Jump to content

PDF Politika - kritike, žalbe, predlozi, pohvale, pitanja


A sad

Recommended Posts

15 hours ago, DJ_Vasa said:

Hajde izbroj do deset i ponovo razmisli. Imali smo isti problem sa američkom temom na B92, a tema je zaključavana, povremeno je bilo banovanja i nije bilo napretka. Na osnovu prethodnog iskustva mogu da ponudim nekoliko opcija:

a) Ključ na temu, koju je na pokojnom formu usvinjilo nekoliko budala

b) Ignorišeš budale, što podrazumeva dve podopcije:

- b1)  da pustiš da tema ostane svinjac i da banuješ samo teže prekršaje-

- b2 ) da tema bude pod pojačanim nadzorom, što podrazumeva da je neko od moderatora češće nadgleda i da briše i banuje po pravilniku; ovo nismo mogli da sprovedemo u delo

c) moderatorsko odobravanje postova za budale

d) ograničen pristup temi, što krš od softvera nije mogao da podrži; svodilo bi se na to da temi mogu da pristupe samo forumaši koji se normalno ponašaju

e) malo duži banovi za one koji od teme prave svinjac, a mogu se produžiti na više meseci

f) ne obraćaj pražnju na kritike i radi kako misliš da treba

 

Poučen onim sa čime sam imao prilike da se susretnem, mislim da je opcija pod e najbolji lek, mada se i c pokazivalo delotvornim jer je budali najgore kada može da čita, ali ne i da piše, iako ima želju da progovori i na lakat. Opciju f bi takođe trebalo uzeti u obzir, ali oko toga morate da se dogovorite kao moderatorski tim.

 

Napominjem da aktuelnu temu na ovom forumu skoro nisam ni čitao i da ne znam ko pravi najveći svinjac, a jedino što sam pisao ovde na njoj je ismevanje Trampa zbog zalaganja za bockanjem izopropilom. Ako se neko prepoznao kao jedan od onih koji prave svinjac od teme, unapred se izvinjavam jer temu baš i ne pratim i ne znam ko je kandidat za ovu prestižnu titulu.

 

hmmm... ovo je bilo zanimljivo procitati. nazalost Vaso, to je meni samo potvrda da ste se uvijek bavili povrsinom i posljedicama, a ne sustinom i uzrocima. ja recimo imam posve drugo misljenje o tome zasto je takav thread naprosto predodredjen da bude svinjac. dakle ne mislim da je problem tog topika u nekolicini forumasa i moderaciji, vec u samom konceptu / platformi koju takav topic nudi. rekao bih da je tu prvi problem posve objektivne prirode. naime, to nije virtualni kutak koji ce na ucesce privuci nekog gradjanina USofA koji ne zna srpski, ili hajde, barem stokavicu. takav se jos, u ovih 20ak godina, nije pojavio. dakle topic je predvidjen za sve jugovice koji zive u Americi, odnosno prvenstveno za Srbe koji su pobjegli od Milosevicevog rezima. i dakako, za domacu raju. kome je pak do diskusija o americkoj unutrasnjoj i vanjskoj politici na internetu postoje na stotine, ako ne i tisuce foruma na kojima pisu / diskutiraju (naravno na engleskom jeziku) sami Amerikanci. dakle koga uistinu zanima sto se to dogadja u toj vrazjoj Americi, i sta sami Amerikanci misle, on sigurno nece ici na B92 ili Vox92. drugi pak problem nije objektivne, vec ideoloske prirode. zasto? zato sto taj thread od samog starta sluzi prvenstveno kao platforma za prosvjecivanja Srba i Srbije, a tek onda (sekundarno) za eventualnu, i u pravilu povrsnu, diskusiju o americkoj politici, ili pak stvarnim politickim, ekonomskim & inim problemima koje imaju gradjani Amerike. i tu se izazovi forumskih prosvjetitelja od vremena medjunarodne izolacije SRJ i Milosevica do danasnje Vuciceve Srbije fakticki nisu mijenjali. medjutim, tu sad dolazimo do problematike srpskih prosvjetitelja. Kinik je svojevremeno okacio jedan tekst koji analizira prosvjetiteljstvo u knezevini Srbiji, kad su Srbi iz Austrougarske vodili glavnu rijec. ko zeli, neka ga potrazi na starom boardu. frapantno je koliko tu ima slicnosti! i u motivima, i u praksi. i na koncu, u samim ciljevima, koji dalje od vlastitog nosa, i vlastitog (osvetnickog) bijesa, na svom prosvjetiteljskom putu nisu dobacili.

