.

 

URA i Garda su već zvali SDP da im ponude manjinsku podršku, a Demokrate dale bjanko sve da se DPS ruši....

 

SDP sa sjajnih 23% ima sad priliku da pokaže da umije da upravlja SAM jednim gradom i da pošalje DPS u penziju ali i da im trupačke uđe u biračko tijelo.

 

DPS je kad se sabere ukupan broj glasova u tri "njihove opštine" kiskao cca 25% a SD 50% gasova. I u Petnjici su manje dobili. Prosjek je zbog većeg broja glasova kod DPSa pad od 28%.

 

Ako bi se ovaj pad podrške DPS SD koalicije na današnjim izborima primijenio na državni nivo, dakle pad od 28% za DPS i SD uporedno 2020-21, došli bi do toga da je podrška na nivou Crne Gore njima nekih 28.3% (39.2% umanjeno za 28%). Ajde neka bude i 30 ukupno. Ma neka je i 35 ukupno. Sa kim će da formiraju vlast? Niko neće sa njima ovakvima.

 

DPS MORA da se pročisti ako misli išta.

 

Dakle, Sanaderizacija pod hitno.

 

Milo i još desetak debelo korumpiranih da podhitno za dobro DPSa napuste tu stranku ili neka nova većina u DPS da izglasa njihovo smjenjivanje sa svih funkcija u stranci.

 

Koliko je to realno... dunno, ali ako to ne urade slijedi tek pad, jer hapšenja nisu ni počela zbog toga što parlamentarna većina aveta dok je Katnić tamo đe je.

 

O budućnosti SDa neću ni da pričam, nema je jednostavno, sem možda u smislu istraga rukovodstva prije svega Brajovića i Hrapovića.

 

Mini dodatna analiza za DF, pošto se kod nas pravi bauk od njega....

 

Prvo nisu izašli na CT, opštinu koja je duplo veća od Mojkovca, i tako prekrižali 8.5% podrške sa parlamentarnih. Znali su da bi se prosuli i kiksali cenzus.

 

Drugo, ovo je 1/1, svu terensku kampanju u Mojkovcu su zasnivali na priči da je glas za Danilovića i Ne damo Mojkovac bačanje glasove jer ovi sigurno ne prelaze cenzus. Na tu foru su uzeli dosta glasova po selima, a MK su sve sela manje više.

 

E pa sad, nakon sve te priče slave pad sa 38 na 23-24 (sa SNPom i još nekim nebitnim strankama), u opštini koja je duplo manja od CT ponavljam, a Spajić, Zdravko i Milatović se nisu ni uključivali u kampanju, činjenica je da im je ostatak ekipe pored svega uzeo skoro 40% biračkog tijela.

 

Ovo sve pričam zbog narativa DFa da je njihova politika dobila 33% glasova. A oni su maksimum, ali da ih častimo, sa sve SNPom na 20%. Ali to je maksimum maksimuma. Sam DF da izađe sa tim imenom, ako obali budžet, biće slabiji od URA ili tu neđe, na vanrednim parlamentarnim.

 

Pa neka vide što će.

 

URA i pored satanizacije na CT solidnih 11%.

Već su, ko što rekoh, dali ponudu SDPu da sam formira vlast. U MK prebačila 6% (na parlamentarnim bila ispod cenzusa), što je prvi put da neka građanska priča na sjeveru dobije ikakvu podršku. Od LSCG, preko PZP nekad, pa Pozitivna, svi su pušili na sjeveru, evo URA uspjela da napravi solidan rezultat za sjever i ušla u biračko tijelo DPSa uglavnom. U Petnjici nije izlazila zbog liste SPP koja ih je podržala na parlamentarnim. I ta lista je ostvarila solidan rezultat u PT, isto ko i Demokrate. Ipak tamo je DPS neprikosnoven.

 

Sledeći izbori su u Podgorici u maju mjesecu.

