Jump to content

Paradoksi društva u Srbiji


DJ_Vasa

Recommended Posts

Jedno od zanimljivosti srpskog mentaliteta je strah od promaje! 
"Ubice me promaja" - koliko se puta moze cuti ova konstantacija!? 
Drugo, postoji takodje neki uvrezeni strah od klima uredjaja - kao da je to neko " djavolje sokocalo"! Ja brate ne bih mogao da prezivim bez "klime" na izvesnim lokacijama. 
I tako vozim se ja sa nekim prijateljima u Srbiji i kada ih zamolim da ukljuce malo klimu - bilo je leto a ja " gola voda" u tom automobilu a oni kao iz topa " Ne! Ne!" I otskrinu oni malo prozor kurtoazije radi!!!??! 
Cudo jedno! 
Meni smeta klima. Pogotovo ako duva direktno u mene. Ne smeta mi ako je negde skrivena tj ne direktna [emoji16]

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Barracuda said:

 

Ali si čula "my legs are killing me", aye? :classic_biggrin:

Da, ali to je vise figurativno, kod ljudi sa raznim boljkama (artritis i slicno).

Bolji primer bi bio "My knee is killing me, it is going to rain" :classic_smile: ali za to verovanje imas paralelu u SR. Za promaju - ne.

Link to comment
Share on other sites

"Ma odakle li to bije, prokletnica?".

 

Milovan Danojlić, književnik, se isto pitao odakle taj srpski strah od promaje. Pa je razmišljajući naglas zaključio, kniževnički, mora da je promaja shvaćena kao promena, svežina, pa da je se Srbi iskonski plaše.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, slavisa said:

Meni smeta klima. Pogotovo ako duva direktno u mene. Ne smeta mi ako je negde skrivena tj ne direktna emoji16.png

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 

Ja sam se susrela sa prejakim klimama u nekim BI zemljama, i u avionima. Uglavnom dobijem prehladu. Medjutim promaja mi nikad nije smetala.

Ako duva na 18-26 stepeni, moze da duva koliko hoce. Ispod 18 C ja krenem da kijam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam se susrela sa prejakim klimama u nekim BI zemljama, i u avionima. Uglavnom dobijem prehladu. Medjutim promaja mi nikad nije smetala.
Ako duva na 18-26 stepeni, moze da duva koliko hoce. Ispod 18 C ja krenem da kijam.
Haha, ja klimu uvek držim na 18Ce osim u kolima tu je sve otvoreno.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ne podnosim klimu, najgori izum u istoriji covecanstva! Na bilo kakvu naglu promenu temeprature nanize (klima uredjaj, otvoren prozor u momentima kad je razlika temperature vani i unutra veca od nekih 4-5 stepeni) meni procuri nos u roku od par minuta. Zbog toga nikad ne bih moga ziveti u Aziji ili u Arapskom svetu, jer oni tamo ne gase klimu.

Link to comment
Share on other sites

Romantiče, ti kao Veliki koralni greben, ako temperatura varira više od +/- 2°C odmah frka. :classic_biggrin:

 

Volim da živim u hladnjikavom, bez obzira na godišnje doba kod mene je temperatura uvek kao u zamku. Stoga, klima je posle troslojnog toalet papira najveći izum čovečansta ikada!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ovo sa promajom je vise jedna zanimljivost, kuriozitet. Medjutim ima u Srbiji i vecih problema. Ako bi ukratko pokusao da definisem srpski mentalitet nekom posmatracu sa strane , mislim da bi se opis sveo na sledece: teranje inata; logika " da komsiji crkne krava"; preterano zadiranje u privatnost drugih; tvdoglavost - u smislu da svi sve znaju; zavist pa cak i neka pritajena mrznja prema nekome ko je uspesniji - umesto da se uci od uspesnih!

