Jump to content

Zablude o zivotu u inostranstvu


vilhelmina

Recommended Posts

17 hours ago, alberto.ascari said:

Kad je već zabluda u nazivu toplca. Ja sam se sreo sa zabludom pre u Srbiji / Yu nego napolju. Prvi put sam bio posle 6 meseci, drugi put 2 godine kasnije, posle sporadično. Svaki put je bila rakcija društva bole tebe, ti si napolju ili bole tebe, ti si pun k'o brod. Uglavnom do danas većina tih ljudi živi u stanovima od jenea sa stogodišnjim roditeljima. Uvek sam odgovarao a je li vas neko ovde vezao za nogu od stola pa ne možete napolje? Ili mislite da je prva stvar što ujutro uradim da is*enjam kibl kinte, pa onda izlazim? Već sam rekao puno puta, samo moja žena i ja znamo kako je bilo na početku. 

 

Samo da napomenem, mada sad vise nije vazno. Ja sam ovaj topic i zamislila kao pricu o zabludama kod ljudi koji samo razmisljaju o emigraciji, za nju se pripremaju ili u nju upravo krecu. Zato sam je i postavila na Drustvu i razgovor je krenuo uopravo onako kako sam ga zamislila, jer su mu se prikljucili i ljudi koji zive u Srbiji. Pretpostavljala sam da ce se prebacivanjem na Dijasporu svesti na medjusobnu razmenu emigrantskih iskustava, sto se i desilo, ali sta da se radi.

 

Pa kad je vec tako, da se prikljucim 😊. Meni je sam odlazak tesko pao, ali ne zbog neceg drugog nego zato sto sam ostavljala roditelje koji su vec tada bili veoma bolesni. Ne i posebno stari, bar ne iz ovdasnje perspektive, jer su bili u ranim sedamdesetim, ali onda mi se i to cinilo. I zaista se desilo da su oboje umrli u naredne tri godine, i da ja nijednom od njih nisam bila ni na sahrani. Pravo ocajanje je krenulo na jedno nedelju dana pre samog odlaska, i zavrsilo se u avionu, negde iznad Poljske. Nikada nakon toga nisam osetila zelju da se vratim, ili se pokajala sto sam otisla. No nikada nisam osecala ni posebnu euforiju oko svega toga. Nekako je sve izgledalo neminovno i sasvim logicno, zivot se nastavio na drugom mestu, ali to je svakako bio i ostao moj zivot. Na osecanje da sam stranac sam se navikla jos za onih petnaest iznudjenih godina, koje sam provela u Srbiji, nakon sto sam, opet iznudjeno,  napustila mesto koje sam smatrala svojim domom. U medjuvremenu je negde nestala potreba da se ima takvo neko mesto, i danas ni na ovo ne gledam kao dom, niti postoji neko mesto za koje bih zelela da to postane. Uopste ne zelim da imam taj dom, da negde budem kod kuce. Valjda iz nekog potisnutog straha da ga opet ne izgubim, kao onomad pre trideset godina.

 

Zivim u velikom i lepom gradu, kojem poznajem ulice, znam kako dise, a zahvaljujuci sadasnjem poslu, zalazim u domove i zivote velikog broja razlicitih ljudi, pa mogu da ga sagledam i iz uglova koji nisu i nikada nece biti moji. Zahvalna sam na tome, ali i duboko svesna da tako necu moci da zivim kad prestanem da radim, jer ce mi tada ovaj grad postati preskup. Zato spremam neku kombinaciju s ex-yu, gde cu moci da opstanem sa zaradjenom penzijom, ali jos ne znam gde ce tacno biti. Kandidati su Makedonija i Hrvatska i za sada je mrtva trka izmedju njih. Resice se u narednih desetak godina, koliko je ostalo do trenutka kad cu morati da donesem tu odluku. U medjuvremenu odlazim tamo jednom ili dva puta godisnje. U Srbiju vise ne idem, ali mi je zanimljivo da saznam sta se tamo dogadja. Zato ovaj forum, a pratim i Vreme. Dobijem neku generalnu sliku i to mi je dovoljno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, vilhelmina said:

 

Samo da napomenem, mada sad vise nije vazno. Ja sam ovaj topic i zamislila kao pricu o zabludama kod ljudi koji samo razmisljaju o emigraciji, za nju se pripremaju ili u nju upravo krecu. Zato sam je i postavila na Drustvu i razgovor je krenuo uopravo onako kako sam ga zamislila, jer su mu se prikljucili i ljudi koji zive u Srbiji. Pretpostavljala sam da ce se prebacivanjem na Dijasporu svesti na medjusobnu razmenu emigrantskih iskustava, sto se i desilo, ali sta da se radi.

