Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

37 minutes ago, McLeod said:

 

Meni ovo zvuci super iskreno. Tako da zapravo ako se razbolis i mozes do lekara, ovde je situacija da ne dao bog da se razbolis od svega sto nije prehlada. Ja sam bolestan skoro vec nedelju dana, bukvalno ne znam sta mi je, do lekara ne mogu.

 

Divote tranzicije... mislim da sam pisao ranije, u SVK je oko 2010 doktorima bila uvedena radna obaveza koliko ih je bilo izbeglo u Irsku/UK/DE. Ali zdravstvo je stvarno u kriminalnom stanju, bez neke zelje da poredim sa Srbijom, koleginica se bila razbolela od necega sto je meni licilo na urinarnu i morala je na kraju da ide u hitnu pomoc da bi uradila urinokulturu. 

Inace ovakve price su slicne i iz ostalih delova evrope. Koleginici i muzu u Nemackoj je dijagnostifikovan covid, i apsolutno nikako nisu mogli da preskoce kucnog lekara. Muzu je nivo kiseonika pao na 84 i dalje nisu hteli da ga prime u bolnicu vec je bio na "dosta tecnosti i pazi da ne umres" jedno 10 dana kada su simptomi poceli da popustaju. Ali fora je sto nikako nije mogao da prodje preko porodicnog lekara. Kada su zvali hitnu - sta vam je rekao porodicni lekar, tako se ponasajte. A porodicni lekar je rekao da ako vrednost kiseonika ne pada na ispod 80 nije za bolnicu...  

Link to comment
Share on other sites

Dobro, a ima li u Nemackoj bar da se kupi negde kiseonik i one cevke za pod nos, ali omanja boca, ne one za zavarivanje? Ako ima, što nisu to ubacili? Ja sam to tražio svojevremeno, a trebalo mi je za eksperiment, kad se malo više pijanči i prepuši, pa sutradan kad ti srce radi ubrzano, računam da je to zbog viška ugljen monoksida u krvi, pa u te svrhe sam hteo da probam kiseonik, ali nisam mogao da nađem male boce od jedno 5l ili slicno. Možda tamo ima, mogli su to da ubace, tj ako ima :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Dobro, a ima li u Nemackoj bar da se kupi negde kiseonik i one cevke za pod nos, ali omanja boca, ne one za zavarivanje? Ako ima, što nisu to ubacili? Ja sam to tražio svojevremeno, a trebalo mi je za eksperiment, kad se malo više pijanči i prepuši, pa sutradan kad ti srce radi ubrzano, računam da je to zbog viška ugljen monoksida u krvi, pa u te svrhe sam hteo da probam kiseonik, ali nisam mogao da nađem male boce od jedno 5l ili slicno. Možda tamo ima, mogli su to da ubace, tj ako ima :classic_biggrin:

 

Puzigaca bi da bude mafijaski bos na sudjenju:

 

 

🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da sam već pisao da se u mom užem okruženju u zadnje 3 nedelje 8 ljudi zarazilo. Od toga su troje završili u bolnici, nisu bili na respiratoru, ili na kiseoniku, ali su primali injekcije fraksiparina za razbijanje trombova u plućima i sad se već oporavljaju. Tako da mislim da ovaj protokol lečenja koji je kod nas ipak ima smisla.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Dobro, a ima li u Nemackoj bar da se kupi negde kiseonik i one cevke za pod nos, ali omanja boca, ne one za zavarivanje? Ako ima, što nisu to ubacili? Ja sam to tražio svojevremeno, a trebalo mi je za eksperiment, kad se malo više pijanči i prepuši, pa sutradan kad ti srce radi ubrzano, računam da je to zbog viška ugljen monoksida u krvi, pa u te svrhe sam hteo da probam kiseonik, ali nisam mogao da nađem male boce od jedno 5l ili slicno. Možda tamo ima, mogli su to da ubace, tj ako ima :classic_biggrin:

21% kiseonika imamo za dž u vazduhu 😄

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Wookie said:

Mislim da sam već pisao da se u mom užem okruženju u zadnje 3 nedelje 8 ljudi zarazilo. Od toga su troje završili u bolnici, nisu bili na respiratoru, ili na kiseoniku, ali su primali injekcije fraksiparina za razbijanje trombova u plućima i sad se već oporavljaju. Tako da mislim da ovaj protokol lečenja koji je kod nas ipak ima smisla.

