Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 hours ago, Don Laki Juan said:

https://www.businessinsider.com/wuhan-coronavirus-risk-of-reinfection-2020-2

Što se tiče Osake, informacija je došla od strane japanskih zvaničnika, a ima i par slučajeva u Vuhanu.

U odnosu na broj zarazenih + nosilaca, uzorak tih koji su kao dobili virus ponovo, je na nivou statisticke greske.

 

I jedino cemu sluzi, je sirenju panike.

 

Ono sto je interesatno je primetiti ogromne razlike u broju slucajeva u odredjenim zapadnim zemljama - gde se postavlja pitanje da li se testiranje radi kako treba. Pogledas recimo US ili UK, i onda uporedis sa Italijom - u odnosu na broj stanovnika, potpuno suludo.

 

Naravno, budimo odgovorni i treba da se potrudimo da ne budemo nosioci.

 

Juce glupavo izadjem ne-adekvatno obucena za vremenske prilike, i naravno nakon pola sata pocnem da kijam i smrcem, meni se ta prehlada u toku zime desava godinama skoro pa barem jednom mesecno, a nekad i dva puta. Izbegla sam kontakt sa vise ljudi, i evo danas sam ok, ali juce se jesam zezala da ako dodju cike u belom, neko mora da im objasni da sam izasla u tankoj majci i raskopcanoj jakni na 0 stepeni i vetru....

Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, Angelia said:

Juce glupavo izadjem ne-adekvatno obucena za vremenske prilike, i naravno nakon pola sata pocnem da kijam i smrcem, meni se ta prehlada u toku zime desava godinama skoro pa barem jednom mesecno, a nekad i dva puta. Izbegla sam kontakt sa vise ljudi, i evo danas sam ok, ali juce se jesam zezala da ako dodju cike u belom, neko mora da im objasni da sam izasla u tankoj majci i raskopcanoj jakni na 0 stepeni i vetru....

 

hmmm... :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

Tokyo, Shinagawa, jedna od prometnijih stanica. Ova masa ljudi je 70% onoga što je normalno,

 

2020shinagawa01.jpg

 

Mnogi ne mogu da rade od kuće - uzmimo samo zaposlene u radnjama, u bankama, u svemu gde se ima direktan kontakt sa korisnicima.

 

Ranije navedeni sajt,  Corona virus, infected, deaths je dosta dobar, preporučile mi ga kolege iz Shanghai (koji svi rade od kuće). Počeli su da mu veruju kada je 11. februara 2020. naglo skočio broj zaraženih u Kini. To je bio dan kada je novi menadžer krizne situacije, gradonačelnik Shanghai, postavljen na dužnost. Sve nejasne slučajeve su proglasili "infected" pa je krivulja skočila, tako da se ne krije.

 

Scroll po sajtu, malo dole ima dijagram. Kada se klikne na logaritamsku krivulju, vidi se da rast broja inficiranih slabije i slabije raste.

 

2020shinagawa02.jpg

 

Japan ima 256 slučajeva (ne računajući one sa kruzera "Diamond Princess") što je zaista malo, od poslednjeg apdejta 15 novih.

Edited by Yoyogi
typo
Link to comment
Share on other sites

Ovo je idealna prilika da ”poslednji covek” nauci da redovno pere ruke, jer to nije samo stvar elementarnog kucnog vaspitanja vec i obzira prema drugima (da ne siri svoje vonjave bakterije).

 

Taj ”poslednji covek”, to inertno bice je opet uhvatio precicu i ispraznio lagere sa alko-gelom u celoj zemlji. Vecina upitanih u nekoj anketi misli da je gel za dezinfekciju ruku zamena za pranje ruku. Ovime nisam rekla da je pranje ruku lek za ovo sto je sada u punom jeku, rekla sam sve drugo.

 

Koliko ”poslednji covek” nema pojma o pranju ruku, toliko nema pojma ni cemu sluze maske koje su takodje razgrabljene iz, mahom, sebicnih razloga te ni njih nema vise nigde. Panika i stihijsko ludilo umesto promisljanja. U vreme kada je informacija dostupna vise nego ikada u ljudskoj istoriji. 

 

Krajnje je vreme da "poslednji covek" shvati: Da bi zastitio sebe, mora da zastiti i druge.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Gledam ove maske jedino nose Azijati, a kod njih izvor zaraze i najvise zarazenih, cak i napredna Juzna Koreja je poklekla bez obzira na maske, koje su izgleda potpuno beskorisne. 

Vjencanje u Juznoj Koreji :classic_ninja:

 

MERSweddingpic.jpg

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, sasa965 said:

Kako će ovaj postupak da vas zaštiti?

I od čega?

 

Ako vam ne pada tesko, citajte pazljivo i sa razumevanjem. Hvala unapred. 

 

4 hours ago, Cyber said:

Ovime nisam rekla da je pranje ruku lek za ovo sto je sada u punom jeku, rekla sam sve drugo.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Cyber said:

Ovo je neuporedivo gore od Corone, tu leka nema. 

 

uzas.

 

medjutim asociralo me na efekt placeba (pa i religijskog) koji se svakodnevno koristi u sluzbenoj medicini. dakle placebo u kontekstu vjere pacijenta u izljecenje. no mozda je to ipak za onaj drugi topik (o utjecaju religije na drustvo). bas sam nedavno poslusao jednu zanimljivu (obrazovnu) emisiju na tu temu, pa ju mozda (tamo) okacim. kazem mozda, jer bi time religijskom fanatizmu i Crkvi dao poveliki, i svakako nezasluzeni, plusic.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sasa965 said:

Ako nije jasno,

prranje ruku vas štiti od: virusa , bakterija ,parazita ...?

Od čega?

 

Od sva 3 decko, od sva 3. Samo ti ne shvatas da su to preventivne, a ne vradzbinske i carobnjacke mere.

 

Preporucujem google search ..... world health organization coronavirus prevention ...... tu mozes procitati zasto se peru ruke.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Od sva 3 decko,

Kako?

3 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Preporucujem google search

Od respiratornog virusa će pranje ruku da me zaštiti?

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sasa965 said:

A aerosol , to ništa ?

 

Ja ti ipak preporucujem da se konsultujes sa cika Googleom ..... nije tesko ..... "kako vas pranje ruku moze zastiti od respiratornih infekcija" ..... pozeljno na engleskom, ali bice nekih rezultata i na maternjem.

 

Jos jednom da ponovim, radi se o jednoj u nizu preventivnih mera ...... ne o cudotvornom svojstvu svetog sapuna i majke toplovodice.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...