Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Down With The Sickness said:

 

Mozda i jeste, ali bih morao prvo da znam zbog cega?

 

 

Da li si ti upravo uporedio Bila Gejtsa sa Ljubišom Trgovčevićem? Ako nisi, tj. promašio sam, pardon onda.

 

Ako jesi, kako te nije sramota?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

Da li si ti upravo uporedio Bila Gejtsa sa Ljubišom Trgovčevićem? Ako nisi, tj. promašio sam, pardon onda.

 

Ako jesi, kako te nije sramota?

 

Ako ti nisi procitao da je WHO u januaru savetovala da nema prenosa virusa sa coveka na coveka, da u februaru nema nikakve potrebe za karantinom ili ne daj boze obustavom letova iz Kine, da je virus zaustavljen u nebeskoj Kini i da nema potrebe za panikom (isto kao Ljubisa Trgovcevic "gospodjo imate troje dece - nemam imam dvoje- imate troje, ali ne znate")

 

.......promasio sam, pardon.

 

Ali ako Bil Gejc danima prica kako smo trebali da slusamo to palamudjenje etiopskih cobana ...... onda kako tebe i Bil Gejca nije sramota??? :roflmao:

Edited by Down With The Sickness
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Down With The Sickness said:

 

Ako ti nisi procitao da je WHO u januaru savetovala da nema prenosa virusa sa coveka na coveka, da u februaru nema nikakve potrebe za karantinom ili ne daj boze obustavom letova iz Kine, da je virus zaustavljen u nebeskoj Kini i da nema potrebe za panikom (isto kao Ljubisa Trgovcevic "gospodjo imate troje dece - nemam imam dvoje-imate troje, ali ne znate")

 

.......promasio sam, pardon.

 

Ali ako Bil Gejc danima prica kako smo trebali da slusamo to palamudjenje etiopskih cobana ...... onda kako tebe i Bil Gejca nije sramota??? :roflmao:

 

Da, tako sam i mislio. Udri još neki smajli da ubodeš poentu, ovako je dosta tanko.

 

Bio si u banovini kad se diskutovalo o tome pa evo sada da te pitam. Da li zaista jebeno misliš da USofA formiraju svoje stavove na osnovu informacija koje objavi WHO? Really? Ne samo USA nego bilo ko? Hoćeš da kažeš da je vašingtonska administracija donela odluke koje je donela (pardon, ništa nije uradila maltene dva meseca) jer je verovala WHO? Amerika sa svim svojim obaveštajnim službama poverava sudbinu ekonomije (o ljudima da ne pričam) na osnovu izveštaja birokratske UN agencije? Moram tvoj smajli, jbg :roflmao::roflmao::roflmao:

 

A ovo etiopski čobani...baš je onako....Razumem da želiš da nekoga uvrediš i uniziš ali je neprimereno, jbg. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, NMX said:

 

Da, tako sam i mislio. Udri još neki smajli da ubodeš poentu, ovako je dosta tanko.

 

Bio si u banovini kad se diskutovalo o tome pa evo sada da te pitam. Da li zaista jebeno misliš da USofA formiraju svoje stavove na osnovu informacija koje objavi WHO? Really? Ne samo USA nego bilo ko? Hoćeš da kažeš da je vašingtonska administracija donela odluke koje je donela (pardon, ništa nije uradila maltene dva meseca) jer je verovala WHO? Amerika sa svim svojim obaveštajnim službama poverava sudbinu ekonomije (o ljudima da ne pričam) na osnovu izveštaja birokratske UN agencije? Moram tvoj smajli, jbg :roflmao::roflmao::roflmao:

 

A ovo etiopski čobani...baš je onako....Razumem da želiš da nekoga uvrediš i uniziš ali je neprimereno, jbg. 

 

Pretpostavljao sam da nisi ni procitao sta sam napisao, a znao sam i da ce poceti dodavanje onoga sto nisam ni pomisli, ni napisao .........

 

Ne interesuje me americka administracija, as a matter of fact nisam je ni pomenuo. Ne interesuje me broj obolelih, umrlih, poredjenje sa Kenijom i Srbijom. Ne interesuje me Trump, on ne zna ni sta je virus, niti treba da zna, ima ko je placen za to.

