Jump to content

Dobra klopa kod nas i u svetu


dali_man

Recommended Posts

Ja sam bio jako los sto se tice ishrane, i da probam nesto novo.

Samo belo meso snicle, i pomfrit, eventualno pasulj, i tako te neke djakonije sa mesom u slicnom fazonu.

Otisao sam u Zenevu, i tamo narucivao uvek steak sa duplom porcijom pomfrita.

I tako jedno vece izidjem ja sa gazdom na veceru u neki gay restoran, nije bilo nista sto mi se svidja. I rekoh ajd da probam guscije meso. Ne secam se sad tacno sta je tacno bilo, uglavnom odusevio sam se.

I od tada sam nezasit 😁 sto se tice probanja , bilo cega.

Ovde u Francuskoj smo bili pozvani u jednom selu na rucak, i spremili su ljudi sac'a dos. To je svinjski zeludac ispunjen sa iznutricama, svinjskim repom, jezikom, ... uz dodatak zacinskog bilja ), skuvan u vodi. Stavili ljudi to na sto, i zaboli viljusku i noz, kad ono izisla para, pravi mio miris za da ne budem nepristojan, znate vec sta. Ali tako je, pozvan si, ne smes reci da ne mozes jesti.

Nije to lose , ali muka te spopadne gledajuci to.

I tako sam se ja najeo 🙂

 

Edited by slavisa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, slavisa said:

Ja sam bio jako los sto se tice ishrane, i da probam nesto novo.

Samo belo meso snicle, i pomfrit, eventualno pasulj, i tako te neke djakonije sa mesom u slicnom fazonu.

Otisao sam u Zenevu, i tamo narucivao uvek steak sa duplom porcijom pomfrita.

I tako jedno vece izidjem ja sa gazdom na veceru u neki gay restoran, nije bilo nista sto mi se svidja. I rekoh ajd da probam guscije meso. Ne secam se sad tacno sta je tacno bilo, uglavnom odusevio sam se.

I od tada sam nezasit 😁 sto se tice probanja , bilo cega.

Ovde u Francuskoj smo bili pozvani u jednom selu na rucak, i spremili su ljudi sac'a dos. To je svinjski zeludac ispunjen sa iznutricama, svinjskim repom, jezikom, ... uz dodatak zacinskog bilja ), skuvan u vodi. Stavili ljudi to na sto, i zaboli viljusku i noz, kad ono izisla para, pravi mio miris za da ne budem nepristojan, znate vec sta. Ali tako je, pozvan si, ne smes reci da ne mozes jesti.

Nije to lose , ali muka te spopadne gledajuci to.

I tako sam se ja najeo 🙂

 

Sve mogu da shvatim ali da ljudi jedu krvavice to ne mogu. Kavurmu isto. 😬 Volim ja pojesti i kinesku hranu ali goji mnogo. I u restoranima natrpaju soja sosa da ne moze da se jede. Makao u Beogradu je solidan restoran kineske hrane. 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Jonnhy Clash said:

Sve mogu da shvatim ali da ljudi jedu krvavice to ne mogu. Kavurmu isto. 😬 Volim ja pojesti i kinesku hranu ali goji mnogo. I u restoranima natrpaju soja sosa da ne moze da se jede. Makao u Beogradu je solidan restoran kineske hrane. 

 

Ne znam kakve su krvavice u Srbiji ali ovdasnji black pudding ako se dobro napravi je nesto prilicno dekadentno i volio sam se pocastiti s vremena na vrijeme. Takodje i francuske Boudin Noir su odlicne kobasice od krvi.

 

Kavurmu, ako je to bila kavurma, sam od nekoga dobio, izgledalo je poveliko, kao stomak u kome se nalaze razni komadi bogtepitocega, sa dosta masnoca i pikantno zacinjeno sa dosta crvene paprike, bijelog luka i bibera i bilo je izvrsno. 