 

dakako, ja shvacam da se ova moja kritika, pausalno procitana, svodi na brisanje americkog topika s ovog boarda, sto ne vjerujem da se ikad moze desiti. a posve sigurno ce nekoga i jako naljutiti. no mozda ponekog i potakne na razmisljanje. 

 

...

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:


Ovo jednostavno nije tačno i jednostrano je viđenje situacije. Dovoljno je pogledati temu u poslednja dva tri meseca i videti da je >90% postova anti-Trump. Problem je što “tvoja” strana želi da se na USA temi ne pojavi niti jedan pozitivan stav za DT, a to neće moći.

 

 

 

Pa naravno da je jednostano vidjenje situacije ako gledam ono sto se meni desavalo. Na svaki post sam morala da napisem jos 20. 

Cekaj, zasto ja moram da imam ikakvo pozitivno misljenje o Trampu? Zasto to nije problem kod Vucica? 

 

Eddard, ja nazalost zivim u realnosti gde ljudi misle pozitivno o Trampu, tako da mi pisanje na forumu nije prioritet da bi se bas oko toga toliko cimala. Ali je razlika sto ja nisam na svaki pozitivan post o Trampu odgovarala i ubedjivala ljude da pojma nemaju ni o cemu. 

 

3 hours ago, Eddard said:

 

Poređenje sa AV je utoliko besmisleno, koliko i poređenje USA i Srbije u političkom, demokratskom, ekonomskom, kulturnom i svakom drugom smislu, mešanje baba i žaba. Pa čak i tako, mi smo ovde imali i imamo forumaše koji su pro-Vučić i kojima dlaka sa glave ne fali, dok ne krenu besmisleno da botuju i troluju temu 

 

 

Volela bih da mi nadjes gde sam ja i jednom poredila US i Srbiju, AV i Trampa na temi o US ili Srbiji. 

Ja poredim rekaciju ljudi na vodje, tako da bih te molila da mi ne stavljas u usta ono sto nisam ni rekla ni uradila, jer to je osnova nerazumevanja na forumu:

 

Quote

Mislim, ajd na srpskoj temi da neko skoci na svaki post (radio je Kinik) koji je protiv Vucica... da vidimo koliko ce tema potrajati i ucesnici zajedno sa njom.

 

 

 

3 hours ago, Eddard said:

(što vi apsolutno svi do jednog na USA temi radite, ali tu se opet vraćamo ne na sadržaj, već na kulturu komunikacije i nesposobnost kritičkog prihvatanja tuđeg/suprotnog mišljenja koji svi do jednog, uglavnom samo na toj temi, ispoljavate) - takvu situaciju je skoro nemoguće moderisati.

 

 

 

I opet si napisao "vi"... pa bih te molila isto tako da mi nadjes gde JA prelazim granicu kulturnog komuniciranja i nekog vredjam.

 

I sta znaci ovo trolovanje? Gde sam ja trolovala sa par izuzetaka verovatno nebitnih u mojih hiljadu i kusur postova?

Ocekujes kulturu komunikacije, a Denis vam je mesecima pisao na temi "sadrzajne" postove sa milion emotikona koji imaju svoju svrhu zasto su tu i govore isto kao i reci, a svrha je bila da ismeje sagovornika. I tako sve dok se vecina nije razbezala. Cim su se ljudi vratili da pisu nesto, eto problema... 

 

Jednom sam vam rekla da ramislite o emotikonima koji se stavljaju na post, niste razmislili, odbili ste ideju u sekundi, a mnogi pribegavaju koriscenjem emotikona da ismeju sagovornika na post koji nije smesan. I onda pricate o normalnoj komunikaciji. 

 

Evo da dodam za prilog, najsveziji sa ove teme:

 

spacer.png

 

Ocekujete normalnu komunikaciju ovako? 

Edited by Baby
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Baby said:

Na svaki post sam morala da napisem jos 20. 

Sto se recimo u ovom slucaju ne desava. Ovde je na jedan @Eddard poletela kisa postova u kojima se objasnjava upravo ovo sto si ti navela u ovoj recenici. Nisam brojao, ali mi se cini da fali jos par postova da se dopuni ovaj broj 20. 

