Jump to content

NBA 2019/2020 - North remembers


Squabbit

Titula  

57 members have voted

  1. 1. Titula



Recommended Posts

10 minutes ago, gggggggg said:

igraci vladaju ligom a ne governori. ovi drugi su i ovako vec izgubili puno para sa ovim virusom i ako dodje opet do lockouta opet ce ovi drugi vise gubiti. 

Vlasnici su u mnogo boljem polozaju nego igraci ako dodje do potencijalnog lockouta i pregovora oko novog ugovora. Ljudi nisu svesni koliki procentat igraca ne moze da priusti da ne prima platu par meseci a kamoli celu sezonu.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Nema NBA na pet godina, kakvo drugo resenje se moze naci. Za sledecu sezonu se ne zna ni kada ce poceti, a sada povodom ove situacije, ne isplati im se ni da pocinju, kada ce opet da je suspenduju, nakon novog slucaja ubistva Afroamerikanca. Liga se pretvara u cirkus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Upravo ovo sto kaze Radalek. Nisu svi igraci imovinskog stanja kao LeBron/Chris Paul.

 

Uostalom, vlasnici uvek (potencijalno) mogu da svoj kapital prebace u drugu granu privrede umesto sportsko-zabavne.

Ne bi im bilo bezbolno, ali bi im ipak to daleko manje tesko palo nego igracima.

 

Kosarkasi jednostavno ne mogu bas tako lako da se prekvalifikuju u drugu unosnu profesiju, a sto se tice ostanka u kosarci, Kina i Evropa su ipak ogranicena trzista sa neuporedivo losijim uslovima nego NBA.

Edited by Horium
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Drakaris said:

Nema NBA na pet godina, kakvo drugo resenje se moze naci. Za sledecu sezonu se ne zna ni kada ce poceti, a sada povodom ove situacije, ne isplati im se ni da pocinju, kada ce opet da je suspenduju, nakon novog slucaja ubistva Afroamerikanca. Liga se pretvara u cirkus.

spacer.png

  • Like 2
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Cini mi se da su prosecne Srbende pro Trump.

Ne vidim da ce ovo nesto mnogo da promeni sem tog dizanja "awernesa" a to vredi kurcu posto se liga svim silama i pre ovog poslednjeg ubistva trudila da siri poruku jednakosti i problem policijske moci. 

 

Da je NBA neka liga koja brani sve te pokušaje "podizanja svijesti" i slanja poruka jednakosti i policijske brutalnosti ovaj protest bi imao smisla. Nešto što je NFL recimo radio. No najliberalnija moguća liga na svijetu đe su prije, tokom i nakon utakmica išle takve poruke da bi na kraju igrači potencijalno sjebali i ligu i sami sebe u tom procesu.

 

Što se postiglo ovim što već nije urađeno ako se sve nastavi za par dana? Sve i da se batali sezona, sledeća ti počinje za 3-4 mjeseca. Oće li rasizam magično nestati za to vrijeme? Sve i da se naprave neki koraci u tom pravcu da se neke reforme policije naprave, oće li opet kad se neko nedužan upuca sve ispočetka krenuti? Otvoriće se Pandorina kutija đe će biti dozvoljeno da se bojkotuje zbog svega i svačega.

 

Treba neki plan djelovanja i akcije a oni to izgleda nemaju već na bukanje i iznenada se sve ovo desilo sa Bucksima. Nastavi li se ovom dinamikom, vjerovatno ih čeka lockout i promjene CBA sa nepovoljnijim uslovima nego što je bilo dosad.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne pratim sport, nesto malo taj NBA zbog klinca, on me to i pita, zato me interesuje od vas poznavalaca da li je moj utisak da crni igraci tesko prihvataju fenomen iz Slovenije i njegov potencijal da postane novi kralj lige, potencijal koji je u svakom pogledu, pa i statisticki neupitan. Mnogo ih ponizava, mislim igracki, znanjem, zreloscu, školuje, baca ih u rebus, ponistava fizikalije. Cenim da bi njegovo krunisanje trebalo da bude za 2-3 godine, najkasnije 4, ako ne bude gradjanskog rata.