 

Dobra krvavica i kavurma su gurmanski specijaliteti, razumijem ja da to mozda nije svima po ukusu.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/20/2019 at 12:00 AM, Angelia said:

 

Pre nekih 13-15 godina vecera u Londonu - negde kod Hide Parka, restoran koji jos pokusavam da nadjem ponovo- srnetina sa cokoladom, negde na Marylebone..

 

Onda Edinburgh pre oko 13 godina - restoran u kome pripremas svoju hranu, gde je i zebra bila na meniju, volela bi da se vratim ponovo, bilo je zabavno.

Sta da ti kazem osim toga da je sasvim jasno zasto bilo gde u svetu tesko mozes da nadjes engleski restoran.:classic_biggrin: Mislim da sam zadnji put naleteo na jedan u Vegasu, a ono po spanskoj obali ne racunam, posto tamo samo oni  jedu fish and chips sa mlakim pivom.:puke:

Svaki put kada sam bio u UK, Burger King mi je bio vrhunac gastronomskog uzitka, posto su domacini uvek insistirali na upoznavanju domace kuhinje. Mislim da na svetu nema nacija koje su do te mere operisane od kuvanja kao sto su to ostrvljani, onako kolektivno.Kada se setim onog haggisa kojeg sam iz pristojnosti morao da jedem, odmah mi se prevrne stomak. Gadno na izgled, a kad probas...:puke: 

Irska i hrana.:puke: Jedino mesto na kojem sam nasao kobasice koje cak ni ja ne mogu da jedem.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

Pa i ne postoji nesto tako kao sto je britanska kuhinja :classic_biggrin: Fish and chips i to je to.

Ali postoji irska o kojoj nesto malo znam, jer je ex bila poreklom iz Irske. Nacija koja moze da zajebe  cak i krompir pire , tako sto u njega stave luk, kale i kupus. Nakon takvog krompir pirea moras da se razvedes .:roflmao:

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DJORDJE said:

Ali postoji irska o kojoj nesto malo znam, jer je ex bila poreklom iz Irske. Nacija koja moze da zajebe  cak i krompir pire , tako sto u njega stave luk, kale i kupus. Nakon takvog krompir pirea moras da se razvedes .:roflmao:

😂Nisam znala za Irsku, nisam nikad bila.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

... nacija koja moze da zajebe  cak i krompir pire , tako sto u njega stave luk, kale i kupus ... 

 

Cudno, nisam znao da sam u JNA jeo 'irske djakonije' - kupus / krompir ili kelj / krompir, ponekad sa malo pasulja - pa se to zvalo 'atomski kupus'.

 

A sto se tice engleske / irske / skotske kuhinje - jedno su stara vremena, a sasvim drugo savremeno kulinarstvo, gde su englezi kao prestonica - u vrhu svetskih dostignuca / izbora. Koliko sam gledao - ni irska, ni skotska kuhinja nisu nista losije - a izbor ribe, morskih, plodova, mesa, povrca, zacina - su vrhunski. Svi imaju svetski poznate chefove!

 

Opet - 'hamburger' - taj junk ne bih dao ni kucetu. Bilo bi mi ga zao.

 

Ukusi su individualna stvar, pa je normalno da nepce koje nije naviknuto / trenirano tesko podnosi nesto sa cime se sudara prvi put. I to vise zvog vizualnog iznenadjenja i neobicnog mirisa, nego zbog ukusa.

 

Sa druge strane - ovo sto je kod nas popularno i sto se zove 'nacionalna kuhinja' - to je mehanska hrana iz XIX veka. A ono sto je sirotinja jela - to je tesko za opisati. Ima istrazivanja i opisa navika stanovnistva, pa i u onoj seriji 'naselja' - ta sirotinja je zaprepascujuca! Pa navodi koliko neki likovi potrose hrane za godinu dana:

 

>> ... 1. Cakarevic (5 celjadi) - zobi 700kg, kukuruza 20kg, psenice 5kg, jecma 50kg, heljde 40 kg, krompira 150kg, masti - 0, zejtina 100gr, slanine - 0kg, pastrme 10kg, sira 15kg, kajmaka 8 kg, jaja 100 kom, luka 15kg, soli 15kg, sirceta 20l, rasola 50kg, kupusa 10kg, rotkve 10kg.