 

mogu da se moderatori zamole da vrate topic tamo gde je originalno postavljen i gde bi mogao biti korisniji i poseceniji kako si i zamislila

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma nije bitno, sad je vec zaziveo ovde i okey je. Samo se ascariev post namestio tako da sam pozelela da pojasnim da sam prilikom postavljanja topica imala u vidu zablude ljudi u Srbiji, a ne nase. Mi koji zivimo napolje mozemo imati razlicita iskustva i dozivljaje, ali to nisu zablude. 

Doduse, i mi sami nekad pridonosimo sirenju tih zabluda, ali licno mislim da je vise do slusalaca koji su skloni da cuju samo ono sto im prija uhu i sto zele da cuju.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ibiza1 said:

treci po posecenosti od sva tri topica. bas uspesno.

Ipak mislim da mu ovde nije mesto a gde  ga  je Vilika prvobitno i stavila.

 

Treci po posecenosti na sest PDFa. Poseceniji samo topici Vox Pouli i o opoziciji, sto je i logicno, a i na celom forumu je u top 10. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vilhelmina said:

 

Samo da napomenem, mada sad vise nije vazno. Ja sam ovaj topic i zamislila kao pricu o zabludama kod ljudi koji samo razmisljaju o emigraciji, za nju se pripremaju ili u nju upravo krecu. Zato sam je i postavila na Drustvu i razgovor je krenuo uopravo onako kako sam ga zamislila, jer su mu se prikljucili i ljudi koji zive u Srbiji. Pretpostavljala sam da ce se prebacivanjem na Dijasporu svesti na medjusobnu razmenu emigrantskih iskustava, sto se i desilo, ali sta da se radi.

 

Pa kad je vec tako, da se prikljucim 😊. Meni je sam odlazak tesko pao, ali ne zbog neceg drugog nego zato sto sam ostavljala roditelje koji su vec tada bili veoma bolesni. Ne i posebno stari, bar ne iz ovdasnje perspektive, jer su bili u ranim sedamdesetim, ali onda mi se i to cinilo. I zaista se desilo da su oboje umrli u naredne tri godine, i da ja nijednom od njih nisam bila ni na sahrani. Pravo ocajanje je krenulo na jedno nedelju dana pre samog odlaska, i zavrsilo se u avionu, negde iznad Poljske. Nikada nakon toga nisam osetila zelju da se vratim, ili se pokajala sto sam otisla. No nikada nisam osecala ni posebnu euforiju oko svega toga. Nekako je sve izgledalo neminovno i sasvim logicno, zivot se nastavio na drugom mestu, ali to je svakako bio i ostao moj zivot. Na osecanje da sam stranac sam se navikla jos za onih petnaest iznudjenih godina, koje sam provela u Srbiji, nakon sto sam, opet iznudjeno,  napustila mesto koje sam smatrala svojim domom. U medjuvremenu je negde nestala potreba da se ima takvo neko mesto, i danas ni na ovo ne gledam kao dom, niti postoji neko mesto za koje bih zelela da to postane. Uopste ne zelim da imam taj dom, da negde budem kod kuce. Valjda iz nekog potisnutog straha da ga opet ne izgubim, kao onomad pre trideset godina.