 

Čuo sam već priču iz usta lokalnog DPS funkcionera da "crnogorski blok" ima u PG 53%.

 

Al tu oni računaju i SDP i URA, ali koliko je URA u PG? Realno 12+. Trenutno SDP 4, URA oko 12%, kad to oduzmeš osta DPS+SD+BS na kolko, na 37%.

 

E pa taman je to neđe i realno za Podgoricu, što pretpostavljam da će se slavit ka pobjeda DPSa. Lolčina.

 

No može lako da im se desi dobar kandidat SDPa, advokat Nikola Martinović na primjer, pa bude "SDP i građani, srcem za Podgoricu" da uzme 10-15, a DPS padne taman na 25% i tu sudija može slobodno da svira kraj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Svi su očekivali žestok pad URE, posebno na Cetinju, ali izgleda da su se dobro učvrstili, što je više nego važno za dalju priču CG, posebno jer je ova Vlada na izdisaju, ponajviše zahvaljujući opstrukcijama DF-a a realno sa premijerom koji je promašaj.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je kasno za DPS. Milo kad se povuče oni će pasti na nivo cenzusa i onda će im trebati nekoliko ciklusa da počnu da rastu. Milo ima izgrađen kult ličnosti kod svojih birača i oni su više vezani za njega nego za stranku. Slično kao Sloba i Vučić u Srbiji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

DF se nalazi u jednoj neugodnoj situaciji. Ne daju im da uđu u vladu, a ne smiju da obore tu vladu. Zdravko i njegova ekipa podižu rejting sa pozicija premijera i ministara, Spajić najavljuje ambiciozne projekte i to utiče na njihov rast, a DF-u logično pada rejting. U drugoj varijanti u kojoj bi se DF odlučio na rušenje vlade, opet bi svi prstom uperili u njih i krenula bi njihova borba sa Zdravkom i ekipom. Ove partije Ne damo Nikšić/Herceg Novi/Mojkovac, su samo probni balon za neke buduće izbore na državnom nivou. Trenutno znamo da mogu da pokupe 6-7%. Šta mislite koliko bi to bilo kad bi lično Zdravko, Spajić, Milatović, Bratićka, Stijović i ostali stali iza te liste? To bi bilo ozbiljno cijepanje DF-a, a definitivno bi ušli dosta dobro i u glasačko tijelo Demokrata. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Kimmi said:

 

No može lako da im se desi dobar kandidat SDPa, advokat Nikola Martinović na primjer, pa bude "SDP i građani, srcem za Podgoricu" da uzme 10-15, a DPS padne taman na 25% i tu sudija može slobodno da svira kraj.

 

 

 

Ako SDP i udje u glasačko telo DPS-a, to sigurno neće uraditi na nekoj gradjanskoj priči, već na desničarenju prčevite Draginje.

 

I to, rekao bih, prolazi samo na Cetinju.

 

Edited by Bejbl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Bejbl said:

 

Ako SDP i udje u glasačko telo DPS-a, to sigurno neće uraditi na nekoj gradjanskoj priči, već na desničarenju prčevite Draginje.

 

I to, rekao bih, prolazi samo na Cetinju.

 

I meni iz daljine deluje da je ovaj njihov rast prouzrokovan time sto ih lokalci smatraju verodostojnijim od

 DPS u borbi sa "posrbicama". Sto nekako uvek i jesu bili, vazda su bili ostrasceniji od DPS-a po tim pitanjima identitetskim pitanjima. A da ce SDP jos rasti na nivou republike, i to najvise na stetu DPS, deluje sasvim realno.

Edited by Kosjan Willavić
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kosjan Willavić said:

I meni iz daljine deluje da je ovaj njihov rast prouzrokovan time sto ih lokalci smatraju verodostojnijim od

 DPS u borbi sa "posrbicama". Sto nekako uvek i jesu bili, vazda su bili ostrasceniji od DPS-a po tim pitanjima identitetskim pitanjima. A da ce SDP jos rasti na nivou republike, i to najvise na stetu DPS, deluje sasvim realno.

