Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

AKTUELNE MEDICINSKE INFORMACIJE

MOŽDANI UDAR KOD MLAĐIH PACIJENATA SA COVID-19

Dokazi o različitim neurološkim prezentacijama oboljenja COVID-19 se permanentno umnožavaju. U naučnom časopisu The Lancet Neurology, ovog meseca, objavljen je rad sa podacima koji podržavaju povezanost COVID-19 i moždanog udara kod mlađe populacije bez tipičnih vaskularnih faktora rizika, ponekad sa samo blagim respiratornim simptomima.

Autori navode da je mogućnost pojave trombotičkih vaskularnih događaja, uključujući moždani udar, veća kod infekcije SARS-CoV-2 virusom, u odnosu na druge koronaviruse i sezonske zarazne bolesti. Naučnici su zapazili da je u perodu od samo dve nedelje (od 23. marta do 7. aprila 2020.), na vrhuncu pandemije u Njujorku, u bolnice primljeno sedmostruko više pacijenata mlađih od 50 godina sa moždanim udarom u odnosu na isti period prošle godine, a koji su bili pozitivni na SARS-CoV-2 (neki su bili bez vaskularnih faktora rizika).

Nedavno je zabeležena čak 2-6 puta veća verovatnoća od pojave moždanog udara kod COVID-19 obolelih, u poređenju sa obolelima od gripa.

Dalja proučavanja, kao i studije primene antikoagulantne terapije u cilju sprečavanja potencijalnih fatalnih događaja kod ove grupe pacijenata, su u toku.

Izvor: Fifi JT, Mocco J. COVID-19 related stroke in young individuals. The Lancet Neurology. 2020 Sep 1;19(9):713-5.

 

Preporuka je da se bar 6 meseci posle ozdravljenja, uključi neki od novih oralnih AKTh, Xarelto ili Eliquis.

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2020 at 11:07 PM, Sunshine State said:

 

Rado, ali ja cu sutra da se penjem na Zagajicka brda!

Probacu da nadjem summary negde, pa javim

 

 

Evo gotova ERS sesija o lečenju COVID. Ukratko:
- za nivo oksigenacije postepeno ići: nizak protok kiseonika, high-flow kiseonik, CPAP, NIV, IMV
- remdesivir dokazano smanjuje broj dana do izlečenja, ali kao monotetapija je insuficijentan
- hidroksihlorokin bez dokaza o dejstvu
- lopinavir/ritonavir takođe bez dokazane efikasnosti
- nekoliko antivirusnih agenasa trenutno u istraživanju, za koji mesec biće rezultati
- dexamethasone kod pacijenata koji ne zahtevaju kiseoničnu terapiju se pokazao štetnim - povećava rizik od smrti
- dexamethasone kod pacijenata na oksigenotetapiji ima blag pozitivan efekat na smanjenje mortaliteta
- dexamethasone kod pacijenata na mehaničkoj ventilaciji ima izražen pozitivan efekat na smanjenje mortaliteta!
- preporuka da se dexamethasone uvede u terapiju kada i kiseonik
- kod hospitalizovanih pacijenata profilaktična doza antikoagulantne terapije bez razlike u efikasnosti od terapijske, terapijska ide kod mehaničke ventilacije 
- kovalescentna plazma ima ograničen efekat
- antibiotike ne davati rutinski

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bilo bi interesantno videti koliko ljudi se testira u razlicitim starosnim grupama - u francuskoj je testiranje PCR besplatno testira se u svim laboratorijama i odvojeni su oni koji se testiraju jer imaju simptome od onih koji se testiraju jer se spremaju na put i potreban im je negativan test. Ja sam se skoro testirala zbog putovanja ceka se na red nekih pola sata, nema zakazivanja i u redu su bili velikom vecinom mladi ljudi jer oni putuju - sve u svemu ne cini mi se mnogo bitno povecanje broja pozitivnih medju mladjim oni se bitno vise testiraju nego stari. Zakljucak da se ocekuje da ce biti i vise hospitolizovanih medju mladima je do daljnjeg hipotetican. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Harmonika said:

Sta to bi sa Oksfordskom vakcinom, na koju se najvise racunalo?

 

https://www.bbc.co.uk/news/world-54082192

 

Quote

Coronavirus: Oxford University vaccine trial paused after participant falls ill

Scientist at the Oxford Vaccine Group's facility in Oxford on 24 June 2020Image copyrightREUTERS

Final clinical trials for a coronavirus vaccine, developed by AstraZeneca and Oxford University, have been put on hold after a participant had a suspected adverse reaction in the UK.

 

Medjutim, to je deo striktnog protokola. I vec se to desilo jednom letos. Moras za svaki slucaj koji se pojavi da pauziras, vidis sta je razlog i nastavis dalje.  Thread:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/6/2020 at 10:12 PM, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

A sta ako se neki sismis pokakio u tu vodu? 🤔

 

Do kakvog bi obrta moglo da dodje? Mislis da ce neko reci: "OK, posto je ovo zapravo godinama prisutno medju nama, ukidamo pandemiju"? Mislim da od toga nema nista. 

