Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

58 minutes ago, Atreid said:

I revakcinacija gotova, nikakve guzve, prvo na kompjuter da ostampaju staru potvrdu (za onu prvu dozu), pa u boks kod sestre da izmjeri temperaturu, otkucaje srca i saturaciju kiseonika, pa kod doktorice, pitala me jesam imao kakve nuspojave od prve doze, da l' pijem sta od ljekova, neke antibiotike, rekoh nista, rece da se od ove doze moze ocekivati reakcija koja ce trajati 2-3 dana, da ne opterecujem ruku, da ce mozda malo boliti, mozda bude temperature, da uzmem paracetamol (i jos nesto) ako bude, rekoh OK, kod druge sestre i ona boc, i onda opet na kompjutere, ali sad neke druge da ostampaju novu potvrdu. Nikakve guzve, sve skupa trajalo 10 minuta. Eto.

 

 

Inace prijateljica koja ima nesto 40+ godina se prijavila na e-upravi prije tri nedelje, kad sam ja primio prvu dozu, zvali je za cetvrtak. Tako da cete uskoro i svi vi koji cekate da dobijete pozive. Samo opusteno.

Ovako to izgleda kod nas, okrug Juzni Banat,  a sto dokazuje da sistemska resenja i njihovo postovanje - ne postoji: dolazim u Dom zdravlja tacno u minut, desetak starijih na Opstoj praksi, neki su dosli po injekciju, neki po recepte,  neki zato sto im nije dobro a neki da se vakcinisemo.  Zdravstvena knjizica se predaje na salteru, upucuju me pred ordinaciju br 2, primecujem da se vakcinise i u ordinaciji br 4 od 4 ukupno. Znaci, nacelnica tako zamislja tijazu usred pandemije, ono: crvena zona, zelena zona, zona vakcinacije eventualno..?  Prozivaju me, ulazim sama (za razliku od prethodnog puta kad nas je bilo troje u ordinaciji u razlicitim fazama vakcinacije, jedan svucen, jedan poluobucen i jedan obucen) pitaju me da l sam ja ta i ta, bocka me necim neka zena, daju mi stampanu potvrdu da sam vakcinisana i dovidjenje. Dakle, nista merenje temperature na ulazu u Dom zdravlja, nista pitanja o zdravlju, eventualnoj terapiji, s vrata - boc, nista savet da malcice posedim kod njih da se ne bih eventualno srusila na ulici, nista. No, dok sam ta3 minuta bila u ordinaciji, cujem da jedna pita doktorku zasto nije fakturisala moju prvu vakcinu, prozvana se iznenadi i kaze "sa cu". Tako da me grize savest, odrala sam RZZO za 2 vakcine odjednom. Ako je doktorka konacno ubola kako se u sistemu radi fakturisanje. Mozda da joj nacelnica objasni? Ili neko iz mesnog odbora SNS koji ih je i postavio tu gde su? 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, zakkturbo said:

I treba da radi, u kineskoj vakcini je umrtvljen ceo virus. Ono što je još bitnije je da su to antitela koja su neutrališuća.

 

Mnogi su se pitali da li ce IgG (S) test biti adekvatan test za kinesku, pa je sad zena pokazala da test "radi", iako je ceo virus u pitanju (ne samo spike kao kod Pfizer, Moderna..)

 

Obzirom da je revakcinacija Sinopharmom pocela pre 6-7 dana, ovo je vrlo dobar imuni odgovor - za dve nedelje od druge doze bi trebalo da se javi "pun" odgovor, ali i ove brojke pokazuju da vec sad dobro stiti

Link to comment
Share on other sites

Evo jedna friendica 6 dana posle revakcinacije Sinopharmom - IgG na spike proteina:

 

150427571_10158123088922817_5933568863760788677_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=3&_nc_sid=ca434c&efg=eyJpIjoibCJ9&_nc_ohc=SK9uJ5gjuZwAX_QT2uM&_nc_ht=scontent-amt2-1.xx&tp=14&oh=f465391e949d7b1da8e5fa814acd5694&oe=604F6F59

 

 

Bravo Chajna!!

Ovo je konzilijum lab I to mora da su uveli skoro jer pre 3 nedelje kad sam ja radio igg antitela posle prve doze nisu imali ovo da jure bas antitela na S protein (protein sa šiljka virusa). Pitao sam ih tada i objasnio zašto sam su došao, rekli su da rade običan igg za Sars-cov2 i igm.