 

Nisam baš stekao takav utisak sudeći po izborima u drugim gradovima.

Gde je SDP u Mojkovcu? Gde je u Nikšiću?

U Herceg Novom nisu ni izašli na izbore zbog korone. 🙂

 

Možda u budućnosti bude drugačije, ali opet kažem to neće biti zbog neke gradjanske priče ko što ovaj gore piše.

Već zbog komitluka i bajadera.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nije sporan njihov nacionalizam. Sve to stoji.

 

Malo oko SDP-a... antiratna stranka i anti DPS i SPS snaga devedesetih, blaži malo od LSCG (nisu bojkotovali savezne izbore za razliku od LSCG). Utopiše se nakon 98. sa DPSom u koaliciju (anti SNP koja je bila Slobov privjezak, kasnije zbog referenduma). Izguraše referendum i Ustav i uprljaše se prilično kroz dilove razne. Počinju trzavice sa DPSom (stopiraju izgradnju HE na Tari i hvala im na tome, zatežu oko Sv. Stefana itd, ne podrže nikog između Vujanović vs Lekić. DPS pokušava da im uzme stranku i one prljave da pogura da preuzmu (Brajović sadašnji lider SDa). Ne uspiju u tome i pocijepa se SDP i očisti jer svi korumpirani iz kombinacija oko privatizacija su pošli u SD. SDP pokreće nepovjerenje vladi i Darko Pajović iz Pozitivne sa još jednim ili dva poslanika se proda i DPS preživi. Od tada nastupaju kao opozicija, bili na Oduprise protestima itd.

 

Pokušavam da budem realan.

 

SDP iako je potpuno nacionalistički nastrojen od 30.08.20. na ovamo nije prljav. DF su nacionalisti, samo srpski, plus sve rade da uspore EU put i apsolutno nemaju volju da mijenaju sistem, več samo da ga zajašu. U SDP nema nikog da je prljav kao npr. Bato Carević, plus su potpuno prozapadno orjentisani.

 

Ako maknu Draginju blesavu sa čela stranke i malo je sa strane gurnu.... (priča se o povrstku Ranka Krivokapića), postaju mnogo prihvatljivi za mene lično, a vjerujem i za dostinu u CG, nego DF sa Mandom, Medom i Pipunom koji su potpuni idioti.

 

Da DF vode ljudi poput Gorana Danilovića i Branke Bošnjak, pa da se sa njima može raditi i dogovarati. Umjereni ljudi, sa malo teških riječi, kulturni, za razliku od ova tri paklenika. Sa ovima ne može ništa. Evo čekaju do 10.12 nekakav dogovor o novoj vladi inače prijete izborima.

 

Što se mene tiče neka ih raspišu odma ako ne glasaju za budžet i smjenu Katnića.

 

Balans se neki u CG mora napraviti, ne može ovakav nakaradni DF da je ok, plus cijeli ajde da kažem normalni proSPC spektar (Zdravkova ekipa, Demokrate itd.) i svi su kao ok, pa i DF. DF nije jednostavno. Moraju manjine hitno da se uključe. Njih je 25% u CG.

 

Mislim ako smo normalna država. Većini naroda je pun onaj svih barjačenja, veljih Crnogoraca i novopečenih velikih vjernika.

 

Jednostavno, balans neki mora da se nađe.

 

SDP sad treba da izabere, oće li da pruži ruku DPSu (nisu u koaliciji mislim od 2013.) ili da zabije glogov kolac u srce DPSa na Cetinju i da ih potpuno sroza. Na terenu po Cetinju su pričali da neće sa DPSom. Zato su ih i glasali, jer nisu ni Cetinjani baš ludi za DPSom, iako to što ne vole SPC u procentu od preko 80% neki tumače ni da su zbog toga sve ustaše na Cetinje.