Sad mi napisi kako trollujem i obesmisljavam besmislenu diskusiju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mrd said:

Sto se recimo u ovom slucaju ne desava. Ovde je na jedan @Eddard poletela kisa postova u kojima se objasnjava upravo ovo sto si ti navela u ovoj recenici. Nisam brojao, ali mi se cini da fali jos par postova da se dopuni ovaj broj 20. 

Sad mi napisi kako trollujem i obesmisljavam besmislenu diskusiju.

 

Za divno cudo i tebi se desi da ne trolujes nekada 😄

 

Ako se vec neko meni obraca, onda neka mi prebaci nesto sto ja radim, a ne generalno i da me trpa u neke grupe kojima ne pripadam.

Ako se odnosilo na one koje ne vole Trampa, pa eto, napravila sam paralelu sa onima koji ne vole Vucica, pa se nismo razumeli jer ja smatram da meni ne treba da se objasnjava razlika US i Srbije, razlike u ekonomiji... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

osim sto sam primetila onu ruznu insinuaciju da ljudi koji glasaju trumpa to rade zbog toga sto i on kao i oni sami - mrzi muslimane, primetila sam jos nesto, ne kazem da je to nesto sto je bilo tesko primetiti:

 

 ucestalo/sporadicno spominjanje Kinika, paralele i poredjenja, kao i frustracije oko njegovog pisanja su jos uvek zive.

 

no, kinik vec duze vreme ne pise a problemi su slicni, to je meni enigma.

 

Ko odgonetne ovu problematiku, poslacu mu lep, bezopasan i iskren a ne ironican smajli.

 

Sto me podsetilo, tek to sa smajlijima je prava detinjarija. Zar jednog forumskog pisca sa cvrstim stavom moze da uvredi ako pomisle da ih jedan smajli ismeva.

 

(sto se toga tice, ako osetite potrebu, meni slobodno ostavljajte ta slatka mala lica sa grimasama, mislim da ona nisu uvredljiva i samo mogu da smanje eventualnu tenziju)

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, DJ_Vasa said:

Hajde izbroj do deset i ponovo razmisli. Imali smo isti problem sa američkom temom na B92, a tema je zaključavana, povremeno je bilo banovanja i nije bilo napretka. Na osnovu prethodnog iskustva mogu da ponudim nekoliko opcija:

a) Ključ na temu, koju je na pokojnom formu usvinjilo nekoliko budala

b) Ignorišeš budale, što podrazumeva dve podopcije:

- b1)  da pustiš da tema ostane svinjac i da banuješ samo teže prekršaje-

- b2 ) da tema bude pod pojačanim nadzorom, što podrazumeva da je neko od moderatora češće nadgleda i da briše i banuje po pravilniku; ovo nismo mogli da sprovedemo u delo

c) moderatorsko odobravanje postova za budale

d) ograničen pristup temi, što krš od softvera nije mogao da podrži; svodilo bi se na to da temi mogu da pristupe samo forumaši koji se normalno ponašaju

e) malo duži banovi za one koji od teme prave svinjac, a mogu se produžiti na više meseci

f) ne obraćaj pražnju na kritike i radi kako misliš da treba

 

 

Kako to mislis da ne obraca paznju na kritike, pa cemu onda sluzi ova tema?

 

Sto se tice ostalih delova, zakljucavanje teme od strane moderatora je, po mom misljenju, znak da oni ne mogu da se izbore sa problemom koji vlada na temi, pa se odlucju za najlakse resenje i zatvaraju tj. kaznjavaju prakticno sve (mozes povuci paralelu sa ovim karantinom kod nas za vreme epidemije).

 

Ukoliko si rekao da je neko budala iz razloga sto vredja druge ljude, onda takvi forumasi treba da budu kaznjeni ili izbaceni sa foruma, nevezano za temu gde to pisu. Ukoliko mislis da je neko budala jer pise stvari koje su suprotne nekom vecinskom misljenju, izuzetno je lose da moderator zbog toga banuje druge ljude. Dokle god je diskusija takva da nema licnih prepirki, vredjanja, trolovanja, moderator nema sta da odlucuje koji je argument glup ili ne. U slucaju da ljudi uzastopno krse pravilnik i izazivaju tenzije, treba da se kaznjavaju sve vecom i vecom kaznom i, na kraju, ako to ne prestane, da se trajno uklone sa foruma. To sto se tema malo zakljuca i neko sporadicno kazni nece nista promeniti, za 15ak dana ce opet krenuti sve po starom.

