Jump to content

Paradoksi društva u Srbiji


DJ_Vasa

Recommended Posts

Ispasce sad ima to I na drugim mestima, pa o cemu pricamo, kao I njih su uterivali kaznama. Zasto porediti sa mestima gde se praktikuje neka bahatost ali ne vecinski? Poenta je da je u tim zemljama postojala podrska takv promenama, tako da su uterivali samo tvrdoglave, da prihvate ono sto je drustvo vec prihvatilo kao standard. E toga nema u SR, nema koncenzusa o tome kako promeniti drustvo, I koje standarde treba prihvatiti. Lako je onda napraviti zakone, I sprovesti ih, jer imas drustvenu podrsku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Angelia said:

Ispasce sad ima to I na drugim mestima, pa o cemu pricamo, kao I njih su uterivali kaznama. Zasto porediti sa mestima gde se praktikuje neka bahatost ali ne vecinski? Poenta je da je u tim zemljama postojala podrska takv promenama, tako da su uterivali samo tvrdoglave, da prihvate ono sto je drustvo vec prihvatilo kao standard. E toga nema u SR, nema koncenzusa o tome kako promeniti drustvo, I koje standarde treba prihvatiti. Lako je onda napraviti zakone, I sprovesti ih, jer imas drustvenu podrsku.

Oko takvih stvari nikada nece biti konsenzusa, jer je za primitivca sama pomisao na konsenzus jednaka porazu. Ti ces meni da zabranis da bacam moje djubre sa terase.😄 Ono sto mi nemamo je odgovorna politicka elita, koja je spremna da vuce i poteze koji ne uzivaju vecinsku podrsku u narodu. Mi , a i mnogi drugi, nismo nikada imali takvu elitu, barem ne poslednjih 100 godina. Ovo sto sebe naziva  elitom, je tipacan primer turbo folk intelektualca, gde se srpski Tolstoj do kraja zivota frljao sa padezi. Elita ovde sluzi da napuni dzepove i prodaje nebuloze o srpskim viljuskama u srednjem veku.

Edited by DJORDJE
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DJORDJE said:

Oko takvih stvari nikada nece biti konsenzusa, jer je za primitivca sama pomisao na konsenzus jednaka porazu. Ti ces meni da zabranis da bacam moje djubre sa terase.😄 Ono sto mi nemamo je odgovorna politicka elita, koja je spremna da vuce i poteze koji ne uzivaju vecinsku podrsku u narodu. Mi , a i mnogi drugi, nismo nikada imali takvu elitu, barem ne poslednjih 100 godina. Ovo sto sebe naziva  elitom, je tipacan primer turbo folk intelektualca, gde se srpski Tolstoj do kraja zivota frljao sa padezi. Elita ovde sluzi da napuni dzepove i prodaje nebuloze o srpskim viljuskama u srednjem veku.

Pa zato ja i govorim da promena treba da dodje od toga da ljudima dosta takvih standarda, barem odredjenom broju koji bi onda ucutkao tvrdoglave primitivce. BTW odlicno receno ovo za koncenzus. Zato se i ne moze pozivati e pa ima i u EU, USA sta god budala koji se parkiraju nepropisno, pa ima i onih koji bace djubre kroz prozor - eto u Filiju kako se praktikuje ako ima vlasnik zgrade on se kazni debelo za to djubre a onda on lepo kazni sve stanare u toj liniji - i da vidis kako brzo nauce gde su kontejneri - ovo znam konkretno.

Mislim da mi ovde ne pricamo o konkretnim slucajevima, koji mogu da se dese bilo gde - nego o necemu sto je siroko rasprostranjeno u drustvu. Generalna nebriga za javno dobro, ne prihvatanje licne odgovornosti. Barem to tako meni deluje. 

Mi smo se uvek zezali da samo u srpskom recniku postoji rec "inat"kad bi objasnjavali strancima sta to znaci, da komsiji crkne krava jer za ljude u razvijenim zemljama to generalno nema logike.

 

Zadnji put kad sam bila u Bul. Revolucije (kako god se sad zove) videla sam pa desetine ljudi parkiranih nepropisno, na ulici, sva 4 migavca i sta ima veze..... e to nisam videla nigde drugde. Mozda se to u medjuvremenu promenilo - eto forumasi iz BG mogu da potvrde 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

...