Ove nedelje sam planirao da uradim novi test pa ću javiti kakva je situacija kod mene u prvoj nedelji posle druge doze.

 

P. S. može li neki podatak o frendici tipa godine, zdravstveni status u smislu hroničnih oboljenja i slično? Ne mora slika [emoji3](a i može [emoji1787]).

Zanima me da uporedim sa mojim rezultatom (objaviću svoje detalje kad uradim test u sredu /četvrtak što mu dođe slicno vreme od druge boce).

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, shonke said:

Ovo je konzilijum lab I to mora da su uveli skoro jer pre 3 nedelje kad sam ja radio igg antitela posle prve doze nisu imali ovo da jure bas antitela na S protein (protein sa šiljka virusa). Pitao sam ih tada i objasnio zašto sam su došao, rekli su da rade običan igg za Sars-cov2 i igm.
Ove nedelje sam planirao da uradim novi test pa ću javiti kakva je situacija kod mene u prvoj nedelji posle druge doze.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Jeste, Konzilijum je.

 

Sacekaj da prodju dve nedelje....ili ces odraditi i posle prve i posle druge, da upratis rast?

 

Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State
Pa zapravo sam hteo da uporedim igg na početku i posle druge doze. Ako se sećaš, raspitivao sam se tad i po forumu i po Labs i niko nije radio ništa specifično vezano za vakcinaciju tada pa sam uradio običan igg (i ja sam bio u konzilijumu). Sad kad su uveli ovaj specifičan test za Spike protein, uradiću njega posle 6/7 dana od druge doze a onda bih mogao i posle još nedelju ili dve (dakle da vidimo kako se kreće). Šteta što nisam saznao ranije (pre jedno 10 dana barem) da su uveli ovo, da vidimo reakciju posle prve doze).
Kopka me sad i kakav mi je igg (običan) na Sars-cov2 (I ako kažu dr da ne bi trebalo da se dešava nešto sa tim).
Kako bih mogao saznati razliku između igg antitela na sars-cov 2 I igg antitela koja se rade specifično za spike protein? Gde da pročitam nešto a da ne moram da završim medicinski fax? Da li je moguće uopšte da organizam razvije igg antitela nakon vakcinacije, naročito imajući u vidu da sinopharm vakcina koristi inaktivisani virus a ne mRNK tehnologiju koja podstiče stvaranje bas spike proteina.
Rado bih uporedio rezultate nekoga ko je dobio Pfizer vakcinu.
Imas li dobrovoljaca u onoj grupi koju pominješ, tamo sigurno ima neki dr koji je dobio Pfizer vakcinu, da uradi (ili uradio) test ove vrste?

Što se tiče zdra stanja itd, frendica.ti je mlađa neku godinu od mene s tim što ja imam bmi tačno 30 a drugih problema bez. Javljam svoj rez.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, shonke said:

@Sunshine State
Pa zapravo sam hteo da uporedim igg na početku i posle druge doze. Ako se sećaš, raspitivao sam se tad i po forumu i po Labs i niko nije radio ništa specifično vezano za vakcinaciju tada pa sam uradio običan igg (i ja sam bio u konzilijumu). Sad kad su uveli ovaj specifičan test za Spike protein, uradiću njega posle 6/7 dana od druge doze a onda bih mogao i posle još nedelju ili dve (dakle da vidimo kako se kreće). Šteta što nisam saznao ranije (pre jedno 10 dana barem) da su uveli ovo, da vidimo reakciju posle prve doze).
Kopka me sad i kakav mi je igg (običan) na Sars-cov2 (I ako kažu dr da ne bi trebalo da se dešava nešto sa tim).
Kako bih mogao saznati razliku između igg antitela na sars-cov 2 I igg antitela koja se rade specifično za spike protein? Gde da pročitam nešto a da ne moram da završim medicinski fax? Da li je moguće uopšte da organizam razvije igg antitela nakon vakcinacije, naročito imajući u vidu da sinopharm vakcina koristi inaktivisani virus a ne mRNK tehnologiju koja podstiče stvaranje bas spike proteina.
Rado bih uporedio rezultate nekoga ko je dobio Pfizer vakcinu.
Imas li dobrovoljaca u onoj grupi koju pominješ, tamo sigurno ima neki dr koji je dobio Pfizer vakcinu, da uradi (ili uradio) test ove vrste?