 

Nismo ga mi izmislili, sigurno 😄

 

Tako je u vecini drzava, od kad su skontali sta sve covid pravi u organizmu.

I ovde u NL kazu da se sad broj dana u Intenzivnoj (ICU) smanjio sa 21 na 15, a da je broj umrlih od ovih u ICU sad u drugom talasu 20 % (u prvom je bio oko 35 %).

NAjvise zahvaljujuci niskomolekularnom heparinu i kortikosteroidima (deksametazonu)

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Wookie said:

Čudno da te ne zovu, dosta prosvetara je danas vakcinisano i njima ide fajzer. Izgleda da fajzer daju rizičnim profesijama, jer najbrže stvara antitela.

 

Vidis kod mene niko nije primio Fajzera, sve ruska i kineska. Meni stiklirane sve. Sta znam, najmladji sam od prijavljenih, svi ostali imaju preko 40 i 50...Mozda me neko tamo u sistemu projektovao za AZ 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Wookie said:

Koliko sam ja shvatio, taj fraksiparin je bitniji od respiratora. Kad se naprave ti trombovi, džaba je upumpavati kiseonik u pluća. Pravi se više štete nego koristi.

 

Editovala sam post dok si ti pisao - nije samo fraxiparin, i kortikosteroidi su pripomogli (treba ih ukljuciti u pravom trenutnku - ni prerano, ni prekasno)

Link to comment
Share on other sites

@Antizemljaš koji lebdi

Ja moram da pitam sestru od tetke koju je ona dobila. Danas je trebalo da se vakciniše, prosvetni je radnik, 40 godina ima. Meni se čini da je spomenula da će da dobije fajzera.

 

@Sunshine State

Da i kortikosteroidi, ali sam baš primetio da svi moji što su bili u bolnici spominju injekcije u stomak, a to je fraksiparin, tako mi je objasnila i devojka i drugar, oni su doktori i rade u KCS.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Wookie said:

@Antizemljaš koji lebdi

Ja moram da pitam sestru od tetke koju je ona dobila. Danas je trebalo da se vakciniše, prosvetni je radnik, 40 godina ima. Meni se čini da je spomenula da će da dobije fajzera.

 

Ne, ne kazem da ne daju Fajzera, samo da su u opticaju i ove druge, mozda se kod mene u skoli tako "zalomilo". 

Ja menjao par puta tamo te podatke, te ocu ovu, te onu, te Pancevo, sad NBG... Mozda bi bilo bolje da nisam nista dir'o. Ali pozvace, sacekacu desetak dana. A ako ne pozovu, tasta radi u KBC Zvezdara, pa cu se progurati nekako 😉 Ja li sam pa mutav 🙂

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Ne, ne kazem da ne daju Fajzera, samo da su u opticaju i ove druge, mozda se kod mene u skoli tako "zalomilo". 

Ja menjao par puta tamo te podatke, te ocu ovu, te onu, te Pancevo, sad NBG... Mozda bi bilo bolje da nisam nista dir'o. Ali pozvace, sacekacu desetak dana. A ako ne pozovu, tasta radi u KBC Zvezdara, pa cu se progurati nekako 😉 Ja li sam pa mutav 🙂

 

Prvo boldovano- prolaziš, bez guranja. Tako je i moja komšinica našla vezu u D Mišoviću.

 

A što se tiče vakcina za prosvetu, jedan moj poznanik sa Tvitera, profesor u nekoj srednjoj školi u Novom Sadu, juče je primio Sputnik. On je obeležio samo Sputnik. 

