Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

On 5/31/2019 at 3:46 PM, Bilo je to vrijeme ruza said:

Fenomenalna reklama, svako je svakoga tu voleo.

 

bullshiit.jpg

 

"Treba se podsjetiti kako su se – unutar same Jugoslavije – tretirali, primjerice, Bosanci u Ljubljani. Koji je bio odnos juga i sjevera u Jugoslaviji, koji oblici rasizma unutar jugoslavenskog komunizma, rasizma prema Albancima, muslimanima, domaćim „stranim radnicima“? Onog trenutka kad smo rekli „ah, znamo što je komunizam“, time smo potisnuli veoma konkretne momente historijskog iskustva koji nas izravno povezuju s današnjom situacijom. Bilo bi zgodno napraviti veliko istraživanje historija unutar jugoslavenskog imperijalizma, kolonijalizma, rasizma, antiimigracijske politike i tako dalje, dakle vidjeti koliko je konzervativno desničarstvo bilo ugrađeno unutar samih političkih i državnih formi komunističkog projekta."

 

https://www.lupiga.com/vijesti/boris-buden-hrvatska-u-europi-nikada-nece-imati-moc-kakvu-je-imala-u-bivsoj-jugoslaviji

 

...

 

 

 

 

 

Edited by Vjekoslav
manja fotka
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

bullshiit.jpg

 

"Treba se podsjetiti kako su se – unutar same Jugoslavije – tretirali, primjerice, Bosanci u Ljubljani. Koji je bio odnos juga i sjevera u Jugoslaviji, koji oblici rasizma unutar jugoslavenskog komunizma, rasizma prema Albancima, muslimanima, domaćim „stranim radnicima“? Onog trenutka kad smo rekli „ah, znamo što je komunizam“, time smo potisnuli veoma konkretne momente historijskog iskustva koji nas izravno povezuju s današnjom situacijom. Bilo bi zgodno napraviti veliko istraživanje historija unutar jugoslavenskog imperijalizma, kolonijalizma, rasizma, antiimigracijske politike i tako dalje, dakle vidjeti koliko je konzervativno desničarstvo bilo ugrađeno unutar samih političkih i državnih formi komunističkog projekta."

 

https://www.lupiga.com/vijesti/boris-buden-hrvatska-u-europi-nikada-nece-imati-moc-kakvu-je-imala-u-bivsoj-jugoslaviji

 

...

 

Nije bullshit, pominjanje bullshita je izvrtanje cinjenica i raznorazna opravdanja.

Kako su "Bosanci" tretirani u Ljubljani se najbolje vidi u brakovima sa Slovencima. Imam ih u rodbini, ozenjeni Slovenkama.

Kao i Luka Doncic, Dragic, Vujacic...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Komentar je poceo od reklame za Radensku iz osamdeset i neke.

Kako je sada stanje je druga prica. Ja ne vjerujem da je nesto posebno strasno, bar se niko ne tjera da skace u more.

 

Zar razliku od sadasnjeg vremena, u SFRJ se zivjelo slobodno, bez granica, carina, i slicno. Ljudi su zivjeli zajedno, od sportista do privrede.

Onaj clanak koji si postavio je jako dobar. Duboko vjerujem da ce se u buducnosti ustanvoti da je Jugoslavija bila civilizacijski vrhunac naroda koji su u njoj zivjeli.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ja osobno nikada nisam dozivljavao Sloveniju ksenofobicnom sredinom, i moja iskustva, kao uostalom i iskustva moje familije, pozitivna su. stovise, od svih republika Jugoslavije, po meni je Slovenija daleko najciviliziranija drzava, posebno ako govorimo o pravima pojedinca. reformacija je na ovim prostorima ostavila tragove samo u Sloveniji (i dijelu Istre). o tome sam cesto diskutirao sa kolegom forumasem na bivsem boardu, gradjaninom Slovenije, DHX-om (potrazi te diskusije). no sve to ne znaci da trebamo ignorirati neka objektivna izvjesca / analize tzv. drustvenih strujanja. jos bitnije, rekao bih, zasto bi promatrali historiju kao revolucionarni idioti, ako mozemo pronaci njene (uvijek prisutne) tragove u sadasnjosti.

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Komentar je poceo od reklame za Radensku iz osamdeset i neke.

I onda je trebalo samo par godina da se zakrve do istrebljenja? Nesto se tu ne ulkapa.

 

5 hours ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Ljudi su zivjeli zajedno, od sportista do privrede.

Bas kao sto su ziveli zajedno u Austougarskoj ili Turskoj. Cim je oslabila diktatura  zavrsio se i suzivot.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, DJORDJE said:

I onda je trebalo samo par godina da se zakrve do istrebljenja? Nesto se tu ne ulkapa.