 

Interesuje me sta je to USA trebala da slusa WHO u januaru, a nije poslusala. Sto Bil GejC pominje vec deveti put u 5 dana na americkim televizijama.

 

Udahni duboko, fokusiraj se i odgovori ... sta je to?

 

Uzmi slobodno dan-dva slobodnog vremena, napravi istrazivanje, prouci dokumentaciju pa nam se javi. Nigde ne zurimo.

 

16 minutes ago, NMX said:

 

A ovo etiopski čobani...baš je onako....Razumem da želiš da nekoga uvrediš i uniziš ali je neprimereno, jbg. 

 

Zasto mislis da ga vredjam? Pa ako vredjam Palmu sto mu nije svirao Mozart i kazem da je cobanin

zasto ne bih vredjao i ovog pavijana koji je u februaru reklamirao avionske letove iz Kine ........ zar nije ocigledno da je diplomu kupio u Adis-Abebi na stocnoj pijaci za 9 dolara?

 

Samo sto mene Palma nikada nije ugrozio, a ovaj debil jeste.

Edited by Down With The Sickness
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Down With The Sickness said:

Interesuje me sta je to USA trebala da slusa WHO u januaru, a nije psolusala. Sto Bil GejC pominje vec deveti put u 5 dana na americkim televizijama.

 

Udahni duboko, fokusiraj se i odgovori ... sta?

 

Uzmi slobodno dan-dva slobodnog vremena, napravi istrazivanje, prouci dokumentaciju pa nam se javi.

 

Šta je trebalo da sluša WHO? Ništa. Kao nikada pre i nikada ubuduće. Šta Bil Gejts tu insinuira, jebe mi se. Čoveka si nazvao Ljubišom fuckin Trgovčevićem. Valjda ti ne ide u taj Tramp maga mainstream pa valjda zato. Ali da, lakše je udariti po Gejtsu sto hvali WHO nego po Trampu koji falusom nije mrdnuo dva meseca uprkos svim upozorenjima. Tvoj izbor. 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

Trump Aide Accuses China of Using Travelers to ‘Seed’ Virus

By 
May 17, 2020, 4:23 PM GMT+2 Updated on May 18, 2020, 5:51 AM GMT+2

The Trump administration stepped up its campaign of blaming China for the deadly coronavirus pandemic, with a top aide suggesting Beijing sent airline passengers to spread the infection worldwide.

 
 

“The virus was spawned in Wuhan province, patient zero was in November,” White House trade adviser Peter Navarro said on ABC’s “This Week.”

 
 
 

“The Chinese, behind the shield of the World Health Organization, for two months hid the virus from the world and then sent hundreds of thousands of Chinese on aircraft to Milan, New York and around the world to seed that.”

Milan and New York went on to become hot spots for the pandemic. However, researchers at New York University determined last month that the explosion of Covid-19 cases in the New York City area resulted largely from infected patients who flew in from Europe, including the U.K., France, Austria and the Netherlands.

 

“They could have kept it in Wuhan,” Navarro said. “Instead, it became a pandemic. That’s why I say the Chinese did that to Americans and they are responsible.”

Navarro’s comments add to the almost daily barrage of U.S. attacks on China, including suggestions that the virus escaped from a laboratory in the central city of Wuhan. Chinese diplomats and state media have waged their own campaign pushing back against Trump’s claims that Beijing kept the world in the dark, while raising doubts about whether Wuhan was even the place where the virus first made the jump to humans.

 

A social media posting published by the Communist Party-run People’s Daily newspaper on Saturday cited Trump’s comments a day earlier that American scientists started work on a coronavirus vaccine as early as Jan. 11 as evidence that the U.S. had existing infections. “This proves that the coronavirus had spread earlier than Jan. 11,” the posting said, adding that “Trump and some U.S. politicians and media outlets have been lying.”

 

Trump’s date, if accurate, wouldn’t rule out the possibility that the U.S. received the necessary genetic data from China. While China didn’t release the virus’s genome sequence to World Health Organization until Jan. 12, the Shanghai Public Health Clinical Center reportedly published similar information on open platforms a day earlier. Trump also qualified his remarks to say that vaccine work was begun “within hours of the virus’ genetic code being posted online” -- a line Chinese media omitted.