 

I kaže da je i dosta kolega vakcinisano, neki Fajzerom, neki Sputnikom..kako je ko stavio u onoj prijavi u E upravi ( on inače ima 48, kao i ja ).  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Ne, ne kazem da ne daju Fajzera, samo da su u opticaju i ove druge, mozda se kod mene u skoli tako "zalomilo". 

Ja menjao par puta tamo te podatke, te ocu ovu, te onu, te Pancevo, sad NBG... Mozda bi bilo bolje da nisam nista dir'o. Ali pozvace, sacekacu desetak dana. A ako ne pozovu, tasta radi u KBC Zvezdara, pa cu se progurati nekako 😉 Ja li sam pa mutav 🙂

Sad sam pitao sestru, ona je ipak odabrala da primi kinesku. Vakcinisala se danas u bolnici na Bežaniji i kaže da su sve bili prosvetari.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Javljaj kako su i žena i tvoji roditelji. 

 

Zena pozitivna, odradila je brzinski antigenski posle posla u Medigrupu, vec ima 38.1 temperaturu. 

Javio sam mojima da makar pojacaju vitamine, keva zbog svoje terapije nece da uzme ivermektin koji imamo kod kuce.

A u utorak smo se vozili u kolima, jeli zajedno, sedele bas blizu jedna do druge dok su gledale neke slike sa telefona, sad sta je tu je, rekao sam im da odrade jos sutra sta imaju na poslu, a za vikend da sede kuci i piju vitamine i zbog sebe i zbog drugih. 

 

 

Jbg, a kad sam smarao i kevu i zenu da se vakcinisemo nisu hteli, samo se makar cale revakcinisao. 

  • Tuzno 6
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Pre nekoliko mesci pisao sam o ovom problemu, u međuvremenu za neke je eskalirao, za neke je konačno rešen.
 

https://rs.n1info.com/vesti/iako-su-vakcinisani-vecina-korisnika-domova-skoro-godinu-dana-sanja-izlazak/

 

 

 Ne postoji ta ustanova koja bi mojoj mami zabranila da me ne vidi godinu dana, a da sam joj tu, "pred nosom".... Kad sam se u oktobru vratila s Floride, nisam htela da idem kod nje par dana, dok ne vidim je l' sve ok - treci dan je rekla:"Dolazi, uopste me ne interesuje korona, 20 godina zivis van, jedva cekam da si tu blizu, da mogu da te vidim, necu ziveti jos 100 godina!"

 

Sta je tu humano? O kakvoj humanosti se tu radi, kad ljudi ne mogu svoje najrodjenije da vide godinu dana? 

Pa zatvorenici u zatvoru imaju pravo na posetu!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

 Ne postoji ta ustanova koja bi mojoj mami zabranila da me ne vidi godinu dana, a da sam joj tu, "pred nosom".... Kad sam se u oktobru vratila s Floride, nisam htela da idem kod nje par dana, dok ne vidim je l' sve ok - treci dan je rekla:"Dolazi, uopste me ne interesuje korona, 20 godina zivis van, jedva cekam da si tu blizu, da mogu da te vidim, necu ziveti jos 100 godina!"

 

Sta je tu humano? O kakvoj humanosti se tu radi, kad ljudi ne mogu svoje najrodjenije da vide godinu dana? 

Pa zatvorenici u zatvoru imaju pravo na posetu!

Da ne spominjem da im proletos vojnici hrabre vojske Srbije čuvali  kalašnjikovima domove, što kaže predsednik Vučić "da muva ne sme da uleti!".
Takođ zatvorenici imaju oročenu kaznu, za počinjeni zločin i mnogi se nadaju izlasku. Našim sugrađanima ova kazna nije oročena jer, kako nam struka kaže - vakcina je dobra ali nije rešenje.

Hajmo ekipo iz suprotnog profilaktičkog tabora dajte neki argument, evo ne znam kako ovo da se pravda?
@AgroLakijavljaj druže ako možemo pomognemo...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...