Jump to content

Zablude o zivotu u inostranstvu


vilhelmina

Recommended Posts

28 minutes ago, zoran59 said:

Moze i obrnuto - svuda mu je dobro a radoznao je pa hoce da proba jos...

 

Ne kazem, ali meni je to velika gnjavaza, selidba itd, plus nisam komunikativan da nadjem novo drustvo, a zivjeti sam je meni totalno neprivlacno.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 5/20/2019 at 8:15 AM, Amigo said:

 

Ne kazem, ali meni je to velika gnjavaza, selidba itd, plus nisam komunikativan da nadjem novo drustvo, a zivjeti sam je meni totalno neprivlacno.

Cuj, sad gnjavaza. Menjas nickove, ko carape, a ovde problem da se preselis 500 milja. :P

Link to comment
Share on other sites

:cigar:

Ponovo prelistah postove i ne videh da je iko napomenuo, jednu od velikih zabluda, a to je da ce se obogatiti i da pare padaju s'neba. Naravno figurativno govoreci. Na izvoru, govorim za Srbiju, vlada misljenje da se svi obogate u emigraciji, a u sustini, samo se podesi bias sume novca koja je u opticaju.

Daklem ne obogacuje se u emigraciji, samo se mnogo lakse i "bolje" zivi. Ne planira se 6 meseci kupovina televizora, ili masine za ves. :)

Link to comment
Share on other sites

Sigurnost i koliko tolika izvesnost je za mene ona vrsta bogatstva zbog koje sam emigrirao... stečena količina novca/prihoda je relativna stvar, jer šta je tvoje, a šta pripada onome kod koga si se zadužio (kuća, kola itd)? Ako si racionalan na kraju se sve poravna i ako imaš sreće da doživiš penziju ostane ti clean sheet i preko toga. Čini mi se da danas taj mit o lakoj lovi zaradjenoj u pečalbi polako isčezava prosto zbog toga što su informacije danas svima dostupne... količina iskustava i saveta dostupnih na internetu i ostalim medijima je beskrajna. Kad sam bio u domaji letos posle deset godina, ljude je mnogo više interesovalo kako fercera sistem i koliko ostane $$$ za životne potrebe, nego da li može da se mazne velika kinta na brzinu. Mislim da su se ljudi u Srbiji uželeli normalnosti, a ne bogatstva

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kolbas said:

Sigurnost i koliko tolika izvesnost je za mene ona vrsta bogatstva zbog koje sam emigrirao... stečena količina novca/prihoda je relativna stvar, jer šta je tvoje, a šta pripada onome kod koga si se zadužio (kuća, kola itd)? Ako si racionalan na kraju se sve poravna i ako imaš sreće da doživiš penziju ostane ti clean sheet i preko toga. Čini mi se da danas taj mit o lakoj lovi zaradjenoj u pečalbi polako isčezava prosto zbog toga što su informacije danas svima dostupne... količina iskustava i saveta dostupnih na internetu i ostalim medijima je beskrajna. Kad sam bio u domaji letos posle deset godina, ljude je mnogo više interesovalo kako fercera sistem i koliko ostane $$$ za životne potrebe, nego da li može da se mazne velika kinta na brzinu. Mislim da su se ljudi u Srbiji uželeli normalnosti, a ne bogatstva

Deluje mi kao i moje iskustvo, kad smo dolazili, ali pre 20g. Svi su bili excited da se tamo zeleno bere sa grane. :)

Nisam prosle godine obracao paznju, ali mi se i dalje cini da se veruje da pare padaju s'neba.

 

Znas onaj komentar, kad se prica o ceni necega. Sta je za tebe $1000. :)

Edited by mrd
dodao komentar.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Znas onaj komentar, kad se prica o ceni necega. Sta je za tebe $1000. 🙂

Mislim da ta zabluda jos uvek postoji, cesto kao posledica prica samih emigranata koji vole da ulepsavaju svoj "uspeh" ili da se razbacuju sa parama u poseti.

