Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

13 minutes ago, NMX said:

uživajte u komentarima na linku ispod i posle da kukamo kako nam je Vučić kriv za sve. :classic_ninja:

 

 

Sa ovakvim imbecilima sa pravom glasa, dobro se mi i držimo 

 

Morao da bacim pogled...  Jedan od mnogih sa dobrom reputacijom:

 

Ovaj čovek je Hitler 21. veka!
(Jana, 18. april 2020 21:15) 

 

:ajme:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Magia said:

Morate mi malo objasniti kako je moguce da makar ja nisam video nikakve postove o pljuvanju ovakvih olaksavanja mera ( ne pricam o policijskom casu, to nije ni trebalo da se desi).

Mi i dalje imamo oko 400 novih slucajeva po danu sto znaci da smo zaravnali krivu ali ni blizu da drzimo situaciju pod kontrolom i kriva moze krenuti i nagore vrlo lako a oni planiraju da otvore kafice, teretane i salone vec za 15 dana. Pa da li su normalni, jbt nikad nece smiriti virus, kakve su ovo promene u strategiji i na osnovu kojih podataka?

U Ceskoj je pad novozarazenih vec 2 nedelje, zdravstveni sistem je stabilan ( toliko da primaju zarazene iz Francuske kako bi im pomogli), ima dovoljno kreveta i respiratora. Oni su najavili plan slabljenja mera u 5 faza gde kafici nece raditi jos mesec i po dana, teretane ce poceti krajem Maja itd. Otvarace sve postepeno, na svakih 10ak dana po nesto a mere zabrane okupljanja grupa ljudi u javnosti i obaveznog nosenja maski i dalje ostaju na snazi.

Koliko cujem od prijatelja i u Austriji je neka slicna strategija. 

 


Cudim se sam sebi sto sam zapanjen bilo cime sto oni ucine, ali ovo mi je stvarno nejasno na vise nivoa.

 

 

 

.

 

Objasnio ovaj brka)...

 

 

Безымянный.png

 

 

.

  • Like 6
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Zar Makron nije produzio mere do 15. maja, bez nekog obecanja da ce posle biti popustanja?
 
Koliko ja shvatam zemlje koje su primetile da se krive novih zarazenih (koje su identifikovali) ne penju tako brzo, su pocele eksperimentalno da malcice popustaju mere, uz stalni monitoring, pa ako krene naglo ubrzanje onda ce ponovo da zatvaraju. I svi sad gledaju sta se desava kod drugih: Nemci gledaju sta se desava u Danskoj s otvaranjem skola za mladju decu, gleda se sta se desava u Austriji, Nemackoj itd. Nema se druga opcija nego da se "ispipava" sta i kako dalje (i mora se pomiriti s nekim brojem umrlih).
U Nemackoj je sad kao R0=0,7. a uskoro se ocekuje da ce biti gotova aplikacija koja ce pomoci u pracenju kontakata, koja bi mogla da se primeni u celoj EU (bas tako rekose) - ova mera se sve vise shvata kao neophodna i stoga prihvatljiva.
 
Inace, u prosli ponedeljak (ovde bio oficijelno praznik zbog Uskrsa) prikazuju prilog na tv o stanju na holandsko-nemackoj granici.
Na autoputu znak: Ako putovanje nije neophodno molimo vas da ostanete kod kuce. Automobili se usmeravaju na sporednu traku. Holandska policija zaustavlja sve koji su krenuli iz NRW i pitaju koji je cilj putovanja, pa preporucuju da se vrate nazad.
Iz jednog auta (4 unutra) odgovaraju da idu da posete rodjake, policajka mu je objasnila da je to veliki rizik, kako za njih tako i za sve njih policajce i njihove porodice (na fin nacin im je objasnila da su bezobrazni sto ugrozavaju zdravlje i zivot i nje i njene porodice kao i njenih kolega), pa ga je lepo zamolila da se vrati nazad u Nemacku, sto su onda ovi i uradili.
Jedan par hteo da kupi u Venlou nesto za pokrivanje terase, lepo su zamoljeni da se vrate.
Jedan stariji covek kaze krenuo po neke lekove (zapravo vitmine i saplemente) za oca (koji onda mora da je jos stariji od njega), kaze jeftinije u Holandiji. Holandska policija ga je fino informisala da su apoteke u Holandiji zatvorene i lepo zamolila da se vrati nazad u Nemacku (sto je ovaj i uradio).
Dva tipa stavila bicikle na auto i krenula malo da voze bicikl po Holandiji, eto, "spontano" im to palo na pamet. Vratili ih nazad.
 