Mislim da veliki broj ljudi odlazi iz Srbije , ili se ne vraca, vise zbog takvog mentaliteta nego zbog poteza i neslaganja sa vladajucom garniturom u datom momentu. Jer, stranke na vlasti se menjaju, ali sve u sustini ostaje isto u Srbiji.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

 preterano zadiranje u privatnost drugih

 

to je to!  primitivizam, mozda i domace nevaspitanje

 

 kad nema ko da te nauci da nije normalno istrazivati sadrzaj tudje tasne cisto iz znatizelje :lol_2:

 

(koliko ovo ima veze sa paradoksima?

ali ipak ima...jer dok si ubedjen da si jako fini, ti si zapravo nepristojan ali nisi ni svestan sta sve radis iz najbolje namere) lol

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kido from Junkovac said:

Promaja je

kad se Gali plase jedino da im ne padne nebo na glavu. 

Honorable mention:

nemoj da sedis na ladnom betonu (uzmi fckn stiropor 😶)

i

nemoj hladnu vodu za vrat...

Sad vec ulazimo u narodna verovanja, sigurna sam da ne znam nikoga ko je dobio "upalu mozga" zato sto je izasao mokre kose napolju.

Promaja je vec specificni ubica.

To nisu paradoxi, to su samo zaglupljenosti.

Ono sto Darth Bane navodi je vec interesatno sazet mentalitet. Meni je uvek bio interesantan ovaj aspekt da svi znaju sve, kad slusas ljude tamo, svi znaju jednom rukom da vode drzavu, drugom da rade operacije na otvorenom srcu, a voze avion bez ruku :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Angelia said:

Sad vec ulazimo u narodna verovanja, sigurna sam da ne znam nikoga ko je dobio "upalu mozga" zato sto je izasao mokre kose napolju.

Promaja je vec specificni ubica.

To nisu paradoxi, to su samo zaglupljenosti.

Ono sto Darth Bane navodi je vec interesatno sazet mentalitet. Meni je uvek bio interesantan ovaj aspekt da svi znaju sve, kad slusas ljude tamo, svi znaju jednom rukom da vode drzavu, drugom da rade operacije na otvorenom srcu, a voze avion bez ruku :classic_biggrin:

Joj ovo za upalu mozga si me podsetila. pfff

Moja je baba vecito trcala za mnom i sestrom sa fenom za kosu da ne idemo mokre glave. :lol_2: Da ne pominjem sto je polivala bakrac vode svaki put kad sam isao na ispit. Haha, ustala bi ta u 6:00, samo da joj ne pobegnem.

Posle smo joj zabranili, pa je pustala vodu na slavini u kujni.

:)

To je taj obicaj da ti sve tece kao voda. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Sad vec ulazimo u narodna verovanja, sigurna sam da ne znam nikoga ko je dobio "upalu mozga" zato sto je izasao mokre kose napolju.

Promaja je vec specificni ubica.

To nisu paradoxi, to su samo zaglupljenosti.

Ono sto Darth Bane navodi je vec interesatno sazet mentalitet. Meni je uvek bio interesantan ovaj aspekt da svi znaju sve, kad slusas ljude tamo, svi znaju jednom rukom da vode drzavu, drugom da rade operacije na otvorenom srcu, a voze avion bez ruku :classic_biggrin:

Drago mi je da se slazes jer znaci da to nije samo moja obzervacija.

U cemu je razlika izmedju Zapadnog mentaliteta i onog u Srbiji : Anglosaxons - ma kakvi da su, ne petljaju se u tvoje privatne i intimne stvari, ako im se eventualno i poveris oni te saslusaju kurtoazije radi, eventualno izraze svoju sucut ako im se pozalis na neki problem, a ako je problem prakticne prirode daju ti konkretan savet ili predlog gde i kako to mozes najbrze i najbezbolnije da resis. U Srbiji te savetuju kako da uredjujes svoja zivotna pitanja! Premda ima malo napretka i po tom pitanju u smislu da i u Srbiji ljudi sve cesce kazu " Ti najbolje znas sta je za tebe dobro, sta ti najvise odgovara".

Elem kad smo vec kod paradoksa, mislim da ih je najbolje opisao Sveta Basara. Recimo on na jednom mestu kaze " Srbi vide zaveru tamo gde je nema a velicaju one dogadjaje gde je zaista bilo neke zavere " (Basarin komentar je bio apropo Vukove reforme jezika koja je svojevremeno zaista i bila neka vrsta "zavere" beckog dvora - kako bi se jezickom reformom Srbi udaljili od ruskog uticaja). 

