Jump to content

BiH - opterecenja proslosti i vizije buducnosti


Doorn

Recommended Posts

Just now, Amigo said:

 

Blago tebi, nemas pojma koliko si sretan. 😎

Bio u Kanade, Ontario jos onomad, pre rata,  i vratio se na rodnu grudu dje mogu da slobodno prikoljem siljeze zato sto mi se je nesto s` raznja i gde divljac (ukljucujuci i komsijine patke) ne moze da mi skrnavi posed nekaznjeno.:s_d:

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kronostime said:

Bio u Kanade, Ontario jos onomad, pre rata,  i vratio se na rodnu grudu dje mogu da slobodno prikoljem siljeze zato sto mi se je nesto s` raznja i gde divljac (ukljucujuci i komsijine patke) ne moze da mi skrnavi posed nekaznjeno.:s_d:

 

Ne zbog klanja stoke, mozes i ovde da koljes ovce, ako ih imas, nego ne mozes da drzis kokosi ako zivis u gradu :classic_biggrin: nego sto nisi morao da napustas svoj dom, selis se na silu i trazis neko novo mjesto za zivot sa zmijom u dzepu.

Vi iz Srbije to nekako slabo razumijete, rodis se negdje, tu ti korjeni stotinama godina i onda dodje vrijeme da moras to sve da napustis bez igdje ista.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Amigo said:

Ne zbog klanja stoke, mozes i ovde da koljes ovce, ako ih imas, nego ne mozes da drzis kokosi ako zivis u gradu :classic_biggrin: 

 

Ovo bilo odavno i u Srbiji, jos kad sam ja bila pred studije gde su baba i deda ziveli, kad se preimenuje u opstini deo mesta u smislu namene. Prvo su zabranili u onome sto se formalno racunalo kao varos da se drzi "sitnija" stoka, svinje  (posek, ili prase za Bozi) i ovce, redje koze , ne neka farma, konji i krave i sl., na kraju su zabranili da se drze i pilici tj kokoske. 

 

Mada je bila neka "legenda" dole ispod Trosarine i bivse kasarne 4. jul ( danasnje naselje V. Stepa) ka Brace Jerkovic koja je verovatno krseci sve propise drzala svinje usred Beograda do u 2000. Ne znam da li je jos tamo. :classic_biggrin:

Edited by Plavi Golub
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Plavi Golub said:

 

Ovo bilo odavno i u Srbiji, jos kad sam ja bila pred studije gde su baba i deda ziveli, kad se preimenuje u opstini deo mesta. Prvo su zabranili u onome sto se formalno racunalo kao varos da se drzi "sitnija" stoka, svinje  (posek, ili prase za Bozi) i ovce, redje koze , ne neka farma, konji i krave i sl., na kraju su zabranili da se drze i pilici tj kokoske. 

 

Mada ima legenda dole ispod Trosarine i bivse kasarne 4. jul ( danasnje naselje V. Stepa) ka Brace Jerkovic koja je verovatno krseci sve propise drzala svinje usred Beograda do u 2000. Ne znam da li je jos tamo. :classic_biggrin:

 

Ovde su gradovi polusela, to znas i sama, nabijene privatne kuce sa relativno malim dvoristima, i da su tu jos kokosinjci pored bazena :roflmao:, koji bi to smrad samo bio.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Ovo bilo odavno i u Srbiji, jos kad sam ja bila pred studije gde su baba i deda ziveli, kad se preimenuje u opstini deo mesta u smislu namene. Prvo su zabranili u onome sto se formalno racunalo kao varos da se drzi "sitnija" stoka, svinje  (posek, ili prase za Bozi) i ovce, redje koze , ne neka farma, konji i krave i sl., na kraju su zabranili da se drze i pilici tj kokoske. 

 

Mada je bila neka "legenda" dole ispod Trosarine i bivse kasarne 4. jul ( danasnje naselje V. Stepa) ka Brace Jerkovic koja je verovatno krseci sve propise drzala svinje usred Beograda do u 2000. Ne znam da li je jos tamo. :classic_biggrin:

Drze mu unuci i cuvaju tradiciju.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Accuphase said:

Ministar spoljnih poslova Nemačke Heiko Mas govorio je o aktuelnoj situaciji u Bosni i Hercegovini

 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=11&dd=11&nav_category=167&nav_id=2054835

Seru, seru na kvadrat.

 

Konvertibilna marka se ne štampa u Bosni i Hercegovini već u Austriji i Francuskoj! Da zaista imaju želju da nešto preduzmu oni bi to i uradili, a ne bi prdili za medije. Da ne pričamo o smešnim sankcijama za zvaničnike, poput zamrzavanja imovine koju ni nemaju u tim zemljama.

