Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

2 hours ago, koca popovic said:

Draga  Pletoljo pihtije su nesto fantasticno. U Srbiji se to pravi od sv. glave nogica i mozda od nekih ostataka poslije klanja svinja. Ovde u mojim uslovima sam ja to malo promijenio,neznatno. Ovde se u ovom periodu prodaju sv. glave presjecene na pola bez mozga i jezika. Koristio sam to godinama ali sam ukapirao da je glava premasna ai da ima savrsenu zamjenu. Kod azijta se mogu kupiti svinjske nogice i usi. Oni su u principu  gotovo bez masnoce. Osnovna namjena im je da ispuste zelatin koji se nalazi u kozi. Da nebi bio samo zelatin ubacim 1kg junecih repova. I repovi daju zelatin ali i meso ( koje je po mom misljenju jedno od najboljih u kuvanju). Kad pravim za goste moja gospodja izbaci uveta i kozice sa nogica. Kad je za nas onda ih zadrzim ,posto obozavam usi zbog hrskavice. Zaboravio sam reci da stavim 2 cena bijelog luka ( zgenjecenog , vrlo bitno) 4-5 lovorova lista dvadesetak zrna bibera i naravno so po ukusu. Ah da , odstranim sve kosti. 

Usi, nogice i glava ti daju dovoljno pektina (zelatina) da se sve to lepo stegne.

Ostalo je podesavanje ukusa.

Kuvaj i cuti - svi ce probati.:s_d:

Link to comment
Share on other sites

Ma znam . Svake godine kad napravim pihtije pola se pojede prve veceri ( vjeruj mi tepsija je dobro velika). A isto tako obozavam cvarke. Medjutim sa cvarcima imam problem nepremostiv ( skoro). Nekad sam i ja to pravio tako da znam sta pricam. Prvi problem je sto ne mogu da ih pravim ovdje. Rjesenje bi bilo (logicno) da kupim i da donesem ovdje. Medjutim to je postalo nemoguca misija. Tamo gdje ja zalazim u Srbiju cvaraka ima cijele godine. Ali  problem je sto ti cvarci ne valjaju. Ima mnogo cvaraka sa kozom na sebi koji su tako tvrdi da se lomi zub na tome. Puno puta me povuce zelja i kupim ih i uvijek se pokajem, tako vec 6-7 godina. A ti Kronostime ako ima negdje kod tebe da se kupe dobri cvarci , ja kupujem.

Link to comment
Share on other sites

Danas smo jeli pihtije (izmedju ostalog). Jedan mali predlog.Ja zadnji par godinapravim pihtije 2 dana. Zasto? Malo je teze pogoditi kolicinu vode a i odvojiti masnocu.Posto imam dovoljno vremena ja to skuvam prvi dan i ostavim napolju da prenoci. Sljedeci dan vidis kako se steglo a istovremeno veoma lako je odstraniti masnocu. Skines masnoce koliko mislis da je dovoljno. Ako se steglo dobro onda je to to. Ponovo stavis na sporet, odvojis meso dodas bijeli luk i lorber. Potom razlijes u neku tevsiju ili nesto slicno i ostavis na hladno mjesto. Sljedeci dan sjeces kocke i slozis na neki tanjir, posluzavnik ili nesto slicno. Uz dobar lebac,belolucenu papriku i rusku salatu i da te bog vidi☺️

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ovo odl;icno izgleda.

Kako dimis sarana?

 

Isecem ga na 2 fileta sa kostima, posolim i na dim: 1 dan dim (piljevina bukve ili nekog voca), 1 dan promaja i tako jedno 3 ciklusa.

Kada je odimljen moze da se drzi na promaji ili u zamrzivacu i odlican je za pecenje u rerni ili na rostilju.

Sto se susnice tice, koristim ovo:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/31/2020 at 9:22 PM, mrd said:

Uhvatili i pustili. 😛 

 

 

Kako je lepa i mocna ova "ribica", iskreno se nadam da ce Sv. Petar da im oprosti bar po 1 smrtni greh za svaku ribu koju su vratili u vodu, pravi sportisti pa to ti je!

 

 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

Oko pihtija: tata ih je izlivao u pleh za kolace, one crne, pravougaone, duboke Mama bi po povrsini poredjala lepo secena barena jaja i nakon sto bi se sve stisnulo, sekla je kocke tako da svako parce ima i kolut jajeta sa sve mrvicom persuna. Lepo je izgledalo, narocito ako su pihtije bile od dimljenog mesa, tada imaju jako lepu boju bozolea.....

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Kako je lepa i mocna ova "ribica", iskreno se nadam da ce Sv. Petar da im oprosti bar po 1 smrtni greh za svaku ribu koju su vratili u vodu, pravi sportisti pa to ti je!

 

 

Ja sam se zapanjio da ih ima u reci Sacramento. Citao sam da ih ima u Mississippi i Missouri, ali ne ovde. Da ne pominjem to da nikada u zivotu nisam cuo za tako veliku kecigu.

Impozantno je sta se sve moze doziveti u nasim okruzenjima. 🙂

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Pletilja said:

Oko pihtija: tata ih je izlivao u pleh za kolace, one crne, pravougaone, duboke Mama bi po povrsini poredjala lepo secena barena jaja i nakon sto bi se sve stisnulo, sekla je kocke tako da svako parce ima i kolut jajeta sa sve mrvicom persuna. Lepo je izgledalo, narocito ako su pihtije bile od dimljenog mesa, tada imaju jako lepu boju bozolea.....

 

Ja sam pravio, ove zime još ne, pihtije tako što sam kuvao svinjske nogice ili pola glave, stavljao vezu zeleni, glavicu crnog luka zapečenog, nekoliko listova lovora, 2-3 čena belog luka, bibera u zrnu i mlevenog, ali sam kuvao i jednu suvu svinjsku butkicu i jednu juneću rozbratnu. Posle dužeg kuvanja, 4-5 sati, tečnost proceđenu tazlijem u posude koje trenutno imam slobodne, tanjiri, tepsije, činije, može i one za jednokratnu upotrebu od stiropora ili aluminijuma, narežem šargarepu koja se kuvala na kolutiće, od mesa odvojim samo čistu krtimu, sitno je iseckam, dodam još par čenova belog luka, sitno iseckano, sve rasporedim ravnomerno u tečnosti i ostavim da se ohladi. Pre posluženja pospem ih alevom paprikom, stavim kolutove crnog luka i kolutove kuvanih jaja, naravno lepo i ukusno je ako ima grančice peršuna. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...