 

Bas kao sto su ziveli zajedno u Austougarskoj ili Turskoj. Cim je oslabila diktatura  zavrsio se i suzivot.

 

Slom civilizacijskog dostignuca kroz populizam, raja je pocela da se pali i zari, nesto cemu se ne mogu lako oduprijeti ni najdisciplinovanije nacije, doveo je do raspada sistema.

Medjutim to sve nije razlog da se opovrgne ono sto je bilo dobro.

Kada vec spominjes Austrougarsku i dan danas mnogi misle da je Austrougarska ta koja je izgradila moderne gradove u dijelovima SFRJ koji su bili pod A-U monarhijom.

 

Sto se tice suzivota, on nije nestao zbog nestanka tvz SKJ diktature, nego zbog dolaska nove nacionalisticke diktature.

Ja nikakvu diktaturu nisam nikada osjecao u SFRJ, nisam bio nikada clan partije, niti me politika interesovala,.

Diktatura je za mene pocela sa novom vlascu i kada sam shvatio da mi je zivot ugrozen 1992 i da necu moci da ostanem u rodnom gradu. Zbog toga zavidim ljudima koji nisu morali da prolaze kroz tako nesto.

Negdje prije sam rekao da bih volio da cijeli zivot prozivim u istom gradu, da ne moram da mijenjam drustvo, da moja djeca odrastaju tamo gdje sam i ja odrastao, 

Edited by Bilo je to vrijeme ruza
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Slom civilizacijskog dostignuca kroz populizam, raja je pocela da se pali i zari, nesto cemu se ne mogu lako oduprijeti ni najdisciplinovanije nacije, doveo je do raspada sistema.

Medjutim to sve nije razlog da se opovrgne ono sto je bilo dobro.

Kada vec spominjes Austrougarsku i dan danas mnogi misle da je Austrougarska ta koja je izgradila moderne gradove u dijelovima SFRJ koji su bili pod A-U monarhijom.

 

Sto se tice suzivota, on nije nestao zbog nestanka tvz SKJ diktature, nego zbog dolaska nove nacionalisticke diktature.

Ja nikakvu diktaturu nisam nikada osjecao u SFRJ, nisam bio nikada clan partije, niti me politika interesovala,.

Diktatura je za mene pocela sa novom vlascu i kada sam shvatio da mi je zivot ugrozen 1992 i da necu moci da ostanem u rodnom gradu. Zbog toga zavidim ljudima koji nisu morali da prolaze kroz tako nesto.

Negdje prije sam rekao da bih volio da cijeli zivot prozivim u istom gradu, da ne moram da mijenjam drustvo, da moja djeca odrastaju tamo gdje sam i ja odrastao, 

Zivot je bio ugrozen: 45-e, 48-e, ...... Da potsetim javnost da je posojao zatvor zvani Goli Otok!

Nikada nisi mogao da se sklonis, ili da izbegnes docek drugu Titu, a da nadrljas. Dobro sad, te probleme je samo Beograd imao, posto je Tito resio da mu to bude prestonica. Isto tako zavidim onima koji tu torturu nisu morali da trpe.

Nista nije bilo dobro u exYu posto je u svim ostalim razvijenim zemljama sve bilo mnogo BOLJE.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mrd said:

Zivot je bio ugrozen: 45-e, 48-e, ......

 

Ne pamtim te dane, niti pisem o tome :default_coffee:

 

3 minutes ago, mrd said:

Nista nije bilo dobro u exYu posto je u svim ostalim razvijenim zemljama sve bilo mnogo BOLJE.

 

Tema nije porediti SFRJ sa Njemackom ili SveCkom, nego SFRJ sa novonastalim drzavama.

Da li je treba da se crta?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Ne pamtim te dane, niti pisem o tome :default_coffee:

 

 

Tema nije porediti SFRJ sa Njemackom ili SveCkom, nego SFRJ sa novonastalim drzavama.

Da li je treba da se crta?

Kao prvo: Moras da naucis da crtas!

Drugo: U pravu si FNRJ je bila mnogo bolja od ovoda sto imas danas, posto su jos uvek imali od koga da ukradu. Danas drustvo nema od koga da ukrade, pa i ne moze da bude bolje.

To sto se ti ne secas 48-e ne znaci da se nije desilo i ne daje ti za pravo da sudis sa malo svojeg secanja koje kako sam kazes ne seze dalje iz tvoje ulice, u kojoj bi voleo da i tvoja deca odrastaju.

Nije u redu da budes tako prost, kad se ne slazes sa nekim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mrd said:

Kao prvo: Moras da naucis da crtas!

