Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

6 hours ago, Devil In My Pants said:

 

 

Veoma realna istina sta ovaj vojnik prica. Cak na netu i najveci rusofili zive na zapadu jer su oni ipak pametni i znaju da ce novi svecki poredak biti Rusija,Indija,Kina i Kirgistan.

 

Oni ne mogu da zauzmu Mariupolj bez vecih zrtava,to ce trajati nedeljama sa sve bombardovnjem 24/7 znaci pocelu noc i dan. Prosecan Rus  vise i nije nesto pametan kao nekad,sjebali su i to malo inteligencije sa svojim spinovima kao ovde u Srbiji.

 

Rusijaima veliki potencijal da zivei uzivaju u zivotu, a dotle zive sa platom 500dolara dok je putin i njegova svita okolo teski stotine miljiardi dolara.

 

NATO bi trebo dapusti Poljake  posto vidim da oni to zelei da se zavrsi sa ovim ratom sto pre i Rusiji stave neke petogodisnje sankcije pa posle odluciti sta sa njima.

 

Stvarno mi je jednako zao ruskog i ukrajinskog naroda,prvi sto su glupi i ne kontaju koje govance podrzavaju,kao mi ovde psihodeliju.Dok UA zbog zrtvi,ali kad se ovo zavrsi, prosecni stanovnik UA ce ziveti dosta bolje od prosecnog Rusa..

Ovo je dobra ideja za Poljake. Mislim da bi usli u sukob I bez NATO-a , a Poljska I Ukrajina zajedno, sa svojih skoro 90 miliona, bili bi ozbiljna protivteza Rusiji. 

Rusija bi tu definitivno pukla na duze staze! 

Genijalan predlog: Poljska krece da brani Ukrajinu! Dok se NATO ne mesa, osim logisticke podrske Poljskoj!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Darth Bane said:

Ovo je dobra ideja za Poljake. Mislim da bi usli u sukob I bez NATO-a , a Poljska I Ukrajina zajedno, sa svojih skoro 90 miliona, bili bi ozbiljna protivteza Rusiji. 

Rusija bi tu definitivno pukla na duze staze! 

Genijalan predlog: Poljska krece da brani Ukrajinu! Dok se NATO ne mesa, osim logisticke podrske Poljskoj!!!

@Devil In My Pantsje prvi izneo ovaj genijalni predlog, on je bolji vojni strateg od tebe.

Poljaci su verovatno odusevljeni da krenu u rat.

Rado ide Poljak u vojnike.

Mada kad malo bolje pogledamo nije to losa zamisao.

Ameri kontrolisu finansijske tokove, Francuzi odrzavaju telefonske veze sa Rusijom, mora I to neko, Svabe nemaju vremena zadeverali se nesto oko nekih gasnih cevi, Engleski kapiteni u svim  ligama bas svaku, ali bas svaku  utakmicu nose kapitensku traku u bojama ukrajinske zastave a Poljaci I Ukrajinci na livadicu pa udri Ruse.

Edited by Clash
  • Like 8
  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ras kass said:

Ruski vojnici se povlače iz Cernobila jer su bili izlozeni radijaciji. Kretali se kroz kontamirano podrucje bez zastite, jos kopali rovove u tkz. Crvenoj sumi.

 

Ne znam da li oni ukrajinski vojnici sa Zmijskog ostrva treba da dobiju orden heroja, ali komandant ovima bi trebalo da definitivno dobije Darvinov orden.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...sječam se da su Zmijski otoci bili predmet spora Rumunjske i Ukrajine pred Sudom pravde u Hagu.Na kraju,presuda je bila u korist Ukrajine,obje države su prihvatile presudu.Tada se govorilo da u podmorju postoje velike zalihe plina.E sad,Sud pravde je organ UN,pitam vas znalce koji govorite/pišete o međunarodnom pravu,može li Rusija,unatoč ovoj presudi,polagati pravo na Zmijske otoke?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mladenvzz said:

...sječam se da su Zmijski otoci bili predmet spora Rumunjske i Ukrajine pred Sudom pravde u Hagu.Na kraju,presuda je bila u korist Ukrajine,obje države su prihvatile presudu.Tada se govorilo da u podmorju postoje velike zalihe plina.E sad,Sud pravde je organ UN,pitam vas znalce koji govorite/pišete o međunarodnom pravu,može li Rusija,unatoč ovoj presudi,polagati pravo na Zmijske otoke?