 

Vrtite se oko te usa teme mesecima, sto ovde, sto na b92, gde se jasno vidi da postoji problem koji toliko vremena nije resen. Za to svakako nisu krivi forumasi.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vjekoslav said:

 

hmmm... ovo je bilo zanimljivo procitati. nazalost Vaso, to je meni samo potvrda da ste se uvijek bavili povrsinom i posljedicama, a ne sustinom i uzrocima. ja recimo imam posve drugo misljenje o tome zasto je takav thread naprosto predodredjen da bude svinjac. dakle ne mislim da je problem tog topika u nekolicini forumasa i moderaciji, vec u samom konceptu / platformi koju takav topic nudi. rekao bih da je tu prvi problem posve objektivne prirode. naime, to nije virtualni kutak koji ce na ucesce privuci nekog gradjanina USofA koji ne zna srpski, ili hajde, barem stokavicu. takav se jos, u ovih 20ak godina, nije pojavio. dakle topic je predvidjen za sve jugovice koji zive u Americi, odnosno prvenstveno za Srbe koji su pobjegli od Milosevicevog rezima. i dakako, za domacu raju. kome je pak do diskusija o americkoj unutrasnjoj i vanjskoj politici na internetu postoje na stotine, ako ne i tisuce foruma na kojima pisu / diskutiraju (naravno na engleskom jeziku) sami Amerikanci. dakle koga uistinu zanima sto se to dogadja u toj vrazjoj Americi, i sta sami Amerikanci misle, on sigurno nece ici na B92 ili Vox92. drugi pak problem nije objektivne, vec ideoloske prirode. zasto? zato sto taj thread od samog starta sluzi prvenstveno kao platforma za prosvjecivanja Srba i Srbije, a tek onda (sekundarno) za eventualnu, i u pravilu povrsnu, diskusiju o americkoj politici, ili pak stvarnim politickim, ekonomskim & inim problemima koje imaju gradjani Amerike. i tu se izazovi forumskih prosvjetitelja od vremena medjunarodne izolacije SRJ i Milosevica do danasnje Vuciceve Srbije fakticki nisu mijenjali. medjutim, tu sad dolazimo do problematike srpskih prosvjetitelja. Kinik je svojevremeno okacio jedan tekst koji analizira prosvjetiteljstvo u knezevini Srbiji, kad su Srbi iz Austrougarske vodili glavnu rijec. ko zeli, neka ga potrazi na starom boardu. frapantno je koliko tu ima slicnosti! i u motivima, i u praksi. i na koncu, u samim ciljevima, koji dalje od vlastitog nosa, i vlastitog (osvetnickog) bijesa, na svom prosvjetiteljskom putu nisu dobacili.

 

dakako, ja shvacam da se ova moja kritika, pausalno procitana, svodi na brisanje americkog topika s ovog boarda, sto ne vjerujem da se ikad moze desiti. a posve sigurno ce nekoga i jako naljutiti. no mozda ponekog i potakne na razmisljanje. 

 

...

 

 

Fokus onoga što sam napisao je bio više savet moderaciji, ali ne mogu da kažem ni da si ti pogrešio. Slažem se da je problem najčešće ideološke prirode i dodao bih da se nečiji prosvetiteljski zanos može porediti sa poslovično pametnim beogradskim taksistom, koji poznaje svetsku politiku, zna kako bi Srbija mogla da od poljoprivrede hrani pola Evrope, kako da postane svetski prvak u svim sportovima i tome slično. Tu su i neki stari forumski sukobi, pa je cirkus još i veći. Mogu da razumem da se ljudi ne slažu oko političkih poteza koji imaju direktan uticaj na ceo svet, da tu i tamo padne neka teška reč, ali zaista mi se prevrne stomak kada se na desetine postova razglaba o tome kakav je američki zdravstveni ili poreski sistem, da li tamo neki rednecks imaju pravo da nose oružje i tome slično, pri čemu se dešava da se oko toga posvađaju dve osobe koje tamo ne žive, ili kada neko sa Balkana ubeđuje onoga ko živi u SAD da li mu je poreski sistem dobar.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, marejosip said:

 

Kako to mislis da ne obraca paznju na kritike, pa cemu onda sluzi ova tema?