 

‘Out of Control’

On Thursday, Trump said that while he still suspects the outbreak may be connected to the Wuhan virology lab, he said it was unlikely that the Chinese deliberately unleashed the pathogen. “I think more likely it got out of control,” he said.

Navarro also dismissed complaints offered by whistle-blower Rick Bright, who had served as the director of the Biomedical Advanced Research and Development Authority until the end of last month.

“I don’t mourn the loss of people when they leave this bureaucracy,” Navarro said. “There’s always going to be somebody better to replace them, somebody more loyal, not to the president necessarily, but to the Trump agenda. That’s what’s important.”

 

 

Brate mili koliko je ovoj braći do jaja :lol_2:

 

Quote

“The Chinese, behind the shield of the World Health Organization, for two months hid the virus from the world and then sent hundreds of thousands of Chinese on aircraft to Milan, New York and around the world to seed that.”

 

Dobrodošli ste u Srbiju, ovde biste bili svoj na svome. 

 

edit...mada je ovo za USA temu...sada je već jasno kao dan...do novembra ćemo slušati CHINA CHINA CHINA CHINA od ove narandžaste budaletine, jer je to jedino kako može da dobije izbore. 

Edited by NMX
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, NMX said:

 

Šta je trebalo da sluša WHO? Ništa. Kao nikada pre i nikada ubuduće. Šta Bil Gejts tu insinuira, jebe mi se. Čoveka si nazvao Ljubišom fuckin Trgovčevićem. Valjda ti ne ide u taj Tramp maga mainstream pa valjda zato. Ali da, lakše je udariti po Gejtsu sto hvali WHO nego po Trampu koji falusom nije mrdnuo dva meseca uprkos svim upozorenjima. Tvoj izbor. 

 

 

 

Opet ti o Trumpu. :s_d: Sta vam je, sto ga svi sanjate? Jel vam naneo neke dusevne boli, posto fizicke koliko znam nije jos nikome za ove 3,5 godine. Realno .... Nobel za mir :s_d:, slazes se?

 

Pa polazimo od toga da je Bil Gates malo vispreniji od "mozemo li ubrizgati varikinu u ljude -  proverite to" :roflmao: ..... ali ja ne volim kada taj Bil GejC misli da sam ja idiot i da se lozim na njegovih 105 milijardi dolara, sica je to za Putina i Bezosa :classic_biggrin: .... nego, ne seri bre geeku (obracam se Bil Gejcu), reci sto nas zavlacis sa tom etiopskom budalom i sam znas  da je budala i da ne zna nista, sto nas smatras kretenima, sta ti je u planu, sta hoces .......... ne interesujes mi ni ti, ni tvoja vakcina, ni tvoj filantropizam ..... odjebi bre, imam Pfizer, imam Bayer, Sanofi, Roche, Glaxo-Smith.... koji ces mi ti i WHO u zivotu, bRe!

Edited by Down With The Sickness
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, NMX said:

 

Šta Bil Gejts tu insinuira, jebe mi se. 

 

 

 

E izvini, ovo nisam video.

 

Ali zasto se onda javljas, jer to i jeste moje pitanje ..... a tebi se jebe.

 

Mene zanima zna li neko sta on hoce?

 

Ja bih sutra kupio tu vakcinu. Vakcinisao bih i decu naravno. Ali necu Microsoft-WHO vakcinu ....... sacekacu bolje da je Torlak napravi, neki Bugari, Rumuni, Indijci, ali farmaceuti,  nema veze ko ...... necu vakcinu od coveka koji hvali etiopsku budalu koja se prodala Kinezima za 100 evra, cobanin pun skandala, to mi je skroz nenormalno da od njih kupim. Ne bi ora' iz ruke bre uzeo. To su budale.

 

Da ne budem pogresno shvacen ..... ko hoce ....... ja pozdravljam.

Edited by Down With The Sickness
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

To je greska. Ljudi imaju samo razlicito politicko misljenje, veoma mali deo je stvarno pokvaren, vecina jednostavno ide sa necim u sta su ubedjeni da je dobro.