 

Dritan je zbog ustoličenja bio na smiješnom procentu u CT, popeglao je to na solidnih 11%, ali oni ni da je on bačao suzavac po Cetinju.

 

 

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moram da primetim priličnu opčinjenost sa čelnicima DF i uopste tom strankom kod njihovih protivnika u CG. Lično mi ni jedan od njih nije gotivan i ja ga sam nikad ne bih glasao ali čemu moja ili priča nekog glasača DPS-SDP da se DF mora menjati da tamo moraju novi da dođu i slično. Imaju oni svoje članove i svoje glasače, ako im odgovara ta crna trojka neka ih glasaju a ostali to mora da postuju i prihvate ako ovi dobiju dovoljan broj glasova da uđu u neku vlast. Ne vidim da se to isto pise za ostale stranke, onako usput bi draginju skrajnuli a Mila niko ni da pomene. I još nesto mi onako zapade za oko, priča da manjine moraju da budu uključene posto ih ima 25%. Decenijama je u CG broj Srba najmanje 30% pa se niko nije setio da i njih treba ubaciti u vlast nego im i dalje postavljaju posebne uslove. Ali zato usta puna demokratije i EU vrednosti!

Link to comment
Share on other sites

Moram da primetim priličnu opčinjenost sa čelnicima DF i uopste tom strankom kod njihovih protivnika u CG. Lično mi ni jedan od njih nije gotivan i ja ga sam nikad ne bih glasao ali čemu moja ili priča nekog glasača DPS-SDP da se DF mora menjati da tamo moraju novi da dođu i slično. Imaju oni svoje članove i svoje glasače, ako im odgovara ta crna trojka neka ih glasaju a ostali to mora da postuju i prihvate ako ovi dobiju dovoljan broj glasova da uđu u neku vlast. Ne vidim da se to isto pise za ostale stranke, onako usput bi draginju skrajnuli a Mila niko ni da pomene. I još nesto mi onako zapade za oko, priča da manjine moraju da budu uključene posto ih ima 25%. Decenijama je u CG broj Srba najmanje 30% pa se niko nije setio da i njih treba ubaciti u vlast nego im i dalje postavljaju posebne uslove. Ali zato usta puna demokratije i EU vrednosti!


Slazem se sa tobom. Neka Vuciceva trojka srusi Vladu, posto drugacije nece moci prismrdeti funkcijama…
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, deez nuts. said:

 


Slazem se sa tobom. Neka Vuciceva trojka srusi Vladu, posto drugacije nece moci prismrdeti funkcijama…

 

Ako im se ruši Vlada neka je ruše a njihovi glasači neka procene da li je to dobar potez ili nije. Moja procena je da oni blefiraju i trguju ali i da nisu jedini koji to rade. U CG je ipak malo specifična situacija skroz drugačija nego u Srbiju i sumnjam.da bi neku politicku izdaju glasači oprostili bilo kojem političaru ili nekoj partiji.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Kimmi said:

 

Balans se neki u CG mora napraviti, ne može ovakav nakaradni DF da je ok, plus cijeli ajde da kažem normalni proSPC spektar (Zdravkova ekipa, Demokrate itd.) i svi su kao ok, pa i DF. DF nije jednostavno. Moraju manjine hitno da se uključe. Njih je 25% u CG.

 

 

Ja mislim da ti malo zamenjujes teze u odnosu na realnost.

Koliko vidim, upravo je u CG stvorena atmosfera da DF nikako nije ok.

Potpuno su u tom pogledu izjednaceni sa DPS-om.

 

Samo što DPS nije ok,  zato što su 30 godina bili na vlasti za vreme koje su krali, lopinjali i doveli državu na ivicu bankrota.

A DF nije ok zato što su prokazani kao retrogradni srpski nacionalisti.

A to što su DPS i SDP takodje nacionalisti, to se može tolerisati.