 

Zadnji put kad sam bila u Bul. Revolucije (kako god se sad zove) videla sam pa desetine ljudi parkiranih nepropisno, na ulici, sva 4 migavca i sta ima veze..... e to nisam videla nigde drugde. Mozda se to u medjuvremenu promenilo - eto forumasi iz BG mogu da potvrde 

 

Solun, Atina, Bukurešt... Pretpostavljam da se Egipat nije promenio, ali ni Turska. Prva tri navedena grada su me naterala da pomislim da je naš saobraćaj organizovan kao u Švajcarskoj 😁

Edited by DJ_Vasa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Zadnji put kad sam bila u Bul. Revolucije (kako god se sad zove) videla sam pa desetine ljudi parkiranih nepropisno, na ulici, sva 4 migavca i sta ima veze..... e to nisam videla nigde drugde. Mozda se to u medjuvremenu promenilo - eto forumasi iz BG mogu da potvrde 

 

Oh, pa ovo je "dobar dan" već 20 godina. Nigde više se ne može ići trotoarom. Može po važnijim ulicama ali, kako zađeš u sporedne, moraš ići po trotoaru. Zatim odnazad dođe budala i zgazi na sirenu, na šta sam počeo da reagujem jer mislim da ih treba kažnjavati za uznemiravanje. To nije u stanju sekund da sačeka, momentalno trubi i neopisivo mi ide na nerve. Ni biciklisti se ne provode mnogo bolje, jer, niti su tretirani kao vozila, niti ih pešaci tretiraju kao nešto što nije auto i motor. A učesnici u saobraćaju... Srećom, ima poteza na kojima se može pristojno okrenuti pedala, što volim da praktikujem.

 

Još nešto me jako nervira, a to je odsustvo stila i kreativnosti. Pitam se samo šta bi Pekić rekao na ono bezlično, betonsko sranje od Cvetnogtm Trga? I, recimo, umesto da se tamo makar prebace prodavci đinđuva preko puta, da se osmisli celo prostor za mini - bazar, inspekcije ih teraju i od preko puta. Nekada se tamo prodavao srebrni nakit, čak bi imalo smisla jer neka tradicija postoji. Takođe, mogu im se dodati prodavci ploča i drugih nosilaca zvuka ali ne, to gledati nećemo...

 

Slavija je bila besmislena i s onim ćevapima i kobasicama, sad je još besmislenija jer onoliki prostor ne služi bukvalno ničemu. Sa sve kičericom od fontane.

Edited by Barracuda
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Solun, Atina, Bukurešt... Pretpostavljam da se Egipat nije promenio, ali ni Turska. Prva tri navedena grada su me naterala da pomislim da je naš saobraćaj organizovan kao u Švajcarskoj 😁

Pa nijednom od tih gradova nisam bila, ni zemalja, ja nekako mislila London, pariz, berlin....

 

Edit: iako pariz jeste malo specifican u saobracaju

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

 
Solun, Atina, Bukurešt... Pretpostavljam da se Egipat nije promenio, ali ni Turska. Prva tri navedena grada su me naterala da pomislim da je naš saobraćaj organizovan kao u Švajcarskoj [emoji16]
Vozio u Rimu? Nikako ne preporučujem! Sve je bazirano na ideji ko prvi da gas. Najuredniji saobraćaj sam doživeo u Londonu.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Angelia said:

Pa zato ja i govorim da promena treba da dodje od toga da ljudima dosta takvih standarda, barem odredjenom broju koji bi onda ucutkao tvrdoglave primitivce. BTW odlicno receno ovo za koncenzus. Zato se i ne moze pozivati e pa ima i u EU, USA sta god budala koji se parkiraju nepropisno, pa ima i onih koji bace djubre kroz prozor - eto u Filiju kako se praktikuje ako ima vlasnik zgrade on se kazni debelo za to djubre a onda on lepo kazni sve stanare u toj liniji - i da vidis kako brzo nauce gde su kontejneri - ovo znam konkretno.

Mislim da mi ovde ne pricamo o konkretnim slucajevima, koji mogu da se dese bilo gde - nego o necemu sto je siroko rasprostranjeno u drustvu. Generalna nebriga za javno dobro, ne prihvatanje licne odgovornosti. Barem to tako meni deluje. 

Mi smo se uvek zezali da samo u srpskom recniku postoji rec "inat"kad bi objasnjavali strancima sta to znaci, da komsiji crkne krava jer za ljude u razvijenim zemljama to generalno nema logike.