 

Nemci se bune,  a Austrijanci nam štampaju pare. Pa ko je lud da poveruje u te gluposti. I koje su to velike investicije Nemačke u Republici Srpskoj? sve su pokupili Rusi i Kinezi (na žalost zaposlenih).

Edited by Liska Manjina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2021 at 5:52 PM, Plavi Golub said:

 

Ovo bilo odavno i u Srbiji, jos kad sam ja bila pred studije gde su baba i deda ziveli, kad se preimenuje u opstini deo mesta u smislu namene. Prvo su zabranili u onome sto se formalno racunalo kao varos da se drzi "sitnija" stoka, svinje  (posek, ili prase za Bozi) i ovce, redje koze , ne neka farma, konji i krave i sl., na kraju su zabranili da se drze i pilici tj kokoske. 

 

Mada je bila neka "legenda" dole ispod Trosarine i bivse kasarne 4. jul ( danasnje naselje V. Stepa) ka Brace Jerkovic koja je verovatno krseci sve propise drzala svinje usred Beograda do u 2000. Ne znam da li je jos tamo. :classic_biggrin:

Nije umro je pre nekoliko godina 😞 Inače je stalno pričao da nije od držao svinje i domaćinstvo u gradu, nego se grad odjednom stvorio oko njega.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2021 at 5:37 PM, Amigo said:

Vi iz Srbije to nekako slabo razumijete, rodis se negdje, tu ti korjeni stotinama godina i onda dodje vrijeme da moras to sve da napustis bez igdje ista.

Ne volim lična obraćanja, sam si napisao, stavka 14, buzdovani pričaju o ljudima (kao npr neki doktori i filozofi čiji je svaki tekst već 15 godina ovaj rekao ovo, onaj rekao ono, onaj rekao ovo, ovaj rekao ono, a sve o istih desetak lica) , a normalni ljudi pričaju o idejama. 

 

Često pominješ to, pa dobro, ali zašto ti misliš da je to gore, nego kad je neko ostao "na svome" a onda su sa najudaljenijih margina i kloaka društva izgmizali pacovi, krpelji i ostala gamad, pa "domaće" degenerisali i pretvorili u "tuđinu", i onda je i ovaj koji je ostao ničim izazvano pretvoren u emigranta, samo onog unutrašnjeg. To je možda gore, a? Ima i film o tome.

 

Oni u tvojoj situaciji mogu i da se vrate, makar u komšiluk, mada bi se možda iznenadili kad vide da je dok su bili odsutni i njihovo "svoje" postalo "tuđina", a da su ta njihova sećanja kao sa one slike Salvadora Dalija, zabluda obična. Evo na primer ovako kao ovaj jedan normalan, zanimljivo, u Politici

 

Mada je ovo o čemu ovaj piše uvek bilo, što jeste jeste. Još onomad je Milan Panić kad su ga dovodili da bude premijer govorio ono njegovo "So, ovde se niko ne smeje..."

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2021 at 5:37 PM, Amigo said:

Vi iz Srbije to nekako slabo razumijete, rodis se negdje, tu ti korjeni stotinama godina i onda dodje vrijeme da moras to sve da napustis bez igdje ista.

Sa prostora ex Yu znam dosta sveta kojima su tu koreni stotinama godina, otišli u Njemačku, na primer, bez igde ičega i žive srećno i zadovoljno.
Problem je dakle gde ideš 😉

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Sa prostora ex Yu znam dosta sveta kojima su tu koreni stotinama godina, otišli u Njemačku, na primer, bez igde ičega i žive srećno i zadovoljno.
Problem je dakle gde ideš 😉

U pravu si ali je problem i i u tome šta doneseš sa sobom kada negde odeš.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Često pominješ to, pa dobro, ali zašto ti misliš da je to gore, nego kad je neko ostao "na svome" a onda su sa najudaljenijih margina i kloaka društva izgmizali pacovi, krpelji i ostala gamad, pa "domaće" degenerisali i pretvorili u "tuđinu", i onda je i ovaj koji je ostao ničim izazvano pretvoren u emigranta, samo onog unutrašnjeg. To je možda gore, a? Ima i film o tome.