1. Ako se dokaze da je postojao,virus nije novi.Postavlja se pitanje zbog cega ranije nije izavao pandemiju ili veliko opterecenje u zdravstavenim sistemima?Ili...da li je mutirao iz benignog u opasniji oblik?Ili...da li je COVID 19 u svari tezi oblik gripa?

2 .Ako se ne dokaze onda postoji problem za PCR testom za identifikaciju SARS-COV-2 .Sve je vise sumnji da sadasnji test samo pokazuje da u telu prisutan virus ali ne i da je ta prisutnost dovoljna da se covek razbori ili da bude kliconosa.

 

Pandemija je politicko pitanje od prvog dana kada je obelodanjeno da se u Kini pojavila cudna zaraza koja uzrokuje zapaljene pluca.Uvedena je politickom odlukom,politickom odlukom ce biti i ukinuta.

Nisam jos nasao da li je rad prosao recenziju.Ako neko ima informaciju o tome radovao bih se da je postavi na forum.

Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2020 at 1:03 AM, wwww said:

 

 

On 4/30/2020 at 2:04 AM, Baby said:

 

Meni nije jasno sta se ovde uopste desilo. Za ovaj lek se prvo pricalo (tacno znam da sam ja prvi put cula negde odmah posle 1 marta) da moze da pomogne i da ga dobro treba istraziti, da bi oni izgubili svo ovo dragoceno vreme i da sada dolaze do zakljucka da pomaze? 

 

Trampa lece sa ovim lekom. 

Sada su se setili, tacno 6 meseci posle ovog sto smo pisali. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Link cega?
Ako mislis u vezi dr, ima na pocetku teme, jedini smo ja i@ciao podrzavali njegovu metodu.


Sent from my MI 10 using Tapatalk
 

Pa link gde piše ono to tvrdiš:

 

34 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

To je isto radio dr Raoult u Marseju, pa su ga svi ocrnjivali, i rugali mu se.

Sent from my MI 10 using Tapatalk
 

 

Link to comment
Share on other sites

O remdesiviru:

 

Znamo,da ovaj virus je RNA virus, jer mu je genom RNA.

 

COVID-19-Virus-Structure-Diagram-Coronav

 

Da može se namnožiti (i da izvede potpuni ciklus) potreban mu je građevinski material od gostitelja  (uzima razne stvari od aminokisleina pa do mastnih kislina) i ne samo to (koristi i razne mašine koje su več prisutne u gostitelju) . Zamislite kao da se gradi neka kuča.

 

 

The_life_cycle_of_SARS-CoV-874x492.jpg?e

 

Znači treba mu i osnovni gradniki za izgradnju i RNA.

 

U RNA mu je sve zapisano i ne bi mogao, da funkcioniše bez RNA. Za RNA su potrebni nukloetidi.

 

Struktura RNA:

 

 

file-20200503-42918-pj3qd6.jpg?ixlib=rb-

 



Da ne bi pomešali DNA i RNA:

 

1557416442key-differences-between-DNA-an

 

Difference_DNA_RNA-EN.svg

 

 

 

 

 

Struktura remdesivira vs. jedan od nukleozida (adenozin),koji sastavlja RNA. Vidite sličnost i razlike. Ciano grupu (CN) kod remdesvira, te grupe kod adenozina nema i C-C veza (carbon-carbon bond) kod remdesivira.

 

file-20200502-42929-5gizi3.jpeg?ixlib=rb

 

Kako sad deluje remdesivir:

 

Redmdesivir je fake cigla,to virus odnsono encim ne zna (odnsono je  lek tako izgrađen, da lepo uđe u specifičan dio encima) encim ga upotrebi u ugradi, ali tu se prekine izgradnja RNA i sa tim virus je prerano završio svoj ciklus i nije se namnožijo. 

 

 

 

 

 

Remdesivir-Potential-Repurposed-Drug-Can

 

scipharm-88-00029-g002.png

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Asterion said:

Pa link gde piše ono to tvrdiš:

 

 

 

Izvinjavam se u vezi trvdnje, ja sam pomesao nazive lekova, dr Raoult je lecio sa hlorokinom. Izvinjavam se.

 

ali i o ovom Remdesiviru je bilo reci, kako je USA pokupovala sve zalihe leka, i lecenje kosta oko 5000dolara za tretman od nedelju dana.

Link to comment
Share on other sites

Od naseg CEO:

 

"In closing, I’d like to sincerely thank you all for your ongoing resilience and commitment to our customers and patients. In particular, this week I’d like to congratulate our Pfizer COVID-19 vaccine team, who reached the milestone of 30,000 enrolled patients – a wonderful achievement in such an important study."

 

Stay tuned!!!

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...