Proglasili su pravo nad Krimom. Ne vidim neku razliku. Da se samo Rusi pitaju oni bi uzeli celu obalu do Rumunije. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kooineeperk said:

Proglasili su pravo nad Krimom. Ne vidim neku razliku. Da se samo Rusi pitaju oni bi uzeli celu obalu do Rumunije. 

I da se granice sa nato Rumunijom mislim da bi to Kremlju bio probelm dakle i Rumuniju uzmu i granice se sa srbijom, jedino tako

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kooineeperk said:

@Angelia drago mi je da se sada bolje razumemo. Znaci pravno/legalno opravdani razlozi - to je ok. Uz to ja jos smatram da nekada cak i kada postoje ti razlozi nije ljudski/moralno opravdano vrsiti intervenciju vojnom silom.

 

Sad kad smo utvrdili da postoji zloupotreba (ili da blaze kazem - "razlicita interpretacija") ovih medjunarodnih pravila, svaki slucaj treba sagledati zasebno ali isto tako i da li je bilo slicnih primera ranije i kakva su tumacenja bila tada, da bi se isto tretiralo i izbegla ta nekonzistentnost. I tu lezi po meni najveci problem. 

 

I onda se postavlja pitanje svih pitanja - zasto onda NIKO, ni jedna clanica UN, ni jedna clanica NATO-a, ne reaguje i ne odgovara na pozive nesretne Ukrajine za kolektivnu samoodbranu. Jasno mi je zasto NATO ne reaguje, Ukrajina nije clanica, ali to nije sprecavalo NATO da na nekim drugim mestima ima aktivnosti. Zasto USA ne reaguje? I ostale svetske velesile? Zakasnili? Ne da im Savet Bezbednosti u kojem je inace i Rusija sa pravom veta (pa se nadleznost prebacuje na generalnu skupstinu)? Uplasili se (realno, ovo moze da dovede do WW3)? Ili smatraju da postoji neka opravdanost Rusije za ovu agresiju? 


Dosli smo do toga da silne politike i procedure postoje a koriste se na najgori moguci nacin. Najveci doprinos tome je imala USA sa svim svojim "sumnjivim" akcijama od 60ih pa na ovamo i tumacenjima kako njima odgovara ne obaziruci bas mnogo na to sta drugi u UN misle i kazu. 

Zloupotreba nije isto sto i razlicita interpretacija. Veoma uobicajena situaciju u anglo-saxonskom pravnom sistemu koji moze da evoluira.

To da li je ljudski/moralno opravdano vrsiti intervenciju zavisi od slucaja do slucaja

 

Ako si slusao Bidena - US ne reaguje da ne pocne WW3. Ja mislim da je US napravila mnogo gresaka u ovom slucaju, i ne slazem se sa time kako je na ovu celu situaciju reagovala, i odluke koje su donesene sa ogradom da ja mozda ne znam sve informacije.

 

Nemam pojma sta ti je zadnji pasus.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kooineeperk said:

 

I onda se postavlja pitanje svih pitanja - zasto onda NIKO, ni jedna clanica UN, ni jedna clanica NATO-a, ne reaguje i ne odgovara na pozive nesretne Ukrajine za kolektivnu samoodbranu. Jasno mi je zasto NATO ne reaguje, Ukrajina nije clanica, ali to nije sprecavalo NATO da na nekim drugim mestima ima aktivnosti. Zasto USA ne reaguje?

 

 

Ako se trupe nadmocnijih sukobe sa suprotstavljenim trupama

i ako pobedjene trupe koje bi u ovom slucaju bile ruske, nemaju vise nista za cime bi mogle da posegnu ili vise nista da izgube - posegnuce putin za konacnim resenjem. Nato i usa `miruju` iz logicnih razloga.