Nemci takodje zaustavljaju holandske automobile, ali imaju malo veca ovlascenja. Tako zaustavili nekog Holandeza koji je vracao svog rodjaka nazad u Nemacku. A posto je ovaj bio u Holandiji duze od 72 sata morace da ide u kucni karanin 14 dana (bez odlaska u prodavnicu ili drugog izlazenja iz kuce).
Nisam sve procitao vec onako povrsno. Sta ce holandez u nemackoj? Ne da ga ne bi opomenuo vec bi mu oma par godina zatvora dodelio.
Macron je rekao da sledi popustanje mera u maju. Otvaranje prodavnica preko 300m2 ...Ali isto kao i kod nas . Pre par dana pocele da rade prodavnice gradjavinskog materijala ( bricorama, etc) a red automobila kilometarski. Znaci da ipak zvanicne procedure ne prate realne procedure.
Sve vise sticem utisak da je sve dirigovano.


Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sprivel said:

2b421a36c467478cbe871b3d085a4f5e.jpg

 

Već su krenuli u kampanju protiv statistike. Vučić je sinoć optužio druge države da su lažirale broj obolelih, a jadni Kon je rekao da je jedino merodavan broj umrlih ( tu smo negde u sredini na sličnoj listi). Kampanja ne staje a ko preživi glasaće 🙂

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Posto je jedan od faktora rizika i preterana kilaza (used nezdrave ishrane) koju cesto prati dijabetes, poviseni pritisak itd., a od toga pate i americki belci, bas kao i dobar deo ucesnika doticnog mitinga na slici, nije bas da ih ne moze zadesiti nezeljeni rezultat bliskog susreta treca vrste s najsmesnijim virusom na svetu.

 

Pa dobro, ali koliko vidim ipak su mladji ljudi u pitanju pa su svi rizici neupotedivo manji nego kod starijih; mene vise od toga brine to sto ovakvih koji su mozgu rekli "dovidjenja" ima puno, a takvi ne dovode samo sebe u opasnost (da je tako, pa da kazes ko ga sljivi), nego i ljude u svojoj okolini. Ko zna koliko njih ce nazalost svojim neodgovornim ponasanjem doneti virus svojim roditeljima, bakama i dekama...A, nazalost, kosmicka karma cesto ume tako da se poigra da ovakve primerke sacuva dok se svi oko njih zlopate.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Klotzen said:

 

Već su krenuli u kampanju protiv statistike. Vučić je sinoć optužio druge države da su lažirale broj obolelih, a jadni Kon je rekao da je jedino merodavan broj umrlih ( tu smo negde u sredini na sličnoj listi). Kampanja ne staje a ko preživi glasaće 🙂

Naravno da je logicno da je broj mrtvih najbitniji nezavisnonod toga sta je Dr Kon izjavio i to ne vazi samo za Srbiju nego inace.Broj zarazenih direktno zavisi od broja testiranja.Da smo mi nastavili da testiramo znatno manji broj ljudi imali bi dosta manje zarazenih.

Po ovom grafikonu mozemo npr da dodjemo da zakljucka da je nas zdravstveni sistem neuporedivo bolji od Grckog,jel oni na mnogo manje zarazenih imaju slican broj umrlih.Naravno da nemamo bolji zdravstveni sistem.

Nije bas ovo cista matematika da moze da se gleda tek tako.Ne govorim samo za Srbiju nego uopsteno.

Edited by Zvezdarac
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Zvezdarac said:

Naravno da je logicno da je broj mrtvih najbitniji nezavisnonod toga sta je Dr Kon izjavio i to ne vazi samo za Srbiju nego inace.Broj zarazenih direktno zavisi od broja tesetiranja.Da smo mi nastavili da testiramo znatno manji broj ljudi imali bi dosta manje zarazenih.

 

Da, s tim sto smo mi po broju testova na milion stanovnika i dalje losiji od svih zemalja regiona sem Bugarske i Albanije.

 

Da dodam, imamo najvise zarazenih na milion stanovnika u regionu, a dakle skoro smo najgori sto se tice broja testova. A najrestriktivnije mere od svih...I, kako ovo objasniti?