2. Nedovic (5 celjadi) - zobi 300kg, kukuruza 0kg, psenice 0kg, jecma 0kg, heljde 0 kg, 0kg, masti - 0, zejtina 0gr, slanine - 0kg, pastrme 0kg, sira 0kg, kajmaka 0 kg, jaja 20 kom, luka 5kg, soli 4kg, sirceta 5l, rasola 10kg, kupusa 10kg, rotkve 15kg. ... <<

 

Ovaj gornji je imucniji, a ovaj donji - ne znam ni sta bih rekao. Cudo da je upste doziveo popisivaca.   

 

Moje veliko zadovoljstvo u Londonu su bili  'jellied eels' - to sam trosio 3 puta dnevno.

Steta, trajalo je kratko!

 

Opet, poznavao sam strance kojima se zeludac dizao na 'domace pihtije'.

:wink2:

...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DJORDJE said:

Sta da ti kazem osim toga da je sasvim jasno zasto bilo gde u svetu tesko mozes da nadjes engleski restoran.

 

Sto je velika greska, engleska, odnosno britanska kuhinja ako se pravilno odradi je daleko superiornija od balkanske, ukljucujuci tu i Grke, ne samo ex SFRJ sirotinju. Pogotovo se to razvilo zadnjih 20ak godina, sve prsti od gastro pubova i Michelin restorana iskljucivo britanske kuhinje. Da ne pricamo o sirovinama; UK ima vjerovatno najkvalitetniju govedinu na svijetu. Svinjetina i jagnjetina je tu negdje. Ovdje se pravi priblizan broj sireva kao i u Francuskoj, a po nekima i mnogo kvalitetnije i bolje. 

 

Druga stvar je sto se ostrvljani ne boje probati bilo koju kuhinju, pa cvjetaju indijski, thai, japanski, francuski, spanski, i kineski restorani, skoro svako selo u UK ima po jedan. London je krcat, samo u mojoj ulici ima najmanje 10 restorana, svaki iz druge kulture, od Afganistana i Etiopie do Spanije i Maroka.

 

9 hours ago, Angelia said:

Pa i ne postoji nesto tako kao sto je britanska kuhinja :classic_biggrin: Fish and chips i to je to.

 

Haha. :classic_dry:

 

Ignorancija i neznanje nije nesto cime se treba isticati ni na forumu, na benignom topiku o hrani. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, Honey Badger said:

 

Sto je velika greska, engleska, odnosno britanska kuhinja ako se pravilno odradi je daleko superiornija od balkanske, ukljucujuci tu i Grke, ne samo ex SFRJ sirotinju. Pogotovo se to razvilo zadnjih 20ak godina, sve prsti od gastro pubova i Michelin restorana iskljucivo britanske kuhinje. Da ne pricamo o sirovinama; UK ima vjerovatno najkvalitetniju govedinu na svijetu. Svinjetina i jagnjetina je tu negdje. Ovdje se pravi priblizan broj sireva kao i u Francuskoj, a po nekima i mnogo kvalitetnije i bolje. 

 

Druga stvar je sto se ostrvljani ne boje probati bilo koju kuhinju, pa cvjetaju indijski, thai, japanski, francuski, spanski, i kineski restorani, skoro svako selo u UK ima po jedan. London je krcat, samo u mojoj ulici ima najmanje 10 restorana, svaki iz druge kulture, od Afganistana i Etiopie do Spanije i Maroka.

 

 

Haha. :classic_dry:

 

Ignorancija i neznanje nije nesto cime se treba isticati ni na forumu, na benignom topiku o hrani. 

