Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

38 minutes ago, DJ_Vasa said:

Izašao je članak o tome i na B92:

Indiji preti katastrofa - potpuni karantin ostavlja ljude bez posla, mnogi umiru na putu ka kući

Ukratko, jadni oni. Neki će umreti od korone, a neki od gladi.

 

Jezivo.

Nek preslikaju Vučićev model podrške privredi. Umesto što izdvajaju, na godišnjem nivou, oko 70 milijardi $ za naoružanje i vojsku, nek otkinu malo od toga i podrže stanovništvo. S obzirom da su među pet najvećih ekonomija na svetu.....logičan je zaključak.

 

edit: da ne ispadne da ne saosećam za većinu tih siromaha, koje izrabljuju, i koji zarađuju po 5-6 dolara dnevno, naravno da mi ih je žao, ali Indija je specifična priča, puna paradoksa o kojoj sad baš nešto i ne bih razglabao.

Edited by Constantin
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče razvoja zaraze u Španiji, prvo i osnovno je po meni, kao i kod Talijana....isti uzrok. Njihov nekakav Dr.Kon (Fernando Simon inače Šef HMP u Madridu) je rekao početkom februara da će imati samo "šaku" zaraženih. Šest nedelja kasnije su imali stotine mrtvih na dnevnom nivou. Neće biti da je nedostatak plombi uzrok za kvarne zube, pa ni fake testovi nekakve kineske firme iz Šen Žena. Nabavka tih testova me nešto podseća na gorepomenutok Dr.Kona i vakcine protiv "svinjskog gripa"... (tako beše???)....Znači, neozbiljno shvaćena pretnja, zakasnelo reagovanje...

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kako sam cula, u US firme nece moci da naplate od osiguranja nadoknade za prekid poslovanja, gubitak profita.... nista.

Ja nisam ni ocekivala jer su ta osiguranja najveci prevaranti na svetu, medjutim imace tuzbe odavde pa do pakla. Kazu spremaju se da izdaju neka objasnjenja zasto, i kako je pandemija izuzeta jos od SARSa.

Bice veselo.

Link to comment
Share on other sites

Just to be clear, in case you find the title of this video confusing: the lie is not the threat posed by the virus: >that< is utterly real, and devastating. The lie is the Government's pretence that it has always tried to do enough to fight this threat - when it fact until not that long ago it intended to let the threat rip: it intended for most of us to get infected with this diseases. That is the now-infamous 'herd-immunity by way of [potentially-deadly-]infection' plan that they had. As I explain in the video....
 

 

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

@JohnnyDragon Dva puta sam pročitala ovu priču o baki. Strašno i tužno i na kraju vrlo potresno..:( 

 

Trudim se da ne čitam mnogo vesti o koroni- gledam samo jedne vesti na N1...Jako sam zabrinuta za sestru, zeta, sestričinu koji rade i u stalnom su kontaktu sa ljudima..

Sreća pa imaju prave maske i rukavice.

 

Pored brige za svoje najbliže strašno sam besna na AV i na sve ove stručnjake oko njega.

 

Mislim da kasnimo sa svim ovim merama. Što se tiče policijskog časa 24/7  ta izjava stvara paniku kod ljudi,  a pored panike tu je i onaj naš čuveni inat..

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Constantin said:

Nek preslikaju Vučićev model podrške privredi. Umesto što izdvajaju, na godišnjem nivou, oko 70 milijardi $ za naoružanje i vojsku, nek otkinu malo od toga i podrže stanovništvo. S obzirom da su među pet najvećih ekonomija na svetu.....logičan je zaključak.

 

edit: da ne ispadne da ne saosećam za većinu tih siromaha, koje izrabljuju, i koji zarađuju po 5-6 dolara dnevno, naravno da mi ih je žao, ali Indija je specifična priča, puna paradoksa o kojoj sad baš nešto i ne bih razglabao.

Lepo te cifre zvuče u teoriji, ali teško u praksi. Prilikom donošenja bilo kakvih mera treba voditi računa i o političkim, geostrateškim, psihološkim i drugim aspektima, ali matematika slabo pije vodu. Broj stanovnika Indije je nešto preko jedne milijarde (valjda 1,339 mlrd), ali ako zaokrućimo samo na jednu, to znači da svako dobija po sedamdeset dolara. To se pojede i popije veoma brzo, a o logistici ne bih ni da trošim reči. Lepo zvuči kada se cela cifra podeli, ali ne ide to baš tako lako u praksi.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DJ_Vasa said:

Lepo te cifre zvuče u teoriji, ali teško u praksi. Prilikom donošenja bilo kakvih mera treba voditi računa i o političkim, geostrateškim, psihološkim i drugim aspektima, ali matematika slabo pije vodu. Broj stanovnika Indije je nešto preko jedne milijarde (valjda 1,339 mlrd), ali ako zaokrućimo samo na jednu, to znači da svako dobija po sedamdeset dolara. To se pojede i popije veoma brzo, a o logistici ne bih ni da trošim reči. Lepo zvuči kada se cela cifra podeli, ali ne ide to baš tako lako u praksi.