Zeleti im bolest i smrt, je pogresno. Umesto toga pozeli im da se obrazuju, opamete itd.

 

Smatrati da samo zato sto neko misli drugacije, treba da umre, i znam da je to tesko u Sr razumeti, je pogresno. Ako svi ti koje smatras neprijateljima, nestanu, onda je to jednoumlje.

 

Ološ na vlasti nije nikakva politička organizacija, već kriminalno mafijaška udruga. Sledeće veoma veliki deo je stvarno pokvaren i SAVRŠENO su svesni gde su uključeni ili se uključuju. Naravno da ima naivnih i budala (kao i svugde), ali ogromna većina je svesna kako mafija funkcioniše i šta se u tom odnosu od njih očekuje. Tu nema nikakvih ubeđenja, ideologije, apsolutno ničega sem golog interesa koji se ostvaruje na osnovu kriminalnog učešća u kriminalnoj organizaciji.

 

Tu ne pomaže nikakvo obrazovanje, opamećivanje, jer član mafije je tu jer ŽELI DA BUDE ČLAN MAFIJE. Onog trenutka kada kriminalna organizacija preuzme državu, svi koji u tome učustvuju su neprijatelji i svaki oblik borbe protiv njih, ma od gde i na ma koji način došao, je naravno dobrodošao. I naravno da se prema svakom takvom skotu treba odnositi kao prema krvnom neprijatelju. Isto kao prema nacistima tokom rata, nema apsoltuno nikakve razlike.

 

Mi smo pod okupacijom, isto kao što smo bili '41. Samo što neprijatelj sada nisu nacisti već naprdnjačka mafija.

Edited by Laki21
  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Down With The Sickness said:

Interesuje me sta je to USA trebala da slusa WHO u januaru, a nije poslusala. Sto Bil GejC pominje vec deveti put u 5 dana na americkim televizijama.

 

WHO je zasrao stvari - to stoji. Slepo su verovali Kini na početku pandemije. Neko u Kineskoj vladi (da li lokalnoj ili federalnoj) je morao da zna od 10-og Januara ili tako nešto da se virus prenosi od čoveka do čoveka. Takođe, nije mi jasno što se čekalo do početka Marta da se deklariše pandemija. Možda je razlog bio da ljudi ne pobudale i brže bolje masovno kupuju toalet papir/maske/itd itd, šta ga znam. 

 

Ali - bilo je upozorenja. 22-og Januara, WHO je objavio da postoji human-to-human transmission. Nedelju dana kasnije, deklarisan je public health emergency (šta god to znači). Par dana kasnije, izbacili su plan gde se ističe važnost testiranja/contact tracing itd:

https://www.who.int/publications-detail/strategic-preparedness-and-response-plan-for-the-new-coronavirus

Takođe, USA nisu hteli da koriste Covid-19 test iz te ustanove, što je usporilo stvari na početku.

Možda je na to Bill mislio.

 

Bilo kako bilo, Trump je 9-og Marta uporedio Covid-19 sa običnim gripom na svom Twitter profilu. I nastavio je da umanjuje opasnost virusa narednih par nedelja, čak i kada je pandemija deklarisana. 9-i Mart je dve nedelje od kada je virus počeo masovno da ubija Italijane i Irance. Pa i ja sam znao šta sledi od kraja Februara - kako on nije?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

To je greska. Ljudi imaju samo razlicito politicko misljenje, veoma mali deo je stvarno pokvaren, vecina jednostavno ide sa necim u sta su ubedjeni da je dobro.

Zeleti im bolest i smrt, je pogresno. Umesto toga pozeli im da se obrazuju, opamete itd.

 

Smatrati da samo zato sto neko misli drugacije, treba da umre, i znam da je to tesko u Sr razumeti, je pogresno. Ako svi ti koje smatras neprijateljima, nestanu, onda je to jednoumlje.

 

Zapravo je obrnuto. Veoma mali deo članova je tu iz ubeđenja, 95% je stvarno pokvareno i tu je iz ličnog interesa.