 

Zivim u velikom i lepom gradu, kojem poznajem ulice, znam kako dise, a zahvaljujuci sadasnjem poslu, zalazim u domove i zivote velikog broja razlicitih ljudi, pa mogu da ga sagledam i iz uglova koji nisu i nikada nece biti moji. Zahvalna sam na tome, ali i duboko svesna da tako necu moci da zivim kad prestanem da radim, jer ce mi tada ovaj grad postati preskup. Zato spremam neku kombinaciju s ex-yu, gde cu moci da opstanem sa zaradjenom penzijom, ali jos ne znam gde ce tacno biti. Kandidati su Makedonija i Hrvatska i za sada je mrtva trka izmedju njih. Resice se u narednih desetak godina, koliko je ostalo do trenutka kad cu morati da donesem tu odluku. U medjuvremenu odlazim tamo jednom ili dva puta godisnje. U Srbiju vise ne idem, ali mi je zanimljivo da saznam sta se tamo dogadja. Zato ovaj forum, a pratim i Vreme. Dobijem neku generalnu sliku i to mi je dovoljno.

 

Meni je Prag postao kuća posle jedno dve godine i tako će i da ostane. To je bio onaj osećaj, kad vidiš svetla grada, a baš tako izgleda Prag kad dolaziš iz pravca jugoistok autoputem, otvori se niska kotlina i imaš grad ispred sebe kao na dlanu. I onda je to samo došlo, vraćam se kući. Dobro, kenjam ja ovde povremeno kako ću sve da prodam i selimo se za peMziju u Bolzano, ali to je zayebancija, Prag nema alternativu.

 

@bold

 

To je uradio moj tast. Posle +25 godina u Beču gde je i sa taštom dočekao (austrijsku) penziju, vratio se u BG. Kao nema s kim da se druži, gde su mu ortaci da igra šah, nije pozorište na nemačkom prava stvar, trtemrte itd... Imali su prelep nov stančić u Stammersdorfu (Hauptmiete, gradski stan), Beč je po svim parametrima već godinama Top 3 mesto za život na planeti, ali deda zapeo... Tašta je bila protiv, no vratili su se. 

 

Elem, od ta dva ortaka za šah i špricer na keju jedan je počeo da se upišava još dok su bili u Beču a drugi se malo gubio... U roku od godinu dana po povratku su mu umrla oba. Da ne pričam da on nije bio svestan promene na sebi posle četvrt veka u normalnom društvu, postao je nekompatibilan u Srbiji. Shvatio je to brzo ali mu je trebalo par godina da to prizna naglas.

 

Mislim, yebeš to što možeš da platiš privatne klinike po Beogradu, da je ostao u Beču imao bi 3x bolju negu besplatno. Kao i gradski prevoz i još neke stvari. Da ne pričam o kvalitetu životne sredine, uslugama, bezbednosti, you name it.

 

Toliko o povratku, no go za mene. 

Link to comment
Share on other sites

 
Treci po posecenosti na sest PDFa. Poseceniji samo topici Vox Pouli i o opoziciji, sto je i logicno, a i na celom forumu je u top 10. 


Problem vidim u tome što se ovde ne govori o zabludama života u inostranstvu nego o idealizaciji takvog života. Kao da se nastavilo sa onom idealizacijon s prethodnog foruma gde su svi oni koji su ostali predstavljeni kao luzeri, ljudi koji se ne odriču svojih loših navika, primitivci, lenji da promene nešto u svom životu i uopšte oni koji se zadovoljavaju “mrvicama sa stola”. S druge strane, oni koji pišu (btw jedan te isti post) kao da su doživeli prosvetljenje, preskočili su dva veka, postavili / predstavili su se ovde kao moralni autoriteti onima tamo ali i nekim migrantima koji imaju malo realniju (barem se usuđuju da pričaju o svojim iskustvima) sliku. To da mi neko priča kako je život borba, da slušam jedno te isto o tome kako se treba usuditi, grabiti “jače, bolje, više”... to može da se čuje na bilo kom plaćenom predavanju.
Malo sam se zasitio tih priča. Mislim, nije ni važno. Možda je to važno nekima da pisanjem oslobodi sebe nekog pritiska svakodnevice, da dokaže sebi da živi bolje nego što realno živi (pri tome ne mislim na materijalno bogat nego duhovno bogat i kreativno inspirativan život; složićemo se da smo svi koji smo otišli rešili svoja egzistencijalna pitanja pa nema potrebe o tome raspravljati) ali ovu temu sam razumeo kao mesto gde će ljudi izneti iskustva ne o zabludama ljudi s Balkana njihovim životom tamo nego da dijaspora iznese stav spram svojih zabluda životom u zemlji u kojoj žive.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Uostalom, ja ni po čemu nisam jedinstven u tome. O svojim nekim utiscima, kroz refleksiju prošlosti podneblja koje je naselio je pisao jedan od najvećih intelektualaca ne samo Balkana nego i Evrope, Borislav Pekić, u svojoj knjizi “Sentimentalna povest Britanskog carstva”.
Ne mogu ni da zamislim šta bi mu se desilo da je svoje misli mogao da prenese na ovaj forum.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, melankolic said:

ovu temu sam razumeo kao mesto gde će ljudi izneti iskustva ne o zabludama ljudi s Balkana njihovim životom tamo nego da dijaspora iznese stav spram svojih zabluda životom u zemlji u kojoj žive.

 

Pa to je drugacije od onog sto je vilhelmina zamislila. Sad ljudi na razlicite nacine negde dospeju, mozda nisu ni razmisljali o tome previse (ono o cemu vilhelmina pise) da bi stvorili neke zablude, ali gde god da dodju tu je bilo tako i pre njih, a bice i posle, manje vise. Tako da je tu izbor ili prihvatiti, ili vratiti se ili se preseliti na trece mesto koje bi bilo blize necijem senzibilitetu.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

 

Pa to je drugacije od onog sto je vilhelmina zamislila. Sad ljudi na razlicite nacine negde dospeju, mozda nisu ni razmisljali o tome previse (ono o cemu vilhelmina pise) da bi stvorili neke zablude, ali gde god da dodju tu je bilo tako i pre njih, a bice i posle, manje vise. Tako da je tu izbor ili prihvatiti, ili vratiti se ili se preseliti na trece mesto koje bi bilo blize necijem senzibilitetu.

 

Čoveče, jasno je to oko izbora. Ne mora se to ponavljati iz posta u post (a i ne znam čemu to jer svako za sebe donosi odluku bez da mu neki anonimus soli pamet). Taj ko je ostao ostao je bez obzira šta ti ili bilo ko drugi s foruma mislio. Sabrao i oduzeo i rešio /-la da ostane / ode.

Zar je toliko teško realno promišljati i govoriti o konkretnim stvarima/ mestima a ne o tome što neko misli da ni po čemu nije bitan njegov dolazak jer će taj svet tamo tako funkcionisati i pre i posle njega? Imam utisak kao da neki ljudi (ne mislim na tebe konkretno) ni pre odlaska s Balkana nisu imali naviku previše da se udubljuju u detalje. Ono, da nađem posao, zaradim pristojnu platu, žena / muž i deca zadovoljni, ljudi nasmejani, ulice očišćene, bezbednost na nivou i meni više ne treba. Ok, možda tako neki misle ali ne svi.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, melankolic said:

Možda je to važno nekima da pisanjem oslobodi sebe nekog pritiska svakodnevice, da dokaže sebi da živi bolje nego što realno živi 

 

 

Rekla bi da bi se pisanje o zabludama kako si ti zamislio takodje moglo shvatiti na taj nacin.

 

Ako ces zapravo, ja ljudima u Srbiji ne zameram manjak vrednoce koliko im zameram sto su dopustili i jos uvek dopustaju neke stvari olako, bez stvarnog otpora i sto frustraciju ispustaju u pogresnom smeru vec tri decenije. Svoj deo vaspitnih sam dobila, videla da sam manjina, i put pod noge. Nije da nisam pruzila otpor. Sto bi rekao Bebek posle nekog koncerta. Bolje nije moglo.

 

Moj licni blesimetar kojim merim da li je nesto meni dobro je marginalni pomak u odnosu na prethodnu tacku. Tudjim zivotima se ne bavim, ni ti ih procenjujem iz svog ugla. Ako ne mogu da pomognem, odmoci necu sigurno.

 

@ibiza1Necu da menjam nick, omaz Stulicu 😀.

 

Za jednog melankolika donosis sud  kao revolveras. Sta je lose biti zadovoljan jednim obicnim zivotom ili ma cime sto nekoga cini srecnim? 