Edited by marejosip
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Azazelkg said:

Шта тачно није истинито у његовој изјави? Да није похлепе за новцем и профитом последице вируса би било далеко мање јер се на глобалном нивоу не би каснило са реаговањем и увођењем мера...

 

To sto bez pohlepe+profita ne bi imao cime da lecis ikoga od bilo cega. Komplikovani lekovi, vakcine, antibiotici, skupa medicinska oprema zahteva mnogo ulaganja a to pre toga zahteva da je neko vec ostvario profit negde drugde i da je pohlepan i zeli jos veci profit pa ulaze u skupe, dugorocne i veoma rizicne investicije. Kad se to akumulira decenijama pa vekovima dobijes naucnu i tehnolosku revoluciju. Bez toga ides nazad au srednji vek pa jos nazad u mladji neolit gde nema korone ni pandemija zbog nacian zivota ali zivot je u proseku 24 godine i to puna kapa. Pa neka svako odluci, ili civilizacija sa svojim poteskocama ili "sloboda" u "sumi" koja podrazumeva i slobodu od svakog vida zivota koji nije puko prezivljavanje.

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, boxcube said:

 

To sto bez pohlepe+profita ne bi imao cime da lecis ikoga od bilo cega. Komplikovani lekovi, vakcine, antibiotici, skupa medicinska oprema zahteva mnogo ulaganja a to pre toga zahteva da je neko vec ostvario profit negde drugde i da je pohlepan i zeli jos veci profit pa ulaze u skupe, dugorocne i veoma rizicne investicije. Kad se to akumulira decenijama pa vekovima dobijes naucnu i tehnolosku revoluciju. Bez toga ides nazad au srednji vek pa jos nazad u mladji neolit gde nema korone ni pandemija zbog nacian zivota ali zivot je u proseku 24 godine i to puna kapa. Pa neka svako odluci, ili civilizacija sa svojim poteskocama ili "sloboda" u "sumi" koja podrazumeva i slobodu od svakog vida zivota koji nije puko prezivljavanje.

Da se ulaze u medicinu, obrazovanje i zivotnu sredinu petina novca koji se ulaze  za razvoj novih oruzja i merenja cija je patka veca - svet bi bio mnogo sigurnije mesto za zivot.:default_coffee:

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

uživajte u komentarima na linku ispod i posle da kukamo kako nam je Vučić kriv za sve. :classic_ninja:

 

 

Sa ovakvim imbecilima sa pravom glasa, dobro se mi i držimo 

Oni na tim sajtovima namerno prizivaju ovakve tupane da pisu gluposti. Zato na BBC nema komentarisanja, jer to je ozbiljan medij, a ne šalabajzeri kao kompletno svi mediji ovde. Uz nekoliko izuzetaka, i to bukvalno dva, tri. Kad je neko smislio da pusti fukaru na internet da bulazni, to me nerviralo, a posle sam oguglao, ali i ne idem na ta mesta, mada nije lose sto postoje. Vojska je ukinuta, i kako bi onda neko normalan imao uvid u  "svoj narod" da nema ovakvih mesta gde fukara moze slobodno da smrdi.

 

1 hour ago, Azazelkg said:

Шта тачно није истинито у његовој изјави? Да није похлепе за новцем и профитом последице вируса би било далеко мање јер се на глобалном нивоу не би каснило са реаговањем и увођењем мера...

Pa dobro, moguce, ali stvarno su ovi dosadni ovi smarači koji prduckaju o zloj civilizaciji i starim dobrim zlatnim vremenima (koja nikad nisu bila) , kad je bila idila i dobrodusni zemljoradnici i pastiri dane provodili u pesmi i igri. Zato sto su to gluposti.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milenko Puzigaca said:

Oni na tim sajtovima namerno prizivaju ovakve tupane da pisu gluposti. Zato na BBC nema komentarisanja, jer to je ozbiljan medij, a ne šalabajzeri kao kompletno svi mediji ovde. Uz nekoliko izuzetaka, i to bukvalno dva, tri. Kad je neko smislio da pusti fukaru na internet da bulazni, to me nerviralo, a posle sam oguglao, ali i ne idem na ta mesta, mada nije lose sto postoje. Vojska je ukinuta, i kako bi onda neko normalan imao uvid u  "svoj narod" da nema ovakvih mesta gde fukara moze slobodno da smrdi.

