Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Što se tiče crkve kod nas su disciplinovani. Malopre sam se čuo sa sestrom od strica koja redovno ide u crkvu. Bila i jutros. Ispred crkve su poštovali rastojanje od 2m, na ulazu im delili maske i puštali po dvoje. Kaže da su konstantno dolazili ljudi ali da su svi poštovali pravila.

 

Jbem li ga ja bih i ovo zabranio i nadam se da će tokom nedelje sve skupove zabraniti, ali pošto nisu zabranili sreća je da barem poštuju pravila.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, vendetta said:

Ova kasika je biolosko oruzje, a ekipa koja sprovodi pricest je teroristicka organizicija. Ozbiljan sam. 

 

A da vidiš tek komentare na vest N1 sa njihove FB strane... 🤮

 

Nešto mi se čini da je zatucanost mnogo opasnija od bilo kog virusa...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, vendetta said:

Ova kasika je biolosko oruzje, a ekipa koja sprovodi pricest je teroristicka organizicija. Ozbiljan sam. 

Neka uzmu bris sa kašičice, pa ako ima virusa, krivične prijave. I neka isto urade posle pričesti nekoga ko je sigurno zaražen, a želi da se pričesti. Ako se dokaže da virus ostaje, zabraniti do kraja epidemije.

 

Da vidimo malo nauku protiv religije u 2020. godini, pošto se izričito tvrdi sa religijske strane da ta kašičica ne može da prenese bolesti/viruse/bakterije na druge i da nije zabeleženo da je na taj način neko bio zaražen. Ne verujem da je bilo nekih istraživanja, ali eto, što da ne sad. Nije bilo ovakvih situacija. Istina može biti jedna, pa neka jedni dokažu da su u pravu. Samo da bude transparentno, nezavisno. 

 

Ja sam vernik i danas nisam išao u crkvu ujutru, nego kasnije, jer je preporuka da se izbegavaju okupljanja. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Neka uzmu bris sa kašičice, pa ako ima virusa, krivične prijave. I neka isto urade posle pričesti nekoga ko je sigurno zaražen, a želi da se pričesti. Ako se dokaže da virus ostaje, zabraniti do kraja epidemije.

 

Da vidimo malo nauku protiv religije u 2020. godini, pošto se izričito tvrdi sa religijske strane da ta kašičica ne može da prenese bolesti/viruse/bakterije na druge i da nije zabeleženo da je na taj način neko bio zaražen. Ne verujem da je bilo nekih istraživanja, ali eto, što da ne sad. Nije bilo ovakvih situacija. Istina može biti jedna, pa neka jedni dokažu da su u pravu. Samo da bude transparentno, nezavisno. 

 

 

tumblr_o929igsmkS1r0vrb6o1_400.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Da vidimo malo nauku protiv religije u 2020. godini, pošto se izričito tvrdi sa religijske strane da ta kašičica ne može da prenese bolesti/viruse/bakterije na druge i da nije zabeleženo da je na taj način neko bio zaražen. Ne verujem da je bilo nekih istraživanja, ali eto, što da ne sad. Nije bilo ovakvih situacija. Istina može biti jedna, pa neka jedni dokažu da su u pravu. Samo da bude transparentno, nezavisno. 

 

Ima gomila budala na društvenim mrežama koji tvrde da je to već naučno dokazano. Pretpostavljam da su u pitanju vrhunski stručnjaci koji su se školovali na Univerzitetu Google, a išli na specijalizaciju kod Jovane Stojković.

Link to comment
Share on other sites

Deluje verodostojno ali ne mogu da verujem da se i tako nesto dogadja: 

" AM SAMO JEDAN IZRAZ: SVINJE!!

..i usput se izvinjavam svinjama koje su krajnje inteligentne životinje.

Kinesku dostavu maski za disanje za Italiju su prisvojili Poljaci Česi.
Toliko o europskoj solidarnosti!
Ove dcije zemlje su blokirale materijal koji je hitno potreban Italiji.

Maske za disanje i respiratori su trenutno tražena roba - to očito dovodi do sramotnih odluka.
Talijanski list "La Republica" izvještava da su Poljska i Češka prisvojile 680.000 maski i tisuće respiratora

Dva, jedan od drugog, nezavisna transporta, su zaustavljena na granici ovih zemalja i roba je zaplijenjena.
Prvi transport je bio iz Kine - 680.000 maski i tisuće respiratora su zaplijenili Česi.

Osim nedostatka solidarnosti s Italijom, treba naglasiti da su oba transporta bila označena i deklarirana kao humanitarna pomoć.

Češki mediji su na početku pisali kako je to roba koja je ukradena u Češkoj. Međutim, objavljivanjem slika je postalo jasno i vidljivo da su transporti bili označeni kineskom i talijanskom zastavom.

U međuvremenu je sav taj materijal podijeljen češkim bolnicama.
Češki ministar unutarnjih poslova Jan Hamacek je na Twitteru priznao da se radilo o greški tvrdeći kako je samo "mali dio" ispopruke bio zamišljen kao humanitarna pomoć.