Drugo: U pravu si FNRJ je bila mnogo bolja od ovoda sto imas danas, posto su jos uvek imali od koga da ukradu. Danas drustvo nema od koga da ukrade, pa i ne moze da bude bolje.

To sto se ti ne secas 48-e ne znaci da se nije desilo i ne daje ti za pravo da sudis sa malo svojeg secanja koje kako sam kazes ne seze dalje iz tvoje ulice, u kojoj bi voleo da i tvoja deca odrastaju.

Nije u redu da budes tako prost, kad se ne slazes sa nekim.

 

Otvori topik '48, Goli otok i prestani da smaras ovde i odredjujes da nekome nesto dajes za pravo. Kao i da me stalkujes, jer nemam nikakve zelje da vodim neku raspravu sa tobom.

Edited by Bilo je to vrijeme ruza
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Otvori topik '48, Goli otok i prestani da smaras ovde i odredjujes da nekome nesto dajes za pravo. Kao i da me stalkujes, jer nemam nikakve zelje da vodim neku raspravu sa tobom.

Nemam ni ja neke posebne zelje za raspravu sa tobom. Medjutim, tu postoji ono sto se zove istina, a ti je konstantno zaobilazis, u neuspelim pokusajima, da pokazes kako ti je neko rasturio zemlju. A to rasturanje je upravo plod, nekvaliteta industrije, nekvaliteta zivota, i neposojecih osnovnih zivotnih uslova za neki snosljiv zivot.

Malo ranije je naveden TAS kao fabrika, ma te automobile su mogli srednjoskolci da sklapaju. Dan danas mozes da kupis razne kitove najboljih svetskih automobila. Medjutim, kad sklopis takav auto onda ne mozes da kazes da si industrijski pristupio problemu, vec majstorski, u najbolju ruku hobisticki.

 

I kao sto vidis, ja te ne stalkujem, vec me iritira neistina koju ovde propagiras, samo da bi eto krivicu prebacio na nekoga drugog. Vidis da ni skolstvo nije bilo dobro u exYU, osnovne stvari pojedinci nisu naucili. 

Poz. Samo da rascistimo nesto, kad god neko pokusa da proturi ovu tezu, jadan ja ni kriv ni duzan, ja cu se osetiti prozvanim da objasnim, kako to ipak nije bas tako!

Goli Otok se upravo desio zbog te ideje, ja volim moju ulicu, sta ce mi pasos da putujem, kad je moj kraj najbolji.

Ziv bio.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mrd said:

Malo ranije je naveden TAS kao fabrika, ma te automobile su mogli srednjoskolci da sklapaju. Dan danas mozes da kupis razne kitove najboljih svetskih automobila. Medjutim, kad sklopis takav auto onda ne mozes da kazes da si industrijski pristupio problemu, vec majstorski, u najbolju ruku hobisticki.

 

Ovako nesto i moze da izjavi samo neko ko nema nikakvo industrijsko iskustvo, nego samo eventualno majstorsko, hobisticki.

Besmisleno se raspravljati.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Sto se tice suzivota, on nije nestao zbog nestanka tvz SKJ diktature, nego zbog dolaska nove nacionalisticke diktature.

Ja nikakvu diktaturu nisam nikada osjecao u SFRJ, nisam bio nikada clan partije, niti me politika interesovala,.

Diktatura je za mene pocela sa novom vlascu i kada sam shvatio da mi je zivot ugrozen 1992 i da necu moci da ostanem u rodnom gradu.  

Sudeci po memorandumu SANU, zivot ti je bio ugrozen mnogo ranije od 1992ge.  Nisi ti jedini kojeg takve stvari nisu interesovale, sto ne opovrgava cinjenicu da je u SFRJ postojala  diktatura, sa izuzetkom poslednje dve godine, mada je diskitabilno koliko je ta drzava i postojala u tom periodu. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Ovako nesto i moze da izjavi samo neko ko nema nikakvo industrijsko iskustvo, nego samo eventualno majstorsko, hobisticki.

Besmisleno se raspravljati.

Ovo i nije rasprava, ja navodim cinjenice, a ti odbijas da ih razmatras. Samo je bitno sta se desilo 1992, kad si izgubio sokak. 

Da bi izgubio sokak, nesto je moralo da bude lose, ali ti to ne vidis.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mrd said:

Ovo i nije rasprava, ja navodim cinjenice, a ti odbijas da ih razmatras. Samo je bitno sta se desilo 1992, kad si izgubio sokak. 

Da bi izgubio sokak, nesto je moralo da bude lose, ali ti to ne vidis.