 

Zadnji put kad sam bila u Bul. Revolucije (kako god se sad zove) videla sam pa desetine ljudi parkiranih nepropisno, na ulici, sva 4 migavca i sta ima veze..... e to nisam videla nigde drugde. Mozda se to u medjuvremenu promenilo - eto forumasi iz BG mogu da potvrde 

Slozili smo se oko toga da se primitivci jedino mogu civilizovati represivnim merama. To ce morati da se desi i kod nas, kao sto se desilo na nekim drugim mestima. Doteras u red prvu generaciju , a onda je vec lako, jer ce biti prisiljeni da i svoju decu vaspitavaju u skladu sa drustvenim normama. Ne bacas djubre sa trerase jer nije lepo, a i zbog toga sto ce tatu da oderu sa kaznom.

Kod nas postoji i jos jedan problem, a to je struktura "gradskog" stanovnistva, gde najveci broj stanovnika grada potice iz ruralnih sredina. Onu posleratnu migraciju je neko ipak uspeo kako tako da dotera u red, ali ova nova nakon 90te je nametnula svoj nacin ponasanja sredini u koju je dosla. Imali smo i tu nesrecu da se jedan sistem vrednosti raspao, a da nije zamenjen nekim novim, vec je prepusteno Palmi i Mitrovicu da ga stvaraju po svojoj volji. Zato i imas situaciju da po Konjarniiku trce svinje, a nisu trcale ni pre 60 godina. 

Eto kod tebe u Philly-ju se takve stvari kaznjavaju, pa kada Yoo stigne iz WV ne moze da ispred kuce drzi rashodovani pick up i dve rezervne transmisije kao dekoraciju , a mogao je u rodnom kraju.

Imamo i mi zakone koji regulisu takve stvari, kao sto imamo i komunalnu policiju ali ponovo dolazimo do toga da se zakoni ne primenjuju ili se selektivno primenjuju, a to je i za ocekivati kada su elita pevaljka Dacic, Velja Ilic i zamlata Matija. Kakva elita, takva i drzava.

Parkiranje na Bulevaru je prica za sebe, ali me je pre koju godinu prijatelj vodio na  obalu Dunava , gde je barem tada ziveo Tadic. Imas gomilu kuca podignutih na samoj obali , ili jos bolje reci zagazili i u samu reku. Mislim da smo mi jedina zemlja u Evropi koja vec decenijama nije u stanju da zaustavi divlju gradnju, tako da je parkiranje minoran problem.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, DJORDJE said:

Slozili smo se oko toga da se primitivci jedino mogu civilizovati represivnim merama.

Naravno, to stoji ali ovako kako gledas ispada da su primitivci u vecini, posto razumni ljudi ne pobedjuju. Ako razumes sta hocu da kazem, nit se pravila menjaju, nit standardi, elite nema

 

24 minutes ago, DJORDJE said:

Mislim da smo mi jedina zemlja u Evropi koja vec decenijama nije u stanju da zaustavi divlju gradnju, tako da je parkiranje minoran problem.

A gde si uopste video da se ta divlja gradnja ogranicava, osim ako nisi neki jadnicak koji se zamerio nekom politicaru?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

Naravno, to stoji ali ovako kako gledas ispada da su primitivci u vecini, posto razumni ljudi ne pobedjuju. Ako razumes sta hocu da kazem, nit se pravila menjaju, nit standardi, elite nema.

Ne da ispada nego tako i jeste.Pogledaj samo na sta lici ta drzava. Od ovih novih generacija sto ih vidjas po ulici prosto strah da te uhvati. To da ustanu nekom starijem u gradskom prevozu nema sanse. Mi kao drustvo propadamo konstantno zadnjih 30 godina, a veliki broj ljudi to i ne registruje, jer se dao Bog stvari nisu promenile preko noci, vec postepeno. To je kao kada nekog sreces svaki dan i ne primetis da li on stari ili gubi tezinu, etc. Onda sa pojavi neko treci, ko ga nije video 2-3 godine pa te pita da li si primetila koliko je XX ostario, a ti u cudu. Tako je i kod nas. Ljudi vec godinama zive u tom brlogu i polako prestaju da primecuju stvari koje se desavaju oko njih, posto to postaje nova normala. 

 

 

 

8 minutes ago, Angelia said:

 

A gde si uopste video da se ta divlja gradnja ogranicava, osim ako nisi neki jadnicak koji se zamerio nekom politicaru?