 

Oni u tvojoj situaciji mogu i da se vrate, makar u komšiluk, mada bi se možda iznenadili kad vide da je dok su bili odsutni i njihovo "svoje" postalo "tuđina", a da su ta njihova sećanja kao sa one slike Salvadora Dalija, zabluda obična. Evo na primer ovako kao ovaj jedan normalan, zanimljivo, u Politici

 

Da ne tupim sada mnogo, ne moze se to porediti. Jasno mi je da ne razumete kroz sta su sve prosle prosecne izbeglice, a i ne zelite da razumete, tako da bi to bilo to.

 

50 minutes ago, urosg3 said:

Sa prostora ex Yu znam dosta sveta kojima su tu koreni stotinama godina, otišli u Njemačku, na primer, bez igde ičega i žive srećno i zadovoljno.
Problem je dakle gde ideš 😉

 

Ja se ne zalim kako je meni u imigraciji, nije u tome poenta. Ogromna je razlika kada neko ode negde jer to zeli i kada neko negde ode zato jer nema drugog izbora.

Ljudi su preko noci izgubili sve sto sticali celog zivota, treba to da se prezivi, izmedju ostalog. Ja sam bio mlad, pa nisam imao mnogo sta, malo te tehnike i nekih instrumenata, to se moze relativno lako nadoknaditi, ali porodicne uspomene, to je ono neprocenjivo, za sve ostalo moze Master Card :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Amigo said:

Ogromna je razlika kada neko ode negde jer to zeli i kada neko negde ode zato jer nema drugog izbora.

Ljudi su preko noci izgubili sve sto sticali celog zivota, treba to da se prezivi, izmedju ostalog. Ja sam bio mlad, pa nisam imao mnogo sta, malo te tehnike i nekih instrumenata, to se moze relativno lako nadoknaditi, ali porodicne uspomene, to je ono neprocenjivo, za sve ostalo moze Master Card :classic_smile:

INije neka razlika da li je izbeglička populacija , znam dosta sveta koji su preko Srb otišli na zapad, a bogami i dosta koji su ostali u Srbiji. Sa iste startne pozicije, izgleda  mi da su se bolje proveli ovi koji su otišli tamo.
Možda ja nisam istovremeno dobar primer, otac mi je bio oficir JNA pa mi se 3x desilo da sam kao klinac iščupan iz tog korena, društva, svega što mi je bio poznat svet i preseljen gde mi je bilo delom strano. Nije to prijatno, potpuno razumem, iako nisam imao egzistencijalnih briga jer sam bio klinac, ali sve ostalo - razumem iz iskustva.
 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, urosg3 said:

INije neka razlika da li je izbeglička populacija , znam dosta sveta koji su preko Srb otišli na zapad, a bogami i dosta koji su ostali u Srbiji. Sa iste startne pozicije, izgleda  mi da su se bolje proveli ovi koji su otišli tamo.
Možda ja nisam istovremeno dobar primer, otac mi je bio oficir JNA pa mi se 3x desilo da sam kao klinac iščupan iz tog korena, društva, svega što mi je bio poznat svet i preseljen gde mi je bilo delom strano. Nije to prijatno, potpuno razumem, iako nisam imao egzistencijalnih briga jer sam bio klinac, ali sve ostalo - razumem iz iskustva.

 

Postoji bitna razlika, Amigo govori o preseljenju radi spasavanja glave, dakle sve to, čupanje iz sredine u kojoj imaš društvo, uspomene, nekakav imetak ostavljaš i očas se nađeš u sasvim drugačijim okolnostima i bez ičega. 

Nije baš u redu što naglašava "vi iz Srbije", Srbija je puna izbeglica iz raznih perioda, od drugog ustanka sve do devedesetih, malo malo pa su neki talasi izbeglica plavili Srbiju, uglavnom tu, iz okoline, sad vidimo ove nesrećnike iz Afganistana, Sirije, od odkud sve ne koji su krenuli na zapad, ali neće svi stići tamo, ostaće poneko i ovde. A, nema familije iz koje neko nije otišao Iz Srbije spasavajući se, u zadnih stotinak godina. 

Ne mora čovek da doživi i preživi nešto da bi to razumeo, eto, većina nas se boji smrti iako je nikad nismo preživeli.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Div said:

Nije baš u redu što naglašava "vi iz Srbije", Srbija je puna izbeglica iz raznih perioda, od drugog ustanka sve do devedesetih, m

 

U pravu si potpuno, izvinjavam se. To se odnosilo na pojedince forumase.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

258125729_1051049489072735_4021133689493

 

Moguce da ovo nije tacna cifra, ali otislo je zaista mnogo ljudi.

Ja prije rata nisam nikada razmisljao da negdje idem, osim kao turista, naravno, jer bio sam potpuno zadovoljan svojim zivotom, ali eto desio se sunovrat zdrave pameti...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...