Eto, to bi bio jos jedan paradoks! 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, mrd said:

Joj ovo za upalu mozga si me podsetila. pfff

Moja je baba vecito trcala za mnom i sestrom sa fenom za kosu da ne idemo mokre glave. :lol_2: Da ne pominjem sto je polivala bakrac vode svaki put kad sam isao na ispit. Haha, ustala bi ta u 6:00, samo da joj ne pobegnem.

Posle smo joj zabranili, pa je pustala vodu na slavini u kujni.

🙂

To je taj obicaj da ti sve tece kao voda. 🙂

Ja sam to sa upalom mozga patila celog zivota, zbog duge kose i obicaja da perem kosu kad god negde treba da idem :classic_biggrin: Kakav fen, ni dan danas ne znam da ga pravilno koristim - za to idem kod frizera.

Podsetio si me na moju pokojnu babu, i ona je prosipala vodu par puta :classic_smile: Nije bila nesto specijalno sujeverna, ali par puta eto tako - za srecu ....

 

 

22 minutes ago, Darth Bane said:

Drago mi je da se slazes jer znaci da to nije samo moja obzervacija.

 

Iako cesto deluje da ti pises da bi se zezao ovo su bile prilicno dobre obzervacije.

Lekciju o tome da svi ne znamo sve sam naucila jako davno, i to u SR od jedne neobicne osobe od koje nisam ocekivala tako nesto a bio je moj poslodavac. Na moje pitanje kako je izgradio biznis i kako zna o svim tim stvarima rekao mi je "Ne znam ja nista o dosta tih stvari, znam samo da zaposlim ljude koji znaju".

Ono sto si mozda propustio komentarom o zavisti, uglavnom ljudi pokusavaju da te uteraju u neku uravnilovku - da se ne istices. U razvijenim zemljama biti individualan je cesto prednost, u SR je obicno prokletstvo, ako ne pratis neke prihvacene linije ocekivanja, uglavnom se smatra da nesto nije u redu s tobom.

Link to comment
Share on other sites

Image may contain: 1 person, sittingNo photo description available.

 

Ovaj što je objavio sliku kaže: Kohiba u pepeljari, kutija  - 250 EUR, upaljač Dupont - 150 EUR, egzotično voće i patriotski gest - "Kosovo je Srbija" na novčanici od 100 $, ništa manje. 

Možemo da mu pljunemo pod prozor, ako nam obezbedjenje dozvoli. 

Pa i nije neki paradoks. Kakav narod, takva i vlast.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Izuzetno izdanje Utiska nedelje Olje Bećković 16 06 2019!  Citiram komentar gledaoca koji se javio telefonom : "Neograničena vlast ograničenih umova" i dodajem :nekolikomiliona Djindjićevih kuvanih žaba - Sbija danas. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ulica 27 Marta, Bg: Ovo prenosim zbog - svega. Ipak, u životu nisam videla ovako obogaljeno drveće. Ima neko normalan, ima li šumara, biologa.....koga god, da spreći ovo sakaćenje?!

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ooooooo, opozicionari! Ima'l ovde kakav opozicionar da objasni ovaj najnoviji zulum. Kakva je to travestija da se roba u prodavnice dostavlja od 20 - 07! Kakvo je to iživljavanje! E neće to moći. Ta mi smo navikli da se po ceo dan trotoarima provlačimo pored kamiona od deset metara dužine koji su parkirani na trotoare od tri metra širine. To je tako. Može ceo svet da dostavlja robu od 20 - 07 ili kad hoće, ali mi nećemo. Jer mi smo tako navikli. Jer to smo mi. Ko u to dirne, taj je najebo! Jer to je naše! Parkirani kamioni na trotoarima po ceo dan, to bre nije samo nas način dostavljanja robe, to je Srbija! Dole vlada! Dole zulum! Živela Srbija!

P.S. Nikad ja ne bih glaso' za zlotvore koji ovako nešto izmišljaju. Sve je to strani plaćenik.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...