Upravo to, slažem se. Nisu to sve pare koje imaju, možda su i oni zamuvali nešto sa strane kao naš Knjaz. Nije vreme za razbacivanje, vreme je da se "stisne"....Koliko beše Tramp potpisao Zakon o ekonomskim olakšicama...2,2 biliona $....moraće i oni da urade nešto slično inače im stvarno preti katastrofa.

 

Spoiler

 

Indija je peta najveća privreda sveta, nakon SAD, Kine, Japana i Nemačke. Trenutno, njena ekonomija je vredna 3 biliona dolara. Indija je sebi postavila cilj od 5 biliona dolara do 2024. godine. Tokom prethodnih pet godina, Indija je ostvarila prosečan privredni rast od 6,9%.

Dok se rast u 2019-2020. godini procenjuje na 5%, projekcija rasta u 2020-2021. je 6-6,5%. U budžetu za 2020. godinu veliki akcenat je stavljen na oživljavanje rasta.

 

Osnove indijske privrede ostaju veoma jake uz strukturne reforme, inkluzivni rast i dobro zauzdanu inflaciju. Prema podacima Svetske banke, Indija zauzima treće mesto na svetu po broju novoosnovanih firmi. Od 2014. do 2019. godine, Indija je privukla direktne strane investicije u iznosu od 284 milijarde dolara. Tokom prethodnih pet godina, od 2008. do 2013. godine, Indija je privukla direktne strane investicije u iznosu od 190 milijardi dolara. Ostvaren je skok od 15% u prilivu direktnih stranih investicija na 26,1 milijardi dolara tokom prve polovine 2019-2020. Sektori usluga i IKT privukli su najveći deo ovih direktnih stranih investicija. Indija beleži i veliki priliv po osnovu doznaka. U prvoj polovini 2019-2020. godine primila je doznake u iznosu od 38,4 milijardi dolara od Indijaca koji žive u inostranstvu, što je za 50% više nego lane.

 

Indijci su i poznati svetski putnici. U 2019. godini, čak 26 miliona Indijaca je putovalo u inostranstvo zarad odmora i razonode. Uobičajene destinacije indijskih turista su Evropa, Severna Amerika, jugoistočna Azija.

https://nadlanu.com/527562/odrzana-prezentacija-o-budzetu-indije-i-mogucnostima-za-privrednu-saradnju-izmedju-indije-i-srbije/

 

 

Spoiler

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li ste i vi primetili u razgovoru sa ljudima koje znate ili sa kojima radite i kroz komentare u vestima

ovih nedelja; da postoji solidna grupa ljudi koji iz raznih razloga nastupaju kao da ignorisu

virus.

Ima ljudi u teorijama zavere, zatim raznih spiritualnih mislilaca koji su se odlepili od problema,

zatim ljudi tipa nece mene, ljudi tipa nismo u ugrozenoj grupi, ljudi tipa boli me uvo,

ljudi tipa sta ste se primili nista se ne desava,

ljudi tipa perem ruke business as usual.

 

Jedino sto im je zajednicko je sto im se ne moze objasniti kako slobodan rast progresije

neminovno donosi do kolapsa zdravstvenog sistema.

i to je onda bedak.

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Možda mogu da budu beleženi i snimani, pa kad se danas, sutra zaraze, škartirani prilkom prijema, nego evo zbog čega je u stvari ovaj išao u Mađarsku:

 

https://www.glasamerike.net/a/orban-dobio-mo%C4%87-da-vlada-dekretom-za-vreme-epidemije/5352143.html

 

Ne bih se ja bunio da takve o kojima pišeš malo išibaju, kao u Indiji, nego samo kažem :classic_biggrin:

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, JohnnyDragon said:

Citiram devojku od danas, tj njen opis situacije:

 

Dragi ljudi, od jutros prolazim proceduru kad je neko verovatno oboleo od COVID - 19, jer mi baka od noćas iskašljava krv, kašlje, ima bol u plućima i temperaturu. Ovako procedura izgleda u realnosti:

 

Pa neka masa i dalje pljesce doktorima, a 90% njih ne bi ni pljeskalo da ne vidi masu oko sebe da radi to isto.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Squabbit said:

NBC koristio snimak iz Italije i navodili da se radi o bolnici u NYC..
Jebeni cirkus

Naleteh na twiteru da su sve ozbiljne tv kuce u US prestale da prenose Trampove KZN ( osim Foxa). Istina?

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...