Neki da bi se dokazivali (gipsani lavovi) a neki jer se od njih to prosto ocekuje (opet se vracamo na zabludu) a ne mogu da izdrze taj pritisak.

 

Sa druge strane imas i ovakve price nekih koji su odlucili da se vrate, pa pricaju kako je zivot u emigraciji nehuman, kako su domaci hladni, nemaju zivot, pa i deca nemaju slobodu :classic_biggrin:

 

Zablude o zivotu u inostranstvu nisu samo posledica gledanja filmova, i wishful thinking nego i ucestvovanja emigranata u potvrdjivanju ili vodjenju u zabludu.

Link to comment
Share on other sites

Neki naš u Sidneju, kada ode u Srbiju, razbacuje se parama, njegov brat (ili rođak) ga upita što ne pozove nekoga u posetu da se nauživa mesec dana kod njega. Pozva on nekog mladića, bratovog sina mislim.

Dođe on a ovaj živi u Fairfieldu, predgrađu Sidneja sat vremena vozom a dva sata kolima. Zimi se tu struže led sa vetrobrana kola, potpuno drugačija klima od Sidneja. Ono što je on pričao da mu je svakodnevnica (Opera, plaže, luka) bio je jednom u životu, da se slika, nije znao ni kojim vozom da dođe do tamo.

 

Jednom, taj mladić što je bio u poseti, da uđe u WC, kad ono, on, zaklopio klozetsku šolju, seo na nju i sa pakpapira jede parizer i hleb. Sakrio se da ne mora sa njim da podeli.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, srbija do tokija said:

Neki naš u Sidneju, kada ode u Srbiju, razbacuje se parama,

Moj burazer odustao od odlazaka u SR, nije bio tamo godinama, a moze, kaze zadnji put me kostalo X dolara, svi su ocekivali da placam levo i desno, da sam neki "burzuj" - to je bilo protiv njegovih uverenja, i odlucio da ne ide. Ne oseca potrebu da dokazuje nesto, a nece da trpi pritisak ocekivanja. Jednostavno - nema potrebu za potvrdjivanjem na takav nacin.

 

Potpuno ga podrzavam u takvoj odluci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovaj gore postavljeni video, koliko god se neki ne slagali, sto je sasvim normalno, je ipak jedno iskustvo i to je nemoguce pobiti.

Generalno zivot u Americi nije nesto sto bih ja pozelio bilo kome, osim ako nemas puno pari, pa cak i onda je diskutabilno.

Posebno ugrozena vrsta su tinejdzeri koji nisu prispjeli nigdje, prakticno sve im je zabranjeno. Ono sto su nama bili najljepsi dani, njima je najgori period u zivotu i jedva cekaju da postanu punoljetni samo zato da postanu slobodni.

Ko voli pare i misli da je to najvaznije u zivotu i ko to moze da ostvari onda je Amerika sjajna zemlja, ko zeli da radi da bi zivio, a ne da zivi da bi radio, to nije za njega/nju.

Kanada je slicna, mozda malo bolja, jer je ima vise socijale, pa je samim tim i manje stresa, ali isto tako zivot, posebno u velikim mega gradovima, kao Toronto, je po meni jako slabog kvaliteta. NIsta neobicno nije da se provodi dnevno 2-3 sata u putovanju do posla, tako da radni dan traje najmanje do 6 navece, a ne rijetko i do 7, kao sto rece rahmetli Ekrem, Kuca poso, poso kuca. Koliko god to bila zajebancija, isto tako je i istina. Vikend ide za kupovinu, neku aktivnost, da covjek iskoristi to vrijeme i proleti za cas.

Jako je skupo zivjeti sam, tako da se stanovi dijele sa nekim i obavezno ne reci da zivis sa nekim, nego da dijelis stan. Da se vratim sada u mladost i da dijelim stan sa svojim najboljim drugom, nema sanse.