Što se tiče zdra stanja itd, frendica.ti je mlađa neku godinu od mene s tim što ja imam bmi tačno 30 a drugih problema bez. Javljam svoj rez.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Apsolutno poredjenje brojki izmedju dve vakcine tako razlicitih principa kao sto su Pfizer i Sinopharm nema mnogo smisla.

Antitela nastaju na razlicite antigene - neka od njih su zastitna, neka nisu. RNK vakcine, vektorske vakcine i Novavax proteinska subjedinicna vakcina sadrze samo jedan antigen - S (spike) protein (ili modifikovani spike protein) ili kod za njegovu sintezu, tako da dovodoe do proizvodnje SAMO anti S antitela. Ona su neutralisuca, odnosno stite od infekcije.

 

Sinopharm vakcina sadrzi ceo virus, tako da dovodi do proizvodnje antitela na razlicite antigene, izmedju ostalog i S protein. Koliko su druga antitela u toj vakcini protektivna jos ne znamo, tako da je trenutno najbolja komercijalna mera imuniteta titar antitela na S protein.

 

Tako da, ako hoces zbog sebe, odradi posle nedelju i posle, recimo, 3 nedelje i uporedi, ali ti ne znaci da poredis s brojkama nekog ko je primio Pfizer.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State
Hvala na detaljnom opisu. Ovako mi deluje da sinopharm može imati širi spektar sojeva na koje deluju antitela koje imuni sistem.proizvede u odnosu na pfizer/moderna/astra/sputnik tip vakcina.
Uradicu test kad bude 6/7 dana pa posle 21 dan od druge doze. Zanima me bas kakav je imuni odgovor mog organizma.
@fancy konzilijum.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Stigle mi kn95 maske koje sam porucio, samo na pakovanju pise "non-medical use", jel to ok?

 

P.S. Na njima stoji isti standard kao na ovim koje sam dobio od taste, gb2626 2006.

Na većini maski koje se prodaju kod nas to piše. Da su za medicinsku upotrebu, morale bi biti atestirane od agencije za lekove i bile bi mnogo skuplje. Ne znam da li su one koje idu medicinskom osoblju atestirane, ali moja devojka i jedan drugar su lekari i dobijali su nekad na poslu iste maske koje se prodaju u apotekama, a nekad su dobijali malo drugačije, koje nisam video u prodaji.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Klotzen said:

@Antizemljaš koji lebdi

 

"non medical use" se koristi za one koje nisu testirane (a dobile su dozvolu zbog nestašice) ili one koje su na testu pokazale slabije od 95%. U koju grupu pada tvoja teško je reći.

 

 

Proverio sam, to pise i na pakovanjima ovih troslojnih koje se prodaju po radnjama i apotekama.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Stigle mi kn95 maske koje sam porucio, samo na pakovanju pise "non-medical use", jel to ok?

 

P.S. Na njima stoji isti standard kao na ovim koje sam dobio od taste, gb2626 2006.

Mnogo ste se Vi, kolega opustili, "non-medical use" maske, šta je sledeće nemate rukavice?
🙂

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Klotzen said:

@Antizemljaš koji lebdi

 

"non medical use" se koristi za one koje nisu testirane (a dobile su dozvolu zbog nestašice) ili one koje su na testu pokazale slabije od 95%. U koju grupu pada tvoja teško je reći.

 

Ne ide to baš tako, ako ima oznaku kineskog standarda gb2626 2006 to bi trebalo da znači da je maska prošla testiranje u Kini. Ako je prodaju kao non medical use, ne moraju da rade atest kod naše agencije za lekove, u suprotnom bi morali. Čak na pakovanju onih crnih KN95 piše da su odobrene od ALIMS rešenje broj taj i taj, a i one su non medical use.

IMG_20210216_124732.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Stigle mi kn95 maske koje sam porucio, samo na pakovanju pise "non-medical use", jel to ok?

 

P.S. Na njima stoji isti standard kao na ovim koje sam dobio od taste, gb2626 2006.

Te KN95 maske koje si ti dobi su za u kucnu upotrebu. Ne smes napolju i medj svetom da ih nosis. 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...