:default_coffee:

 

Jedina cinjenica u recenici Malo ranije je naveden TAS kao fabrika, ma te automobile su mogli srednjoskolci da sklapaju.

je da ne znas nista o industrijskoj proizvodnji, sta je sve tu potrebno, kako se to radi itd itd

kao i da imas odredjeni stepen arogancije.

Link to comment
Share on other sites

Ovako je bilo u TAS-u

Procvat je doživjela sredinom 1970-ih, kada se u njoj počeo sklapati Golf. U početku Golf se sklapao od dijelova koje je Volkswagen dopremao u TAS, a sa porastom proizvodnje u izradu "jugoslavenskog" Golfa uključile su se i tvornice iz bivše Jugoslavije. Svi dijelovi za Golfa koji su proizvedeni u Jugoslaviji ispunjavali su najstrožije standarde kvaliteta, pa se Golf iz Vogošće po kvalitetu nije razlikovao od Golfa proizvedenog u Njemačkoj. Proizvodnja Golfa I je 1977. godine dostigla brojku od 5.000 automobila, a svake naredne godine proizvodnja je rasla, da bi dostigla brojku i do 15.000 vozila godišnje.

Ovako je bilo u Trabantu



Production started from 34,000 in 1964, reached 100,000 in 1973, to a high of 150,000 in 1989.

 

Sad, ako neko moze da kaze da je 15000 primeraka automobila velika proizvodnja, onda je 100,000 mnogo vise.

 

exYu, po mome nikada nije ni bila zamisljena, bez obzira sto ja smatram da je zivot SFRJ bio mnogo bezbedniji nego u Srbiji sada, da nesto uspe. Samo je tu bila da bi Tito mogao da prica kako eto napredujemo i da se prica kako eto narod dobro zivi.

Toliko sada i na tu temu.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Trabant i Wartburg su najbolji pokazatelj kako degenerativni sistem moze da upropasti jedan narod. Dok su oni na Zapadu pravili BMW , isti narod je na Istoku proizvodio Trabant. Ako nista , bio je to proizvod domace pameti, a ne licencna proizvodnja. E sada na kojem je nivou bila  domaca pamet , najbolje se vidi kada otvoris haubu na Wartburgu. Neki junak socijalistickog rada je dosao genijalnu ideju da hladnjak stavi iza motora, zbog cega je auto patio od pregrejavanja. 

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Eddard said:

Pa kad tako gledaš jeste SFRJ bila, u poređenju sa novonastalim provizorijumima, bolja, ali to ne znači da je bila dobra (kad porediš sa nečim objektivno boljim).

 

mozemo usporedjivati ekonomiju SFRJ sa ekonomijama zemalja Istocnog lagera. mozemo usporedjivati socijalisticke republike medjusobno. medjutim, kako usporedjivati SRH sa RH kada je u RH, kao uostalom i u cijeloj EU, zabranjen drzavni intervencionizam? dakle nema poslijeratnog dizanja fabrika, celicana, brodogradilista, poljoprivrednih i industrijskih kombinata, i svega ostalog sto je bilo od drzave planirano i od drzave financirano. a nema vise ni drustvenog vlasnistva.

 

...1173099_novcanica-1000-dinara-arif-heralic_ls.jpg.a314d74f114f5dd8ef60790d866a34b7.jpg

 

danasnji klinci ne znaju sto je to pedagoska samarcina druga milicajca. i dobro je sto ne znaju. a ne znaju ni sto je to JNA. i za koji bi klinc, uopce, ikada, morali sjebati svojih godinu dana zivota (ili dvije, a pedesetih u mornarici i tri godine), konstantno ziveci u strahu od drzavnog aparata? a taj je strah, nota bene, kretao sa prijemom u pionire (u 7. godini zivota). i onda se toliko odomaci, da postane normalan. u toj mjeri normalan da ga se sa fucking sjetom sjecamo (link)?! halo? anybody home? dakle psihijatrija. i tko bi tako nesto, danas, pozelio vlastitom djetetu? autor topica? ne vjerujem. danasnji klinci, kada vide da u RH ne mogu ostvariti ono sto zele, spakuju stvari i bez ikakvih obaveza sluzenja narodu, odu se lijepo skolovat / radit / zivjet u drugu, bolju zemlju. tak jednostavno. tako i treba biti.

 

da li je SFRJ mogla funkcionirati bez centralne Partije i bez JNA, koja je imala ustavnu zadacu stititi socijalisticki poredak? to je, po meni, kljucno pitanje. ako nije, a ja sam 1991. vlastitim ocima gledao kako ta zastita poretka funkcionira, onda mi stvarno nije jasno, u paketu sa ranije spomenutim (neusporedivim) stavkama ekonomije, o cemu se ovdje uopce prica.

 

...

 

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...