Godisnji odmori su generalno jako mali, sedam dana na Karibima, mozda odlazak u postojbinu, sto je obicno daleko od odmora itd. U mojoj firmi uzeti vise od 2 sedmice je potrebno posebno odobrenje od VP (Vice President), znaci nije pozeljno uzimati duze od dvije sedmice u komadu, sto je opet super za neke ljude koji rade u Americi i u pedesetim imaju i dalje samo jednu sedmicu godisnjeg, mislim katastrofa.

Cinjenica da jako dosta ljudi masta da bude penzioneri negdje drugdje, govori dosta o kvalitetu zivota, za neke je cak nemoguce da ostanu tu gdje jesu sada, jer ce kao penzioneri biti siromasni i brojace svaki cent.

Do nekih promjena mislim da ce morati doci.

Edited by Amigo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Amigo said:

Znaci nece da ide u Srbiju, da ne bi platio nekom tamo pice. :smiley33:

:classic_huh: Ti mislis da neko voli da bude tretiran kao novcanik?

 

6 minutes ago, Amigo said:

 

Ko voli pare i misli da je to najvaznije u zivotu i ko to moze da ostvari onda je Amerika sjajna zemlja, ko zeli da radi da bi zivio, a ne da zivi da bi radio, to nije za njega/nju.

 

A oni koji vole da izgrade karijeru, i vole ono sto rade, pa im je posao deo zivota u kome nalaze zadovoljstvo, gde su oni u ovom tvom opisu? Ili oni sto vole red i organizovano drustvo....

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

:classic_huh: Ti mislis da neko voli da bude tretiran kao novcanik?

 

To je samo kako gledas na stvari, ja ako castim raju, to je za mene zadovoljstvo. Kao kada nekom poklonis nesto za rodjendan, covek mora da uziva u davanju, kao i u primanju.

 

2 minutes ago, Angelia said:

A oni koji vole da izgrade karijeru, i vole ono sto rade, pa im je posao deo zivota u kome nalaze zadovoljstvo, gde su oni u ovom tvom opisu? Ili oni sto vole red i organizovano drustvo....

 

Pa to je ta prva kategorija, ziveti da bi radili. Meni je sasvim jasno da je to sve za tebe raj na zemlji, ali dopusti da postoje ljudi koji imau drugacije poglede na svet.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

:classic_huh: Ti mislis da neko voli da bude tretiran kao novcanik?

 

A oni koji vole da izgrade karijeru, i vole ono sto rade, pa im je posao deo zivota u kome nalaze zadovoljstvo, gde su oni u ovom tvom opisu? Ili oni sto vole red i organizovano drustvo....

Izlisno je raspravljati sa lenivcima koji sebe uzdizu iznad svojih domacina, noseni mislju da su bolji sto su to sto jesu. Takodje je problem debatovati o mentalitetu piva ispred prodavnice i nerazumevanja da neko ne zeli da potrosi svoju platu u kafani svakog 30 u mesecu, ne vodeci brigu o svojoj porodici. Ipak postoje neke stvari koje su jako vazne.

 

Uzgred budi receno, postoje poslovi gde zaposleni po defaultu imaju preko 3 meseca odmora, ali kako to nekome ko je sebe nazvao Amigo objasniti? Neko kao:



A word to jokingly/abusingly refer to the hispanic race. Usually it means friend but in this way it is meant to make fun of their heritage...I guess you can call it sorta a derogative word if used the wrong way.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

Uzgred budi receno, postoje poslovi gde zaposleni po defaultu imaju preko 3 meseca odmora, ali kako to nekome ko je sebe nazvao Amigo objasniti? Neko kao:

 

 

Verujem da postoje i takvi poslovi, ali ne verujem da je takvih poslova vise od 0.1%, tako da mogu samo kao neki izuzetak da potvrde pravilo da su godisnji odmori u USA nesto sto ne bih nikome pozeleo, zar ne?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Ovaj gore postavljeni video, koliko god se neki ne slagali, sto je sasvim normalno, je ipak jedno iskustvo i to je nemoguce pobiti.