 

Dok na ostalim mestima gde je kao sto kazes nato `imala aktivnosti`,

nije bilo opasnosti od katastrofe svetskih razmera kao sto bi to bilo direktno u ovom slucaju.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

...Kooineeperk,ipak su Zmijski otoci na neki način specifični,jer su UN,čini mi se i VS,priznali suverenitet Ukrajine.Tog slučaja se sječam jer je bio aktualan u vrijeme zasjedanja Arbitražnog suda u sporu Slovenije i Hrvatske.Znači po takovom tumačenju,Kalinjingrad i ta oblast koja nema nikakove veze sa Rusijom,niti teritorijalne niti povijesne,Poljska samo treba proglasiti svojim teritorijon.Inače znam povijest tog terorija.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Nemam pojma sta ti je zadnji pasus.

 

Quote

Dosli smo do toga da silne politike i procedure postoje a koriste se na najgori moguci nacin. Najveci doprinos tome je imala USA sa svim svojim "sumnjivim" akcijama od 60ih pa na ovamo i tumacenjima kako njima odgovara ne obaziruci bas mnogo na to sta drugi u UN misle i kazu. 

 

Politika USA, politika EU, politika UN... da ne nabrajam dalje svetske sile (pre svega Kina i Rusija koje u tim UN imaju pravo veta). I svi su oni razliciti. Pa sad zamisli da je to automobil, UN su vozac, i imas EU, USA, Kinu i Rusiju kao tockove. Tesko je voziti auto koji ima 4 prilicno razlicita tocka. Mozda se zna koja je procedura vozenja tog automobila, ali kad ga zakotrljas vidis da to ne ide bas kao u teoriji. 

 

Tocak koji se najvise razlikuje po svom ponasanju je po mom misljenju USA. Ide gde on hoce bez obzira na upravljanje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Mama_mia said:

 

Ako se trupe nadmocnijih sukobe sa suprotstavljenim trupama

i ako pobedjene trupe koje bi u ovom slucaju bile ruske, nemaju vise nista za cime bi mogle da posegnu ili vise nista da izgube - posegnuce putin za konacnim resenjem. Nato i usa `miruju` iz logicnih razloga.

 

Dok na ostalim mestima gde je kao sto kazes nato `imala aktivnosti`,

nije bilo opasnosti od katastrofe svetskih razmera kao sto bi to bilo direktno u ovom slucaju.

 

I to onda prakticno obesmisljava postojanje NATO-a. 

 

Svestan sam ja da bi to bio veliki rizik zbog WW3, ali ne vidim da se situacija nesto pomera dalje od tog scenarija. I da ne bude WW3, mislim da je imidz NATO-a debelo poljuljan. 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kooineeperk said:

 

 

Politika USA, politika EU, politika UN... da ne nabrajam dalje svetske sile (pre svega Kina i Rusija koje u tim UN imaju pravo veta). I svi su oni razliciti. Pa sad zamisli da je to automobil, UN su vozac, i imas EU, USA, Kinu i Rusiju kao tockove. Tesko je voziti auto koji ima 4 prilicno razlicita tocka. Mozda se zna koja je procedura vozenja tog automobila, ali kad ga zakotrljas vidis da to ne ide bas kao u teoriji. 

 

Tocak koji se najvise razlikuje po svom ponasanju je po mom misljenju USA. Ide gde on hoce bez obzira na upravljanje. 

Problem je sto oni nisu automobil, nikad nisu bili. Nego svako tera svoju pricu, pa kad uradi nesto lose onda ima UN kao savest da pogleda "necemo to vise raditi na takav nacin". To sto existiraju u istom prostoru ne znaci da su sistem. Imas Rusiju i Kinu koje uopste ne dele iste vrednosti kao EU i US.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Problem je sto oni nisu automobil, nikad nisu bili. Nego svako tera svoju pricu, pa kad uradi nesto lose onda ima UN kao savest da pogleda "necemo to vise raditi na takav nacin". To sto existiraju u istom prostoru ne znaci da su sistem. Imas Rusiju i Kinu koje uopste ne dele iste vrednosti kao EU i US.