 

Sto se tice ostalih delova, zakljucavanje teme od strane moderatora je, po mom misljenju, znak da oni ne mogu da se izbore sa problemom koji vlada na temi, pa se odlucju za najlakse resenje i zatvaraju tj. kaznjavaju prakticno sve (mozes povuci paralelu sa ovim karantinom kod nas za vreme epidemije).

 

Ukoliko si rekao da je neko budala iz razloga sto vredja druge ljude, onda takvi forumasi treba da budu kaznjeni ili izbaceni sa foruma, nevezano za temu gde to pisu. Ukoliko mislis da je neko budala jer pise stvari koje su suprotne nekom vecinskom misljenju, izuzetno je lose da moderator zbog toga banuje druge ljude. Dokle god je diskusija takva da nema licnih prepirki, vredjanja, trolovanja, moderator nema sta da odlucuje koji je argument glup ili ne. U slucaju da ljudi uzastopno krse pravilnik i izazivaju tenzije, treba da se kaznjavaju sve vecom i vecom kaznom i, na kraju, ako to ne prestane, da se trajno uklone sa foruma. To sto se tema malo zakljuca i neko sporadicno kazni nece nista promeniti, za 15ak dana ce opet krenuti sve po starom.

 

Vrtite se oko te usa teme mesecima, sto ovde, sto na b92, gde se jasno vidi da postoji problem koji toliko vremena nije resen. Za to svakako nisu krivi forumasi.

 

 

Jednostavno - nisu sve kritike iste, nisu ni dobronamerne, svrsishodne niti objektivne. Pošto sam imao u vidu ono što je napisao A Sad, znam da je razuman i savestan, kao i to da odluke donosi u skladu sa time. Nemoguće bi bilo postupiti u skladu sa svačijim željama i primedbama, pa se tu uzdam u njegovo rasuđivanje i u rasuđivanje ostalih moderatora. Nisam se javljao na ovoj temi baš zato da se ne bi stekao utisak da im solim pamet, ali osećam da su zbog ove teme u problemu i zato sam se javio, tj. jer sam samo hteo da im pomognem.

 

Mogu da se odmah i složim sa ime da je zaključavanje teme odraz nemogućnosti rešavanja problema jer dotična tema je zapaljiva, a svi oni imaju svoje privatne živote i obaveze i ne mogu da se posvete samo jednoj temi. Ukratko, ista priča kao i na starom forumu i sasvim otvoreno priznajem da sam i lično tu temu zaključavao na FB92 jer je alternativa bila da u nekim slučajevima 5-6 forumaša koji inače kvalitetno pišu ode na duži odmor ili da dobiju trajni ban, a što treba izbeći koliko god je moguće.

 

Kad sam spominjao budale, mislio sam ne toliko na kršenje pravila ili vređanje, već na nepotrebno insistiranje na nekim glupostima i ponavljanje rečenog unedogled. Možemo npr. i nas dvojica da na temi o kulinarstvu diskutujemo o tome da li je bolje prženo ili kuvano jaje, da se oko toga ne slažemo i na kulturan način, pa da nam u svakom postu piše 'poštujem tvoje mišljenje, ali se ne bih složio oko...', 'mislim da nisi u pravu', 'moglo bi se reći da  tvojoj tvrdnji nedostaje potkrepljenost argumentima' i tome slično. Formalno gledano, diksutovali bismo kulturno, ne bismo se vređali, ne bi bilo teških reči, ne bi bilo ni prekršaja, ali ako bismo na dvadeset strana diskutovali o tome da li je bolje prženo ili kuvano jaje bez ikakvog pomaka u staovima, onda bismo obojica bili budale.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mrd said:

Krivo!

Ovo nije pacija skola, gde ce moderator obucavati, papana kako se pise, vec otvorena diskusija. Za sukob je potrebno dvoje, sto ce reci da su obe strane u sukobu krive jer ne umeju da pisu defanzivno.

Eto, drugi post koji popunjava troll od kako tamo neko rece 20 postova. 

Da ne preteramo.

Udrite sa smajlijima, boli me levo uvo.