 

Nekako dok god budemo posprdno gledali na tudju srecu, mozemo biti sigurni da nas ono lose sa Balkana nije napustilo. Imamo mi nekih jako dobrih osobina koje su upravo i razlog da su neki uspeli da izvuku sebe.

 

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

 
Rekla bi da bi se pisanje o zabludama kako si ti zamislio takodje moglo shvatiti na taj nacin.
 
Ako ces zapravo, ja ljudima u Srbiji ne zameram manjak vrednoce koliko im zameram sto su dopustili i jos uvek dopustaju neke stvari olako, bez stvarnog otpora i sto frustraciju ispustaju u pogresnom smeru vec tri decenije. Svoj deo vaspitnih sam dobila, videla da sam manjina, i put pod noge. Nije da nisam pruzila otpor. Sto bi rekao Bebek posle nekog koncerta. Bolje nije moglo.
 
Moj licni blesimetar kojim merim da li je nesto meni dobro je marginalni pomak u odnosu na prethodnu tacku. Tudjim zivotima se ne bavim, ni ti ih procenjujem iz svog ugla. Ako ne mogu da pomognem, odmoci necu sigurno.
 
Necu da menjam nick, omaz Stulicu [emoji3].
 
Za jednog melankolika donosis sud  kao revolveras. 
 
 
 


Ponavljam: ovde nije tema život ljudi u Srbiji, šta smo želeli da nam se desi tamo pa smo shvatili da smo u manjini nego zablude života tamo gde živimo (neko kraće, neko duže, a nečija deca od rođenja, nebitno). Pada se opet u neku drugu patetiku, kao, ne treba ni odlaziti tamo, nemaš zbog koga, zadovoljan sam ovim ovde ...
Jasno je da su ljudi koji su otišli tražili od života nešto drugo. Sva sreća pa su uspeli da odu i ostanu. Mnogo je više onih koji su hteli ali nisu mogli da ostanu tamo gde su otišli ili nisu uopšte uspeli ni da odu.
Nema potrebe da spominjemo ljude u Srbiji ako se već izjašnjavamo da se osećamo kao stranci kada odemo tamo.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, melankolic said:

Kao da se nastavilo sa onom idealizacijon s prethodnog foruma gde su svi oni koji su ostali predstavljeni kao luzeri, ljudi koji se ne odriču svojih loših navika, primitivci, lenji da promene nešto u svom životu i uopšte oni koji se zadovoljavaju “mrvicama sa stola”.

 

;Moje pominjanje Srbije je bilo nadovezivanje na ovu recenicu iz tvog posta.

 

14 minutes ago, melankolic said:

Nema potrebe da spominjemo ljude u Srbiji ako se već izjašnjavamo da se osećamo kao stranci kada odemo tamo.

 

Ovde te ne razumem uopste.

 

14 minutes ago, melankolic said:


Nema potrebe da spominjemo ljude u Srbiji ako se već izjašnjavamo da se osećamo kao stranci kada odemo tamo.

 

Ta osecanje biti "stranac" je pocelo mnogo pre selidbe. Verovatno je sada nesto malo vece zbog nekih navika, ali to je mesto gde sam prozivela dobar deo zivota pa cu ga svakako pominjati, ako mi se pominje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vilhelmina said:

Zahvalna sam na tome, ali i duboko svesna da tako necu moci da zivim kad prestanem da radim, jer ce mi tada ovaj grad postati preskup. Zato spremam neku kombinaciju s ex-yu, gde cu moci da opstanem sa zaradjenom penzijom, ali jos ne znam gde ce tacno biti. Kandidati su Makedonija i Hrvatska i za sada je mrtva trka izmedju njih. Resice se u narednih desetak godina, koliko je ostalo do trenutka kad cu morati da donesem tu odluku. U medjuvremenu odlazim tamo jednom ili dva puta godisnje. U Srbiju vise ne idem, ali mi je zanimljivo da saznam sta se tamo dogadja.

 

Mnogi su u toj situaciji. Koliko sam shvatila tebi je Srbija bila prolazna stanica nakon izbeglistva zbog rata, nemas neke dublje korene tamo. Ovo boldovano nije los izbor ako si poreklom odatle, Hrvatska je uvezana za zapadom, a i Makedonija ce biti sto je dobro iz prakticnih razloga, transfer novca i tako to. Kakva je opsta sigurnost zivljenja za ljude kao ti (ako si iz Hrvarske), ti to bolje znas.