 

Naravno jer bbc nije klikbejt smeće kao b92. Samo ovo šarlatanstvo među komentarima nije samo naše, nego je uveženo. Posebno fuckin UK gde su imbecili palili 5G antene :frusty:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To na žalost naravno nema veze sa stvarnošću. Ne postoji bukvalno ni jedna validan referenca koja bi to potvrdila.

 

Tkz struka™ je politički isprdak ovog režima te postupa onako kako je poltički probitačno vladajućoj kliki. Ništa više, ništa manje.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Drakaris said:

Ne idem cesto u crkvu, cak i retko, ali idem sutra. Zatvaraju se crkve, dok istovremeno rade parovi, zadruge, svi televizijski kanali, nijedna fabrika ili gradiliste nije zatvoreno, kakvo je to vanredno stanje? Ljudi imaju mnogo ostar jezik kada je u pitanju religija, ne znam da li se iko pozalio recimo na parove, gostovanja na hepiju... Neka mi pisu kaznu sutra, a sto se tice vrha SPC-a, pokazali su se... 

 

Onda, ako pokupiš ovo sranje ili ako ga tranzituješ nekom od ukućana, budi principijelan do kraja, nemoj zvati doktora, nemoj da zauzimaš resurse nekom ko je bio razuman ali nije imao sreće. Ostani i boluj u svoja četiri zida. Nek te leče Isus i Bog

  • Like 1
  • Thanks 8
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, boxcube said:

 

To sto bez pohlepe+profita ne bi imao cime da lecis ikoga od bilo cega. Komplikovani lekovi, vakcine, antibiotici, skupa medicinska oprema zahteva mnogo ulaganja a to pre toga zahteva da je neko vec ostvario profit negde drugde i da je pohlepan i zeli jos veci profit pa ulaze u skupe, dugorocne i veoma rizicne investicije. Kad se to akumulira decenijama pa vekovima dobijes naucnu i tehnolosku revoluciju. Bez toga ides nazad au srednji vek pa jos nazad u mladji neolit gde nema korone ni pandemija zbog nacian zivota ali zivot je u proseku 24 godine i to puna kapa. Pa neka svako odluci, ili civilizacija sa svojim poteskocama ili "sloboda" u "sumi" koja podrazumeva i slobodu od svakog vida zivota koji nije puko prezivljavanje.

Ode ti daleko... Nigde nisam rekao ništa protiv civilizacije, već protiv "alavosti" koja je, radi dodatnih evAra, dolara....više doprinela ovakvom razvoju događaja... A samo je trebalo reagovati barem 15-20 dana ranije (što se Evrope tiče)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Charlie Foxtrot said:

 

Onda, ako pokupiš ovo sranje ili ako ga tranzituješ nekom od ukućana, budi principijelan do kraja, nemoj zvati doktora, nemoj da zauzimaš resurse nekom ko je bio razuman ali nije imao sreće. Ostani i boluj u svoja četiri zida. Nek te leče Isus i Bog

 

A ukoliko zarazi nekog trećeg, neka bude principijelan i neka preuzme na sebe sve konsekvence koje iz toga proizilaze, kako materijalne, tako i kaznene.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Krava kaze mu said:

zamisljam kako ovo izgovara Bron iz GOT-a 😄

 

Ali stvarno. Postoje stvari koje ja više volim...mnogo više, nego što ovaj i ovakvi vole crkvu, Isusa i Boga,  a koje su mi uskraćene, pa sedim kući i trpim. Ne samo ja, nego većina nas ovde. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Charlie Foxtrot said:

 

Onda, ako pokupiš ovo sranje ili ako ga tranzituješ nekom od ukućana, budi principijelan do kraja, nemoj zvati doktora, nemoj da zauzimaš resurse nekom ko je bio razuman ali nije imao sreće. Ostani i boluj u svoja četiri zida. Nek te leče Isus i Bog

Ne treba meni od drzave nista, nikad nisam nista ni dobio, kao ni moji dedovi. Otac bio dva puta ranjen u poslednjem ratu i ostao sa velikim posledicama, deda "nestao", pradeda stradao u drugom svetskom ratu, to sve po muskoj liniji, druge i da ne brojim. Ne mora nista da daje, ali neka nista ni ne oduzima! 

Edited by Drakaris
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...