 

 

"Britanska kuhinja je superiornija od balkanske". Pa u sledecoj recenici navodis indijsku, tajlandsku, spansli, kinesku. Ajd navedi mi neke engleske specijalitete a da nisu "fish and chips" i "black puding". 😅 Original ostrvske. Ja sam imao neke goste iz Engleske pre 3 godine. Odusevili su se sa hranom i picem ovde. Vratili su se kuci sa po 5 kila viska, kao prascici se zaokruglili. Ako cemo vec o balkanskoj kuhinji tu imamo uticaje imperija koje su vladale ovim prostora. Turska, Madjarska, i mediteran (Venecija). To su uticaji koji su oblikovali ovdasnju gastronomiju. Tako da na Balkanu imamo svasta.  Od baklava do strudli, od gulasa do sarmi. Moj omiljeni gastronomski specijalitet su plodovi tora. Voleo bih znati koji su engleski specijaliteti. Bez ironije, zanima me engleska kuhinja. 

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Honey Badger said:

 

Haha. :classic_dry:

 

Ignorancija i neznanje nije nesto cime se treba isticati ni na forumu, na benignom topiku o hrani. 

 

 

O ukusima ne treba raspravljati :classic_smile: Ti naravno razumes da sam ja zivela u UK, i da nema smisla optuzivati me za neznanje? 

 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Angelia said:

O ukusima ne treba raspravljati :classic_smile: Ti naravno razumes da sam ja zivela u UK, i da nema smisla optuzivati me za neznanje? 

 

 

Znaci ako ti npr kazes da je najveci grad u UK Ipswich, a ja ti kazem da nemas pojma, to nema smisla jer si ti zivjela u UK? Otprilike, tu je negdje tvoja izvala da je fish&chips jedino sto britanska kuhinja ima da ponudi. Cinjenica da si ovdje zivjela je otezavajuca okolnost, you should know better. :classic_smile:

 

Nema veze, ja vjerujem da ti uopste tako ne mislis, nego si se ponijela sa odavno odomacenim glasinama kako je britanska kuhinja najgora, da englezi ne znaju kuhati i to je dugo vremena bilo i tacno. Jedna ili dvije generacije ostrvljana su se slabo bavili kuhanjem, to je bilo vrijeme gotovih jela za mikrovalnu i prekuhanog povrca i mesa dok se sav ukus ne izgubi. Maslinovo ulje se kupovalo po apotekama, bijeli luk bio egzotika, a spagete se prodavale samo u paradajz sosu i to u konzervama. Bio je i prvoaprilski prank, mislim na BBC, uspjeli su da naprave reportazu sa plantaze spageta, gdje se lijepo vidi kako spagete rastu na drvecu. I uspjelo im je da mnoge prevare.

 

Odavno to vise nije tako, cak i u vecim zabitima se moze naci cestita kafana u kojoj se pojede domace, svjeze i kvalitetno, a supermarketi su snabdjeveni svime i svacime, robom iz cijelog svijeta sto vjerovatno znas i sama. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

Znaci ako ti npr kazes da je najveci grad u UK Ipswich, a ja ti kazem da nemas pojma, to nema smisla jer si ti zivjela u UK? Otprilike, tu je negdje tvoja izvala da je fish&chips jedino sto britanska kuhinja ima da ponudi. Cinjenica da si ovdje zivjela je otezavajuca okolnost, you should know better. :classic_smile:

 

 

Ali ja nisam rekla da je Ipswich najveci grad, to se moze objektivno pobiti.

Ja sam rekla da ne postoji tako nesto kao sto je britanska kuhinja, imas poneko jelo da je dobro, i to sam ilustravala sa fish and chips.

Znaci znamo jako dobro sta mislimo kad kazemo francuska, italijanka, kineska, thai ... kuhinja. Zato su britanci i usvojili razne kuhinje sirom sveta. Najbolja jela koja ces jesti u UK bilo gde ce biti usvojena jela. 