Svako vece neki incident, odbijanje da mu se prizna vanserijski talenat glupavim izjavama "sve smo to vec videli" (gde si video Shaq majke ti i kada si video, pre 20 godina?), ovo poslednje namerno gazenje na povredjeni zglob .............. previse slucajnosti ili se ipak samo ne razumem, tj razumem se ko Marica?

Nije ni Jokic daleko od toga. Poredjenje sa nekim centrima drvosecama iz lige za koje je debeli izmislio igru i osporavanje kvaliteta, umesto podrske diverzifikaciji lige :classic_biggrin:.

S druge strane jasno mi je da je to njihova igra, toliko znam, ali ... nije lepo. All players matter.

 

Inace dobro je sto su igraci prekinuli ligu, zato sto su vlasnici jedva cekali da preispitaju igracke ugovore, a nisu znali kako ce.

Edited by Down With The Sickness
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Nija lako upakovati ovoliko gluposti u desetak rečenica.

3 minutes ago, stefan81888 said:

 

Može li objašnjenje/link za ovo, zašto bi prekid ove sezone značio i neodigravanje sledeće? 

Verovatno zbog nesigurnosti prouzrokovane nedostatkom garancija da će se liga normalno igrati.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, stefan81888 said:

 

Može li objašnjenje/link za ovo, zašto bi prekid ove sezone značio i neodigravanje sledeće? 

Zbog neminovnog menjanja CBA, mnogo para se gubi ukoliko se sezona ne završi, a klubovi su već do sada dosta izgubili. I pre ovoga su bile priče da sezona sigurno neće početi 1. Decembra, a sada dok ispregovaraju novi CBA, moguć scenario je smanjenje sezone i lockout. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Imam utisak da kada bi se pravila nekakva skala pokornosti društva, u smislu spremnosti da se aktivno bojkotuje, protestuje, učestvuje u aktivnostima građanske neposlušnosti  - odnosno nespremnosti na istu, da bi poredak država bio neobično interesantan i da bi se neodoljivo poklopio sa listom neslobodnih društava u tranziciji. Crna Gora, Srbija, BiH, Rusija, bliskoistočne države... Fascinira me i dan danas ta mantra ostaviti politiku političarima, zatim pustiti institucije da rade svoj posaoshut up and dribble i tako dalje. Pa upravo u državama u kojima je preovlađujuće mišljenje da je potrebno pustiti institucije da rade svoj posao i da se vlast menja na izborima imamo imperatore poput Vučića, Đukanovića, Dodika, Lukašenka...

 

Nema nikakve sumnje da je ovde barem 50% igrača u procepu, odnosno ona polovina koja ima manja primanja i koja možda nije do sada ubola ugovor od desetak miliona dolara, siguran sam da nije prijatno ni onima koji možda jesu zadovoljili osnovne i ne tako osnovne finansijske potrebe, ali jednostavno imaju želju da eksplodiraju u ovoj ili sledećim sezonama, na primer Mičel ili Mari ili Adebajo ili još neko od tih mlađih igrača koji, sa pravom, pretenduju da budu All NBA ove ili u nekoj od sledećih sezona. Ali, barem ja to tako kapiram, okupili su se oko cilja za kojeg se ne može reći da je izmišljen, apstraktan ili u načelu pogrešan - iako svako od nas ima sopstvenu subjektivnu percepciju istog - i ostali su jedinstveni. Ti isti igrači, kao grupa, su prošli kroz 3 ili 4 lokauta u poslednjih nekoliko godina i, koliko znam - a ispravite me ukoliko grešim - svaki put su imali ogromne finansijske gubitke, ali su sledeće generacije igrača imale neuporedivo bolje uslove i više novca je ostalo njima (kao "izvođačima radova"), pa tako sada igrač koji odigra par sezona u NBA može da iskoristi svoj novac da "pokrije" veću površinu svoje "zajednice" ili kako god to želimo da nazovemo. Naravno da će pokušati da se izvuku sa najmanjom mogućom štetom po sebe, naravno da će biti trvenja i zabadanja noževa u leđa, naravno da postoji mogućnost da su izabral loš trenutak sa koronom i bubbleom i sve, ali je činjenica da ukoliko vidljivost koju su sada ostvarili omogući da za mesec dana ili za godinu dana neki policajac kad vidi malog crnca kako beži ulicom ne potegne odmah pištolj i ne raspali ga sa 8 warning shots u leđa nego malo razmisli, pa kaže sebi jao jebote ne smem da pucam odmah, razapeće me kao onog lika u vreme NBA lige, onda je nekako sve to, meni barem, bilo vredno.