 

Ako papan ne pise kako treba i u skladu sa pravilnikom, moderacija je tu da ga kazni. Dakle, modeacrija moze da dozvoli da se pise agresivnije ili da to ne dozvoli, ali je bitno da postoji doslednost u tom pogledu i da se jednako primenjuje za obe "zaracene" strane.  S obzirom da nije uvek lako tumaciti to, shavatam da je taj posao dosta nezahvalan, kao i uspostavljanje kriterijuma kojim bi se moglo reci kada se prelazi crvena linija a kada ne, ali bas zbog toga sto je mnogo toga podlozno tumacenju, a nije jasno definisano, dolazimo do situacija poput ovih ovde. i samim tim, zato sam rekao da forumasi nisu krivi. Oni pisu ono sto smatraju da treba, na moderaciji je da pocisti sve ono sto joj deluje da pravi smece(samo jos da se dogovorite sta sve spada pod smece) i da pokusa to da sasece u korenu.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Vjekoslav said:

 

dakle koga uistinu zanima sto se to dogadja u toj vrazjoj Americi, i sta sami Amerikanci misle, on sigurno nece ici na B92 ili Vox92. drugi pak problem nije objektivne, vec ideoloske prirode. zasto? zato sto taj thread od samog starta sluzi prvenstveno kao platforma za prosvjecivanja Srba i Srbije, a tek onda (sekundarno) za eventualnu, i u pravilu povrsnu, diskusiju o americkoj politici, ili pak stvarnim politickim, ekonomskim & inim problemima koje imaju gradjani Amerike.

 

...

 

Ima nesto u ovom tvom postu.

Prvo, rekla bih da nije ni bitno da li bi na temu dosli rodjeni Ameri. Ja sam oduvek smatrala da tema treba da sluzi za argumentovanu diskusiju o politickom sistemu u US, i dogadjanjima. Medjutim svaki pokusaj da se to uvede, se gusi sa "koga to interesuje, cek da vam objasnimo sta ne valja u US", i to od strane ljudi koji cak i ne razumeju sistem.

Dodje A sad i napise post, sa dubokim razumevanjem recimo izbora, i kako ko stoji u istim, i zasto ce glasanje da ide kako ide....i dobije etiketu da je desnicar, a da ne dobije nijedan argument u odgovoru. To se isto desava recimo i bohumilu.

Svaki put kad sam ponudila da recimo diskutujemo o stvarima koje u stvari doticu US gradjane, sto bi onda imalo uticaj i na spoljnu politiku US, dobila bi napad na slobodu govora u US, na II amandman, kako nacisti setaju ulicama, i kako ako to ne napadam, i ne nazivam administraciju fasistickom i rasistickom, onda sam apologeta i zajedno s njima fasista, nacista, rasista itd...i da, ajde da raspravljamo kako je Tramp Lucifer licno.

 

Toliko, da me uopste ne iznenadjuje misljenje cak i ozbiljnih forumasa da sam trampista :classic_smile:

Da uopste i ne diskutujemo kolicinu podmetanja, sto se i desilo pre ovog zatvaranja, i na sta je A sad reagovao adekvatno.

 

Inace do etiketiranja dolazi veoma brzo, u nedostatku argumentacije.

 

Problem nije da tema sluzi za prosvecivanje Srba, upravo suprotno, sluzi za prosvecivanje emigranata u US, kako su se gadno zajebali i kako su im zivoti mizerni u US.

 

Edited by Angelia
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Angelia said:

Problem nije da tema sluzi za prosvecivanje Srba, upravo suprotno, sluzi za prosvecivanje emigranata u US, kako su se gadno zajebali i kako su im zivoti mizerni u US.

 

Oko ovoga se u stvari i vrtimo, jer pojedini forumasi koji zive u SAD, ne zele da prihvate da tamo ima bilo sta lose, na bilo koju kritiku, bilo dobronamjernu ili zlonamjernu, reaguju kao da je licno njih neko napao, da bi se na kraju cak izjavilo ono cuveno da svi mrze Ameriku, a da bi svi otrcali tamo.

 

Ja nemam nista protiv Amerike, mogu slobodno reci da sam odrastao na americkoj kulturi, ali to sto se ne slazem sa americkom politikom, prije svega spoljnom, kao i mnogi drugi forumasi, bi se trebalo prihvatiti kao jedan legitiman i slobodan stav, a ne kao napad na amerikance balkanskog porijekla. Na kraju krajeva to sve uopste ne utice na njihove zivote i zaista ne razumijem tu vrstu uvrijedjenost.