Ta ekipa ne moze da se opameti i obrazuje, moze samo da dobije rudnik ili da tuca kamen.

Edited by AgroLaki
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Pandemija ne može da se proglasi dok se virus ne potvrdi na većem delu planete. Tek kada se pojavio u većem obimu u Evropi i Americi onda su se stekli uslovi da se proglasi. Mogli su i ranije ali obzirom da se ništa o virusu nije znalo jedino što je bilo merodavno je rasprostranjenost.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

slusao sam redovitu press konferenciju nacionalnog Stozera civilne zastite u 14h, novinari su postavili pitanje ko je odgovaran za jucerasnju nocnu moru u vlaku Os-Zg, odgovor je bio (citiram epidemiologa Krunoslava Capaka, ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo) - "donijeli smo citav niz preporuka koji se odnose na javni prijevoz, epidemioloska sluzba nije zaduzena za nadzor, po nasem misljenju stvari lagano trebaju prelaziti, odnosno odgovornost treba lagano prelaziti na gradjane i vlasnike, mi racunamo na svijest nasih gradjana i na one koji od toga zive."

 

prisutni ministar unutrasnjih poslova (sef civilne zastite) i ministar zdravstva nisu imali komentar, niti su se osjetili prozvanima.

 

...

 

btw. pitanje nije bilo vezano samo za nedjeljni vlak Osijek - Zagreb, vec i za danasnji (krcat / bez propisane distance medju putnicima) autobus Rijeka - Zagreb, te za avione (koji su takodjer, izgleda redovito, krcati).

 

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

Cula sam za neki let AirCroatie iz Frankurta gde se navodno zarazilo vise od deset putnika a sve zbog nekog (nekih) svedjana - jel to neka zvanicna proverena vest ili?

Nigde nisam nista procitala o tome a ne secam se ni ovde da je bilo pominjano?

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ciao said:

Cula sam za neki let AirCroatie iz Frankurta gde se navodno zarazilo vise od deset putnika a sve zbog nekog (nekih) svedjana - jel to neka zvanicna proverena vest ili?

Nigde nisam nista procitala o tome a ne secam se ni ovde da je bilo pominjano?


Bila je ova vest:

 

Quote

Gde je nestao 41 putnik sa korona leta?

Gde je nestao 41 putnik s korona leta Zagreb-Frankfurt, postavlja pitanje Jutarnji list, navodeći da je u avionu bilo 115 ljudi, a ne 74, kako se tvrdilo.

NA letu Croatia Airlinesa koji je stigao u Zagreb iz Frankfurta 2. maja bilo je 14 osoba koje su pozitivne na korona virus.

Čak devet obolelih su radnici fabrike "Ðuro Ðaković Montaža" iz Slavonskog Broda koji su se vraćali iz Švedske, a danima se tvrdilo da su na letu bile 74 osobe, ali Jutarnji tvrdi da su doznali da je na letu bilo čak 115 ljudi.

"Ukupno je na navedenom letu bilo 115 osoba, od čega je 10 osoba napustilo Hrvatsku", rekla je doktorka Zvjezdana Lovrić Makarić, koja je kao epidemiolog bila zadužena za taj let.

Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravlje Krunoslav Capak kaže da je došlo do nesporazuma.

"Jedan kolega radio je grupu od 74 putnika, a to je grupa iz koje su svi do sada oboleli. Drugi kolega radio je grupu od 41 osobe iz koje zasad nema pozitivnih", rekao je Capak.

Index.hr navodi da je poslao pitanje Croatia Airlinesu o broju putnika.

Kako je taj portal doznao, među zaraženima s leta je i član posade Croatia Airlinesa.

Za prvog pozitivnog na koronavirus sa leta saznalo se 5. maja. Bio je to prvi pozitivni radnik fabrike "Ðuro Ðaković" koji se vratio iz Švedske zajedno s kolegama.

Nakon njega, pozitivan nalaz dobilo je još šest njegovih kolega i dvojica iz Požeško-slavonske županije koji su bili na letu.

Objavljeno je i da su među pozitivnima još četiri osobe, putnici s područja Siska (1), Zadra (1) i Pule (2).

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...