 

Imam utisak da ljudi iz ovog podneblja uopšte nisu u stanju da percipiraju koncept zajedništva, solidarnosti koja podrazumeva i velike (trenutne) gubitke, koncept budućnosti i dobrostanja onog šrafa u mašineriji koji će pojedinca koji danas protestuje ili izražava nekakvu vrstu bunta sutra zameniti. I to je logično - dok je Amerika danas zapljusnuta talasom rasizma i policijske brutalnosti ne značajno većim nego što je to bilo ranije, istorija te Države (sa velikim D) je ipak istorija progresa, borbe i, uglavnom, pobeda za različita prava, pa makar na vlasti centralne figure bile pajaci (a takvi su na obe strane, na žalost). Davanjem vidljivosti problemu i guranjem problema na svetlost, na sto za ručavanje, na televizore i na medije, ove i one, problem makar dopire negde do svesti većeg broja ljudi, u ovom slučaju konzumenata jednog izvrsnog proizvoda, a konstatacija problema je svakako jedini put ka pronalaženju nekakvog rešenja. Možemo samo da preziremo igrače i da tvrdimo da su nezahvalni, da se bave stvarima koje nisu njihov posao ili da su "željni pažnje i idu sa preovlađujućim medijskim narativom", ali ih zapravo, čini mi se, kao društvo i kao pojedinci, duboko mrzimo i zavidimo im na slobodi koju im je njihovo, još uvek nedovoljno slobodno, društvo dalo, naravno uz milione dolara, medijsku mašineriju, tv prava po planeti i ostalo. Pravio sam juče paralelu sa Đokovićem, ali sam i sam svestan koliko je neprikladna i glupa. Dok bi društveni i međunarodni impakt bio donekle sličan, svi znamo da bi Novak završio kao Enes Kanter, Goran i Srđan na robiji, Marko i Đorđe u Lazi, a Jecu bi tražili po šumama i gorama. Nismo isti, indeed.

 

  • Like 6
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, freethrow said:

Ali, barem ja to tako kapiram, okupili su se oko cilja za kojeg se ne može reći da je izmišljen, apstraktan ili u načelu pogrešan - iako svako od nas ima sopstvenu subjektivnu percepciju istog - i ostali su jedinstveni.

Šta je cilj?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Slobodnobacanje: Ima mnogo smisla u ovome sto pricas, ali nisam siguran da si pogodio sa tom skalom neslobodnih drustava u tranziciji.

 

Upravo su ta drustva imala masovne, pa i revolucionarne proteste, u poslednjih 20-25 godina.

 

Mislim da je vise do postojanja tradicije institucija i ekonomskog blagostanja u razvijenim zemljama nego do spremnosti na bunt sto dovodi do progresa.

 

Mada, verovatno je kombinacija svega iznad, institucije, blagostanje i aktivizam, ono sto dovodi do razvitka prava i sloboda.