 

Tema bi trebala da se otvori odmah, ne znam sta se uopste ceka, da se neko predomisli, da zemlja pocne da se okrece u suprotnom pravcu, ili da izumremo:classic_biggrin:

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Amigo said:

 

Oko ovoga se u stvari i vrtimo, jer pojedini forumasi koji zive u SAD, ne zele da prihvate da tamo ima bilo sta lose, na bilo koju kritiku, bilo dobronamjernu ili zlonamjernu, reaguju kao da je licno njih neko napao, da bi se na kraju cak izjavilo ono cuveno da svi mrze Ameriku, a da bi svi otrcali tamo.

 

Ja nemam nista protiv Amerike, mogu slobodno reci da sam odrastao na americkoj kulturi, ali to sto se ne slazem sa americkom politikom, prije svega spoljnom, kao i mnogi drugi forumasi, bi se trebalo prihvatiti kao jedan legitiman i slobodan stav, a ne kao napad na amerikance balkanskog porijekla. Na kraju krajeva to sve uopste ne utice na njihove zivote i zaista ne razumijem tu vrstu uvrijedjenost.

 

Tema bi trebala da se otvori odmah, ne znam sta se uopste ceka, da se neko predomisli, da zemlja pocne da se okrece u suprotnom pravcu, ili da izumremo:classic_biggrin:

spacer.png

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Angelia said:

Ja sam oduvek smatrala da tema treba da sluzi za argumentovanu diskusiju o politickom sistemu u US, i dogadjanjima. Medjutim svaki pokusaj da se to uvede, se gusi sa "koga to interesuje, cek da vam objasnimo sta ne valja u US", i to od strane ljudi koji cak i ne razumeju sistem.

 

 

Problem nije da tema sluzi za prosvecivanje Srba, upravo suprotno, sluzi za prosvecivanje emigranata u US, kako su se gadno zajebali i kako su im zivoti mizerni u US.

 

 

Mislim da je u ovom boldu sustina nerazumevanja.

 

Da li je americki sistem teorijski dobro napraveljen? Jeste, mozda i najbolje na svetu. 

Da li u praksi americki sistem ima propusta? Da, uzasnih.

 

Kritika sistema i drzave, politicara i ostalog zivlja koji uredjuju sistem, nije kritika svih ljudi. A da se ne lazemo, ima onih koji zive mizerno, kao da zive u drzavama treceg sveta. Ne znam zasto bi to neko uopste prihvatao licno i sto bi to nekog vredjalo? 

 

Oduvek smatram da bez kritike ne moze da se napreduje. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Amigo said:

 

Oko ovoga se u stvari i vrtimo, jer pojedini forumasi koji zive u SAD, ne zele da prihvate da tamo ima bilo sta lose, na bilo koju kritiku, bilo dobronamjernu ili zlonamjernu, reaguju kao da je licno njih neko napao, da bi se na kraju cak izjavilo ono cuveno da svi mrze Ameriku, a da bi svi otrcali tamo.

 

To sve ovako lepo zvuci kad ovde napises, medjutim u praksi funkcionise sasvim drugacije.

Recimo kad neko kaze da je Tramp fasista i rasista zbog imigracione politike, a ja lepo obrazlozim da to nije tacno jer je to politika US od Ajka naovamo, i da je svaki predsednik uvodio mere protiv ilegalne imigracije, i da sam i ja licno protiv ilegalnog preskakanja granice, odgovor koji dodje od pojedinaca je "ti si trampovac, i rasista". Onda dodje jos par zgrazavanja kako je moguce da ne kritikujem takav fasizam....

 

Znaci svaki smisleni razgovor nakon toga je gotov.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Angelia said:

To sve ovako lepo zvuci kad ovde napises, medjutim u praksi funkcionise sasvim drugacije.

Recimo kad neko kaze da je Tramp fasista i rasista zbog imigracione politike, a ja lepo obrazlozim da to nije tacno jer je to politika US od Ajka naovamo, ...

 

Amerika je duboko podijeljena u vezi Trampa, njegovi potezi kao razdvajanje djece od roditelja i slicno ga svrstavaju u tu kategoriju, dakle da je on isti kao i svi ostali predsjednici ne bi ga niko ni spominjao, ali je ocigledno da nesto tu nije u redu. Cak ga se i pojedini njegovi republikanci odricu.