 

Kao i stranke nacionalnih manjina, koje su sve od reda nacionalističke, isto kao i DF,.

I pri tom su još i dugogodišnji partneri DPS-a u lopovluku i nepotizmu.

 

I onda kad sve sabereš, za neke nacionaliste  u Crnoj Gori glasa bar 80% ljudi.

 

To je realnost i teško je tu balansirati.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

U CG od nove godine rast plata a minimalac će biti 450 eura. 

 

https://www.vijesti.me/vijesti/ekonomija/583173/minimalna-zarada-450-eura-od-januara-2022

 

Naravno, DF nije propustio svoju priliku da napravi sranje pa su tako glasali protiv povećanih akciza na štetne proizvode i tako zakinuli budzet za cirka 22 miliona. Vjerujem da će govna ubrzo na političko smetlište. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sector said:

U CG od nove godine rast plata a minimalac će biti 450 eura. 

 

https://www.vijesti.me/vijesti/ekonomija/583173/minimalna-zarada-450-eura-od-januara-2022

 

Naravno, DF nije propustio svoju priliku da napravi sranje pa su tako glasali protiv povećanih akciza na štetne proizvode i tako zakinuli budzet za cirka 22 miliona. Vjerujem da će govna ubrzo na političko smetlište. 

Znači CG zauzima mesto ispred ekonomskog tigra u regionu?

Ali dobro tigar skače tigrovskim skokovima pa će ih stignemo po minimalcu makar do 2025-2030-2035...

Edited by Accuphase
Link to comment
Share on other sites

On 12/29/2021 at 6:36 PM, Sector said:

U CG od nove godine rast plata a minimalac će biti 450 eura. 

 

https://www.vijesti.me/vijesti/ekonomija/583173/minimalna-zarada-450-eura-od-januara-2022

 

Naravno, DF nije propustio svoju priliku da napravi sranje pa su tako glasali protiv povećanih akciza na štetne proizvode i tako zakinuli budzet za cirka 22 miliona. Vjerujem da će govna ubrzo na političko smetlište. 

 

Ukidanje doprinosa za zdravstveno?

🤨

Link to comment
Share on other sites

On 12/29/2021 at 6:42 PM, Accuphase said:

Znači CG zauzima mesto ispred ekonomskog tigra u regionu?

Ali dobro tigar skače tigrovskim skokovima pa će ih stignemo po minimalcu makar do 2025-2030-2035...

Ukidanjem doprinosa za zdravsteveno osiguranje i uvođenja neoporezivog dijela zarade poslodavci od januarske plate za taj dio dosadašnjih dažbina treba da povećaju neto zaradu zaposlenom. To bi značilo prosječno povećanje zarade od oko 17 odsto.

 

Prvo pročitaš pa onda mlatneš! Kao što vidiš, sve ima sovju cenu.

Link to comment
Share on other sites

Poraz na rad je smanjen sa 39% na 21%. Ukinuti su doprinosi za zdravstveno osiguranje. Biće tu dosta izazova. Nijesam siguran da će svi poslodavci imati da isplate minimalnu platu od 450 eura. Moguće je da će doći do otpuštanja radnika. Drugi problem su malverzacije vezane za ugovor o radu na pola radnog vremena. Tu će inspekcija morati da obavi svoj dio posla. 

 

Vratili su i majkama penzije. To im je najveća greška. Uveli su i dodatak za djecu do 18 godina. 

 

Ne znam odakle pare za sve to, ali znam da mi nemamo nikakvu privredu. Praktično ništa ne proizvodimo. I dalje je ogroman broj ljudi zaposlen u javnom sektoru, zapravo konstantno raste. Jedini način da se ovo ostvari je da se u sledećoj godini pokrenu neke investicije, da se otvore nova radna mjesta. Turizam donosi solidan priliv novca, ali svi znamo da to nije dovoljno za normalno funkcionisanje države.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...