Link to comment
Share on other sites

 
Može li objašnjenje/link za ovo, zašto bi prekid ove sezone značio i neodigravanje sledeće? 
Da se sezona u bubble nastavi i sve protekne kao dosad bez problema situacija ne bi bila toliko problematična. Ukoliko se ista prekine zbog bilo kojeg razloga tu već postaje čupavo.

Vlasnici usled prekida sezone zbog pandemije, koji je izazvao velike gubitke ligi (do 2 milijarde $ samo od košarke) imaju pravo da ponovo pregovaraju o kolektivnom ugovoru jer je postojeći neodrživ u trenutku. Igrači bi prekidom otprilike izgubili 1.2 milijardu u zaradama. Nešto slično se desilo kada je liga potpisala novi ogroman ugovor za TV prava pa smo imali porast salary capa i plata u NBA generalno 2016 kad su tipovi poput Biyomba i Mozgova uzimali ugovore po 70 miliona.

Čak je i bilo načelno dogovoreno sa timovima pred bubble, da će naredna sezona imati isti salary cap, lux tax granicu, salary i cap exceptions bi isti bili dok se ne smisli kako dalje. Ukoliko se sezona sada prekine, to će značiti još manje novca za NBA od TV prava, publike svakako nema a plej-of karte su ogroman izvor prihoda za timove, pa je i taj načelni dogovor za narednu potencijalno ugrožen. Opet problem je što prema tim gubicima od ranije a sa planiranom zaradom od zavrsnice NBA sezone u bubble, salary cap bi trebao biti manji za nekih 25-30 miliona (možda i više ako se prekine sezona sad), što bi preko pola lige sa trenutnim platama prebacilo u luxury tax timove iako kvalitetom tu ne pripadaju. NBA i vlasnike NBA timova bi to pogodilo jer niko to ne želi da plaća ako mu se tim ne bori za titulu. Sa druge strane igrači se sigurno neće htjeti odreći svojih ugovora koje su potpisali. Otud dolazi želja da se kolektivni ugovor ponovo ispregovara pa ti pregovori mogu potrajati i dalje od projektovanog datuma za početak nove sezone usled trenutne situacije, vodeći do lockouta.

TL:DR
Već teška finansijska situacija usled pandemije, prekidom sezone sad može postati još teža za NBA, što bi uslovilo lockout. Money makes world go 'round.
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Koliko god mi kao konzumentu i fanu trenutna situacija bila smor, postoje stvari važnije od košarke i stoga razumem nastalu situaciju. Ipak, igrači ili liga (ko je već došao na ideju da prekine utakmice) moraju izaći sa jasno formulisanim zahtevima ukoliko žele neki efekat, a ne ono što deca u obdaništu pričaju: voleli bismo svet bez rasizma. Dakle, da se postavi jasna linija ispod koje se neće ići sa konkretnim zahtevima. NBA liga verovatno i jeste najveći globalni reprezent crne američke kulture, NBA košarka možda nadilazi po svom kulturnom značaju i hip hop kulturu, a svakako ide s njom nekako ruku pod ruku i međusobno se prate i uslovljavaju promene. Ja mislim da danas ima više značaja šta kaže jedan Lebron nego bilo koji reper ili crni muzičar, glumac i slično. Dakle, moraju se postaviti konkretni zahtevi jer rasizam neće prestati kao brisanjem gumicom. 

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

Šta je cilj?

Cilj svakako nije hleba i igara po svaku cenu. Lepo je objasnio Jasikevicius onom novinaru sta misli o tome sto je igrac hteo da bude uz suprugu pri porodjaju.