Svi so oni clanice UN. Zato sam rekao da su UN vozac. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, mladenvzz said:

...Kooineeperk,ipak su Zmijski otoci na neki način specifični,jer su UN,čini mi se i VS,priznali suverenitet Ukrajine.Tog slučaja se sječam jer je bio aktualan u vrijeme zasjedanja Arbitražnog suda u sporu Slovenije i Hrvatske.Znači po takovom tumačenju,Kalinjingrad i ta oblast koja nema nikakove veze sa Rusijom,niti teritorijalne niti povijesne,Poljska samo treba proglasiti svojim teritorijon.Inače znam povijest tog terorija.

 

I Krim je (bio) deo suverene Ukrajine.

 

Pitao si da li Rusija moze da polaze pravo nad tim ostrvom. Ja ti odgovaram da ako hoce, oni mogu, isto kao i nad Krimom. Jedina razlika je sto je prakticno nenaseljeno ostrvo. I mnogo manje.

 

Ne kazem da bi to bilo OK. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Kooineeperk said:

 

I to onda prakticno obesmisljava postojanje NATO-a. 

 

Svestan sam ja da bi to bio veliki rizik zbog WW3, ali ne vidim da se situacija nesto pomera dalje od tog scenarija. I da ne bude WW3, mislim da je imidz NATO-a debelo poljuljan. 

 

 

iskreno rekla bih da nema osobe koja ne misli to isto, ili da nato suvise `kulira`,

 

ali sigurna sam da (nato) znaju sta rade no ipak je u pitanju alijansa,

ako se ne sloze sve strane oko pitanja mesanja u rat, nato ne mogu nista da urade.

 

Jedino ne mislim da je imidz nato poljuljjan. Moze biti da zemlje koje nemaju pristup, samo pozure da pristupe

jer vide kako prolaze oni koji su neutralni...Nije ukr kriva sto je neutralna ako su vec zeleli pristiup,

ali takva je sada situacija.

 

 

Edited by Mama_mia
e
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mama_mia said:

 

iskreno rekla bih da nema osobe koja ne misli to isto, ili da nato suvise `kulira`,

 

ali sigurna sam da (nato) znaju sta rade no ipak je u pitanju alijansa,

ako se ne sloze sve strane oko pitanja mesanja u rat, nato ne mogu nista da urade.

 

Istorijski gledano, Americi nije smetalo da rade nesto sa cime se ostali nisu saglasili. Ali iskljucivo kad je protivnik bio bezopasan. 

 

1 minute ago, Mama_mia said:

Jedino ne mislim da je imidz nato poljuljjan. Moze biti da zemlje koje nemaju pristup, samo pozure da pristupe

jer vide kako prolaze oni koji su neutralni...Nije ukr kriva sto je neutralna ako su vec zeleli pristiup,

ali takva je sada situacija.

 

Pa eto vidimo kako je prosla Ukrajina koja je zelela da ne ostane neutralna. Zamisli sutra dune Belorusiji da ipak hoce da se okrene na zapad... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Istorijski gledano, Americi nije smetalo da rade nesto sa cime se ostali nisu saglasili. Ali iskljucivo kad je protivnik bio bezopasan. 

 

 

Ne, vec kada protivnik nije bio dovoljno lud da posegne za finalnim resenjem ili zato sto ga uopste nema.

 

Da rezimiramo, ovde nato ne zeli da reskira upravo to, znaci putinovo finalno resenje koje ne bi izostalo ukoliko bi se ovi

(nato) umesali direktno i jos ih isprasili.

 

...pa to sam vec rekla slicno ranije...

 

Isto malo je verovatno da je nato jedan slabic i kukavica koji napada samo bezazlene macice

a sheni na dve noge pred velikim medjedima...ma daaaj

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Istorijski gledano, Americi nije smetalo da rade nesto sa cime se ostali nisu saglasili. Ali iskljucivo kad je protivnik bio bezopasan. 

 

 

Kao i za sve, narod ima lep izraz za takav stav ... 

Edited by Plant
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plant said:

 

Kao i za sve, narod ima lep izraz za takav stav ... 

 

tesko da narod moze da ima lep izraz za bilo sta

 

a obzirom da se narod nista ovim povodom i ne pita, tako ni ja ne pitam koji je to narodni izraz...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...