Edited by Plavi Golub
dopuna
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, melankolic said:

Ključno pitanje: ako ti je lepo tu gde si, zašto imaš potrebu da spominješ ljude i mesta koji ti nisu bili po tvom “senzibilitetu” ?

 

Iz jednostavnog razloga jer mi tamo zivi deo vrlo bliske porodice za koju se brinem i to sa razlogom, a i ponesto preostalih prijatelja. Inace tih kojima neke stvari nisu bile po "senzibilitetu" ima od pocetka 'devedesetih par stotina hiljada verujem. A to sto me pitas, i AV bi me verovatno tim tonom pitao.

 

Bas si cudan lik, onako preformatiran.

Edited by Plavi Golub
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Pa to je drugacije od onog sto je vilhelmina zamislila. Sad ljudi na razlicite nacine negde dospeju, mozda nisu ni razmisljali o tome previse (ono o cemu vilhelmina pise) da bi stvorili neke zablude, ali gde god da dodju tu je bilo tako i pre njih, a bice i posle, manje vise. Tako da je tu izbor ili prihvatiti, ili vratiti se ili se preseliti na trece mesto koje bi bilo blize necijem senzibilitetu.

 

Stvarno je sad nebitno sta sam mislila, ali da otklonim svaku dilemu, jedna od opcija je bila da topic nazovem "´ladno, al´standard". Problem je sto bi onda mnogi shvatili da je prica iskljucivo o Skandinaviji, pa sam ga nazvala drugacije. Ali ta recenica je odlicna ilustracija za ono o cemu sam zelela da se prica. Verujem da svi znaju scenu iz Lepa sela lepo gore, kad Dragan Petrovic to izgovara u vidu sopstvenog monologa, sedeci u onom kamionu pored sofera. Dakle, on sam pita "kako je kod vas u Svedskoj" i niti ne pokusava da dobije odgovor od coveka kojem se obraca, vec sam odgovara ono cuveno "´ladno jel´da... al´standard, jbg". Covek zna, ne vredi mu bilo sta objasnjavati. E, na to sam mislila. I jos sam mislila da bi to moglo da bude zanimljivo i drugima, jer ta prica je prisutna i vrlo aktualna u gotovo svim porodicama u Srbiji, na ulici, u medijima, u kafanama, na radnim mestima, u skolama i fakultetima...

No jos jednom, stvarno je nebitno sto je otislo u drugom pravcu. bilo bi suvisno i sasvim nepotrebno je da sirimo diskusiju na tu temu.

Link to comment
Share on other sites

Misle da ce naci ostatke "socijalizma"? Jesi li se ti kad nasla ozbiljno u ulozi savetnika, dobronamernog sa svim pro i contra razlozima? Ako ti to nije neko stvarno bilzak to je :hammer:.  Pre bih pristala da me sutnu u orbitu u onoj Gagarinovoj lopti.

 

Ako cemo onako ugrubo, prosecnom stanovniku Balkana, mentalitetski vise pase Nemacka (navike u slobodno vreme), a i vece su sanse za populaciju koja radi fabricke ili gradjevinske poslove da nadje nesto posto Nemci imaju deo proizvodnje na svom tlu mada i to sve manje (sele ka Poljskoj, Ceskoj i Slovackoj). Mozda su plate apsolutno vece u Skandinaviji, ali je odnos plate i cene bolji u Nemackoj. Za IT i zdravstvo i neka specificna zanimanja verovatno je Skandinavija jos uvek OK. Znam da se dosta Nemaca selilo u Skandinaviju da bi zene radile, zato sto nemacki poreski sistem, a i infrastruktura naklonjen porodici gde zena ostaje u kuci, tj nema ozbiljnijih ambicija u vezi sa poslom.

 

A ovo dole to je u stilu Bilija Pitona, ilovaca, sta da se radi. Moglo je da bude i gore, ladno, al' bez standarda.

 

27 minutes ago, vilhelmina said:

"´ladno jel´da... al´standard, jbg".

