Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

29 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Ja koliko sam upucen u sam Kosovski boj, to i nije bila iskljucivo srpska bitka. 

 

ako nisi bio tamo i licno ucestvovao, ne mozes da budes upucen vise od onoga sto je negde napisano,

tako da je jedino moguce da ostavis link na stivo ili da ga prepricas ...takodje zavisi gde si ucio skolu, sta se tamo ucilo i ko je predavac

 

ni sama ne verujem da je kosovski boj bio iskljucivo srpska bitka, jer da jeste, taj Boj bi bio dobijen :wink2:

 

ali opet tu je oko toga samo neko verovanje/neverovanje,

ne znam ko je pomagao srpskoj strani ni na koga si mislio?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Do sada je kosovska bitka bila iskljucivo srpska i izvor sve mitomanije i svog zla u srblja.

U zadnje vreme vidimo da je sad ta bitka malo i albanska, hrvatska, bosanska... Balkan army. Dobro ime za Dzoni Stulic tribute band.

Takodje je i SPC do sada bila jedna od osovina zla nacionalisticke srpske politike.

Sada ta SPC u CG, BiH, HR moze da bude amnestirana ali ako zameni ono S sa CG, HR  znaci ime po potrebi u lokalu.

Simpaticna tumacenja istorije ovijeh dana na sve strane.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mare80 said:

Meni je samo zanimljivo kako jedna bitka koja se odigrala pre 632 godine može da izazove višednevnu raspravu izmedju javnih ličnosti,a i običnog naroda ...

 

Jer se ta bitka u nasim glavama nikada nije zavrsila, to je beskonacna petlja.

Zrele nacije razgovaraju o proslosti a mi smo jos uvek u proslost. 
Bez izgleda da dobacimo do sadasnjosti u skorije vreme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mare80 said:

Meni je samo zanimljivo kako jedna bitka koja se odigrala pre 632 godine može da izazove višednevnu raspravu izmedju javnih ličnosti,a i običnog naroda ...

 

 

 

o cemu oni raspravljaju?

 

ma nebitno, kao da ne znamo da je to tema broj 1

upravo zbog analogije izmedju prvog i drugog kosovskog boja

 

cuvari kosovskog dnk

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Ja koliko sam upucen u sam Kosovski boj, to i nije bila iskljucivo srpska bitka. 

 

Pa pazi, bitka kod Azenkura je jedna od slavljenijih engleskih pobeda, u kojoj su značajnu ulogu imali velški strelci, pa se ne piše o Britanskoj armiji protiv Francuske.

 

Boj na Kosovu je kulminirajuća bitka sukoba između Osmanskog carstva i srpskih feudalnih vladara, započetih katastrofalnim porazom na Marici 1371. godine, kasnije praćenih manjim bitkama, kao što je srpska pobeda na Pločniku 1388. godine. 

 

U turskim redovima bili su i Srbi i Bugari, pa se ta armija opet ne vodi kao balkansko-turska vojska?

 

Glavni ''stejkholderi'' sukoba su Osmansko carstvo i ''Moravska'' Srbija kneza Lazara, zajedno sa regionom Kosova koji je držao Vuk Branković kao Lazarev formalni vazal. Najznačajnija pomoć došla je od kralja Tvrtka, u vidu odreda Vlatka Vukovića. Na srpskoj strani borili su se još Teodor II Muzaka, albanski vlastelin iz okoline Berata, sa svojim odredom, koji je na Kosovu poginuo, i vrlo verovatno Ivaniš Horvat iz Slavonije.  Ipak, govoriti o širokoj koaliciji balkanskih feudalnih regiona je prilično neutemeljeno, jer je apsolutna vecina vojske bila Lazareva i Vukova i posledice bitke osetila je samo Lazareva kneževina u vidu primanja vazalnog položaja.

 

Da se bitka održala negde u okolini Niša, gde je Lazar isprva okupio vojsku, ili Kruševca, gde mu je bila prestonica, Albance sa Kosova bi apsolutno bila briga oko nje.