A ekipi koji pljuju sve ovo samo zato sto ne mogu da gledaju nba celu noc i da zatezu tikete na strelce sve najbolje.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ko zna na šta će sve ovo da izađe, ali ne vidim kako je moguće da bude win-win, pre lose-lose. Nema košarke u ovom trenutku, ili ko zna dokle, a veliko je pitanje šta, koliko i uopšte da li će se nešto promeniti, ili će sve da ispadne smešno, da ne kažem cirkus. A ako potraje ovo, koliko će igrači biti jedinstveni je isto pitanje, ne možemo znati šta mnogi sada zapravo misle i šta će misliti o ovome itd. Videćemo i taj CBA, ne smem ni da zamislim ligu ako bude oskudan. Ja lično nemam neko mišljenje o celoj stvari, a i ne mogu da gledam pozitivno na ovu reakciju igrača. Tajming mi je veoma sumnjiv, da se blago izrazim: Ovakva situacija i dešavanja u americi nisu od juče, a opet, baš u izbornoj godini, u razmaku od nekoliko meseci, se nadiglo sve ovo. Meh...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vise od polovine igraca nema luksuz da sebi priuste lockout kao pojedini sa stotinama miliona u dzepu.CBA ce biti haos,SC ide nadole i to lepo da se pokriju gubici.Cenim da su posle ovog sinoc vlasnici klubova jutros ustali sa lepim osmehom i vrlo raspolozeni.Na stranu sto ovim nista ne dobijaju,nasilje policije ce se nastaviti.

 

Takodje,dosta je indikativno sta se kod mnogih igraca krije iza ovoga,samo ne smeju to javno da kazu,a to je izolacija,Voj i CH su o tome sinoc pisali,mnogima ovaj buble smeta,za mene je to jos gore od ovih prekida.Primadone.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Marko said:

Ko zna na šta će sve ovo da izađe, ali ne vidim kako je moguće da bude win-win, pre lose-lose. Nema košarke u ovom trenutku, ili ko zna dokle, a veliko je pitanje šta, koliko i uopšte da li će se nešto promeniti, ili će sve da ispadne smešno, da ne kažem cirkus. A ako potraje ovo, koliko će igrači biti jedinstveni je isto pitanje, ne možemo znati šta mnogi sada zapravo misle i šta će misliti o ovome itd. Videćemo i taj CBA, ne smem ni da zamislim ligu ako bude oskudan. Ja lično nemam neko mišljenje o celoj stvari, a i ne mogu da gledam pozitivno na ovu reakciju igrača. Tajming mi je veoma sumnjiv, da se blago izrazim: Ovakva situacija i dešavanja u americi nisu od juče, a opet, baš u izbornoj godini, u razmaku od nekoliko meseci, se nadiglo sve ovo. Meh...

 

Jeste izborna godina, ali je ujedno i covid godina gde je americka vlada epik fejlovala, ogromna ekonomska kriza kao rezultat epidemije i epik fejla, a samim tim i automatsko izbijanje na povrsinu vec postojecih drustvenih problema i podela.

 

Da ne pricamo o tome da se u ovoj izbornoj godini ponovo kandiduje Trump, nakon sto je vec imao jedan izrazito turbulentan mandat, a koji za liberalni deo Amerike predstavlja olicenje svega loseg i regresivnog u njihovoj zemlji.

Nesumnjivo je u partikularnom interesu afro-americke manjine da Trump ne pobedi.

 

Ne vidim ja tu nista plansko i "vestacko".

Link to comment
Share on other sites

OK , otkazu sezonu, i sad ce neki rasista da prestane da bude rasista jer Lebron nece da igra kosarku. Lepo je Shek rekao u redu je izraziti protest i ne igrati, al trebaju da se vide konkretni potezi koga smeniti u policiji i tako dalje. Niko nece da prestane da bude rasista ako se NBA ne igra.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Zvezdinho said:

OK , otkazu sezonu, i sad ce neki rasista da prestane da bude rasista jer Lebron nece da igra kosarku. Lepo je Shek rekao u redu je izraziti protest i ne igrati, al trebaju da se vide konkretni potezi koga smeniti u policiji i tako dalje. Niko nece da prestane da bude rasista ako se NBA ne igra.

 

Treba sacekati Precednika da reaguje i reformise policiju.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • nlavrnja featured and unfeatured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...