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alberto.ascari said:

 

@bold

 

To je uradio moj tast. Posle +25 godina u Beču gde je i sa taštom dočekao (austrijsku) penziju, vratio se u BG. Kao nema s kim da se druži, gde su mu ortaci da igra šah, nije pozorište na nemačkom prava stvar, trtemrte itd... Imali su prelep nov stančić u Stammersdorfu (Hauptmiete, gradski stan), Beč je po svim parametrima već godinama Top 3 mesto za život na planeti, ali deda zapeo... Tašta je bila protiv, no vratili su se. 

 

Elem, od ta dva ortaka za šah i špricer na keju jedan je počeo da se upišava još dok su bili u Beču a drugi se malo gubio... U roku od godinu dana po povratku su mu umrla oba. Da ne pričam da on nije bio svestan promene na sebi posle četvrt veka u normalnom društvu, postao je nekompatibilan u Srbiji. Shvatio je to brzo ali mu je trebalo par godina da to prizna naglas.

 

Mislim, yebeš to što možeš da platiš privatne klinike po Beogradu, da je ostao u Beču imao bi 3x bolju negu besplatno. Kao i gradski prevoz i još neke stvari. Da ne pričam o kvalitetu životne sredine, uslugama, bezbednosti, you name it.

 

Toliko o povratku, no go za mene. 

 

Pobogu, nije mi ni na kraj pameti da igram sah sa zemljacima 😂.

Uopste se ne radi o povratku. U istom tom postu sam objasnila da ja i ne znam gde bih se to vracala, cak i kad bih htela. Ima drugih razloga, zbog kojih planiram kombinaciju s ex-yu kad odem u penziju, ali nijedan nije ni blizu tog sto si ti opisao.

Prvo i osnovno, Svedska prolazi kroz proces reforme penzionog sistema, sto ce trajati jos par decenija dok se ne stigne do cilja. Cilj je da sve penzije budu u potpunosti zaradjene, ali to ne biva preko noci. Zato u ovom prelaznom periodu razlicite generacije odlaze u penziju pod razlicitim uslovima. Moglo bi se reci da je ta reforma nekom majka, a nekom maceha. Za moju generaciju, buduca penzija ce se sastojati od onog sto do dana odlaska osoba uspe da zaradi i od garantovanog dela. Garantovani deo sluzi da ljudi cije su ranije uplate za penziju odlazile u budzet, a ne kao danas u fondove, ne bi trpeli stetu. Taj garantovani deo je trenutno oko 800 eura za one koji su u trenutku penzionisanja ziveli u swe najmanje 40 godina, i srazmerno manje za one koji su tu krace vreme. U mom slucaju ce zivotni staz ovde biti 25 godina, a radni 24. Zato cu ukupno u prvih pet godina dobijati oko 800 eura, isto onoliko kao i neko ko je samo ziveo ovde 40 godina i nikad nije radio, a kasnije nesto manje od toga. Dodatni problem mi je i sto mi je prvih desetak godina ovde i prihod bio znatno manji nego sto je danas, pa je jasno da ce to biti prilicno mizerna penzija. No naravno, ovo je Svedska, pa i za to postoji resenje. Ljudi cije penzije ne dostizu egzistencijalni minimum, imaju pravo na razlicite vidove socijalne pomoci. ali tada nisi slobodan covek, jer moras da boravis ovde, ne smes duze da odsustvujes i moras da polazes racune o tome sta radis. To ne zelim i zato nameravam da deo godine provodim tamo gde ce mi zivot biti jeftiniji, i naravno da ce to biti zimski period, jer ovdasnja hladnoca i mrak uopste nisu prijatni. Neku alternativu tome ne vidim, a i ne mislim da je ovako lose, bar dok sam zdrava. Kad to vise ne budem, nece biti dileme gde cu se leciti.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Plavi Golub said:

Misle da ce naci ostatke "socijalizma"? Jesi li se ti kad nasla ozbiljno u ulozi savetnika, dobronamernog sa svim pro i contra razlozima? Ako ti to nije neko stvarno bilzak to je :hammer:.  Pre bih pristala da me sutnu u orbitu u onoj Gagarinovoj lopti.