Iz Kine je krenuo novi transport za Italiju.

U Poljskoj su pogranični dužnosnici također zaplijenili pošiljku koja je bila namijenjena Italiji: radilo se o 23.000 maski za disanje.

Talijanske vlasti govore - i to službeno - o ozbiljnom i apsurdnom incidentu:@
--------------------------------
Ja govorim o podlom i sramotnom incidentu bez presedana.
Neke zemlje i neki ljudi u ovakvim situacijama pokazuju svoje pravo lice.
Toliko sam bijesna da skoro priželjkujem da se zbog korone raspadne EU i da se iznova formira. Bez ovih i ovakvih.. nemam pada mi na pamet prava riječ kako da ih zapravo nazovem 🤮🤮🤮🤮

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ima gomila budala na društvenim mrežama koji tvrde da je to već naučno dokazano. Pretpostavljam da su u pitanju vrhunski stručnjaci koji su se školovali na Univerzitetu Google, a išli na specijalizaciju kod Jovane Stojković.

 

Te kašičice za pričest su nekada davno izrađivane od čistog srebra. Postojalo je verovanje da se za srebro ne "lepe" bolesti, danas bi rekli bakterije i virusi. Laik sam za tu branšu, pa ne znam da li je to za srebro istina ili ne. Ali onako laički, čisto sumnjam. 

Link to comment
Share on other sites

@Dropkick MurphysReligija je izricito tvrdila i da su poplave bile kazna za LGBT paradu.

Od cega je napravljena ta kasika, od vibranijuma pa ne prenosi nista? Ne znam sta je uzasnije tvrditi da se tako ne moze preneti nista ili ovi ljudi i svestenici koji uprkos 24/7 prici o distanci, izbegavanju kontakta itd. rade ove stvari. Pa oni sto zvalave kasicice u kaficima bar svako svoju ima. 

1 minute ago, kalistenika u rutini said:

Kakve su sanse da posle ove epidemije izbije Treci svetski rat, kao posledica same epidemije i desavanja u toku iste?

Kvota 1.25

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Stiletto said:

 

Te kašičice za pričest su nekada davno izrađivane od čistog srebra. Postojalo je verovanje da se za srebro ne "lepe" bolesti, danas bi rekli bakterije i virusi. Laik sam za tu branšu, pa ne znam da li je to za srebro istina ili ne. Ali onako laički, čisto sumnjam. 

Ako ostane bar malo pljuvačke, onda je svejedno od čega je kašičica.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ima gomila budala na društvenim mrežama koji tvrde da je to već naučno dokazano. Pretpostavljam da su u pitanju vrhunski stručnjaci koji su se školovali na Univerzitetu Google, a išli na specijalizaciju kod Jovane Stojković.

Verujem da ima takvih. U svakom slučaju, ako država ne izda zabranu za obavljanje tih verskih obreda, videćemo u praksi koliko će sveštenika dobiti virus, jer nakon pričešća vernika, on istom tom kašičicom mora da pojede sve što je ostalo u čaši/putiru, tako da se svesno "izlažu riziku". Znam da drugih istraživanja neće biti i ovde upadamo u realan sukob između vernika, koji smatraju da nema nikakvog rizika i da postoji "nešto sveto" i onih kojima je to čista glupost. #državaduradinešto

Link to comment
Share on other sites

Ovaj covek je 44 godine star (iz NY), koliko shvatam inace je bio zdrav, ne zna kako se zarazio. Osetio prve simptome 7.3., tek 16.3. mu uradili test i valjda su ga tad smestili u bolnicu. 21.3. su ga stavili na respirator i u kriticnom je stanju. Ovde dole je opisao simptome po danima:

 

 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

@PletiljaNije ovo bez presedana, ovo se tokom rata u Bosni stalno desavalo.( ako to moze biti neki reper). Srbi i Hrvati su to redovno upraznjavali. Otme se humanitarna pomoc pa se onda kao izvinjavamo i pravdamo neodgovornoscu lokalnih serifa. I prodje voz i nikom nista.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Verujem da ima takvih. U svakom slučaju, ako država ne izda zabranu za obavljanje tih verskih obreda, videćemo u praksi koliko će sveštenika dobiti virus, jer nakon pričešća vernika, on istom tom kašičicom mora da pojede sve što je ostalo u čaši/putiru, tako da se svesno "izlažu riziku". Znam da drugih istraživanja neće biti i ovde upadamo u realan sukob između vernika, koji smatraju da nema nikakvog rizika i da postoji "nešto sveto" i onih kojima je to čista glupost. #državaduradinešto

Nema šta da izdaju posebnu zabranu za verske obrede jer zabrana okupljanja je zabrana okupljanja i tu nema nikakve diskusije. Isto važi i za sanitarne propise koji imaju veze sa pripremom i posluživanjem hrane i pića, kao i za propise tokom epidemija.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, kalistenika u rutini said:

Kakve su sanse da posle ove epidemije izbije Treci svetski rat, kao posledica same epidemije i desavanja u toku iste?