41 minutes ago, Kinik said:

@ Angelia

 

 

...

:classic_biggrin: Koliko ti je trebalo da prekopas po memoriji da se setis toga? 

Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da HB i ja nikad gladni nismo ostali kad se nadjemo u Londonu. Sjecam se dobre klope prosle godine u Old Ship. Proper pub food, yummie

 

Zena ima rodbinu u UK, Guildford. Prste da polizes kad joj tetka napravi sunday roast. 

 

 

 

 

Edited by Doorn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Jonnhy Clash said:

 

"Britanska kuhinja je superiornija od balkanske". Pa u sledecoj recenici navodis indijsku, tajlandsku, spansli, kinesku. Ajd navedi mi neke engleske specijalitete a da nisu "fish and chips" i "black puding". 😅 Original ostrvske. Ja sam imao neke goste iz Engleske pre 3 godine. Odusevili su se sa hranom i picem ovde. Vratili su se kuci sa po 5 kila viska, kao prascici se zaokruglili. Ako cemo vec o balkanskoj kuhinji tu imamo uticaje imperija koje su vladale ovim prostora. Turska, Madjarska, i mediteran (Venecija). To su uticaji koji su oblikovali ovdasnju gastronomiju. Tako da na Balkanu imamo svasta.  Od baklava do strudli, od gulasa do sarmi. Moj omiljeni gastronomski specijalitet su plodovi tora. Voleo bih znati koji su engleski specijaliteti. Bez ironije, zanima me engleska kuhinja. 

 

Svaka nacionalna kuhina nuzno evoluira i mijenja se vremenom. Taj famozni fish&chips je relativno novijeg datuma, a smatra se da su ga na ostrvo donijeli Jevreji prije nesto manje od 200g i vremenom se odomacilo i postalo ovdasnje. Jedno od najpopularnijih, a mozda i najpopularnije, jela britanske kuhinje je chicken tikka masala, vrlo skorog datuma nastanka. Cini se indijsko jelo ali ga se ne moze naci nigdje u Indiji, nego samo ovdje u UK i pravi ga svaki curry house u UK. Da li je to dovoljno autenticno? Ako nije, ovo jeste; steak&kidney pie, steak and ale pie, cornish pasty, toad in hole, Sunday roast, bangers and mash, beef cobbler, beef Wellington, bubble and squeak, cauliflower cheese, cottage pie, shepherd's pie, deviled kidneys, faggots, full English breakfast, game pie, jellied eels, pie and mash, steak and kidney pudding, welsh rarebit, roast beef with Yorkshire pudding, bread and butter pudding, Eton mess, fool, Jam roly-poly, madeira cake, mince pie, christmas pudding, pound cake, sticky toffee, spotted dick, trifle, Treacle, Victoria sponge, su samo neki od. 

 

Na balkanu imamo svasta zato sto su nam to nasi osvajaci ostavili, dok su ovdasnji sebi donijeli sto im se svidjelo iz osvojenih teritorija. Ovdasnji zivalj je jako otvoren da prihvati drugo i drugacije, pa me i ne cudi da su tvoji gosti uzivali jer ne sumnjam da si ih pocastio najboljim sto si imao. I ti da dodjes ovdje da te oni, ako znaju, povedu u provod, vrlo brzo bi promijenio misljenje.

 

Ja se sjecam kada sam tek dosao u London prije nekih 25 godina, skoro da nisi imao gdje popiti espresso kafu, da ne govorim o malo konkretnijim stvarima koje su sada normala. U mojoj ulici sada imam dvije autenticne napolitanske pizzerie i ne zna se koja je bolja. Ranije su pizzerije drzali Arapi, Libanci, prodavala se pizza na komad uporedo sa doner kebabom i shwarmom. Sada je sve mnogo drugacije, puno bolje. Da li ce tako i ostati na duze staze, vidjecemo. Ako ne zajebu sve sa Brexitom ili nas more potopi. :classic_smile:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Ali ja nisam rekla da je Ipswich najveci grad, to se moze objektivno pobiti.