Generalno zivot u Americi nije nesto sto bih ja pozelio bilo kome, osim ako nemas puno pari, pa cak i onda je diskutabilno.

Posebno ugrozena vrsta su tinejdzeri koji nisu prispjeli nigdje, prakticno sve im je zabranjeno. Ono sto su nama bili najljepsi dani, njima je najgori period u zivotu i jedva cekaju da postanu punoljetni samo zato da postanu slobodni.

Ko voli pare i misli da je to najvaznije u zivotu i ko to moze da ostvari onda je Amerika sjajna zemlja, ko zeli da radi da bi zivio, a ne da zivi da bi radio, to nije za njega/nju.

Kanada je slicna, mozda malo bolja, jer je ima vise socijale, pa je samim tim i manje stresa, ali isto tako zivot, posebno u velikim mega gradovima, kao Toronto, je po meni jako slabog kvaliteta. NIsta neobicno nije da se provodi dnevno 2-3 sata u putovanju do posla, tako da radni dan traje najmanje do 6 navece, a ne rijetko i do 7, kao sto rece rahmetli Ekrem, Kuca poso, poso kuca. Koliko god to bila zajebancija, isto tako je i istina. Vikend ide za kupovinu, neku aktivnost, da covjek iskoristi to vrijeme i proleti za cas.

Jako je skupo zivjeti sam, tako da se stanovi dijele sa nekim i obavezno ne reci da zivis sa nekim, nego da dijelis stan. Da se vratim sada u mladost i da dijelim stan sa svojim najboljim drugom, nema sanse.

Godisnji odmori su generalno jako mali, sedam dana na Karibima, mozda odlazak u postojbinu, sto je obicno daleko od odmora itd. U mojoj firmi uzeti vise od 2 sedmice je potrebno posebno odobrenje od VP (Vice President), znaci nije pozeljno uzimati duze od dvije sedmice u komadu, sto je opet super za neke ljude koji rade u Americi i u pedesetim imaju i dalje samo jednu sedmicu godisnjeg, mislim katastrofa.

Cinjenica da jako dosta ljudi masta da bude penzioneri negdje drugdje, govori dosta o kvalitetu zivota, za neke je cak nemoguce da ostanu tu gdje jesu sada, jer ce kao penzioneri biti siromasni i brojace svaki cent.

Do nekih promjena mislim da ce morati doci.

 

Ako ovo cita neko ko razmislja o emigraciji ……… treba reci da je ovo prica coveka koji je obozavao ono sto je ostavio za sobom, odnosno prica coveka koji nije otisao sto je hteo, vec sto je morao. Samim tim potpuno legitimno. Kao I ono gore koje je iznela drugarica seljanka iz Zemuna, a koje se ne moze ni gledati duze od minut, jer je jednostavno nenormalno.

 

Ta prica je potpuno drugacija ako vam je prica neko ko je pobegao glavom bez obzira od "zivota bez stresa i sa puno zabave" u bivsim nam drzavama, takvi su nasli sve ono sto su trazili, a za povremene posete domovini, tj, egzoticnim destinacijama :classic_biggrin: uvek se nadje vremena I novca, mada ce takve posete biti sve redje :classic_tongue:. Vrlo cesto cete ih zapravo ukinuti, posebno kome je jedini razlog odlaska roditelji kao u mom slucaju.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Da quotujem jednu od meni najmilijih osoba na svetu, mog mladjeg sina:

Zasto bi neko isao u Srbiju, ako tamo nema rodbinu?

Dete poludelo od silne zabave teenagera, Nike patika, G-shock satova, Samsung mobilnih id. 

Nece dete da se folira da ima, hoce da ima.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

prica coveka koji nije otisao sto je hteo, vec sto je morao.