 

Ono što današnji političari na Kosovu žele da nametnu kao paradigmu je nekakva široka koalicija, kao kasnije u boju kod Nikopolja (gde se Stefan Lazarević borio na Turskoj strani. 😄 ), ali moralo bi mnogo da se menja i u zapadnoj literaturi. 

 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Postoji priča koju sam ja čuo od ljudi sa severa Kosova da je Oliver radio na okupljanju opozicije na Kosovu. Da je to uspeo oni bi možda uzeli par od tih 10 mesta predviđenih za Srbe u kosovskoj skupštini i onda faraon ne bi imao ucenjivačku moć nad vladama u prištini zbog zakona koji propisuje obaveznog srpskog ministra.

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Klotzen said:

Postoji priča koju sam ja čuo od ljudi sa severa Kosova da je Oliver radio na okupljanju opozicije na Kosovu. Da je to uspeo oni bi možda uzeli par od tih 10 mesta predviđenih za Srbe u kosovskoj skupštini i onda faraon ne bi imao ucenjivačku moć nad vladama u prištini zbog zakona koji propisuje obaveznog srpskog ministra.

 

i još ponešto ...

 

malo bi se kotrolisali i poslovi bratije a i pokazalo sirotinji rai iz centralne Srbije da se može protiv režima.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Postoji priča koju sam ja čuo od ljudi sa severa Kosova da je Oliver radio na okupljanju opozicije na Kosovu. Da je to uspeo oni bi možda uzeli par od tih 10 mesta predviđenih za Srbe u kosovskoj skupštini i onda faraon ne bi imao ucenjivačku moć nad vladama u prištini zbog zakona koji propisuje obaveznog srpskog ministra.

 

To mi je palo napamet kad sam citao malo dublje tu problematiku. On je bio ozbiljna konkurencija srpskoj listi i s njim na celu srpska zajednica na Kosovu i Metohiji bi imala dve ravnopravne politicke opcije a ne kao sada samo srpsku listu 100%!!! 

P. S. Osim toga Oliver Ivanovic je bio covek jakog integriteta.

 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Darth Bane said:

To mi je palo napamet kad sam citao malo dublje tu problematiku. On je bio ozbiljna konkurencija srpskoj listi i s njim na celu srpska zajednica na Kosovu i Metohiji bi imala dve ravnopravne politicke opcije a ne kao sada samo srpsku listu 100%!!! 

P. S. Osim toga Oliver Ivanovic je bio covek jakog integriteta.

 

Zato je i smetao svim zainteresovanim stranama u sukobu na Kosovu. Olako se zaboravlja kako je optuzen bez ikakvih dokaza i koliko su ga neopravdano držali u zatvoru. Nikog ni u Srbiji ni EU nije zaboleo qrac zbog te situacije. Bolji je sagovornik AV i za kosovske Albance i za EU i razne izaslanike nego što bi OLiver bio da je predstavljao Srbe sa Kosova. Kome nije sve jasno neka pogleda šta se dešava ovih dana sa Crnom Gorom, jednostavno rezim iz BG hoce da ima svoje poslušnike a ne nekog ko zastupa iskreno interese Srba u CG. I spremni su opet da ucenjuju, proteruju,prebijaju one koji probaju da se odmaknu od "zagrljaja" BG režima. Naravno opet svi ćute i opozicija i SPC i predstavnici MZ.

Link to comment
Share on other sites

Ja ne verujem da bi Oliver bio baš ravnopravan sa SL jer ovi imaju skoro pa monopol na medijima i kupuju sve živo ali ujedinjene sve te manje opoziciine stranke bi definitivno mogle 1-2 da dobiju na izborima. A u takvom scenariju je moguće ono što je Kurti hteo da uradi da za srpskog ministra postavi nekog ko nije iz SL. A to znači da faraon više ne igra važnu ulogu kod pravljenja vlada na Kosovu.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...