Ja sam rekla da ne postoji tako nesto kao sto je britanska kuhinja, imas poneko jelo da je dobro, i to sam ilustravala sa fish and chips.

Znaci znamo jako dobro sta mislimo kad kazemo francuska, italijanka, kineska, thai ... kuhinja. Zato su britanci i usvojili razne kuhinje sirom sveta. Najbolja jela koja ces jesti u UK bilo gde ce biti usvojena jela. 

 

Whatever. 

 

Samo na ovom ostrvu imas tri zasebne drzave i svaka od njih ima svojih kulinarskih posebnosti. Tebi to naravno nista ne znaci i ti znas sta znaci kad kazemo francuska, italijanska, thai, a kad kazemo britanska onda nista i osim f&c ne vidis nista - no problem. Nema potrebe da dalje diskutujemo.

 

Have a lovely day. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Angelia said:

... koliko ti je trebalo da prekopas po memoriji da se setis toga? ... 

 

Desetak sekundi.

 

Iskreno - cudi me tvoj stav spram britanske kuhinje, a vidim tamo si pisala o nekoj 'korporativnoj klopi' pa mi ne deluje da nisi upucena. Osim sto si jednom rekla da ne volis da kuvas.

:wink2:

U doba globalizacije ne moze se nekome predbaciti da mu kuhinja 'nije autenticna'. Ni balkanska nije autenticna.

I francuska kuhinja je nastala relativno kasno, negde u XVII veku, kao i engleska ili italijanska.

Ono sto se jelo po 'regionima' nije bilo ono 'bourgeoise' ili 'haute cuisine'. To vazi i za, eng. i za fra. i za ita. i nem, i esp.

Uobicajena jela u Italiji, poznata u svetu se vrlo razlikuju od reginalne, .. hm ... 'tezacke / sirotinjske' kuhinje.

 

Nego, kako si ispustila iz vida 'Elizabetinsku eru / zlatno doba' i kasnije 'Istocno-indijsku kompaniju'?

Pa dolazak raznih radnika iz svih mogucih scvetskih regiona koji su sa sobom doneli svoje navike, svoju hranu, svoje zacine - a na ostrvima sve te zajednice prihvatili?

 

Uostalom sta fali fish & chipsu?

 

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

Jedno od najpopularnijih, a mozda i najpopularnije, jela britanske kuhinje je chicken tikka masala

Podsjeti me sad, bio početkom mjeseca na Malti i u lokalnoj pekari vidim moje omiljene arancine i naravno kupim da probam, kad punjenje chicken tikka masala! 🙂

Malo je reći da sam bio zgranut. Ali nije loše, nije ragu di maiale nero degli Imbrodi, ali sasvim dobro klizne 🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

Podsjeti me sad, bio početkom mjeseca na Malti i u lokalnoj pekari vidim moje omiljene arancine i naravno kupim da probam, kad punjenje chicken tikka masala! 🙂

Malo je reći da sam bio zgranut. Ali nije loše, nije ragu di maiale nero degli Imbrodi, ali sasvim dobro klizne 🙂 

 

Uf, nekako ne mogu da zamislim da ta kombinacija radi, mada vidio sam i cudnijih stvari.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Honey Badger said:

 

Whatever. 

 

Samo na ovom ostrvu imas tri zasebne drzave i svaka od njih ima svojih kulinarskih posebnosti. Tebi to naravno nista ne znaci i ti znas sta znaci kad kazemo francuska, italijanska, thai, a kad kazemo britanska onda nista i osim f&c ne vidis nista - no problem. Nema potrebe da dalje diskutujemo.