 

Rekao sam vec i prije da mu ipak odajem priznanje da nije poceo ni jedan rat za prvog mandata, sto je velika stvar, tako da sam ja prakticno pola-pola sto se tice Donalda i svakako sam za to da on ostane nego da dodje Biden, koji je aktivno ucestvovao i podrzavao nasilje u medjunarodnoj politici, ali zato necu da zatvorim oci nad cinjenicom da kod njega postoje elementi narcisoidnog poremecaja licnosti, koje svakodnevno pokazuje narocito tokom ove pandemije.

 

Pored svega mislim da rasprava o Trampu nije neki problem, nego one sitnice i patkometrija da je SAD savrsena zemlja bez mane gdje ne treba nista da se mijenja, obicno sa obrazlozenjem, ne znas ti kol'ka je Amer'ka itd itd.

U stvari vi Amerikanci bi trebali biti prvi u kritici SAD, to je valjda u vasem interesu, da ta zemlja bude bolje, jedino ako zaista ne mislite da je sve savrseno.:smiley33: U tom slucaju ste u pravu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Amigo said:

 

Pored svega mislim da rasprava o Trampu nije neki problem, nego one sitnice i patkometrija da je SAD savrsena zemlja bez mane gdje ne treba nista da se mijenja, obicno sa obrazlozenjem, ne znas ti kol'ka je Amer'ka itd itd.

U stvari vi Amerikanci bi trebali biti prvi u kritici SAD, to je valjda u vasem interesu, da ta zemlja bude bolje, jedino ako zaista ne mislite da je sve savrseno.:smiley33: U tom slucaju ste u pravu.

Ja sam objasnila zasto se taj topik uvek pretvori u haos...imaginarne patkometrije me ne interesuju.

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

U stvari vi Amerikanci bi trebali biti prvi u kritici SAD, to je valjda u vasem interesu, da ta zemlja bude bolje, jedino ako zaista ne mislite da je sve savrseno.:smiley33: U tom slucaju ste u pravu.

Sad bi trebalo o ovome ozbiljno da se diskutuje?

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Mama_mia said:

 

osim sto sam primetila onu ruznu insinuaciju da ljudi koji glasaju trumpa to rade zbog toga sto i on kao i oni sami - mrzi muslimane, primetila sam jos nesto, ne kazem da je to nesto sto je bilo tesko primetiti:

 

 ucestalo/sporadicno spominjanje Kinika, paralele i poredjenja, kao i frustracije oko njegovog pisanja su jos uvek zive.

 

no, kinik vec duze vreme ne pise a problemi su slicni, to je meni enigma.

 

Ko odgonetne ovu problematiku, poslacu mu lep, bezopasan i iskren a ne ironican smajli.

 

Sto me podsetilo, tek to sa smajlijima je prava detinjarija. Zar jednog forumskog pisca sa cvrstim stavom moze da uvredi ako pomisle da ih jedan smajli ismeva.

 

(sto se toga tice, ako osetite potrebu, meni slobodno ostavljajte ta slatka mala lica sa grimasama, mislim da ona nisu uvredljiva i samo mogu da smanje eventualnu tenziju)

 

 

 

 

 

 

Nema tu sta da se odgonetne, to je sasvim kristalno jasno. Neki clanovi na ovom forumu su  pokusali, tj kopiraju Kinikov nacin pisanja. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2020 at 1:16 PM, A sad said:

 

 

Ljudi pa to je najmanji problem. Trebali ste to odma da kazete. Evo, povlacim se sa funkcije moderatora, nadam se da ce biti izabran neko ko nije pristrasan i da ce uspeti da vodi forum u pravom pravcu. Problem resen. 

Pozdravljam tvoju odluku i nadam se da se nećeš pokolebati. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2020 at 4:11 AM, Eddard said:

@Yoyogi se pridružuje Atreidu za proganjanje moderacije, pri tome koristeći se podmetanjima. 7 dana.

 

 

Gde je to Yoyogi proganjao moderaciju?

Na kulinarstvu, na dijaspori? 

Ne, nego je rekao na mestu namenjenom baš tome, naslovljenom 

 

PDF Politika - kritike, žalbe, predlozi, pohvale, pitanja

 

I tamo, kao kod Staljina 1935. advokat koji nekoga brani, bude ekspresno smesta uhapšen,  osuđen i poslat u zatvor na licu mesta.

 

Eddard, ti kao da si povukao dobar cug iz tih vremena.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...