 

Tacno, to je velika razlika, ja ne bih nikada otisao da nisam morao. Cak zavidim forumasima poput Konstantina ili Vjekoslava, ali sta da se radi, kada sam vec ovde onda pokusavam da imam zivot sto bolji, da iskoristim one stvari koje mi se svidjaju. Da neko pogresno ne shvati, ja volim i cenim mnoge stvari ovde. Nigde nije sve crno-belo.

Link to comment
Share on other sites

Moja ćerka, 15 godina, polako počela da ostavlja tatu za vikend aktivnosti. Ide sa društvom na ručak u AEON mega mall (azijski ekvivalent Walmart) tu se druže, ima i Starbucks i 12 bioskopskih sala, idu na filmove.

 

Ona ne zna, naravno da neću ni da joj kažem, da sam ja u njenim godinama već pušio cigarete, napijao se i imao seksualna iskustva sa vršnjakinjama.

Pa ko god kaže da su danas deca manje sposobna od nas  - u pravu je.

Ona su što opeva Britney Spears, beše li to ona?  "over protected".

 

Na mom sajtu jedan je član imao potpis: "Happy childhood, the worst preparation for life". I danas mi odzvanja ta njegova tvrdnja, mada se sa njom debelo ne slažem

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, srbija do tokija said:

Moja ćerka, 15 godina, polako počela da ostavlja tatu za vikend aktivnosti. Ide sa društvom na ručak u AEON mega mall (azijski ekvivalent Walmart) tu se druže, ima i Starbucks i 12 bioskopskih sala, idu na filmove.

 

Ona ne zna, naravno da neću ni da joj kažem, da sam ja u njenim godinama već pušio cigarete, napijao se i imao seksualna iskustva sa vršnjakinjama.

Pa ko god kaže da su danas deca manje sposobna od nas  - u pravu je.

Ona su što opeva Britney Spears, beše li to ona?  "over protected".

 

Na mom sajtu jedan je član imao potpis: "Happy childhood, the worst preparation for life". I danas mi odzvanja ta njegova tvrdnja, mada se sa njom debelo ne slažem

Cuti i uzivaj, dok hoce da bude s'vama. Dodje vreme, kad postanemo dosadni. :)

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Amigo said:

 

To je samo kako gledas na stvari, ja ako castim raju, to je za mene zadovoljstvo. Kao kada nekom poklonis nesto za rodjendan, covek mora da uziva u davanju, kao i u primanju.

 

Ne to nije cascavanje raje, to je iskoriscavanje - ja uzivam u davanju kad hocu nekom da dam, ne kad je iznudjeno jer "sta je tebi 1,000$'

 

7 hours ago, Amigo said:

 

Verujem da postoje i takvi poslovi, ali ne verujem da je takvih poslova vise od 0.1%, tako da mogu samo kao neki izuzetak da potvrde pravilo da su godisnji odmori u USA nesto sto ne bih nikome pozeleo, zar ne?

Pa ostavis nama koji nismo morali, nego zeleli da odemo da nam taj zivot odgovara 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Ne to nije cascavanje raje, to je iskoriscavanje - ja uzivam u davanju kad hocu nekom da dam, ne kad je iznudjeno jer "sta je tebi 1,000$'

 

Ne razumem samo odakle vadite ovakve primere, ko jos trazi  hiljadu dolara. Kod tebe Angelia sve nesto nenormalno :smiley33:

 

4 hours ago, Angelia said:

 

Pa ostavis nama koji nismo morali, nego zeleli da odemo da nam taj zivot odgovara 

 

Ja ne branim nikome nista, najvaznije je da je covek sretan, sad sto mi imamo razlicite poglede sta je sreca, je drugo pitanje.

 

Eto za @mrd je sreca G-Shock sat (koji btw ja imam i to su mi najgluplje bacene pare, cak ga ni ne nosim), Nike patike i Samsung telefon, za mene to veze nema sa srecom, 100 ljudi, 100 cudi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...