 

bice puno kuvanja, previranja i rokanja, to je izvesno, da li ce sve to da preraste u sukob svetskih razmera najvise zavisi od toga koliko se svetski lideri plase opste zuraje sa atomskim vatrometom posle cega bi civilizacija dosla do nekog post-apokalipticnog stadijuma

 

ostaje nam da se molimo i pricescujemo

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJ_Vasa said:

Nema šta da izdaju posebnu zabranu za verske obrede jer zabrana okupljanja je zabrana okupljanja i tu nema nikakve diskusije. Isto važi i za sanitarne propise koji imaju veze sa pripremom i posluživanjem hrane i pića, kao i za propise tokom epidemija.

Pa eto, ne videh da su došli da im pišu kaznu 😄 znači da u praksi nije zabranjeno još uvek. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mare80 said:

To znaci,da novi virus ume da prepoznaje humani protein furin,koji se u visokoj koncetraciji nalazi upravo u epitelnim celijama pluca/organa za disanje! Na planeti Zemlji prvi put vidimo da betakorono virusi,koji su stotinama hiljada godina cirkulisali iskljucivo medju zivotinjama (na primer slepim misevima),odjednom (mutacijom) dobiju tako precizno “ugradjeno” znanje da sada prepoznaju ljudske celije u respiratornom sistemu,na koje ciljaju... Navod sa prvog linka...

Posto sam totalni duduk za medicinu i genetiku interesuje me da neko ko zna vise o tome pojasni kako je ovo gorenavedeno moguce?


Virus je mutiran za nas, u nashoj prostoj predstavi o tome kako bi on trebalo da izgleda, od kojih nukleotida "sklopljen", ali on nije mutiran za sebe, on je samo virus. To ti je isto kako kada bi se virusi okupili na nekom forumu i raspravljali kako je AV mutiran zbog onih usta njegovih koja podsecaju na ...... nesto drugo :s_d:. A on, realno, koliko god ga volis/ mrzis - nije mutiran, on je samo AV, jedan od nas, "nemutiranih". Mozes da gledas sa druge strane da smo svi mutirani, sto i jesmo :classic_biggrin:.

 

Znaci ..... mikrokosmos, se isto kao i kosmos ne objasnjavaju. Covecanstvo zna za viruse nekih mozda 100 godina. Samim tim je smeshno pricati o tome kako mi znamo sta je bilo "stotinama hiljada godina", to su manje-vise uspesna nagadjanja.

 

Jesi probao da zamislis koliko mi "mutiranih" i "nemutiranih" virusa imamo u sebi a da ne znamo, jer ne izazivaju nikakvu stetu? Nekoliko stotina triliona in-n-out, po trenutnim saznanjima.

 

Virus je izgradjen od istih lego kockica od kojih smo i mi .......... na neshvatljivo ogroman broj kombinacija one ce se jednom uklopiti. Bozjom voljom :s_d:

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, CLakiSH said:

@PletiljaNije ovo bez presedana, ovo se tokom rata u Bosni stalno desavalo.( ako to moze biti neki reper). Srbi i Hrvati su to redovno upraznjavali. Otme se humanitarna pomoc pa se onda kao izvinjavamo i pravdamo neodgovornoscu lokalnih serifa. I prodje voz i nikom nista.

 

A zbog religije ratovali, kao. Sve veliki vernici.

 

Ako je tacno ovo za Poljake i Cehe (zelim jako da verujem da nije), trebalo ih je ostaviti Rusima u medvedjem zagrljaju. Preterujem, ali je jace od mene. I samtram da je ostatak EU ispao govedo prema Italijanima.

 

Sto sam matorija, sve sam veci mizantrop.

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, SunZero said:

 

bice puno kuvanja, previranja i rokanja, to je izvesno, da li ce sve to da preraste u sukob svetskih razmera najvise zavisi od toga koliko se svetski lideri plase opste zuraje sa atomskim vatrometom posle cega bi civilizacija dosla do nekog post-apokalipticnog stadijuma

 

ostaje nam da se molimo i pricescujemo

Najbolja varijanta bi bila da su nas napali vanzemaljci. Oni prvo srokaju London, obavezno Pariz, Moskvu, NY, onda iz neke tajne baze u pustinji ameri povedu pokret otpora i razvalimo ih.

Ovako svaka varijanta sa virusom ili ide u nuklearnu zavrsnicu ili nadju lek kad nas ostane zivo tipa 12 osoba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Crni Bombarder said:

@Doc Holidaynapisi kakvo je stanje u Kikindi - u bolnici i uopste?
Informisi nas.

 

 Ne zivim tamo, imam nesto svojih tamo pa  dobijam neke informacije odatle za prodavnice i opste snabdevenosti..  Delimicno vesti prenose i njihovi lokalni portali , kao i portali iz Zrenjanina i uopste Vojvodine.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...