 

Have a lovely day. :classic_smile:

Ja nisam ulazila u Skotsku i Irsku, jer nisam smatrala da za Irsku imam bilo sta da kazem, a za Skotsku jako limitirano. 

 

Ok, ne slazemo se, ti nastavi da guras da je britanska kuhinja (oximoron) neka vodeca kuhinja u svetu, a ja cu nastaviti da mislim da Engleska kuhinja ne postoji

 

 

11 hours ago, Kinik said:

 

Desetak sekundi.

 

Iskreno - cudi me tvoj stav spram britanske kuhinje, a vidim tamo si pisala o nekoj 'korporativnoj klopi' pa mi ne deluje da nisi upucena. Osim sto si jednom rekla da ne volis da kuvas.

:wink2:

...

Upucena sam dovoljno. Ja ne volim da kuvam - priznajem, iz jednog razloga - zato sto sam perfelcionista, ono sto nekom ko voli da kuva uzima pola sata meni treba 4 jer hocu da ima super ukus, ako nema super ukus, ja hocu da sav taj trud bacim u djubre.

 

Inace - ja volim fish and chips.

 

Znaci nije poenta da li ja volim neka engleska jela, nego je ta engleska kihinja daleko iza nekih drugih. Toliko da to ne mozemo nazivati kuhinjom.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Ja nisam ulazila u Skotsku i Irsku, jer nisam smatrala da za Irsku imam bilo sta da kazem, a za Skotsku jako limitirano. 

 

Ok, ne slazemo se, ti nastavi da guras da je britanska kuhinja (oximoron) neka vodeca kuhinja u svetu, a ja cu nastaviti da mislim da Engleska kuhinja ne postoji

 

 

Upucena sam dovoljno. Ja ne volim da kuvam - priznajem, iz jednog razloga - zato sto sam perfelcionista, ono sto nekom ko voli da kuva uzima pola sata meni treba 4 jer hocu da ima super ukus, ako nema super ukus, ja hocu da sav taj trud bacim u djubre.

 

Inace - ja volim fish and chips.

 

Znaci nije poenta da li ja volim neka engleska jela, nego je ta engleska kihinja daleko iza nekih drugih. Toliko da to ne mozemo nazivati kuhinjom.

 

Osim fish & chips, u tradicionalnu brzu hranu spadaju i jellied eels (delicious). Tradicionalna britanska kuhinja (ne, nije oksimoron) nudi dosta toga poput: potted shrimps, shepherd's pie, razne druge pite i pituljice, janjeće kotlete (a ne ogavni ražanj na kojem se okreće cijela životinja), svu silu stews, ribu na 100 načina, uglavnom čitavu gamu zanimljivih jela koja daleko nadilaze primitivnu balkansku, koja se svodi uglavnom na mesinu bačenu na vatru.

Kinik je već spomenuo čuveni Steak Wellington, a ja bih dodao: da Britanci (u ovom slučaju Škoti) nisu svjetskoj kuhinji dali ništa osim Haggisa, već bi i to bilo dovoljno.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

 

 

Upucena sam dovoljno. Ja ne volim da kuvam - priznajem, iz jednog razloga - zato sto sam perfelcionista

 

Nekome ko cita tvoje postove to sto pises izgleda nesto drugacije; da nemas pojma o cemu pricas i da mijesas perfekcionizam sa neznanjem i nesposobnoscu. 

 

 

Ali ti tvrdoglavosti ne nedostaje.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Beonegro said:

Ne

 

Naravno da ne, ali ja sam u pisanju na gastronomiji sklon pretjerivanju, metaforama, citatima i, uopće, širokim wagnerijanskim potezima.

Balkanska kuhinja (osim meni omraženog roštilja) ima svu silu finih salata, odlične sireve, juhe/supe i čorbe, ali u ovom konkretnom slučaju sam se koristio superponiranjem radi postizanja što većeg dramskog efekta, koji je u kuhinji obavezan.

  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...