 

Ako cemo onako ugrubo, prosecnom stanovniku Balkana, mentalitetski vise pase Nemacka (navike u slobodno vreme), a i vece su sanse za populaciju koja radi fabricke ili gradjevinske poslove da nadje nesto posto Nemci imaju deo proizvodnje na svom tlu mada i to sve manje (sele ka Poljskoj, Ceskoj i Slovackoj). Mozda su plate apsolutno vece u Skandinaviji, ali je odnos plate i cene bolji u Nemackoj. Za IT i zdravstvo i neka specificna zanimanja verovatno je Skandinavija jos uvek OK. Znam da se dosta Nemaca selilo u Skandinaviju da bi zene radile, zato sto nemacki poreski sistem, a i infrastruktura naklonjen porodici gde zena ostaje u kuci, tj nema ozbiljnijih ambicija u vezi sa poslom.

 

A ovo dole to je u stilu Bilija Pitona, ilovaca, sta da se radi. Moglo je da bude i gore, ladno, al' bez standarda.

 

 

 

Ne vidim cemu ovaj ton? Objasnila sam, uopste nije bitno da li je ladno al standard, ladno bez standarda ili standard bez ladnog. Poenta je u tome sto tip sam pita i sam odgovara. Valjda pitas kad nesto ne znas, pa cekas da ti onaj koga si pitao odgovori.

Ali moze se znati i bez da se pita. Evo gore tebe, koja nikad nikom i nista ne sugerises, gde siris zablude 😉. Skandinavske zemlje (dakle, Svedska i Norveska) se vrlo razlikuju, a ako dodas i ostale tri nordijske, sarenilo je jos vece. Definitivno, zdravstveni radnici u Svedskoj su lose placeni, to ovde i ptice na grani znaju. Za IT je tesko reci, jer su razlike unutar sektora velike.

 

Sto se tice savetovanja drugih, nije to samo kad te neko pita da li da se seli ili da ostane gde je. Niko normalan nece tako nesto ni pitati, a ni odgovarati na takvo pitanje. Ljudi pitaju konkretne stvari, npr kakve su sanse za posao medicinske sestre sa srpskim obrazovanjem u Svedskom. Naravno da cu reci da su nikakve, zasto bih ikoga zamajavala, ako vec znam koja pravila vaze i kako se primenjuju? Doduse, niko me to nije pitao, bar ne direktno, jer ljudi u Srbiji znaju da je ovde manjak sestara, da ih jedva cekaju, dele boravisne i radne dozvole sakom i kapom, i placaju suvim zlatom.

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, vilhelmina said:

Ne vidim cemu ovaj ton? Objasnila sam, uopste nije bitno da li je ladno al standard, ladno bez standarda ili standard bez ladnog. Poenta je u tome sto tip sam pita i sam odgovara. Valjda pitas kad nesto ne znas, pa cekas da ti onaj koga si pitao odgovori

 

Sta nije u redu sa tonom? Sta je sa vama ljudi onako an zeneral na ovoj temi? Mnogo cudnih vibracija onako bez razloga, ili sam ja zaglupila.

 

Ja sam napisala ugrubo i nisam nikom delila savete. Napisala verovatno OK. Na to moje verovatno OK, napisano na nekom forumu niko ne pakuje kofere i bukira kartu. A IT ovci se sele sa potpisanim ugovorom u dzepu.

 

Tesko je drugom davati savete, nisu svi ljudi spremni da prodju kroz poprilicno nekonformne situacije koje prate svaku emigraciju, pa taman sve bilo super sredjeno unapred. Tip ne pita da bi cuo stvarno kako je da bi se preselio, nego provocira da vidi imali se para i kako stoji, taj koga pita, sa parama. To je prava svrha tog pitanja, pod*ebavanje. Ima se, moze se. Taj ko hoce da se seli on se seli bez pitanja, pa se malo olupa ko i svi i nadje  neko svoje mesto.

 

 Ja mogu da dam relevantan savet samo nekome iz moje struke i to uze specijalnosti, sto sam i radila u realnom zivotu, ukljucujuci i neke preporuke. Na forumu o tome ne zelim da pisem, imam svoje razloge.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...