To i kazem. Imamo mi zakone koji postoje vec decenijama ali se jednostavno ne sprovode.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Yi Sun Shin said:

60775118_1717008628401576_91491626427267

 

28 minutes ago, Stondisha said:



na stranu reklama koja je retardirana, al brate oni su toliko pukli da na silu pokušava vesić i SNS ministarstvo finasija uz svesrdnu pomoć privredne komore Srbije da ugura pare silujući član  118 zakona o radu, sa nekim mišljenjima  ministarstva, uputstvima poreske uprave ei na kraju mišljenjem jebenog ministarstva zdravstva....  a sve se svodi na isto, a to je da poslodavci direktno uplaćuju novce GSP-u za markice umesto kao i do sada što smo radnicima isplaćivali keš na ruke ili na račun, pa ga oni posle trošili na prevoz...  i sad privreda mora da skuplja dokaze da su isplaćene pare radnici potrošili na prevoz... a na sve to im pomaže ( kakvi su to paradržavni klošari jebo ih Koštunica koji ih je doveo) jebeni NIS koji odbija gradjanima da izda gotovinske račune za gorivo (sa podacima gradjanina) sve u svrhu trpanja para u jebeni GSP....  a što ovom forom jebu sve nas  u Srbiji jer klošari ne umeju da vode GSP  to je drugi par opanaka...  zato se  treba protiv sistema na svakom ćošku boriti i prebaciti ovo sranje na radnike... tj ne isplatiti im taj novac dok ne donesu dokaz da su novac potrošili na odlazak i dolazak s posla.  Više para nama poslodavcima, a ti sirotinjo glasaj za onog ljubitelja vrabaca što se lažno predstavlja kao gradonačelnik...

Isto su nam sad uturili južne predele naše nesvrstane braće sa novim obračunom bolovanja...  isto tako borba protiv sistema, pa sirotinjo bolesna obijaj pragove RFZO tražeći formulare koji ne postoje, a propisani su izmenama zakona od 10.4.2019...  😉

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

i vreme je paradoksalno, taman vidis sunce ali odmah pljusne kisa nalik potopu

 

zato ja volim pustinjske krajeve, tamo nema ovakvih paradoksa...ok ima nekih drugih

 

ali u srb je sve u paradoksu pa cak i vreme, to kazem.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ne znam gde da stavim ovaj post, u koju temu. Pa ako je pogresno izvinjavam se. Jedno istrazivanje studenata politickih nauka https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2019&mm=06&dd=01&nav_id=1549470

Samo sto bih ja dodao, da nisu samo podlozni ovi sto se obavestavaju iz tradicionalnih izvora. Vec da i ovi koji se informisu na savremen nacin. Mozda su oni jos i gori, jer imaju veci izbor onoga sto njih interesuje.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Borko said:

Dakle, kada god se ne veruje u zvanicnu verziju, ta osoba je teoreticar zavere?

 

Nisam komentarisao tvoj post, inače bih ga citirao. Izvinjavam se ako je zvučalo drugačije.

Link to comment
Share on other sites

Jedno od zanimljivosti srpskog mentaliteta je strah od promaje! 

"Ubice me promaja" - koliko se puta moze cuti ova konstantacija!? 

Drugo, postoji takodje neki uvrezeni strah od klima uredjaja - kao da je to neko " djavolje sokocalo"! Ja brate ne bih mogao da prezivim bez "klime" na izvesnim lokacijama. 

I tako vozim se ja sa nekim prijateljima u Srbiji i kada ih zamolim da ukljuce malo klimu - bilo je leto a ja " gola voda" u tom automobilu a oni kao iz topa " Ne! Ne!" I otskrinu oni malo prozor kurtoazije radi!!!??! 

Cudo jedno! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Borko said:

Ja sam takodje teoreticar zavere, jer ne verujem da su Dzon Kenedi i Bobi Kenedi ubijeni onako kako to kaze zvanicna verzija, takozvana lone gunman theory.

Ha, ha. Mislim da niko pri zdravoj pameti ne veruje u to. 

Mnoge stvari su spakovane u napred. Cekaj, bice toga jos u blizoj buducnosti, mnogo se zakuvala socijala. :)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Darth Bane said:

Jedno od zanimljivosti srpskog mentaliteta je strah od promaje! 

"Ubice me promaja" - koliko se puta moze cuti ova konstantacija!? 

 

Taj ubica ordinise samo u Srbiji. ja to nikad nisam cula od ljudi ovde.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...